Сообраќајни прекршоци и казни

Gorco

WEHADAHFUKDOWAHNODAT
Член од
29 април 2005
Мислења
556
Поени од реакции
35
(2) Светлата за магла можат да се употребуваат само во услови на магла
или во случај на намалена видливост.
Член 2:
"Намалена видливост" постои ако заради неповолни атмосферски или други временски прилики (магла, снег, дожд, прав, чад и слично), возачот не може јасно да ги воочи другите учесници во сообраќајот на оддалеченост од најмалку 200 метри на пат надвор од населба,
односно од најмалку 100 метри на пат во населено место.

Кој има време, инает да не дава 35 евра(20 негативни) и желба за "дискусија", може да го дрибла законот со горе болдираното.
 
Член од
25 февруари 2009
Мислења
8
Поени од реакции
0
Me ima sopreno soobrakec i se smiluva da neme kazni,so opravdana pricina,ama so se diga na visoko na poslabi koli,aj neka se ponasa na nekoj mfacnsrhuhjnp9h . .jaka kolicka,i istiot minuva na dupla puna linija,soobrakaecot dreme so go znae po tablicka koj e, more ic nemu se zamaram neka mi spomne kazna :baeh:
 

dungeon master

Милиционер
Член од
14 февруари 2006
Мислења
793
Поени од реакции
18
Член 2:
"Намалена видливост" постои ако заради неповолни атмосферски или други временски прилики (магла, снег, дожд, прав, чад и слично), возачот не може јасно да ги воочи другите учесници во сообраќајот на оддалеченост од најмалку 200 метри на пат надвор од населба,
односно од најмалку 100 метри на пат во населено место.

Кој има време, инает да не дава 35 евра(20 негативни) и желба за "дискусија", може да го дрибла законот со горе болдираното.
Vidi drugar kajgandzija, za toa driblanje moze ke pomines kaj nekoj ponepismen policaec, ama kaj mene tesko. Ja si rabotam po propis, taka da ne znam sto ke driblas ako vremeto e vedro, nema magla ni nisto, vidlivost super itn. Sto ke reces deka ne ti se gleda. Aj ne zezaj :tapp:

Samo ke si ja dobies kazna i nisto drugo

P.S. Pamtam ednas mu pisav na eden fraer so Mercedes, kabriolet razbiras :), pustil deckovo denski na pladne svetla za magla, a puka sonce letno vreme :pos2:, sto gi pustil, da ne ne mu se gleda :)
Mi vika: abe decko i za denski li, ja mu vikam tamu pisuva ako si gi pustil koga nema potreba, ne pisuva denje noke :D Sum go zakrpil taka 2000 denari ( po staro ) hehe
 

dungeon master

Милиционер
Член од
14 февруари 2006
Мислења
793
Поени од реакции
18
Не, само ќе прашам дали имаш физички доказ (слика, видео материјал) дека магленките ми се запалени.
Abe me zezas ili sto, mislis so toa ke se izvadis ????????
Ova mislam e samo vodenje inat, izvini mislam ama taka e :toe:
Pa kolku prijavi pominale na sud bez toa, prvo ne ni baraat takov dokaz kako sto ti kazuvas, zosto ako baraat ke treba drzavata da obezbedi i soodvetna oprema za da obezbedi dokaz. Polesno i poevtino e tebe da te kaznat ;) bez dokaz
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Vidi drugar kajgandzija, za toa driblanje moze ke pomines kaj nekoj ponepismen policaec, ama kaj mene tesko. Ja si rabotam po propis, taka da ne znam sto ke driblas ako vremeto e vedro, nema magla ni nisto, vidlivost super itn. Sto ke reces deka ne ti se gleda. Aj ne zezaj :tapp:

Samo ke si ja dobies kazna i nisto drugo

P.S. Pamtam ednas mu pisav na eden fraer so Mercedes, kabriolet razbiras :), pustil deckovo denski na pladne svetla za magla, a puka sonce letno vreme :pos2:, sto gi pustil, da ne ne mu se gleda :)
Mi vika: abe decko i za denski li, ja mu vikam tamu pisuva ako si gi pustil koga nema potreba, ne pisuva denje noke :D Sum go zakrpil taka 2000 denari ( po staro ) hehe
И тебе е лесно човек да те издрибла, и тоа нема да си свесен...
 

dungeon master

Милиционер
Член од
14 февруари 2006
Мислења
793
Поени од реакции
18
И тебе е лесно човек да те издрибла, и тоа нема да си свесен...
Струмикс, дали осекам некоја нервоза кај тебе за пишаново :)
Епа јеби га, мора и да се казнува, не може све со опростување
 

Gorco

WEHADAHFUKDOWAHNODAT
Член од
29 април 2005
Мислења
556
Поени од реакции
35
Abe me zezas ili sto, mislis so toa ke se izvadis ????????
Ova mislam e samo vodenje inat, izvini mislam ama taka e :toe:
Pa kolku prijavi pominale na sud bez toa, prvo ne ni baraat takov dokaz kako sto ti kazuvas, zosto ako baraat ke treba drzavata da obezbedi i soodvetna oprema za da obezbedi dokaz. Polesno i poevtino e tebe da te kaznat ;) bez dokaz
Затоа напишав претходно, кој има време, инает да не дава 35 евра(20 негативни) и желба за "дискусија". Судот не бара, но јас имам право да побарам.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Струмикс, дали осекам некоја нервоза кај тебе за пишаново :)
Епа јеби га, мора и да се казнува, не може све со опростување
Нема нервоза воопшто...ти кажувам само дека се заебувате и самите...најчесто...и тоа оние кои разбираме некои работи го користиме :)
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.861
Поени од реакции
15.811
Mislam deka premnogu se fatifme so parkiranjeto i maglenkite..
da spomnam nekoj drugi raboti..uste vo 1996, za 1 maj odev na Halkidiki, pa togas kaj dvoenjeto za Prilep imaa napraveno krajot na avtopatot neregularno, naednas 70 ogranicuvanje i prekinuvanje na LEVATA lenta so `80-100m dolg srafiran preod ..jas preticav so 110 -115 koga naidov na situacijata; vo desnata kolona naednas se zgusnaa vozilata, a site vozea po 100km/h...vo momentot odluciv, krenav na 120 i pred prviot vo Kolonata preku srafiranata povrsina ja preteknav kolonata...dolu vo dolot me zapra policija, a i toj sto bese Prv vo kolonata za svedok..dodeka mi pisuvase deka sum presekol polna linija ( demek srafiranata e sekogas polna ( a zosto ja stavile)..zaprea eden drug sto vozese 130km/h...dialogot bese ...si vozel premnogu, ogranicuvanjeto e 70 ama Tolerirame do 100... esenta mi dojde kaj sudija za prekrsoci... za sreka, ja imase skicata bas kako bese , ne izvrteno; jas se branev so nepropisnoto zatvaranje na Brzata lenta, nenadejnoto naglo namaluvanje na 70 koe ne se postuva i najvazno vozenje na ostanatite vo sporata lenta vo Kolona, golema brzina so mal razmak a koe nasata policija go tolerira...odbranata mi uspea, mislam najpoveke zaradi toa sto preku leto imalo verojatno uste mnogu kako mene, osobeno stranci i ja uvidele greskata. Prasanjeto mi e, dali so noviot zakon ima zabrana za vozenje vo kolona von naseleno mesto..tuka ne mislam na spora kolona pred naplatna rampa, tuku na brza kolona, vozila so mal razmak, ne samo svadbi, tuku ima i "grupni" patuvanja na 2-3 vozila pa formiraat koloni...jas licno uste 1995 koga bev vo Turcija gledav kako kaznija dvajca nasi, edniot bese policaec..vecerta vo restoranot se iscuduvase zosto go kaznile, a on so badjoto si vozele zalepeni na mal razmak, da ne se izgubele.... e pa mene mi se sluci vo Turska slicno, ama nepoznat mi se zalepi, verojatno ne go znael patot; se obidov da mu izbegam vo okolnostite na patot ama toj bese uporen, pa zavrsi so toa deka ni se pusti turska marica, ko u amerikanski filmovi , ne pretekna i dvajcata so rotacioni svetla..sreka covekot bese fer i ni zema samo po 20dm, a vozevme 100 na pat sto bese max.80..
..znaci koj znae kako e so noviot zakon, dali ima regulativa za tzv. Tunelsko vozenje, koloni na otvoren pat, problem uste od SFRJ koga doagaa cesite na Jadran i go zakrcuvaa soobrakajot ??
Od druga strana vo USA porano a mozebi i sega , se vozese so mali razmaci na golemi brzini, no postoi gusta svetlosna signalizacija koja ti kazuva so koja brzina da vozis.. e sega prestrojuvanjeto moze da bide problem vo spicot, no odnapred ke si planiras, ako treba i ke izlezes na nekoja petla desno pa pak ke se vratis...
..tuka e i problemot so kruzniot tek...kaj nas predimstvo ima toj sto vozi vo krugot, barem taka bese porano, a vo Albanija navodno predimstvo ima toj sto se vklucuva...jas bev 2x vo Albanija i ne go zabelezav toa, no sega me stavija vo misla..
.. i na kraj, kaj nas NE se kaznuva agresivno cik-cak vozenje vo gradski uslovi, toa e mnogu sankcionirano vo Hrvatska a i vo drugi drzavi.. isto i za bezobraznoto ufrluvanje vo lenta, znaci nekoj ke se napravi pameten i ja preteknuva lentata sto stoi na semafor ili drugo, za da se ufrli nasilno pred semaforot.. a policijata gleda i nisto ne prevzema...
..sega, vo periodot koga ocekuvame Vizna liberalizacija bi trebalo MVR da poraboti na ovaa problematika na megunarodnite propisi, a se razbira i da go zasili kaznuvanjeto na golemite prestapi, koj se opasni po bezbednosta >> vozenje vo sprotivna nasoka, vozenje na Crveno ( za zolto ne praam muabet), secenje na edna pa vo grad i 2 polni lenti itn....
 
Член од
17 април 2009
Мислења
17
Поени од реакции
0
Пред се поздрав до сите бидејќи сум нов на Форумов.
Имено повеќе време го следам форумов , па решив да се вклучам.
Најпрво да Ви се представам дека јас сум дипл.сообр.инженер и долгогодишну СУДСКО ВЕШТО ЛИЦЕ од областа на сообраќајот.
Проблематиката во сообраќајот е покомплицирана од она што се мисли но за тоа кога некој би отворил тема за тоа.
Бидејќи на форумов забележав дека повеќе се води дебата околу магленките и нивната употреба би ви ги навел следните одредби од ЗБСП:
Член
85

(1)
Во сообраќај на пат, дење и ноќе, за време на управување со

возилото
, возачот на возилото задолжително треба да ги има запалено најмалку соборените светла за осветлување на патот.
ПОЈАСНУВАЊЕ: Ова значи дека законодавецот во ЗБСП предвидел минимум осветление на возилото при негово движење во сообраќај , но не и негово максимално осветление, при што неговото понатамошно осветление регулирано е дополнително во кои услови и како.
МАГЛЕНКИ:
Член​
90

(1)​
Во магла возачот на моторно возило задолжително треба да ги има
запалено соборените светла за осветлување на патот или светлата за
магла или двете светла истовремено
.
(2)
Светлата за магла можат да се употребуваат само во услови на магла
или во случај на намалена видливост
.
(3)
Светлата за магла што се наоѓаат на предната страна на возилото
задолжително треба да бидат во бела или жолта боја
, а на задната страна
со црвена боја
.
(4)
Глоба во износ од 35 евра во денарска противвредност во мандатна постапка ќе му се изрече, односно ќе му се регистрираат 20 негативни бода согласно со одредбите на овој закон, на возачот кој постапува спротивно на одредбите од ставовите (1) до (3) на овој член.


Е сега употребата на магленките во сообраќајот регулирана е со ставот два од овој член кој гласи
(2) Светлата за магла можат да се употребуваат само во услови на магла
или во случај на намалена видливост
.
Од суштинско значење во овој член е зборот НАМАЛЕНА ВИДЛИВОСТ и што тоа означува, а кое нешто во ЗБСП вака е регулирано:​
89. "
Намалена видливост" постои ако заради неповолни атмосферски
или други временски прилики
(магла, снег, дожд, прав, чад и слично),

возачот не може јасно да ги воочи другите учесници во сообраќајот на
оддалеченост од најмалку
200 метри на пат надвор од населба, односно од

најмалку
100 метри на пат во населено место;
Законодавецот овде точно определил кога може да се користат светлата за магла , односно во услови на атмосферски и другу втременски неприлики. Ова значи дека дозволил светлата за магла да се употребуваат не само во услови на магла туку и во услови на постоење на снег, дожд, прав, чад и слично, последниот звор “И СЛИЧНО„ значи широк опсег на неповолни атмосверски влијанија по оценка на возачот, што значи дека возачот е оној кој определува дали ќе ги употреби светлата за магла или не, а ПОЛИЦИСКИОТ СЛУЖБЕНИК е должен да обезбеди материјален доказ за неправилно користење на светлата за магла.
Точно е дека во пракса “глатко„ поминуват пријавите за непрописно користење на светлата за магла, но тоа е повеќе поради некој страв што го имат луѓето (си велат да платам и да се оттарасам) , а не дека прекршочната пријава е соодветно поткрепена со соодветен материјален доказ, бидејќи во пракса во судската постапка подносителот на пријавата мора да достави и валидни материјални докази за сообраќајниот прекршок, а во пракса постојат и доста прекршочни пријави за вакви или слични прекршоци кои се отфрлени или МВР во текот на постапката сама си ги повлекла.
Ова исто важи и за извршените мерења со стандарден РАДАР, без фотографија, каде во судска постапка во пракса и не представува доказ доколку обвинетиот негира , а МВР нема конкретен доказ (фотографија) во денешно време на техника каде постои РАДАР кој фотографира и точно се знае која измерена брзина за кое возило се однесува.
Ова што го наведов незначи дека возачите можат да ХАЈХУРДИСУВААТ по улиците а полицајците само да ги гледаат, туку дека МВР потребно е посериозно да се позанимава околу обезбедувањето на валидни материјални докази при поднесувањето на прекршочната пријава, па макар тоа било и обичен сообраќаен прекршок кој на секој може да му се случи, бидејќи во судска постапка прекршочните пријави не поминуваат баш така глатко, а во поглед на сообраќајните незгоди тоа во друга прилика.
Се надевам дека почитувани форумџии нешто Ви појаснив, а доколку имате прашања слободно прашајте.

Поздрав:helou::helou::helou::helou::helou::helou::helou:
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Едно дополнување за радарите без слика :)
Зошто лешинаријава не ја есапи толеранцијата од 10 км/ч при секое мерење? т.е 10% од брзините над 100 км/ч?
Тоа може да значи дека прекршок не постои...ама треба некој да пише нешто де :)
Башка, кога даваат радарот на увид, само покажува пред нос и го тргнува.
Барајте секогаш да го видите радарот детално, и доколку некаде на нег пишува Е (бројка во продолжение) значи дека постои некаква грешка во мерењето!
Таквото мерење е невалидно!!!!!!!!!!
Лешинаријата можеби и ќе ве уверува дека тоа не е така, ама за нивна жал...во право сте!
Абе...80% е за на дисциплинска, ама ајде...секоја чест на исклучоците.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
За тој што образложувал погоре како се користат магленките... Одговорот ти е супер, само си заборавил дека повеќе одење на суд нема. Полицаецот ти пресудува и ти испорачува уплатница која ти треба да ја платиш. Затоа отварање очи и пратење што напиша Струмикс. Буниму се ако има некоја нерегуларност, додека не ја спремил уплатницата. Откако ке ја спреми и ти ја испорача, тури му пепел и собирај пари да ја платиш...
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
И да ја спреми, не ја плаќаш и одиме на прекршочна комисија :)
 
Член од
17 април 2009
Мислења
17
Поени од реакции
0
Vo pogled na radarot, kako i sekoj tehni;ki ured pa taka i radarot ima svoja tolerancija od +/- 10%, ili vo zavisnost od labaratorijata koja veke go kalibrirala, bidejki najcesto podlezat na kalibracija ednas godisno.
Ova znaci deka sekoja izmerena brzina so radar ne e tocna tuku istata e so +/- 10% greska kako i sekoj tehnicki ured, megutoa policajcite ili pojma nemaat za ova ili nekoj pogresno gi informira ili treto znaat samo nikogas vo nivnata prijava ne pisuvaat koga posleden pat e kalibriran radarot i kolkav e procentot na greska (procentot na greska sekade postoi!!!).
Vo vrska so maglenkite , bez razlika na napisanata kazna mora da se dade pravo na zalba odnosno po novo do prekrsocnata komisija koja vo 99,99999 % slucai ja potvrduva kaznata , no i taa mora da ti dade pravo na zalba - E VO TOJ MOMENT PREKRSOCNATA PRIJAVA STIGNUVA DO SUDOT , kade mora se da bide po pravilo dokolku prekrsitelot e dovolno uporen i zapoznat so celata procedura.
Pozdrav
 

Kajgana Shop

На врв Bottom