Сообраќајни прекршоци и казни

Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Морав да те цитирам. Малце си ми нејасен.
Ако викаш дека биле во право зашто си пишал дека го казниле од чисто иживљавање?
Затоа што ако ги казнуваат сите за таков прекршок кола нема да остане незастаната само денес. Затоа што има стотици закони по кои има стотици прекршоци во сите можни области, сообраќај, стопанско-трудови, јавен ред, и као дословно се применуваа и казнуваше за тоа знаеш што ќе беше тогаш?

Само со прописите што се донесени од лани до сега за коронава на дневно ниво може да се казнува 90% од населението на државата.
 
Член од
24 април 2010
Мислења
1.248
Поени од реакции
1.752
Затоа што ако ги казнуваат сите за таков прекршок кола нема да остане незастаната само денес. Затоа што има стотици закони по кои има стотици прекршоци во сите можни области, сообраќај, стопанско-трудови, јавен ред, и као дословно се применуваа и казнуваше за тоа знаеш што ќе беше тогаш?

Само со прописите што се донесени од лани до сега за коронава на дневно ниво може да се казнува 90% од населението на државата.
I sopred tebe treba site da gi pustat ?
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.255
Поени од реакции
2.241
I sopred tebe treba site da gi pustat ?
Според мене не треба. Исто како што не треба да се казнува ако не носиш појас. Ама светот е граден од секакви шупаци, а ние не сме спремни да го менуваме оти најлесно ни е да се адаптираме.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
I sopred tebe treba site da gi pustat ?
Не бе, само треба да се стави бодликава жица од Табановце преку Јажинце, Ќафасан, Меџитлија, Ново Село, Деве Баир и до Табановце и да се пушти струја.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.546
Поени од реакции
21.524
Факт е дека има банални закони кај нас.
И јад лично сметам дека треба да се опоменува на голем број од тие таквите, чисто да се развие совеста кај учесниците во сообраќајот. Но, моментално буџетот е празен па мора да се казнува за се и сешто.
Чисто за споредба...
1ви Мај, мислам 2014та а може и 13та, идевме накај Охрид и на Стража бевме застанати затоа што не ни работеле штоп светлата. Кога не запреа само не советуваа да не возиме брзо зашто веќе беше мрак и на удолницата нема добра прегледност па некој може да не разнесе. Да се случи истото тоа овој први мај, може и колата ќе ни ја конфискуваат.
 
Член од
17 мај 2016
Мислења
3.655
Поени од реакции
4.142
Денеска имаше радар на булевар и двајца полицајци седеа во џип.
Касно го видов радарот, возев во средна лента со 80-90 ги поминав ана не ме застанаа.
Околу мене исто така имаше возила, не застанаа никој.
Дали да очекувам казна во сандаче или нe можат да пишат ако не ме зacтанале?
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
7.504
Поени од реакции
6.135
Денес ми стига опомена за плаќање казна која ја имам платено пред 3-4 месеци. Пишува оригиналните уплатници(ги чувам фала богу) да ги доставам до судот во Куманово ради евиденција во рок од три дена или присилно ќе биде наплатена казната. Прашањето ми е има начин да не морам да одам до Куманово за да им приложам уплатниците, да им докажам на друг начин дека е платена казната?
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Денеска имаше радар на булевар и двајца полицајци седеа во џип.
Касно го видов радарот, возев во средна лента со 80-90 ги поминав ана не ме застанаа.
Околу мене исто така имаше возила, не застанаа никој.
Дали да очекувам казна во сандаче или нe можат да пишат ако не ме зacтанале?
Уживај......нема кај нас систем да висат камери со радар насекаде, две слики и казна по пошта......како во странство.
И да те уловил на радар.....тој што го сопрел, го сопрел......ти си поминал, не ти кренал палица......никому ништо.......заборави дека си го видел џандарот. Пази само на брзина врие полиција низ Скопје......сопираат и штанцаат казни како луди.......буџет полнат.
Денес ми стига опомена за плаќање казна која ја имам платено пред 3-4 месеци. Пишува оригиналните уплатници(ги чувам фала богу) да ги доставам до судот во Куманово ради евиденција во рок од три дена или присилно ќе биде наплатена казната. Прашањето ми е има начин да не морам да одам до Куманово за да им приложам уплатниците, да им докажам на друг начин дека е платена казната?
Таму ќе мораш да одиш......вукојебина сме, не се поврзани.
Јас за една казна на автопат близу Велес........ја платив и морав да им доставам уплатница во станицата во Велес......не можело преку Скопје да им достават........прашума сме!
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
7.504
Поени од реакции
6.135
Уживај......нема кај нас систем да висат камери со радар насекаде, две слики и казна по пошта......како во странство.
И да те уловил на радар.....тој што го сопрел, го сопрел......ти си поминал, не ти кренал палица......никому ништо.......заборави дека си го видел џандарот. Пази само на брзина врие полиција низ Скопје......сопираат и штанцаат казни како луди.......буџет полнат.

Таму ќе мораш да одиш......вукојебина сме, не се поврзани.
Јас за една казна на автопат близу Велес........ја платив и морав да им доставам уплатница во станицата во Велес......не можело преку Скопје да им достават........прашума сме!

Па кој курец не напоменат дека казната не е платена додека не им однесеш потврда во суд или слично? 5 пати во меѓувреме имам идено за Куманово, 5 пати можев да им однесам, а сега специјално за 2 уплатници треба да одам во Куманово. Ебати џунглата!!
 
Член од
2 март 2016
Мислења
481
Поени од реакции
468
Па кој курец не напоменат дека казната не е платена додека не им однесеш потврда во суд или слично? 5 пати во меѓувреме имам идено за Куманово, 5 пати можев да им однесам, а сега специјално за 2 уплатници треба да одам во Куманово. Ебати џунглата!!
На А4 искуцај, во врска со опомена под број... а по предмет бр... во прилог ви доставувам доказ дека глобата е платена преку банка на датум... И направи нотарска заверка на 2 уплатници ( заверка фотокопиите вкупно 125 ден. ќе те фати) и тоа достави го до судот, нотарски заверената фотокопија на 2те уплатници, ако им доставиш оригинал можно е да ги изгубат и после месец дена пак ќе ти стигне опомена за плаќање, не се шегувам, во Скопје судот е по ажурен, другите судови низ Македонија што да ти расправам, уплатници за такса, за времен старател, писмени докази ми губеле, среќа се им доставувам во фотокопие, а уплатниците во фотокопие заверено кај нотар, па секогаш ги имам оригиналите токму заради вакви случки, а посебно кога странка ќе си плати такса, ја доставувам до приемно во судот, и после на рочиште судијата ми вели немаш платено такса ја нема ни уплатницата ни поднесокот, и ем покажувам поднесок и грешката секогаш ја бараат е кај тој што поднесува, никогаш кај службениците, и затоа поучен од сопственото искуство ти давам совет. :)
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
На А4 искуцај, во врска со опомена под број... а по предмет бр... во прилог ви доставувам доказ дека глобата е платена преку банка на датум... И направи нотарска заверка на 2 уплатници ( заверка фотокопиите вкупно 125 ден. ќе те фати) и тоа достави го до судот, нотарски заверената фотокопија на 2те уплатници, ако им доставиш оригинал можно е да ги изгубат и после месец дена пак ќе ти стигне опомена за плаќање, не се шегувам, во Скопје судот е по ажурен, другите судови низ Македонија што да ти расправам, уплатници за такса, за времен старател, писмени докази ми губеле, среќа се им доставувам во фотокопие, а уплатниците во фотокопие заверено кај нотар, па секогаш ги имам оригиналите токму заради вакви случки, а посебно кога странка ќе си плати такса, ја доставувам до приемно во судот, и после на рочиште судијата ми вели немаш платено такса ја нема ни уплатницата ни поднесокот, и ем покажувам поднесок и грешката секогаш ја бараат е кај тој што поднесува, никогаш кај службениците, и затоа поучен од сопственото искуство ти давам совет. :)
А не може со препорачана пратка по пошта да им прати, за да не оди лично до Куманово?
 
Член од
22 април 2012
Мислења
74
Поени од реакции
54
Едно прашање,
Возев над дозволеното и џандар со радар снимаше али поминав пред него и не ме сопреа има ли шанси да ми стигне казна или ?
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Па кој курец не напоменат дека казната не е платена додека не им однесеш потврда во суд или слично? 5 пати во меѓувреме имам идено за Куманово, 5 пати можев да им однесам, а сега специјално за 2 уплатници треба да одам во Куманово. Ебати џунглата!!
Праати им по пошта со еден поднесок, во оваа вукојебина во 21 век кога се е електронизирано ти треба да им носиш уплатници како доказ дека е платено, некој од страна да гледа ке се крсти со две раце.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom