Сообраќајни прекршоци и казни

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Според новиот закон, не е потребна а категорија за скутерчињата од 125 кубиви...



Ако не се лажам, моето скутерче е 6kw што значи не е над 11 и зафатнината на моторот е 125, што не е поголемо од 125!
Еве законот е ТУКА

А сообраќајците ми бараат А категорија... :)
Кој ти е крив што возиш Чајнез :baeh:...

Инаку нормалните 125-ки имаат 20+ кс, ако чачниш по Нет, Каџива Мито 125 има 40 кс (колку Фичо). Така да и тие незнаат што да прават.

А ако се оди по законов, тогаш треба да ти го прогласат велосипед со мотор, да добиеш табличка за регистрација и сообраќајна потврда (ТРАЈНА РЕГИСТРАЦИЈА), значи нема секоја година на технички, само ке си извадиш осигурување 800 денари и толку (без него почнаа да лупаат казни двојно повисоки од осигурувањето така да не ти се исплати да те фатат ке платиш 3 осигурања).
 

meazza

lo §ono in†eri§†a
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.014
Поени од реакции
1.129
Кој ти е крив што возиш Чајнез :baeh:...

Инаку нормалните 125-ки имаат 20+ кс, ако чачниш по Нет, Каџива Мито 125 има 40 кс (колку Фичо). Така да и тие незнаат што да прават.

А ако се оди по законов, тогаш треба да ти го прогласат велосипед со мотор, да добиеш табличка за регистрација и сообраќајна потврда (ТРАЈНА РЕГИСТРАЦИЈА), значи нема секоја година на технички, само ке си извадиш осигурување 800 денари и толку (без него почнаа да лупаат казни двојно повисоки од осигурувањето така да не ти се исплати да те фатат ке платиш 3 осигурања).
Значи јас ќе можам да го регистрирам со трајна регистрација во случајов?
Мене ми одговара да одам според законот :)
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Па според законот да. Колку ке ти го применуваат на технички, и како е пишан во фабричката фактура кога си го купил (ако не ти е регистриран до сега) е друго прашање.
 

meazza

lo §ono in†eri§†a
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.014
Поени од реакции
1.129
Па според законот да. Колку ке ти го применуваат на технички, и како е пишан во фабричката фактура кога си го купил (ако не ти е регистриран до сега) е друго прашање.
Не е регистриран до сега.
Планирам да го регистрирам сега...
 
Член од
3 мај 2008
Мислења
601
Поени од реакции
7
Според новиот закон, не е потребна а категорија за скутерчињата од 125 кубиви...



Ако не се лажам, моето скутерче е 6kw што значи не е над 11 и зафатнината на моторот е 125, што не е поголемо од 125!
Еве законот е ТУКА

А сообраќајците ми бараат А категорија... :)
еј а што имаш ти положено за 125сс ти треба А1 подкатегорија таа се полага на 16 години а после кога ке наплониш 18 таа станува А категорија а за мотор до 49сс ти треба М категорија ( може да возиш и со Б и таа се полага на 14 години
 

meazza

lo §ono in†eri§†a
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.014
Поени од реакции
1.129
еј а што имаш ти положено за 125сс ти треба А1 подкатегорија таа се полага на 16 години а после кога ке наплониш 18 таа станува А категорија а за мотор до 49сс ти треба М категорија ( може да возиш и со Б и таа се полага на 14 години
Јас имам Б категорија, и според тоа што го пиши тука во законот не треба А категорија...
Џишот убаво ми објасни на месенџер и за регистрирањето. Треба кога ќе се однеси на технички да му се укажи дека "скутерот" е 124,6 см3 што значи е под 125 и силата на моторот е 6kw.
Значи според законот, ќе треба да се регистрира само еднаш, и потоа секоја година да се носи само да се продолжи осигурувањето што било околу 800 ден.

Планирам да го регистрирам за брзо време, па ќе видиме што ќе биди :)
 

MaryJane

It's alive!
Член од
11 јуни 2008
Мислења
369
Поени од реакции
33
пред некое време бев осуден на условна казна во траење од 2 години поради загрозување на безбедноста во сообраќајот akaтешка сообраќајна несреќа под дејство на алкохол
е сега сакам да прашам,што ќе се случи ако направам некој друг прекршок,било да паркирам погрешно,да ја преминам дозволената брзина,да возам под дејство на алкохол,дрога?каква ќе биде казната?дали се активира условната и треба робија да се лежи или?
условната казна е сеуште валидна
фала однапред:smir:
 
Член од
24 ноември 2008
Мислења
1.035
Поени од реакции
44
пред некое време бев осуден на условна казна во траење од 2 години поради загрозување на безбедноста во сообраќајот akaтешка сообраќајна несреќа под дејство на алкохол
е сега сакам да прашам,што ќе се случи ако направам некој друг прекршок,било да паркирам погрешно,да ја преминам дозволената брзина,да возам под дејство на алкохол,дрога?каква ќе биде казната?дали се активира условната и треба робија да се лежи или?
условната казна е сеуште валидна
фала однапред:smir:
Зав иси од прекршокот кој ке го направиш а и од судијата кој ке те суди,но ако направиш повторно собраќајка,или дело за кое се одговара кривично,веднаш ти се активира првата казна па си идеш робија, а во меѓувреме те судат за второто кривично дело
 
Член од
14 февруари 2009
Мислења
5
Поени од реакции
0
Zdravo decki moeto novo prasanje e dali radarite sto se postaveni kaj stara rampa vo SK slikaat i dali stigaat kazni? Pozdrav do site:salut:
 

dungeon master

Милиционер
Член од
14 февруари 2006
Мислења
793
Поени од реакции
18
Zdravo decki moeto novo prasanje e dali radarite sto se postaveni kaj stara rampa vo SK slikaat i dali stigaat kazni? Pozdrav do site:salut:
Ja kolku sto sum zapoznaen ne slikaat ni nisto, a i mene me fatile ne znam kolku pati so pogolema pa nema nisto, taka da teraj rabota. Daleku sme nie od toa. Ti ne ti priznavaat na sud policaec ako te fati a ne pak avtomatski radar. Dodusa moze povise ke prifatat avtomat ako te fati nego covek, svasta ima sega :toe:
 
Член од
14 февруари 2009
Мислења
5
Поени од реакции
0
Fala za odgovorot dungeon , inaku stvarno neznaev deka vo Sk ima postaveno radari prosto se iznenadiv :pipi:
 
Член од
24 ноември 2008
Мислења
1.035
Поени од реакции
44
Добро запознаен лие некој со ова атест и ре атест на плински уреди вчера ме стопираа,во радовиш и ми побараа ре атест за плинот,искрено кажано појма немам што е тоа, ама ми пишаа казна 200 еу
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Секоја година треба да имаш ре-атест на плинот.... за да не ти фршнат казна. Најчесто без него не смееш да поминеш на регистрација, но пуштаат на технички на твоја одговорност.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
140
Поени од реакции
11
Pa mislam deka ne pustaat na tehnicki ako imas plin bes atest. mnogu lugi koga idat na tehnicki ja vadat bocata posto nema da pominat.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
A-тест е едно, а ре-атест е друго. А-тест се прави при монтажата на плинот, со тоа се впишува бројот на боцата и слични срања во сообраќајна.

Ре-атест (во сите држави вклучувајки ја и Бугарија) се прави секоја година, нешто како проверка на сигурноста и исправноста на плинскиот уред на возилото.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom