Создавањето на бугарската нација, јазик и држава!

Член од
20 декември 2008
Мислења
1.193
Поени од реакции
75
Нема фалшива основа. Основата си е многу цврста и видлива низ вековите.
Тоа што сте седеле на истата основа не ви се допаѓа, ама фактите се непобитливи.
Никој не посака да објасни како е возможно „македонската преродба“ да биде борба за бугарштината.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Што се однесува до платата сакам да ве информирам дека најголема е кога напишам некој пост, го видат најмалку 20тина души и тогаш Братот го избрише. На тој начин признава дека нема одговор. Секој момент се спробедува мониторинг и оној што плаќа ги знае состојбите.
Бидејќи дрско лажеш, а те опоменав, ќе бидеш баниран.

Ти препорачав, отвори блог, каде што ќе ги изнесеш „аргументите“ контра моите, а јас нема да можам нели да ти бришам. Доколку е вистина тоа што го збориш.
 

Ч Е Н Т О

Методија Андонов
Член од
3 јули 2008
Мислења
1.698
Поени од реакции
1.612
Jaсен и точен извор - преписките от заседанието на првото собрание на АСНОМ.
Ако вие не ги признавате сите документи на АСНОМ ... това е како да плукате срешту себе.Jaс само покажувам како размислували тогава,за да видиш контрастот со днес.
Хехе, мислам дека многу убаво разбра што те прашав и побарав од тебе, ама изгледа со сила сакаш да се правиш улав. Извор се цитира на сосема друг начин,... име, дело, печат, година, страна, итн. ама ај и јас цело време сам себеси се залажувам дека дискутирам со нормални луѓе.

Значи без разлика дали сакаш да цитираш и да го дадеш изворот од каде си го поставил тој исечок, останува моето прашање: ШТО Е СЕГА РАБОТАВА, ГИ ПРИЗНАВАТЕ ДОКУМЕНТИТЕ И ОДРЕДБИТЕ НА АСНОМ ЛИ?!?

Еве да те потсетам на една наша предходна "средба" на друг подфорум и тема, кајшто ти ми го постираше овој т.н. "документ" од 1949 г. како некаков "доказ" против нас Македонците:



По што самоуверено праша (парафразирам): ДАЛИ ИМА НЕКОЈ МУДА ДА ИСКОМЕНТИРА?

Јас уште тогаш ти одговорив, ама еве во согласност со овој исечоков што е демек од документите на АСНОМ (може и да е, ама треба да се цитира правилно) да ти одговорам пак, па да видиме што ќе кажеш.

Истиот човек = К. Драмалиев од твојов "документ" напишал и издал цела книга само 2 години порано со ваков наслов:

К. Драмалиев, "Теорија и практика на великоб'лгарскија шовиниз'м", Изд. на Б'лг. работническа партија (комунисти), 1947 г.

Еве, да не речеш дека не постои КЛИК ТУКА

Ај малееее, каков наслов, па, па.... :vozbud:
 
Член од
20 декември 2008
Мислења
1.193
Поени од реакции
75
Пак се врати на комунистичката пропаганда?
Ако ФМИ не знае да ти одговори, јас да ти кажам.
Тоа за Паисиј е од протоколите на првата јазична комисија, не е од АСНОМ.
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Аспарух е Батоја

1. Пр'в крал бил Вукич. 2. Крал Драгич. Вукич и Драгич били двама родни брата. 3. Крал Борис. 4. Крал Батоја Силни. 5. Крал Свети Тривелија. 6.Крал Тербал, син на Тривелија. 7. Крал Мојсеј, син на Тривелија. Имената на седемте крале се намират записани в началото. Б'лгарските кнјазе и војводи били много, но техните имена и дејанија не са запизани и т'ј п'рвите вождове и кнјазе преминали в забрава. Имената и дејанијата на седемте крале накратко се намират и са описани в таја историјца подред.
Пајсиевата романтичарска етничка алхемија само таков фантастиен почеток на нацијата можела да произведе: поетокот го нашол во големиот потоп и во Дедо Ное; хан Аспарух го ставил во улога на Батоја Силни; Вукич и Драгич ги баправил први бугарски кралеви...

Сепак, важно е дека на Паисиј, како и на новоформираните Бугари подоцна, добро им бил познат фактот дека Словените и Бугарите се јасно разделени како одделни етникуми во старите книги од кои црпеле информации.

На Пајсиј му биле важни Словените заедно како пандан против елинизмот, но и против турското ропство. Затоа тој како Словени ги прогласил Бугарите бидејќи во спротивно, би бил мета за словенскиот патриотизам што Паисиј сакал да го разбуди.

Каков би бил тој бугарски патриотизам што требало да се бори против турското ропство доколку Паисиј би ја напишал вистината дека првите етнички Бугари биле блиски до Турците?!?

Како резултат на пајсиевата етничка алхемија, бугарските “преродбеници“ се внеле да напишат бројни национал-романтичарски статии. На пример, Иван Добровски од Сливен во статијата "За Славјано б'лгарската историја" ("Мирозрение", Виена, 1850 година) дословно тврди дека предците на Бугарите се Словените.

Меѓутоа, согледувајќи дека е на тенок мраз, бугарската официјална историографија ја исправа грешката на препишувачите на Отец Паисиј, и кон крајот на 19. век прогласува дека Бугарите не се "чисти Словени". Сепак, бугарската "преродба", т.е. пропаганда веќе земала таков замав врз основа на фантастичните лаги, што преминала преку овој податок.
 

Ч Е Н Т О

Методија Андонов
Член од
3 јули 2008
Мислења
1.698
Поени од реакции
1.612
Пак се врати на комунистичката пропаганда?
Ако ФМИ не знае да ти одговори, јас да ти кажам.
Тоа за Паисиј е од протоколите на првата јазична комисија, не е од АСНОМ.
Хаха, се јави тој со "мувата на капата"...

Епа "Биљанке" следниот пат кога ќе му притуриш нешто на некој друг за да изгледа дека тој го нашол и го постирал овде, барем дообјасни му ги работите, и не го пуштај вака сам во бој, зашто како што гледаш служи само како топовско мевце овде.

И сега ќе ни ја приложиш ли книгава од Драмалиев?

К. Драмалиев, "Теорија и практика на великоб'лгарскија шовиниз'м", Изд. на Б'лг. работническа партија (комунисти), 1947 г.

:pipi:
 
Член од
20 декември 2008
Мислења
1.193
Поени од реакции
75
Јас да те нарекувам Мисла тогаш, чим те ме Билјанкосваш.
Држи се пристојно.

Имам ја книгата. Можам да ти ја приложам, но нема да го сторам, бидејќи нема да ми благодариш. Трудот ќе иде на ветер.

Полна е со комунистички пропагандни клишеа. Ништо интересно.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Хехе, мислам дека многу убаво разбра што те прашав и побарав од тебе, ама изгледа со сила сакаш да се правиш улав. Извор се цитира на сосема друг начин,... име, дело, печат, година, страна, итн. ама ај и јас цело време сам себеси се залажувам дека дискутирам со нормални луѓе.

Значи без разлика дали сакаш да цитираш и да го дадеш изворот од каде си го поставил тој исечок, останува моето прашање: ШТО Е СЕГА РАБОТАВА, ГИ ПРИЗНАВАТЕ ДОКУМЕНТИТЕ И ОДРЕДБИТЕ НА АСНОМ ЛИ?!?

Еве да те потсетам на една наша предходна "средба" на друг подфорум и тема, кајшто ти ми го постираше овој т.н. "документ" од 1949 г. како некаков "доказ" против нас Македонците:



По што самоуверено праша (парафразирам): ДАЛИ ИМА НЕКОЈ МУДА ДА ИСКОМЕНТИРА?

Јас уште тогаш ти одговорив, ама еве во согласност со овој исечоков што е демек од документите на АСНОМ (може и да е, ама треба да се цитира правилно) да ти одговорам пак, па да видиме што ќе кажеш.

Истиот човек = К. Драмалиев од твојов "документ" напишал и издал цела книга само 2 години порано со ваков наслов:

К. Драмалиев, "Теорија и практика на великоб'лгарскија шовиниз'м", Изд. на Б'лг. работническа партија (комунисти), 1947 г.

Еве, да не речеш дека не постои КЛИК ТУКА

Ај малееее, каков наслов, па, па.... :vozbud:
А ти мислам многу добро разбра што ти кажав. Jaс не сум никоj па да коментирам што било речено на АСНОМ. Jaс просто многу точно и неотрално ти покажав тогава што мислели. Относно цитираното - ако немаш преписите от АСНОМ - пиши ми на приватна да ти ги пратам. Ти се уште не гледаш безпристрастно на документите. Прашаш дали сме ги признавали одредбите -те немат преко влиjaние врз мене,па да ги признавам или да не ги признавам. Записките тамо са доказ што се зборувало тамо и како се размислувало.
Истото е и со посочениот погоре документ от тебе. Исто този документ покажува настроението на лугето во този момент. Ништо повеке.
Относно загравието, ти заборави борбата на фашизма и комунизма? Па па па...
--- надополнето: Sep 30, 2011 3:07 PM ---
Пак се врати на комунистичката пропаганда?
Ако ФМИ не знае да ти одговори, јас да ти кажам.
Тоа за Паисиј е од протоколите на првата јазична комисија, не е од АСНОМ.
Това веке го кажав,но jaвно некоj не ги е читал или не им верува.
--- надополнето: Sep 30, 2011 3:12 PM ---
Братот ти ги тераш да го докажат недокажливото - дека постои реална основа за словенското татарољубие наречено "бугарштина". Неможат да докажат, ама и никогаш нема да признаат дека се створени на фалшлива основа.

И од каде да ти ја најдат кога ја нема таа основа, тоа е како "летечки' лист. Стивне ли ветрот, ќе падне.

КасниКоска многу пердуви се разлетаа по форумов... Абе, да му ги имам парите ама да му го немам умот на тој што ве плаќа да ја "промовирате" бугарштината по македонски форуми.
Аjде да ни кажеш КОJ, КОГА и наjбитното КАК ни создал и коja е "правата" ни основа според тебе?
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.595
Поени од реакции
2.718
Аjде да ни кажеш КОJ, КОГА и наjбитното КАК ни создал и коja е "правата" ни основа според тебе?
Тогаш кога Грците ги изедначија термините Словени и Бугари. Тоа е едната половина од вашата основа и таа е лажна. Ако можете да докажете како Бугари можат да станат Словени, бујрум.

Вториот дел е романтичарската возрожденска литература кога водечка теорија беше дека Булгарите биле од памтивек словенско племе. И оваа не е точна.

Резултатот е: НЕМАТЕ ОСНОВА!
 

Ч Е Н Т О

Методија Андонов
Член од
3 јули 2008
Мислења
1.698
Поени од реакции
1.612
Јас да те нарекувам Мисла тогаш, чим те ме Билјанкосваш.
Држи се пристојно.
Sir, yes sir..!!! (y)

Kasnakoski напиша:
Имам ја книгата. Можам да ти ја приложам, но нема да го сторам, бидејќи нема да ми благодариш. Трудот ќе иде на ветер.

Полна е со комунистички пропагандни клишеа. Ништо интересно.
Која книга, таа на Драмалиев ли..?!?

Еми не изигрувај сега "кадија те тужи-кадија те суди" овде.
Приложи ја за сите, не само на мене лично, па секој нека ја прочита и нека утврди дали е полна со "клишеа" или не...
А еве јас овде ти ветувам пред сите дека ЈАВНО КАДЕ САКАШ, значи по твој избор ќе ти се заблагодарам за тоа, бива ли..?

Или ти е страв..?

fmi напиша:
А ти мислам многу добро разбра што ти кажав. Jaс не сум никоj па да коментирам што било речено на АСНОМ. Jaс просто многу точно и неотрално ти покажав тогава што мислели. Относно цитираното - ако немаш преписите от АСНОМ - пиши ми на приватна да ти ги пратам. Ти се уште не гледаш безпристрастно на документите. Прашаш дали сме ги признавали одредбите -те немат преко влиjaние врз мене,па да ги признавам или да не ги признавам. Записките тамо са доказ што се зборувало тамо и како се размислувало.
Истото е и со посочениот погоре документ от тебе. Исто този документ покажува настроението на лугето во този момент. Ништо повеке.
Относно загравието, ти заборави борбата на фашизма и комунизма? Па па па...
Ај ај, не се вади сега, јасно ни е на сите дека Б..., ова Kasnakoski де, ти го подметна да го пуштиш тој исечок тука.

Ти реков, се кажува и правилно цитира изворот под самиот цитат или исечок што се дава, не се прави улав сега дека не знаеш како се прави тоа.

И нема што мене на приватни пораки да ми праќаш, дај си линк или цитирај си го изворот таму кај што постираш, не читам само јас овде.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Тогаш кога Грците ги изедначија термините Словени и Бугари. Тоа е едната половина од вашата основа и таа е лажна. Ако можете да докажете како Бугари можат да станат Словени, бујрум.
Вториот дел е романтичарската возрожденска литература кога водечка теорија беше дека Булгарите биле од памтивек словенско племе. И оваа не е точна.
Резултатот е НЕМАТЕ ОСНОВА.
А што правиме со доказите,кои не са от грчки и кадето не може да има изедначаване??? Еве ти ja првата проба за манипулациja. Доказите не са само от грчки, латинскиja, а црковнословенскиот? Да не говорим за доказите на грузински,кои са нови. Тамо нема да можеш да правиш вакви пируети со термините.
Абсолутно е точно,дека возрожденците зборуват за словенското начало на бугарскиот народ и това е наполно точно, заштото словените беха основен дел от создаването на бугарскиот народ, другите заедници са били пренебрежително малце,но никоj не оспорува и нивното постоене.
Основата е дебело фундирана и тежко некоj да може да ja разклати поради финтите со терми и пируети на jaзика.
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.595
Поени од реакции
2.718
"Доказите" од првиот пасус ти се базираат на првиот дел од лажната основа ( уште Мисирков пред 100 години го сфати ова).

Началото на бугарскиот народ е турано-алтајски. Ако си толку способен докажи ја вашата етногенеза при којашто од турано-алтајска преминавте на словенска основа. Ама оваа измислица ја побија уште самите ваши возрожденци, заплеткувајќи се во нова мрежа - Бугарите биле уште од самиот почеток словенско племе. Откако се лизнаа и таму пак се вратија на тоа толкување без никакви докази. И така е до ден денешен.

Ова го велат луѓе кои не знаат што да кажат.
 
Член од
20 декември 2008
Мислења
1.193
Поени од реакции
75
Каране, ако ние от туранско племе станавме словени, вие како од грчко племе станавте словени?
 
Член од
25 февруари 2010
Мислења
1.158
Поени од реакции
879
Македонците НИКОГАШ не ни биле грчко племе, секогаш имало и војни измеѓу нив!
 

Ч Е Н Т О

Методија Андонов
Член од
3 јули 2008
Мислења
1.698
Поени од реакции
1.612
...
Основата е дебело фундирана и тежко некоj да може да ja разклати поради финтите со терми и пируети на jaзика.
"Финтите и пируетите" како што видовме на скоро сите теми на кои постирате последниве 3-4 дена се ваша специјалност.

И не се жести, не сме ние тие што го негираат постоењето на вашиот народ, туку обратно.

Kasnakoski напиша:
Каране, ако ние от туранско племе станавме словени, вие како од грчко племе станавте словени?
Хаха "грчко племе" бе...

Да почнам да ти редам овде бугарски автори со кои ќе ти ја побијам небулозава, или ова го тресна онака, од немајкаде и нервоза?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom