Сонови, толкување на сонови

Член од
4 септември 2005
Мислења
168
Поени од реакции
1
Imam citano deka ako sonuvash deka pagjash, toa bilo osloboduvanje na golema tenzija vo teloto, a najpovekje psihicka, pa pred son, teloto se relaksiraa i tebe taka ti doagja. A istata relaksacija e koga klocash, toa nervite se osloboduvaat.

Jas mnogu cesto sonuvam, no od navika znam deka nema sve nekoja poraka.

Naujbavi sonovi mi se koga gi sonuvam tatko mi i brat mi ili drugi mrtvi osobi od moeto semejstvo ednash gi sonuvav roditelite na tatko mi koi ne gi zapznav oti umrea pred jas da se rodam, i shto beshe naj-jezivo, jas bev kako na poseta, kade shto site oni zhiveat posle smrtta, i me ispratia i rekoa: tebe ne ti e mestoto tuka.

A najglupavite sonovi mi se tie koga ja sonuvam mojata soba, neshto mi se priblizhuva, senka, ili covek ili nekoj monster, nemam poim, pa normalno jas ne normalno se deram, budam i tepam se zivo. Mislam deka toa se nekoi duhovi, i mislat i moite zatoa shto vlecheme familijarno, pa me nosat na bajachki ... edna baba vo Ognjanci stvarno me oslobodi za nekolku meseci, ama pak mi se vrati i za zhal babata umre...
 

Devilish Angel

Лошотија по потреба
Член од
7 мај 2005
Мислења
1.451
Поени од реакции
18
Сношти ја сонував другарка ми како дошла од германија на посета, и вечерва идам на работа и почнувам со рабтоа коа на врата таа се појави. Ме направи премногу среќна шо е за право, ама и малку се зачудив како е можно тоа да ја сонувам и да се појави навистина. :D
Ватевер, хепи сум.
 

schtranga

Кратовчанче
Член од
7 август 2005
Мислења
1.295
Поени од реакции
18
jas mnoooooooooooogu retko sonuvam :( recisi ic ...site mi velat deka toa ne e mozno i deka sigurno vednas zaboravam so sum sonuvala :?
 

vmx

Член од
25 април 2005
Мислења
5.633
Поени од реакции
201
Абе пред некој ден сонував една другарка која одамна не сум ја видел (јака е), и ја сонував у издание да ми се „пушта“ и дури ме залапа :poos: Мамицу и га натегнем си бара нешто она изглеа а? Што викате вие... толкувачи на сонови...
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Подобро да не кажувам што сонував сношти, срамота е!!!!! Среќа што беше само сон! :pos:
 

Wolf Pack

ThE ChieF
Член од
24 јули 2005
Мислења
783
Поени од реакции
5
Баба ми ми велеше ако сонувам личности кои се мртви, или умират во мојто сон значи бебе ќе се роди на некој од мојта фамилија.
Чудно ама во право беше старата. Некој друг да не е имал слично нешто?

FortunE одма да кажеш за твојо сон, чекам :pos:
 

ragazza

Adorable
Член од
3 јуни 2005
Мислења
2.870
Поени од реакции
29
vodkamixx напиша:
Абе пред некој ден сонував една другарка која одамна не сум ја видел (јака е), и ја сонував у издание да ми се „пушта“ и дури ме залапа :poos: Мамицу и га натегнем си бара нешто она изглеа а? Што викате вие... толкувачи на сонови...
I se razbudi vo poplavi? :baeh: :poos:
 
Член од
13 септември 2005
Мислења
25
Поени од реакции
0
Desert напиша:
Jas mnogu cesto sonuvam, no od navika znam deka nema sve nekoja poraka.

edna baba vo Ognjanci stvarno me oslobodi za nekolku meseci, ama pak mi se vrati i za zhal babata umre...
Кога бевме мали баба ми не’ учеше дека не треба да веруваме во магии и сонови за да не се плашиме, демек тие што не веруваат не ги фаќаат магии ниту им се остваруваат соновите.

Си пробал со dreamcatcher? Верувањето е дека ги филтрира лошите соништа само добрите поминуваат.

http://www.crystalinks.com/dreamcatcher.html
http://www.native-languages.org/dreamcatchers.htm
 
Член од
16 септември 2005
Мислења
24
Поени од реакции
0
Son??? paaa.... so znam da ti kazam legnuvam sabalje u 7 a stanuvam napladne okolu 12 i ne ke da imam bajagi vreme za da osetam so e son :pos: :pos: Kako i da e ima sonovi koi sto nekogas se tolku realni so koga ke stanes od spienje ednostavno si mislis nema sansi ova da go sonuvav...
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Wolf Pack напиша:
FortunE одма да кажеш за твојо сон, чекам :pos:
Не не! Ептен е за никаде, уште не можам од глава да го тргнам :pos: Кај ме потсети сега, нема да можам да спијам!
Не кажувам! :ne:
 
Член од
14 септември 2005
Мислења
416
Поени од реакции
11
vodkamixx напиша:
gerard напиша:
Ви се случило некогаш да сонувате некој сладок еротски сон.. нешо со некоја типка ово-оно.. и кога ќе дојде она најслаткото се будите :(

И после пробувате на сила да го досоните

ама не иде м.м.е. (кој прв почна)
Ехееее повеќе пати ми се случило, а и ми се случило кога ќе дојде најслаткото да ја соблечеш и ово-оно... да ме разбудат моите и после да им се дерам зашто ме разбудиле итн итн... :lol:

А ми се случило и цел сон да го иссонувам... со се цел секс, па јеби му мајката ако ви се случило да свршите во сон и да се чудите сабајле зашто чаршафот е мокар........ епа и тоа ми се случило.... :lol: :lol: :lol: :lol:
Da,se slucuva toa.Sum imal takvi momenti ama toa bese vo periodot od 17-20 i nekoja godina vozrast,znaci odamna.Sonuvas cela scena,se e ok,super e,i koga ke se razbudis,gadno.A ubavo pamtam se budev bas koga ke svrsam,bez razlika na vremeto.Cudna rabota ovaa sonot,mozokot si ja vrsi cela rabota.Preku den mislis,go zamaras mozokot(go hranis so informacii) a navecer koga spies,mozokot gi "ozivuva" tie informacii .
 
Член од
14 септември 2005
Мислења
416
Поени од реакции
11
humanoid напиша:
Секој сон си има своја симболика. Сонуваната змија не мора да значи дека е змија која ве напаѓа во прав смисол. Ако сонувате дека умирате или дека некој друг умира, тоа не значе дека тој човек ќе умре.
Доживувањето на смрт во соновите може да значи дека сакате да се ослободите од некои особини кај себе или кај некоја друга личност. Како што рекол Јунг, за да се родиш- прво мора да умреш. Ова не води до тоа дека смртта може да значи желба за промена кај себе или кај друга личност.
Змијата може да има повеќе значења и симболи. Може да ги манифестира вашите сексуални незадоволства, сексуалните желби...

најдобро е да си земете книга па да прочитате. Таму подетално ќе се запознаете со симболиката на соновите и нивнотот интерпретирање во реалниот живот.

Ви ги препорачувам книгите за анализа на соновите и симболите во нив од Јунг.
Mislam deka sonot ima razlicni tolkuvanja kaj razlicni lugje.Velat deka koga bi sonil kako ti pagjat zabi,ili kako vadis sam zabi ke ti umre nekoj blizok u kukja ili bliska rodnina.Kaj mene e obratno,mi se slucuvaat dobri raboti.Ili pak ako sonis smrt kaj coek,togas mislam deka so toa vsusnost mu umira zloto na toj coek.Jas kolku pati sum gi imal moite umreni vo son,ili pak kako umiraat,nemozam ni da pamtam veke.Placenje golemo vo son taka sto i koga ke se razbudam sum go osekal toa(solzi po lice,raztrevozen,ispoten...)

Eden od najlosite sonovi so dosta pati gi imam soneto e jas vo soba nekade lezam na krevet a osekam okolu mene nesto se vrti ili kao saka da me napadne,se priblizuva a jas nemozam da se pomestam od krevet kako prikleseten.I na kraj od golemo macenje u son se budam(fala bogu).Tie snista mi se uzasni.A pak da ne zboram i za sonovi kaj so na ispiti loso pominuvam,mozok mi se blokira,niedna zadaca da ne mozam da resam.Fala bogu i toa pomina,ne me macat veke takvi snista.
Sepak mislam deka sonot dosta si ima i so toa so go mislis sekojdnevno ,raboti so te opkruzuvaat,macat....
 
Член од
14 септември 2005
Мислења
416
Поени од реакции
11
Isto imam sonuvani i dosta morbidni sonovi.Drugar moj umren vo realen zivot se javuva na son kaj mene i im mavta na edna drugarka,ja kani.Nabrgu i drugarkata umira,vo realen zivot.
Dobro,velat deka,sonovite bile nekolku sekundi i toa bas pred da se razbudis.A za tie sekundi mozes da sonis epten dolgi dejstvia.Kako uspeva mozokot vo toa?
I dali ste bile nekogas pomegju jave-son,bas na granica?
Imate doziveano takvo nesto?
Mene mi se ima sluceno mnogu pati,sonuvam son(neka bide bilo kakov son naprimer) a vo megjuvreme i kako da slusam lugje okolu mene koi sto mislam deka i tie mi se u sonot ,a ustvari odkako ke se razbudam svakam deka toa se lugjeto so mi suskaat u soba kaj so spijam,t.e lugje od realnosta.
 

Ninja

Кајгана на око
Член од
15 мај 2005
Мислења
623
Поени од реакции
9
FortunE напиша:
Wolf Pack напиша:
FortunE одма да кажеш за твојо сон, чекам :pos:
Не не! Ептен е за никаде, уште не можам од глава да го тргнам :pos: Кај ме потсети сега, нема да можам да спијам!
Не кажувам! :ne:
Она што го чувствуваше во сонот, го чувствуваше цел ден? :)

Мразам такви сонови ... предизвикуваат чувства на лажна среќа или лажен страв, несигурност ... и таквите чувства се задржуваат цел ден.

Profa напиша:
Mislam deka sonot ima razlicni tolkuvanja kaj razlicni lugje.Velat deka koga bi sonil kako ti pagjat zabi,ili kako vadis sam zabi ke ti umre nekoj blizok u kukja ili bliska rodnina.Kaj mene e obratno,mi se slucuvaat dobri raboti.Ili pak ako sonis smrt kaj coek,togas mislam deka so toa vsusnost mu umira zloto na toj coek.Jas kolku pati sum gi imal moite umreni vo son,ili pak kako umiraat,nemozam ni da pamtam veke.Placenje golemo vo son taka sto i koga ke se razbudam sum go osekal toa(solzi po lice,raztrevozen,ispoten...)
Да, точно е дека различни луѓе различно ги толкуваат соништата. Меѓутоа тие толкувања се народски. Можеби има мала доза на вистина во нив, но сметам дека психоаналитичарите се покомпетентни во одредувањето на значењето на соништата.
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Ninja напиша:
FortunE напиша:
Wolf Pack напиша:
FortunE одма да кажеш за твојо сон, чекам :pos:
Не не! Ептен е за никаде, уште не можам од глава да го тргнам :pos: Кај ме потсети сега, нема да можам да спијам!
Не кажувам! :ne:
Она што го чувствуваше во сонот, го чувствуваше цел ден? :)

Мразам такви сонови ... предизвикуваат чувства на лажна среќа или лажен страв, несигурност ... и таквите чувства се задржуваат цел ден.
Леле да знаеш за каков сон се работи, ќе се покаеш што си прашала дали цел ден го чувствував она кое и во сонот :pos:
Ќе кажам само дека бев машко на сонот!!!!! :twisted:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom