Сообраќајни прекршоци и казни

dungeon master

Милиционер
Член од
14 февруари 2006
Мислења
793
Поени од реакции
18
Добро запознаен лие некој со ова атест и ре атест на плински уреди вчера ме стопираа,во радовиш и ми побараа ре атест за плинот,искрено кажано појма немам што е тоа, ама ми пишаа казна 200 еу
Ja prv pat slusam za ova, aj sega e kasno, utre ke ti pratam poraka za ova. Do sega imase za atest ama re- atest ?????????

Sabajle bas ke prasam, pozdrav

P.S. Ako sakas pisi po koj clen te kaznile, da vidam u zakon, treba da ti pisuva vo zapisnikot !
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Ne postoi 54 st.9 vo ZBPS.
Od koj zakon e?
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Aj по кој член е ова? 30 евра казна за возење со вклучени магленки (навечер) без магла :smir:. Обичните фарови ставени на позиција, и вклучени магленките за некоја шема и кабадајлук. Си доби казна другарчето.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Aj по кој член е ова? 30 евра казна за возење со вклучени магленки (навечер) без магла :smir:. Обичните фарови ставени на позиција, и вклучени магленките за некоја шема и кабадајлук. Си доби казна другарчето.
Епа казниво е употреба на магленки во услови на нормална видливост на патот, и тоа не од сега, оддамна...
Него, магленките интегрирани се во фаровите или?
На Ксарава не ги познаваат баш :)
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Па зависи од возило до возило... ако видиш кај мене на Ескордот (на сликата во профил мислам се гледа) се интегрирани во браникот, рамно со табличката. За такви станува збор.
 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
583
По никој закон не можат да те казнат за магленки бидејќи тоа со закон не е забрането,полицајците го користат законот за употреба на долги светла во населено место,ако не го познаваш законот ќе си платиш,тоа го зборувам од искуство!
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
По никој закон не можат да те казнат за магленки бидејќи тоа со закон не е забрането,полицајците го користат законот за употреба на долги светла во населено место,ако не го познаваш законот ќе си платиш,тоа го зборувам од искуство!
Хмммм...не ми ги ни приметуваат понекогаш дека се вклучени...
А за долго светло...па магленките светат интензивно, ниско, и не многу далеку...
Ама...лешинаријава ни е таква каква што е...
 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
583
Хмммм...не ми ги ни приметуваат понекогаш дека се вклучени...
А за долго светло...па магленките светат интензивно, ниско, и не многу далеку...
Ама...лешинаријава ни е таква каква што е...
Ако треба ќе легнам на патот ама не им плаќам казна за такво нешто,никаде не се забранети магленките па не се ни овде,цела Европа ја минувам со вклучени магленки и се га ќе се најде некој сеерко со завршена академија од 6 месеци и ќе ми пишува казна!!!:nerv:
Се извинувам до модерните сообраќајци,ова беше за они кои слегнале од коњ и сеуште се замислуват дека се John Wayne!
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Ако треба ќе легнам на патот ама не им плаќам казна за такво нешто,никаде не се забранети магленките па не се ни овде,цела Европа ја минувам со вклучени магленки и се га ќе се најде некој сеерко со завршена академија од 6 месеци и ќе ми пишува казна!!!:nerv:
Се извинувам до модерните сообраќајци,ова беше за они кои слегнале од коњ и сеуште се замислуват дека се John Wayne!
Абе на патот не легнувам, ама неколку пати ја имам известувано МВР, Одделението за внатрешна контрола и професионални стандарди :)
 

dungeon master

Милиционер
Член од
14 февруари 2006
Мислења
793
Поени од реакции
18
Aj по кој член е ова? 30 евра казна за возење со вклучени магленки (навечер) без магла :smir:. Обичните фарови ставени на позиција, и вклучени магленките за некоја шема и кабадајлук. Си доби казна другарчето.
Eheeeeeeee za ovoj clen kolku kazni sum pisal :baeh:, ova gradskite fraeri najvise mi bilo merak da gi kaznuvam po toj clen :)

Ima takva kazna od odamna, pricinata e da ne se uklucuvaat halogenkite koga nema potreba zosto smetaat na vozacite sto doagaat od sprotivna strana. Taka da sto ima majka da uklucuvate halogenki koga nema potreba. Baska kaznivo e po zakon taka da nema uklucuvanje. I nema vrska so dolgi svetla, toa e druga rabota. Ako vidlivosta e namalena pod 100 metri vo naseleno mesto, i pod 200 metri nadvor od naseleno mesto, togas mozete da gi uklucite.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Е ај кажи членот?
Магленките НЕ СМЕТАТ НИКОМУ, бидејќи светат ниско, дури пониско и од кратките светла.
Ненаштелувани кратки светла сметат многу повеќе одошто магленки.
 
Член од
3 август 2008
Мислења
39
Поени од реакции
0
Може ли *Данџн Мастер* или некој што знае да пише која е цената за непрописно паркирање и за пајак ако ти ја крене колата.
Поправи ме ако гршам ама како некаде да имав слушнато дека
ако пајакот дојде на лице место плаќаш една цена,
ако ти ги стават тоа кошниците за дигање 2 цена, ако наидеш додека ја дигаат 3 цена, и ако ја стават веќе на камионот 4 цена.

Може ли Данџн дали грешам !? Фала другар
 

dungeon master

Милиционер
Член од
14 февруари 2006
Мислења
793
Поени од реакции
18
1. Za pajakot, imas cena ako ti ja zeme pajakot, i ima cena za na lice mesto ako se zateknese a kolata vise ti ja zemale ( dignale ), na lice mesto sega prasav e 1200, vo pajak 2000. Imase porano i kazna za vo zelenilo, i taa e poskapa, samo en znam po novo kolku e osto retko se pisuva. Ama sigurno e so 1000 denari poskapa, ako ne i povise

2. Za maglenkite:

Член 90
(1) Во магла возачот на моторно возило задолжително треба да ги има
запалено соборените светла за осветлување на патот или светлата за
магла или двете светла истовремено.
(2) Светлата за магла можат да се употребуваат само во услови на магла
или во случај на намалена видливост.


Ova ti e od zakon za BSP, kaznata e 35 evra.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom