Софиja - импресии

Член од
30 октомври 2021
Мислења
1.459
Поени од реакции
3.468
Ова е класична копија на Палманова комплексот во Италија:
А овие аутлети на сликите од кои се копии? :D
Дали Мадрид е класична копиja на Париз или Париз е копирал Виена ,или она е класична копиja на Хамбург, а ??
Цела Европа е полна со вакви центри и ако е копирано од некаде тоа е САД ,каде за прв пат се појави концептот на Village Outlet.
Woodbury - NYC
WoodburyUsa.jpg

Виена -Pandorf
Pandorf.jpg

La Vallee - Париз
la-vallee-village-france1.jpg

Las Rozas - Мадрид
Madrid.jpg

Лондон
London.jpg

Хамбург
Hamburg.jpg

Брисел
Brussel.png
 
Член од
12 јануари 2022
Мислења
569
Поени од реакции
1.188
Концептот shopping village е тоа. Нај обшто казано улици со едно или двукатни продавници ресторани и голем паркинг.
 
Член од
23 мај 2013
Мислења
2.266
Поени од реакции
5.372
Има ли точност во тоа дека топлификационата мрежа ја прекрива цела Софија? Односно достапноста на градското парно е практично до секој дом?
 
Член од
12 јануари 2022
Мислења
569
Поени од реакции
1.188
Има ли точност во тоа дека топлификационата мрежа ја прекрива цела Софија? Односно достапноста на градското парно е практично до секој дом?
Не бих рекол. Темпот на новите градби е по голем од темпот на раст на топлофикација. Новите градби са претежно на гас.

 
Член од
30 октомври 2021
Мислења
1.459
Поени од реакции
3.468
Дали некој од овие проекти е во Малинова долина? [
Не .
Едниот е во центарот - Лозенец, другиот - во широкиот центар, а останатите се во Мотописта и Овча Купел.
 
Член од
12 јануари 2022
Мислења
569
Поени од реакции
1.188
Станица за полнење на електричните автобуси на градскиот превоз
IMG_4576-compressed.jpeg
 

Kajgana Shop

На врв Bottom