Сонови, толкување на сонови

Mama.

уметник
Член од
23 јули 2011
Мислења
524
Поени од реакции
326
Сонував како имам секс со некаква сенка. Собата ми беше иста како да сум будна и да ја гледам. До детал! Мислев дека сенката е дечко ми, ама потоа го видов него дека спие. И одеднаш се испојави еден непознат човек, облечен во бело. Се исплашив и кога почнав да викам, исчезна се!
Многу гадни сонов имам во последно време, психава ми е лудило, најчесто имам кошмари. Неколку пати сонував и стаорец, кога сив, кога бел..
istoto mi se sluci i mene nokeska, a i ne mi e prvpat... samo shto ovoj pat go vidov liceto i do detal go zapamtiv... sepak toa e lice shto ne go poznavam... pred da se razbudam, negovoto lice pocna da se menuva, dobi nekoja crvena boja i nekoja cudna cvrstina, kako da e napraven od kamen ili nekoj metal...
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
312
Поени од реакции
153
Вака.. сонував како сум се мажела и доаѓале луѓе на честитање... во сонот бев во венчаница ама бидермаерот немал цвеќиња туку само трева и некоја жена рекла да земеме од цвеќињата во дворот ( мн. убави цвеќиња) за да не биде бидермаерот празен. Иииии после сум се симнувала по некои високи скали ама во меѓувреме ми текнало дека сум многу мала за мажење, а и никој не знаел за тоа и сум ја откажала веридбата :D А и да на веридбата немало многу луѓе, повеќето роднини од страната на мајка ми. Што може да значи ова? Иако мислам дека не е убаво :unsure:
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Вака.. сонував како сум се мажела и доаѓале луѓе на честитање... во сонот бев во венчаница ама бидермаерот немал цвеќиња туку само трева и некоја жена рекла да земеме од цвеќињата во дворот ( мн. убави цвеќиња) за да не биде бидермаерот празен. Иииии после сум се симнувала по некои високи скали ама во меѓувреме ми текнало дека сум многу мала за мажење, а и никој не знаел за тоа и сум ја откажала веридбата :D А и да на веридбата немало многу луѓе, повеќето роднини од страната на мајка ми. Што може да значи ова? Иако мислам дека не е убаво :unsure:
Си се откажала од проблеми;) . Венчанича, свадба, трудна да се сонува се лоши моменти во реалниот свет
 

Зајче

Бело, и тоа!
Член од
13 септември 2008
Мислења
3.439
Поени од реакции
3.945
Една другарка сонувала дека јас сум родила машко бебе и бидејќи во сонот сум живеела во друга држава сум им го покажувала бебето на скајп и они ми честитале, се радувале. Бебето било многу мало.
И друга другарка има сонувано дека имам машко бебе. Што значии???
 

Зајче

Бело, и тоа!
Член од
13 септември 2008
Мислења
3.439
Поени од реакции
3.945
Една другарка сонувала дека јас сум родила машко бебе и бидејќи во сонот сум живеела во друга држава сум им го покажувала бебето на скајп и они ми честитале, се радувале. Бебето било многу мало.
И друга другарка има сонувано дека имам машко бебе. Што значии???
 
Член од
2 ноември 2011
Мислења
68
Поени од реакции
81
Многу често сонувам НЛО и тоа цело врме како бегам од нив. Знае ли некој што значи?
 
Член од
23 февруари 2010
Мислења
626
Поени од реакции
1.317
Вака,jас во принцип не ги памтам соновите,ама еден сон пред некоjа вечер ми остана и ме заинтригира.Значи сонувам како сум во некоj во некоj хотел и се качувам нагоре по скали.На еден од спратовите jа срекавам една многу добра другарка со коjа ептен сум близок.Девоjкава е тажна и ми вика да не се женам со таа ке згрешам многу,уствари работава била дека сум требало свадба да правам,со некоjа таму коjа ме лажела дека е трудна,а другаркава ме моли да не го правам тоа.Многу чудно,ако може и ако би сакал некоj да ми каже што би можело да значи ова.Фала :)

Заборавив да кажам дека другаркава ми викала дека премногу ме сака и дека нема да го дозволи тоа
 

DonRistovski

Peace Disturber
Член од
1 септември 2009
Мислења
3.432
Поени од реакции
4.031
Сонував како сум се бричел но не сум се добричил како нешто да ме спречило...Што значи?
 
Член од
5 октомври 2010
Мислења
974
Поени од реакции
308
sto znaci vo sonot da ima duhovi i da se cuvstuvas preplasen dodeka vo realnost da nemas nikakov strav od takvi sranja i slicno?
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Сонував како сум се бричел но не сум се добричил како нешто да ме спречило...Што значи?
Бричењето навестува дека стравуваш од некакви незгоди и непријатности врзани со работа, школо, спорт или некои други твој активности.
Тоа што нешто те спречува, означува дека стравуваш дека до тоа ќе дојде поради нечија ( можеби и твоја ) грешка
 

SinisteR.

Is this your homework Larry?
Член од
10 јуни 2011
Мислења
2.823
Поени од реакции
7.032
баш сношти го сонував најчудниот сон во последно време,ако знае некој да го протолкува супер. Не го памтам целиот сон само крајот што ми остави впечаток се надевам доволно ќе биде за толкување...
Значи се дешаваше што се дешаваше и одненадеш се најдов во парк (кој што во сонот мислев дека е градскиот парк во мојот град ама воопшто не личеше на него и тоа покасно го сватив) и чудното беше што имаше прилично широки дрва на кој што висеа волци. Е тие волци не беа врзани за дрвата туку како како тоа да е нормално (како лисја или некој овошја што висат,така и овие висеа надолу поврзани за устите или забите) тие волци ми изгледаа како безживотни или полураспаднати така нешто,а некој од нив во канџите имаа зајаци.Ништо друго не се дешаваше во сонот,беше темница и многу штуро,ги гледав волците некое време и се уплашив и се разбудив и толку. Ако ова не е чуден сон јас не знам што е :)
--- надополнето: 7 февруари 2012 во 22:01 ---

п.с. и едно дополнување - често сонувам нешто што предходно сум го гледал на тв или слично ама сега тоа не е случај,баш долго време размислував околу тоа
 
Член од
17 февруари 2007
Мислења
48
Поени од реакции
2
Dejstvieto zapo~nuva pred mojata ku}a vo Maxari, pred podrumot.Tamu stoime jas, tatko mi i baba mi.Baba mi po~nuva da mi objasnuva kako vo podrumot pozadi buriwata za vino ima taen vlez kade {to so godini ~uvaat eden ~ovek zatvoren vo kafez koj navodno gi znael site tajni na svetot.Tuka tatko mi po~nuva da zboruva za toj ~ovek i kako koga bil mal bil da go poseti i po~na da mi go opi{uva ~ovekot.Toj bil mnogu visok isto taka i mnogu krupen, so dolga kosa i bil mnogu temen i skoro celiot bil prekrien so mov.Go imal najdlabokiot glas koj tatko mi nekoga{ go slu{nal.Izgledal tolku stra{no {to ~ovek samo da go gleda ke umre na mesto. Interesno e toa {to kolku i da bil stra{en prodirala i nekoja ubavina kaj toj ~ovek.Kako {to rekov ~ovekot bil ~uvan vo kafez zatvoren so katanci no mo`el vo sekoj moment da izleze od tamu bidejki poseduval ne~ove~ka sila, mo`el da gi stopi katancite samo so dopir mo`el da odi niz zemja niz beton niz {to i da e.... no ne sakal, ubavo mu bilo tamu.Deluval mnogu omalksano koga zboruval, mnogu usporeno.Najmnogu ne{to {to mrazel ~ovekot e koga nekoj la`e, nemo`el da podnese lu|e {to la`at bidejki znael se {to mo`e da se znae na svetov. Zapo~nal da mu raska`uva na tatko mi kako ke dojde vreme koga Debelite ( ne znam koi se ovie ne mi e jasno) so ne~esnite ke bidat u{te pone~esni a so ~esnite u{te po~esni, odnosno ke gi uni{tat ne~esnite a ke gi vozdignat ~esnite. Baba mi bidejki po~esto idela kaj nego da go hrani i ka`al kako celo vreme go ose}a moeto prisustvo i deka sum moral i jas da odam kaj nego.... a za{to, ne doznav bidej}i taka mi zavr{i sonot.
 

Mama.

уметник
Член од
23 јули 2011
Мислења
524
Поени од реакции
326
sonuvav kako odam po nekoja ulicka, pred mene odi eden star dedo i nosi torba polna so jajca... kako shto odi, jajcata mu pagaat na zemja i se krshat, a jas vnimatelno gi sobiram vo nekoe malo drveno kutivce... dedoto me primeti i mi se zablagodari shto sum gi sobrala jajcata shto mu padnale i mi dade tri mali jajca... ama toj vo torbata imashe i golemi jajca, pa pobarav da mi dade i edno golemo... dedoto mi dade i golemo jajce i mi kaza deka vo golemite jajca ima po dve zolcki...
potoa sonuvav kako gotvam... ne se sekavam tocno shto, megutoa pak imashe jajca... koga gi skrshiv imaa po dve zolcki....
istata vecer sonuvav i kako pazaram i povtorno kupuvav jajca... edno od niv mi padna na zemja i se skrshi... imashe dve zolcki, a prodavackata koja stoeshe nasproti mene i kaza da go soberam jajceto i da si go zemam , zatoa shto takvite jajca ne se frlale, morale da se izedat... mi dade i nekoe nelogicno objasnuvanje shto ne go zapamtiv, megutoa go sobrav jajceto vo kesa....
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Ништо друго не се дешаваше во сонот,беше темница и многу штуро,ги гледав волците некое време и се уплашив и се разбудив и толку. Ако ова не е чуден сон јас не знам што е :)
--- надополнето: 7 февруари 2012 во 22:01 ---
Читајќи го твојот пост се потсетив на Данте - Пеколот кој започнува со зборовите:
Nel mezzo del cammin di nostra vita
mi ritrovai per una selva oscura
ché la diritta via era smarrita.



За жал јас незнам, колку години имаш ( во последно време се почесто станува мода да се сокријат годините ) но според сонот оценувам дека си како и Данте, во средни години.
Еве го моето толкување:
Сонувањето на мрачна шума означува стравување од грижи, жалост, неуспеси и преголеми напори.
Сонување на дрвото ја означува желбата за чест среќа и пријателство. Но исто може да означи потреба од некој пријател на висока положба.
Волк означува стравување од штета и тешки времиња, но мртов волк означува надеж во победа над проблемите и озборувањата.
Тоа што волците биле врзани за устите, означува означува, желба за здравје, радост и успех
Мослам дека твојот сон се должи на некое очекување во кое очекуваш помош од страна и поради тоа стравуваш. Како секогаш важи правилото - не стравувај. Имаш и сопствени сили.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom