Сообраќајни прекршоци и казни

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Ќе ти се пушти со кола и ќе те застане. Јас бар знам за такви работи дека прават.
Јас ако возам Мерцедес со 200 и кусур коња,па и немора Мерцедес,просечна кола развива 110 km/h без проблем,тој со 150 кила,и килав Спарк како може да ме стаса?Само таблиците да не ми ги запамети..Ти залетан со 120 и кусур возиш,тој додека да го прибере радарот,да влезе во кола,да запали,да киниса,јас ќе бидам многу далеку напред од него..
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Јас ако возам Мерцедес со 200 и кусур коња,па и немора Мерцедес,просечна кола развива 110 km/h без проблем,тој со 150 кила,и килав Спарк како може да ме стаса?Само таблиците да не ми ги запамети..Ти залетан со 120 и кусур возиш,тој додека да го прибере радарот,да влезе во кола,да запали,да киниса,јас ќе бидам многу далеку напред од него..
Ќе се јави преку систем па првата слободна кола ќе те ти го пресече патот.
И да не ти ја види регистрацијата првата камера што ќе те пресретне ќе те слика.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Јас ако возам Мерцедес со 200 и кусур коња,па и немора Мерцедес,просечна кола развива 110 km/h без проблем,тој со 150 кила,и килав Спарк како може да ме стаса?Само таблиците да не ми ги запамети..Ти залетан со 120 и кусур возиш,тој додека да го прибере радарот,да влезе во кола,да запали,да киниса,јас ќе бидам многу далеку напред од него..
Епа затоа друга кола ќе те чека на 10км.
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Ќе се јави преку систем па првата слободна кола ќе те ти го пресече патот.
И да не ти ја види регистрацијата првата камера што ќе те пресретне ќе те слика.
Која слободна кола?Неможам ли да ја паркирам на некој паркинг и да ја оставам..Ќе постои ден-два и ќе си ја земам,и така џандарите кур ги боли..Али само во услов да не ми ги види броевите..Која камера?Не сме во Германија па да има камери..Бензински нема на секој чекор..Ее колку сте наивни,така се фаќало..Само повторувам,таблите да не ми ги види..
 

vLaCki-AK47

Πρώην Τουρκική Δημοκρατία της Ελλάδα
Член од
14 јули 2008
Мислења
137
Поени од реакции
7
Cruise, па и ти, у џејмс бонд филмови влегуваш.

Сообраќајците не стопираат со спаркови, него со јетиња. Спарковите им се чисто за вамутаму превоз на луѓе и бркање разноразни работи. Ако сакаат да те запрат, а ти не си застанал на нивната STOP палка, прво нешто што ќе сторат е ќе влезат во кола и ќе те бркаат, а ако видат дека намерно им бегаш ја викаат првата најблиска патрола да се вклучи во акција и да ти пресече пат. Иначе за таблите они увек си гледаат, не возиш ти 200 низ град па да не ти видат таблиците. А ако сепак возиш толку, свака част на менталитетот.

Тоа што ќе си ја оставел на некој паркинг, важи само ако си ја возиш колата онака да убијаш време, па не ти е битно дали и кога ќе стигнеш на некое место. Ако бркаш некоја работа, се брзаш некаде, не би оставил кола туку така на рандом паркинг. Што ако на пример живееш во Ѓорче, а ја оставиш колата на паркинг некаде, рецимо, Автокоманда. Ќе фаќаш 2ка ? Хмм. Седи си мадро и не влегувај у филмови. :)
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Cruise, па и ти, у џејмс бонд филмови влегуваш.

Сообраќајците не стопираат со спаркови, него со јетиња. Спарковите им се чисто за вамутаму превоз на луѓе и бркање разноразни работи. Ако сакаат да те запрат, а ти не си застанал на нивната STOP палка, прво нешто што ќе сторат е ќе влезат во кола и ќе те бркаат, а ако видат дека намерно им бегаш ја викаат првата најблиска патрола да се вклучи во акција и да ти пресече пат. Иначе за таблите они увек си гледаат, не возиш ти 200 низ град па да не ти видат таблиците. А ако сепак возиш толку, свака част на менталитетот.

Тоа што ќе си ја оставел на некој паркинг, важи само ако си ја возиш колата онака да убијаш време, па не ти е битно дали и кога ќе стигнеш на некое место. Ако бркаш некоја работа, се брзаш некаде, не би оставил кола туку така на рандом паркинг. Што ако на пример живееш во Ѓорче, а ја оставиш колата на паркинг некаде, рецимо, Автокоманда. Ќе фаќаш 2ка ? Хмм. Седи си мадро и не влегувај у филмови. :)
Возам често на релација Велес-Штип-Велес,понекогаш стојат кај Три Чешми со Спарковите,понекогаш со Јетито..Ако си го видел тоа белото канта поло,тие се инспекција да знаеш..Муабетот не ми беше за низ град,муабетот беше за на отворено..Кај ќе ме стигне кога возам со 120 на саат..Зошто да не ја оставам колата на паркинг во Автокоманда?Ќе ја оставам и ќе почекам..Не се секирај,не ги боли кур нив до толку..Еден вистинит пример..Вујко ми работи во Италија,имаше гости од Италија,пред 3-4 години на гости кај него тука во Велес..Имаше итна работа за Струмица,па мораше да се врати веднаш,за италијаните да го носи на аеродром у Скопје.Кога се враќал од Струмица стоеле кај Кадрифаково полиција,возел може 170-180,му мафтале ама не им запрал..До ден денес ни пријава,ни казна,ни опомена,а имаа Крајслери тогаш,можеле во Велес да го пресретнат,можеле кај Сарамзалино итн итн...За отворено викам јас,не за низ град..Мада до сега ме сопрале трипати,а веќе активен возач сум 2 и пол години,и нормално,секогаш сум запирал,не сум се правел мангуп,и сум немал проблеми.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.823
Поени од реакции
15.755
кога сме кај ситуација да те брка полициска кола, само еднаш ми се случило, во Турција 90-тите...одевме на одмор, од Едрене спрема фериботот за Чанакале. Некаде на средината беше полош дел од патот, тесен и населени места, па и трактори. Јас возев колку е дозволено, 80... но едно мк југо што беше некаде запрено, ме виде и ми се залепи ко стеница, демек да не се изгуби. А не само што не трпам тоа, туку во Турција уште од тогаш казнуваа за такво возење и тоа двајцата ги казнуваат...За да му избегам, нагазив на 100-ка, но и тој упорен да ме прати, наместо да вози на пропишан размак...на еден дел имаше раскрсница и друг пат на кој што имаше војна колона транспортери и полициска кола за обезбведување, голема американска кола. Кога не забележа се пушти по нас, крена може 120- 140 , вклучи сирена и по кратко време не претекна и не сопра. Не беше од обичната сообраќајна полиција, туку сакал само да не провери (поради војната вежба, да не сме грци шпиуни и слично) па ни зема само по 20 дојч марки што и не е беше многу, потроши бензин да не брка... и не предупреди, полека, патот не е за брзо возење... а со право, после 20-на километри во едно село имаше сообракајка, згазена беше некоја постара жена што што го претрчала патот, нивен турски автомобил ја згази, полиција полно имаше...
 

Kiro Hametovski

Sniffericious
Член од
11 декември 2005
Мислења
1.685
Поени од реакции
43
Чисто да знам...Поминав улица кај шо не треба, ме побркаа, ме фатија и едно од 5те тутиња ми врза шамар. Смее ли да ми врзе шамар за одбивање да застанам, и ако не смее, како да направам копилето да пати?
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Чисто да знам...Поминав улица кај шо не треба, ме побркаа, ме фатија и едно од 5те тутиња ми врза шамар. Смее ли да ми врзе шамар за одбивање да застанам, и ако не смее, како да направам копилето да пати?
Како бе те фатиле?Толку ли си спор?Како да направиш,никако не бива..
 

Kiro Hametovski

Sniffericious
Член од
11 декември 2005
Мислења
1.685
Поени од реакции
43
Како бе те фатиле?Толку ли си спор?Како да направиш,никако не бива..
Никако си знам и ја него да пишам колку од шо ме копка, може ќе каже некој нешо :) Иначе не сум спор, али од коа ти се пуштаат 5 души за пешачки....ГТА братче :)
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Никако си знам и ја него да пишам колку од шо ме копка, може ќе каже некој нешо :) Иначе не сум спор, али од коа ти се пуштаат 5 души за пешачки....ГТА братче :)
Чим биле 5 души,тешко дека ќе можеш да докажеш нешто..Ќе се бранат меѓу себе..Ајде еден шамар не е ништо,ќе го прежалиш
 

Kiro Hametovski

Sniffericious
Член од
11 декември 2005
Мислења
1.685
Поени од реакции
43
Чим биле 5 души,тешко дека ќе можеш да докажеш нешто..Ќе се бранат меѓу себе..Ајде еден шамар не е ништо,ќе го прежалиш
Не бе за шамарот гајле нема, се претрпело и поише, али не смее па ме пука инат така без врска. Нејсе, тоа е :)
 
S

Stivie G

Гостин
Луѓе ме сопре полиција, застанав, ми побараа документи и им дадов се што требаше. Полицаецот ми рече дека е океј и си отидов.Е сега јас сум загрижен и прашањето ми е дали може да ми стигне некоја казна пошо ова беше после 11 саато а сеуште возачката ми нема направено 2 години. Полицаецот не кажа ништо ама мене ме фаќа страв бидејќи ми е прв пат да ме застанат.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Луѓе ме сопре полиција, застанав, ми побараа документи и им дадов се што требаше. Полицаецот ми рече дека е океј и си отидов.Е сега јас сум загрижен и прашањето ми е дали може да ми стигне некоја казна пошо ова беше после 11 саато а сеуште возачката ми нема направено 2 години. Полицаецот не кажа ништо ама мене ме фаќа страв бидејќи ми е прв пат да ме застанат.
немаш гајле бе, најверјоатно не приметил, да приметил ке ти даде прво платен налог да ја платиш во одреден рок казната, а ако не потоа на суд, ама си преживеал :)
 
Член од
26 мај 2014
Мислења
29
Поени од реакции
18
Луѓе ме сопре полиција, застанав, ми поба:)раа документи и им дадов се што требаше. Полицаецот ми рече дека е океј и си отидов.Е сега јас сум загрижен и прашањето ми е дали може да ми стигне некоја казна пошо ова беше после 11 саато а сеуште возачката ми нема направено 2 години. Полицаецот не кажа ништо ама мене ме фаќа страв бидејќи ми е прв пат да ме застанат.
Ни мене ми нема направено 2 години возачката а ме имаат сопрено 2-3 пати после 11 и досега ништо не стигнало. Ако ништо не ти рекол тогаш така те пуштил.
Сакав да прашам , колку време може да не ја регистрирам колата , некаков рок има ? Ако не ја регистрирам за одредено време има казна за тоа? Инаку избегавам да ја возам:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom