Сребро - инвестиција на декадата

Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.889
Поени од реакции
7.268
dobro be koj vi gi puni glavite so toa deka raste nedoverbata kon parite? dolarot rusi rekordi, yuanot gazi, imas prilicno dosta regionalni stabilni valuti...

nitu parite ke propadnat, nitu bog znae kakvi promeni ke ima, edino moze da se digitaliziraat valutite sto veke defakto slucuva so se poveke elektronski transakcii.

ako nesto se slucuva vo momentot e bas naglo rastenje na dolarot i osloboduvanje od kripto i site "alt" sranja.
Расте недовербата према државниот систем. Штом немаш доверба во системот, автоматски ниту во парите од тој систем.

Цел свет прифаќа долар како платежно средство. Кога има големи светски кризи, тогаш сите бараат сигурност, а тоа е доларот. Е сега со раст на доларот сите држави ќе го јадат, а на крајот самата империја. Така историски било. Сега се прават напори да се спречи растот на доларот, дали и кога ќе успеат во тоа, е главното прашање.

Затоа и ги воведуваат дигиталните валути, на тој начин народ нема да има контрола врз своите парите, туку системот, нема да има паники и турканици по банки да се извадат парите и сите ќе сме среќни. Ако на системот му требаат пари, преку копче, на сите ќе им одземе 10% од дигиталниот износ што го имаат (слично како пред хипер инфлацијата во Германија).

Цената на златото НИКОЈ не ја држи под контрола, на краток рок може, ама на подолг рок, пазарот секогаш победува. Предноста кај злато и сребро е што доста се користат во технологијата, па и помладите генерации да не прифатат, ќе има кој да ти го откупи. Имаше на јутуб во САД им нудеа да изберат, дали ќе земат 3-4 чоколади од некоја позната марка или прачка (250гр мислам беше) од сребро. 90% од младите чоколадите ги одбраа :D.

Времето ќе покаже што е што, иначе долари после овие срања што ги направија не. Ќе им текне утре сите долари што се надвор од САД да не важат.
На кого ќе му текне такво нешто, кој ќе успее да го спроведе тоа и како. :toe: Јас па се сум во долари, а сребро/злато 10% од износот од доларите.
Најреална опција би била, дигиталните валути да ги најават, се што имаш на сметка, автоматски си важи, се што е под перница, да мора го внесеш на сметка, нормално со доказ за потекло на тие пари, иначе отидоа 70%, е по кој курс тогаш би бил денарот вс долар :toe:
Во Либан мислам беше, пред некоја година, државата самата присилно на сите им ги смени и одзема доларите по курс кој самата држава го одреди (нормално понеповолен за граѓаните). Кај нас во МКД при распад на СФРЈ нели на народот му запленија парите, па после постепено ги враќаа, или дозволуваа некои обврски према државата да се подмират со тие пари.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Расте недовербата према државниот систем. Штом немаш доверба во системот, автоматски ниту во парите од тој систем.

Цел свет прифаќа долар како платежно средство. Кога има големи светски кризи, тогаш сите бараат сигурност, а тоа е доларот. Е сега со раст на доларот сите држави ќе го јадат, а на крајот самата империја. Така историски било. Сега се прават напори да се спречи растот на доларот, дали и кога ќе успеат во тоа, е главното прашање.

Затоа и ги воведуваат дигиталните валути, на тој начин народ нема да има контрола врз своите парите, туку системот, нема да има паники и турканици по банки да се извадат парите и сите ќе сме среќни. Ако на системот му требаат пари, преку копче, на сите ќе им одземе 10% од дигиталниот износ што го имаат (слично како пред хипер инфлацијата во Германија).

Цената на златото НИКОЈ не ја држи под контрола, на краток рок може, ама на подолг рок, пазарот секогаш победува. Предноста кај злато и сребро е што доста се користат во технологијата, па и помладите генерации да не прифатат, ќе има кој да ти го откупи. Имаше на јутуб во САД им нудеа да изберат, дали ќе земат 3-4 чоколади од некоја позната марка или прачка (250гр мислам беше) од сребро. 90% од младите чоколадите ги одбраа :D.



На кого ќе му текне такво нешто, кој ќе успее да го спроведе тоа и како. :toe: Јас па се сум во долари, а сребро/злато 10% од износот од доларите.
Најреална опција би била, дигиталните валути да ги најават, се што имаш на сметка, автоматски си важи, се што е под перница, да мора го внесеш на сметка, нормално со доказ за потекло на тие пари, иначе отидоа 70%, е по кој курс тогаш би бил денарот вс долар :toe:
Во Либан мислам беше, пред некоја година, државата самата присилно на сите им ги смени и одзема доларите по курс кој самата држава го одреди (нормално понеповолен за граѓаните). Кај нас во МКД при распад на СФРЈ нели на народот му запленија парите, па после постепено ги враќаа, или дозволуваа некои обврски према државата да се подмират со тие пари.
Златото јас не го гледам како пари и исто е во принцип како биткоин. Само инструмент кој е корисен за да добиеш повеќе денари. Сите трошоци ми се во денари и ретко евра. Злато е ништо особено...
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Имаш на интернет контакт телефон, јави им се утре, ќе ти кажат се што сакаш.
Со кеш до некој износ прифаќаат, па ако немаш можност преку сметка, на неколку пати кеш носи им :D

Не знам од која причина планираш да купуваш, ако ти се стриктно за заштита од инфлацијата, можеш и поголеми плочки, ама попрактични ти се што помали грамажи да се плочките, за утреден на некој што нема да прифаќа денари, ќе му платиш у сребро или па да пренесеш од А до Б :cool:
За какво сребро? 999?
Автоматски споено мислење:

Нешто злато и сребро за црни денови ми е намерата да имам, а и ќе заработам на тоа евентуално....војна е, кој како сака нека гледа на ова. А гледам дека и кога е ситуацијата за живот и смрт пак има некоја размена и трговија.
Ќе рипа уште цената на златото. 14 каратно моментално е 60 евра за грам.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.889
Поени од реакции
7.268
Златото јас не го гледам како пари и исто е во принцип како биткоин. Само инструмент кој е корисен за да добиеш повеќе денари. Сите трошоци ми се во денари и ретко евра. Злато е ништо особено...
Ма ти си господин, на толкава пара, немаш ни кола, немаш ни свој стан, едноставно како ти дојде, така си правиш, што ќе ти е злато. Кога ќе пораснам, како тебе ќе гледам да бидам.
Злато = биткоин :pos:

За какво сребро? 999?
Да, 999, ама од ИГР Турција, немаше од Швајцарците, се потрошиле :mad:
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.694
Поени од реакции
35.085
Времето ќе покаже што е што, иначе долари после овие срања што ги направија не. Ќе им текне утре сите долари што се надвор од САД да не важат.
Хахаххахахаххахахахаххахахахаххахахахаххаахахаххахахаххахахахаххахахаа

Боди, ова нема да биде никогаш, а ни тогаш. Нема никаков бенефит за САД, а ако го направи трета страна, тогаш ни злато, ни сребро ти помагаат оти ќе бидеме во светска војна (а таму џандар збира е работата, ако те начекам ќе ти ги соберам златниците дури и да не сум сменил свои, и обратно, битно е кој го има шмајзерот ;)).
Автоматски споено мислење:

dobro be koj vi gi puni glavite so toa deka raste nedoverbata kon parite? dolarot rusi rekordi, yuanot gazi, imas prilicno dosta regionalni stabilni valuti...

nitu parite ke propadnat, nitu bog znae kakvi promeni ke ima, edino moze da se digitaliziraat valutite sto veke defakto slucuva so se poveke elektronski transakcii.

ako nesto se slucuva vo momentot e bas naglo rastenje na dolarot i osloboduvanje od kripto i site "alt" sranja.
Мирољуб и слични :D
А од нашиве ми имаат излетано статии на инфомакс. Ова е како Мали Џокица си замислува макроекономија.
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.690
Поени од реакции
2.556
Само аматери купуваат злато и сребро во криза... Вистинските купуваат крави, овци и кози чунки злато не се јади. :cool:
 
Член од
22 јуни 2019
Мислења
816
Поени од реакции
1.296
Кај нас среброто и златото по колку одат за грам?
 
Член од
15 март 2009
Мислења
68
Поени од реакции
15
Здраво. Ми ја продаваат оваа сребрена плочка тука кај нас за 16000 ден. Дали е океј цената според вас? Според тие плочки на инвест метал е тука некаде, ама според линков што е надвор од МК е доста поевтино. Фала на мислење.
 
Член од
15 март 2009
Мислења
68
Поени од реакции
15
Здраво. Ми ја продаваат оваа сребрена плочка тука кај нас за 16000 ден. Дали е океј цената според вас? Според тие плочки на инвест метал е тука некаде, ама според линков што е надвор од МК е доста поевтино. Фала на мислење.
Нема никој мислење екипо? :vrtioci:
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.889
Поени од реакции
7.268
Нема никој мислење екипо? :vrtioci:
Па не кажуваш зашто си заинтересиран за таа плочка.
Ако ти е како чувар на вредноста на парите или очекуваш во иднина да расте среброто, тогаш не ти е битна цената. Ако ја нарачаш од надвор, колку ќе те фати со достава, дали на царина ќе те чарџаат и сл, дали си сигурен во квалитетот на тие од странство. Кај нас можеш да си купиш од бугарскана банка, одма да отидеш до чаршија да провериш и мирна глава.
 
Член од
15 март 2009
Мислења
68
Поени од реакции
15
Најпрво фала на одговорот :cuc:
Ако ти е како чувар на вредноста на парите или очекуваш во иднина да расте среброто
Да, за тоа ми е - не сакам да чувам кеш пари, а и би заработил во иднина со порастот на среброто. Иначе сигурна ми е оваа за квалитет пошто ми ја продава мој близок човек шо се занимава со изработка на накит. Само сакав да знам дали е океј цената за кај нас.

Кај нас можеш да си купиш од бугарскана банка
Која е таа банка?
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.416
Поени од реакции
22.738
Здраво. Ми ја продаваат оваа сребрена плочка тука кај нас за 16000 ден. Дали е океј цената според вас? Според тие плочки на инвест метал е тука некаде, ама според линков што е надвор од МК е доста поевтино. Фала на мислење.
jas od kade sto kupuvam (aus) ovaa plocka ako se zeme cisto cena i gramaza ni vredela malku pod 12k denari momentalno. ova e otkupna cena na diler. za da gi vratis parite ke treba da najdes nekoj kako tebe zagrean da gi ja kupi.
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.560
Поени од реакции
2.134
Скапа е плочката во однос на цената на среброто.

Ако ти е за инвестирање, купи сребро од брокер, не физичко сребро туку на хартија. Тоа секогаш ке го купиш и продадеш по пазарна вреднот, плус провизија за брокерот.

Sent from my LM-V450 using Tapatalk
 
Член од
15 март 2009
Мислења
68
Поени од реакции
15
Скапа е плочката во однос на цената на среброто.

Ако ти е за инвестирање, купи сребро од брокер, не физичко сребро туку на хартија. Тоа секогаш ке го купиш и продадеш по пазарна вреднот, плус провизија за брокерот.

Sent from my LM-V450 using Tapatalk
Некоја насока може, како да најдам таков брокер? Фала.
 

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
Работата е што во МК има 18% ДДВ, а и од златара да купиш иако нема да платат ДДВ ќе ти го стават како премија.

Инаку имам 1кг Nadir Чисто сребро плочка, и ми е за продавање, ако има некој да даде 800 еур што мислам дека е фер со оглед на моментална цена и ДДВ, пишете DM.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom