Сребро - инвестиција на декадата

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.556
Поени од реакции
8.385
Имаш на интернет контакт телефон, јави им се утре, ќе ти кажат се што сакаш.
Со кеш до некој износ прифаќаат, па ако немаш можност преку сметка, на неколку пати кеш носи им :D

Не знам од која причина планираш да купуваш, ако ти се стриктно за заштита од инфлацијата, можеш и поголеми плочки, ама попрактични ти се што помали грамажи да се плочките, за утреден на некој што нема да прифаќа денари, ќе му платиш у сребро или па да пренесеш од А до Б :cool:
Не сум сигурен што е подобро, злато или сребро, што викаш ти?
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.819
Поени од реакции
7.187
Не сум сигурен што е подобро, злато или сребро, што викаш ти?
Епа и ја не бев, па земав 50-50 од износот кој за тоа ми беше наменет.
Си земав од 50гр сребрени плочки (немаа други), од злато земав 2.5гр и 5гр.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.556
Поени од реакции
8.385
Цената на златото вештачки се држи вака ниско, за да папирот не изгуби поверење :D
Иначе кај и да е, кога ќе почне удоле да иде ќе рипне може пута 2 евентуално x3 пати, додека среброто уште повеќе. Ме предомислува ова 18%, и затоа сакам у кеш ако може на црно :D
Иначе не е фората да се ќари, туку да не се изгуби, и да се има некоја сигурност за времето кое оди, какво и да е. Ма да на краен рок за некоја година и планина злато џабе ќе ни биде да ја имаме како стојат работите.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.631
Поени од реакции
4.933
Цената на златото вештачки се држи вака ниско, за да папирот не изгуби поверење :D
Иначе кај и да е, кога ќе почне удоле да иде ќе рипне може пута 2 евентуално x3 пати, додека среброто уште повеќе. Ме предомислува ова 18%, и затоа сакам у кеш ако може на црно :D
Иначе не е фората да се ќари, туку да не се изгуби, и да се има некоја сигурност за времето кое оди, какво и да е. Ма да на краен рок за некоја година и планина злато џабе ќе ни биде да ја имаме како стојат работите.
Јас имам акции од златни рудници по хартија неможе од тоа не е ни хартија туку битови. И најверојатно ако растат ќе ги продавам. Ти си знаеш.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.556
Поени од реакции
8.385
Јас имам акции од златни рудници по хартија неможе од тоа не е ни хартија туку битови. И најверојатно ако растат ќе ги продавам. Ти си знаеш.
Мислев на парите, намерно се држи цената ниска затоа што расте недовербата на народот кон штампаните пари. Пазарот не ја диктира цената на златото ама кога ќе почне да бега капиталот нагло во Кина ќе си ебе мајката и доларот. Може не одма ама можеби за две години, додека еврото е веќе со една нога у гроб.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.074
Поени од реакции
22.116
dobro be koj vi gi puni glavite so toa deka raste nedoverbata kon parite? dolarot rusi rekordi, yuanot gazi, imas prilicno dosta regionalni stabilni valuti...

nitu parite ke propadnat, nitu bog znae kakvi promeni ke ima, edino moze da se digitaliziraat valutite sto veke defakto slucuva so se poveke elektronski transakcii.

ako nesto se slucuva vo momentot e bas naglo rastenje na dolarot i osloboduvanje od kripto i site "alt" sranja.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.556
Поени од реакции
8.385
dobro be koj vi gi puni glavite so toa deka raste nedoverbata kon parite? dolarot rusi rekordi, yuanot gazi, imas prilicno dosta regionalni stabilni valuti...

nitu parite ke propadnat, nitu bog znae kakvi promeni ke ima, edino moze da se digitaliziraat valutite sto veke defakto slucuva so se poveke elektronski transakcii.

ako nesto se slucuva vo momentot e bas naglo rastenje na dolarot i osloboduvanje od kripto i site "alt" sranja.
Се сели капитал, првенствено од Европа затоа вредноста на доларот се зголемува.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.074
Поени од реакции
22.116
Се сели капитал, првенствено од Европа затоа вредноста на доларот се зголемува.
jasno de, ama ne se seli u zlato, srebro ili nesto drugo nego u dolar... zborot mi bese polesno i podobro e da se drzis do likvidni raboti ili ako imas poveke kesh eventualno nekretnina nego zlato/srebro/kripto ili nesto slicno.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.556
Поени од реакции
8.385
jasno de, ama ne se seli u zlato, srebro ili nesto drugo nego u dolar... zborot mi bese polesno i podobro e da se drzis do likvidni raboti ili ako imas poveke kesh eventualno nekretnina nego zlato/srebro/kripto ili nesto slicno.
И златото е у моментов ликвидно затоа што ќе се качи :D
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.074
Поени од реакции
22.116
И златото е у моментов ликвидно затоа што ќе се качи :D
ahhhh kupi cigla od 1 kilo pa ke vidis kolku e likvidno.

ako zimas mali plocki ocekuvaj da si platis +10% primium. ima i fejkovi...

ako zimas sitno, bolje zemi si paricka...
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.556
Поени од реакции
8.385
ahhhh kupi cigla od 1 kilo pa ke vidis kolku e likvidno.

ako zimas mali plocki ocekuvaj da si platis +10% primium. ima i fejkovi...

ako zimas sitno, bolje zemi si paricka...
Нешто злато и сребро за црни денови ми е намерата да имам, а и ќе заработам на тоа евентуално....војна е, кој како сака нека гледа на ова. А гледам дека и кога е ситуацијата за живот и смрт пак има некоја размена и трговија.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.074
Поени од реакции
22.116
Нешто злато и сребро за црни денови ми е намерата да имам, а и ќе заработам на тоа евентуално....војна е, кој како сака нека гледа на ова. А гледам дека и кога е ситуацијата за живот и смрт пак има некоја размена и трговија.
zemi se zlatnici togas
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.631
Поени од реакции
4.933
Мислев на парите, намерно се држи цената ниска затоа што расте недовербата на народот кон штампаните пари. Пазарот не ја диктира цената на златото ама кога ќе почне да бега капиталот нагло во Кина ќе си ебе мајката и доларот. Може не одма ама можеби за две години, додека еврото е веќе со една нога у гроб.
Гарант гледаш ова на јутјуб видео. Има фаци пред се крајна десница што ги зборат овие работи. Еден вид економски конспираси теории. Сум ги гледал појма немаат што зборуваат. Сеуште не ми е јасно зошто ги зборат тие работи.
Автоматски споено мислење:

Нешто злато и сребро за црни денови ми е намерата да имам, а и ќе заработам на тоа евентуално....војна е, кој како сака нека гледа на ова. А гледам дека и кога е ситуацијата за живот и смрт пак има некоја размена и трговија.
Долари кеш ти се бољи ако се плашиш од војна.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.556
Поени од реакции
8.385
Гарант гледаш ова на јутјуб видео. Има фаци пред се крајна десница што ги зборат овие работи. Еден вид економски конспираси теории. Сум ги гледал појма немаат што зборуваат. Сеуште не ми е јасно зошто ги зборат тие работи.
Автоматски споено мислење:


Долари кеш ти се бољи ако се плашиш од војна.
Времето ќе покаже што е што, иначе долари после овие срања што ги направија не. Ќе им текне утре сите долари што се надвор од САД да не важат.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.631
Поени од реакции
4.933
Времето ќе покаже што е што, иначе долари после овие срања што ги направија не. Ќе им текне утре сите долари што се надвор од САД да не важат.
Да да сигурно...:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom