Соживотот во Македонија

  • Креатор на темата Macedon1um
  • Време на започнување
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.856
Поени од реакции
8.281
Не знам како е по светот, ниту во соседството не ме интересира, ама за тука знам дека оџите биле под целосно државна контрола и бе алатка да се борат со националната нишка.
Па така 80-тите и 90 - тите од кога имаше алатки за снимање може да се видат како оџите масвно зборуваат против националните чувства и против албанското знаме.
Eве ти подетално објаснување за да не се чудиш зошто:

1714924261504.png

Запомни ја последната реченица „Like the symbol of the Byzantine Empire to which it once belonged, Albania’s eagle is double-headed“, зашто на неа ќе се навратиме подоцна.


1714924702594.png
1714924715535.png

TRANSLATION:

Immediately after taking Krujë, Scanderbeg returned to the faith of his ancestors[6]. In truth, as Fallmerayer notes, he never stopped being Christian[7], but had become Mohammedan only in appearance, under his father's influence, after the misfortune of 1430. His return to the Christian faith was not merely a diplomatic move, like the one of his father who had changed his religion often. A bloodshed ensued after this event. All Muslim colons and all those who had changed their faith in the Castle of Krujë and the other castles were called to choose between Christianity and death. Most of them refused to change their faith and paid with their heads. They were ruthlessly massacred[8]. This cruel act was not in vain. In the customs of that age, it was the declaration of a sacred war, written in blood, of a war, from which there could be no retreat. Skanderbeg, therefore, cut all ties with previous times. After this cleansing, he returned to Krujë and celebrated Christmas by baptising his nephew, Hamza[9], the son of a Muslim woman, whom Stanisha had married in Turkey[10]. About fourteen years later, this very nephew returned to Islam, with which he had grown since he was a kid.

[8] "And so he ordered that all Turks who did not want to be baptised be killed". Franco, chapter 2, page 5 v. Compare Barletus, "Vita", Book 1, page 17–18

Исправи ако е нешто неточно.

Се враќаме на „Like the symbol of the Byzantine Empire to which it once belonged, Albania’s eagle is double-headed“ oд Британика.

1714925742836.png

Двоглавиот орел е најпрепознатливиот симбол на Православието денес (освен крстот) и бил официјален државен симбол на доцната Византиска Империја, симболизирајќи го единството помеѓу византиската православна црква и држава, кое било управувано од принципот на симфонија. или Синалелија, односно „симфонија“ меѓу граѓанските и црковните функции на христијанското општество.

Покрај тоа, главите на орелот го претставуваат и двојниот суверенитет на византискиот император, при што левата глава го претставува Рим (Западот) и десната глава го претставува Константинопол (Истокот). Канџите на орелот држат крст и топче (оваа комбинација се наоѓа на официјалното знаме на Вселенската патријаршија денес), или во некои слични прикази со меч и топче.

1714925519585.png

Обрати внимание на оваа реченица:

Следната галерија покажува хералдички употреби на двоглавиот орел во историјата на Православната Црква, вклучувајќи:
1. неговата употреба започнува во теократската Византиска Империја

Византија била христијанска теократија.

Ставот на исламските теолози по ова прашање:

1714926092942.png

Oбрати внимание:

In principle, any symbol/sign which has Christian origins and connotations is strictly forbidden.

Исто и овде:

1714926463885.png

Во принцип, секој симбол/знак кој има христијанско потекло и конотација е строго забранет (за Муслиманите).

Самиот претходно се увери дека двоглавиот орел и тоа уште како има христијанско потекло и конотација.

Изгледа вашето познавање на Исламот е катастрофално незадоволително. Џабе одите по петпати в џамија, кога ништо не сфаќате.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.792
Поени од реакции
3.992
....а за возврат, puno ќе ги повтори веќе познатите „факти„: дека Албанците се автохтони, дека потекнуваат од Илирите, дека поле нив почува еволуцијата, дека знамето со двоглавиот орел е национално а не државно, дека кај и да се најдат на Земјава секаде се обесправени, дека Маќедонците им ја одзеле земјата и така натаму...
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.351
Поени од реакции
4.791
Eве ти подетално објаснување за да не се чудиш зошто:

Прегледај го приврзокот 415606

Запомни ја последната реченица „Like the symbol of the Byzantine Empire to which it once belonged, Albania’s eagle is double-headed“, зашто на неа ќе се навратиме подоцна.


Прегледај го приврзокот 415614
Прегледај го приврзокот 415615

TRANSLATION:

Immediately after taking Krujë, Scanderbeg returned to the faith of his ancestors[6]. In truth, as Fallmerayer notes, he never stopped being Christian[7], but had become Mohammedan only in appearance, under his father's influence, after the misfortune of 1430. His return to the Christian faith was not merely a diplomatic move, like the one of his father who had changed his religion often. A bloodshed ensued after this event. All Muslim colons and all those who had changed their faith in the Castle of Krujë and the other castles were called to choose between Christianity and death. Most of them refused to change their faith and paid with their heads. They were ruthlessly massacred[8]. This cruel act was not in vain. In the customs of that age, it was the declaration of a sacred war, written in blood, of a war, from which there could be no retreat. Skanderbeg, therefore, cut all ties with previous times. After this cleansing, he returned to Krujë and celebrated Christmas by baptising his nephew, Hamza[9], the son of a Muslim woman, whom Stanisha had married in Turkey[10]. About fourteen years later, this very nephew returned to Islam, with which he had grown since he was a kid.

[8] "And so he ordered that all Turks who did not want to be baptised be killed". Franco, chapter 2, page 5 v. Compare Barletus, "Vita", Book 1, page 17–18

Исправи ако е нешто неточно.

Се враќаме на „Like the symbol of the Byzantine Empire to which it once belonged, Albania’s eagle is double-headed“ oд Британика.

Прегледај го приврзокот 415622

Двоглавиот орел е најпрепознатливиот симбол на Православието денес (освен крстот) и бил официјален државен симбол на доцната Византиска Империја, симболизирајќи го единството помеѓу византиската православна црква и држава, кое било управувано од принципот на симфонија. или Синалелија, односно „симфонија“ меѓу граѓанските и црковните функции на христијанското општество.

Покрај тоа, главите на орелот го претставуваат и двојниот суверенитет на византискиот император, при што левата глава го претставува Рим (Западот) и десната глава го претставува Константинопол (Истокот). Канџите на орелот држат крст и топче (оваа комбинација се наоѓа на официјалното знаме на Вселенската патријаршија денес), или во некои слични прикази со меч и топче.

Прегледај го приврзокот 415621

Обрати внимание на оваа реченица:

Следната галерија покажува хералдички употреби на двоглавиот орел во историјата на Православната Црква, вклучувајќи:
1. неговата употреба започнува во теократската Византиска Империја

Византија била христијанска теократија.

Ставот на исламските теолози по ова прашање:

Прегледај го приврзокот 415623

Oбрати внимание:

In principle, any symbol/sign which has Christian origins and connotations is strictly forbidden.

Исто и овде:

Прегледај го приврзокот 415626

Во принцип, секој симбол/знак кој има христијанско потекло и конотација е строго забранет (за Муслиманите).

Самиот претходно се увери дека двоглавиот орел и тоа уште како има христијанско потекло и конотација.

Изгледа вашето познавање на Исламот е катастрофално незадоволително. Џабе одите по петпати в џамија, кога ништо не сфаќате.
Еј фала што ми објасни дека во исламот било забрането истакнување и обожавање христијански симболи.
 
Член од
24 април 2024
Мислења
244
Поени од реакции
535
Во живот имам сретнато една македонка која што може да се рече дека била православен верник, се друго спаѓа во лубители на крстови од 63 метри, а во црква последен пат биле минатиот Велигден.

Лаги, кражби, измами, прељуби, правење лошо на ближниот свој, кодошење ...

Затоа велам дека овие крстови не се од верски побуди.
Така е, не се од верски побуди, ги ставаат за ти да ги броиш и да даваш рапорт на кајгана форум. Голуб изгубен.
 
Член од
22 август 2022
Мислења
431
Поени од реакции
1.513
Мислам дека најубава дефиниција за соживотот кај нас е моментот на претходната страница кадешто прво се изнапишаа глупости за Марија и Исус па после се честиташе Велигден. А, во Куранот има цела сура којашто го носи нејзиното име, нешто што нема во Библијата. Велат, верата е совршена, верниците не се, но исто така велат дека и по плодовите се познава дрвото, така што секој со сопствените вредности треба да си ја претстави верата во најдобро светло, макар тоа било преку дискутирање со почит кон различното.
 
Член од
15 февруари 2019
Мислења
964
Поени од реакции
3.915
:)
Не се само Хрватска и Израел, еве пример што им се случи и на Германците во Чешка после курназење и хитлерисување во ВСВ. Нашиот проблем е мнооогу помал(250к) и многу полесно решлив, само нека си отидат "ено опшество, и они се луѓе, братствоединтво" шуплоглавите куртони со испран мозок од Југославија

Capture.PNG
 
Член од
20 април 2023
Мислења
781
Поени од реакции
1.857
Еј фала што ми објасни дека во исламот било забрането истакнување и обожавање христијански симболи.
mislam deka saka da objasni na toa praznata crpka shto ja imash deka i orelot, glavnoto vashe obelezje vi e ukradeno od hristijanstvo ti glupa orka
 
Член од
26 септември 2007
Мислења
2.057
Поени од реакции
1.977
Ги боли, ги боли, ама сега кога е касно веќе. А тек че да им буде жао.
Пак се враќаме на истото, не ги болело, затоа е касно веќе (ама за тебе)
Еве дојди ќе одиме на кафе кај католиците ќе те преставам како каур и ќе слушнеш што имаат да кажат за "своите". Или сакаш сега да ги тагнувам од тука членовите како Ѓокомкд и други кои биле на одмор во Албанија да ти кажат што мислат западно од Елбасан за вас. Ете во подфорум туризам побарај ја темата за патување во Албанија имаш сведоштва.
Ја викам еве волкот, овој ми вика еве трагот. Имам десетици пријатели низ Албанија , што православни што католици, а да не зборам за Косово, каде прв комшија на дедо ми беше католик, па беа како една фамилија.
Не заебаваај сега. Стереотипите во Југославија беа за Црногорците дека се мрзливи, за Македонија дека е сиромаштија, тоа е значењето на што јужније то тужније, а за Босанците дека се натпросечно глупи и другиот стеротип дека имаат тврди глави. Тоа и Мујо и Хасо не се за џабе земени стеротипни ликови за вицеви каде темата е глупоќа. А плус они се може и единствените поголеми туркуропушачи од вас. Онака Ердоган сега ако се појави ненајавено таму во било кое село или град ќе му ги лижат кондурите. Таква сервилност и стокхолсми синдром кон газдата немате дури ни вие. Босанци и интелигенција...
Е ова е класичен стереотип. Јас ти кажувам резултати од федерални натпревари по математика, кога немаше шанси да нема босанец да не добие прва , втора или трета награда, а македонци ретко, да не кажам никогаш, ама еве треба да верувам на твоите убедувања и вицевите за Мујо и Хасо (патем речено, босанците се еден од ретките народи од бивша Југославија што се зафркаваат и на нивна сметка, што ги прави уште поголеми од сите тие народи. Бидејќи сигурно нема на интернет такви податоци од минатото, ќе треба да прелистам математички списанија од времето (Математички физички Лист - сигурно никогаш не си слушнал за такво списание, најмногу Нумерус ти поминал низ раце, ама и тоа тешко да го имаш памтено).
Ја па поголеми сервили од македонците кон газдата или позицијата, не сум видел. Можно е и моја субјективна перцепција, ама такво мислење ми е базирано на секојдневните случки во работата.
Што е конспирација, полуфакт и лага бе Аљо?

Ова:

who have gone abroad to join the Islamic State, the highest number per capita in Europe.
Јасен бев, бурки на 1000 разголени девојки, Муслим шоп, еден на 1000 бутици нормални, е тоа е лага и полуфакт, не се прави наудрен.
За другите проценти, тие се проценти на тие што сакаш да ги трампаш со македонските муслимани. Грото се од Албанија, тие што викаш имаат многу лошо мислење за албанците од Македонија. И тоа е резултат (по мое) на непостоење страв од Господ (60 години комунистичка држава стремена кон атеизам), и немање страв од санксии едно 20 години , после комунизмот. Е сега изедначи ги конзервативните албанци од Макеоднија со тие напредните од Албанија што ми ги препорачуваш во темата Туризам, и ќе видиш каков дисбаланс има во crime ratio.
Знаеш истиот проблем го имам и со Африм за ова. Живееме во време на политичка коректност каде што вистината мора да се цензурира и преќутува затоа што е расистичка, шовинистичка, антигеј или што ја знам. На пример црнците се диспропоционално повеќе криминалци по глава на жител во Америка. Тоа е факт. Е сега не смееш да го кажеш тоа оти ќе те викаат расист. Истото е и ова, истиот пример му го дадов и на Африм. Ако ти си 150 кила и јас ти речам дека си дебел, контрааргумент на тоа не е да ми вратиш дека сум бил дебелофоб. Еве дури и да сум, како тоа го менува фактот дека ти си дебел? Контрааргумент е да кажеш не сум дебел ради икс ипсилон, 150 кила не значи дека сум дебел поради тоа и тоа.

Еве ти ставив линкови горе еден куп. Контрааргумент е на пример, не е точен тој линк еве тука авторот на таа статија го фатиле дека лажирал податоци, тие во статијата не се точни. Или, еве ти друг линк каде Албанците се најпримерни граѓани и се интегрираат во општеството, еве ти линк дека Албанците купуваат книги и слично. Тоа е аргумент, еве да те научам што е аргумент. Не е аргумент-ти си шовинист. Еве нека сум. Дали тоа ќе го смени фактот дека вие сте проста, нискоинтелигетна, нискообразована, криминогена, педомухамеднаска, долна форма на постоење, каква што има само во арапските земји и Пакистан? Ако те болат работите што ги кажувам енглезите викаат don't shoot the messenger. Јас само ти кажувам како стојат работите. Бесот насочи си го према своите. Оди во Камењање или кај и да си во чајторето и кажи им оти сте бре толку затуцани со сфаќања од 14 век, кога сте прочитале некоја книга, зошто идолизирате криминалци, зошто не се огледувате на паметни луѓе? Срамота е во 21 век да има вакви вести што повеќе ги нема ни во Саудиска Арабија
Твојот проблем што го имаш со мене и со Африм, е минорен, во споредба со проблемот што го имаш „са собом“. Тебе ти треба лекување, оти од толку негативна енергија не дај боже да имаме тука нов Андреј Брејвик (се заебавам, нема македонци толку храбри како човекот)
Пред се ми е забавно, тоа е најголемиот дел.
Е баш заради ова мислам дека стварно ти треба лекување. Арно реков во предходните постови, тебе ти треба душевна храна секој ден, да се исполнуваш, и да ти удрат лајкаџиите лајкови, а ти да се чуствуваш ко Хазрети Иса.
Значи во голема заблуда си зузар, тебе не ти е забавно, тебе ти е потребно ова, иначе нема за што да постојиш!!!
п.с не ми кажа дали веруваш во светото тројство?
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.856
Поени од реакции
8.281
Е ова е класичен стереотип. Јас ти кажувам резултати од федерални натпревари по математика, кога немаше шанси да нема босанец да не добие прва , втора или трета награда, а македонци ретко, да не кажам никогаш...
Затоа вашиот почесен доктор на науки Honoris causa без проблеми би го поминал и Гаокао испитот, нели?
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__
Член од
31 мај 2019
Мислења
270
Поени од реакции
883
:)
Не се само Хрватска и Израел, еве пример што им се случи и на Германците во Чешка после курназење и хитлерисување во ВСВ. Нашиот проблем е мнооогу помал(250к) и многу полесно решлив, само нека си отидат "ено опшество, и они се луѓе, братствоединтво" шуплоглавите куртони со испран мозок од Југославија

Прегледај го приврзокот 415731
Не си прави бајрам
Помина возот за тоа, благодарение на оној на чие име крстивме арени,булевари, СДС и голем дел од народот кој не сакаше продолжување на војната и поделба.
А и ние како народ и држава никогаш немаме да имаме сила или подршка за такво нешто.
 
Член од
26 септември 2007
Мислења
2.057
Поени од реакции
1.977
Затоа вашиот почесен доктор на науки Honoris causa без проблеми би го поминал и Гаокао испитот, нели?
Тој успеа да ги помине сите тестови во Швајцарија дека е будала, и да добије инвалидска пензија од нив, е камо ли ваков лесен тест.
Додуше не му било многу тешко, бидејќи докторите го прашале:
Што ќе работиш во иднина?
Тој им рекол дека ќе биде генерал.
Па што ќе правиш со таа позиција?
Па ќе почнам војна во родниот крај, Македонија.
Ами зошто војна?
Па да ја сочувам Македонија.
А потоа?
Ќе бидам премиер под сенка на Македонија!
Е тогаш докторите не издржале, и удриле печат на наодот „Будала со тапија“
 
Последно уредено:
Член од
25 март 2012
Мислења
8.351
Поени од реакции
4.791
mislam deka saka da objasni na toa praznata crpka shto ja imash deka i orelot, glavnoto vashe obelezje vi e ukradeno od hristijanstvo ti glupa orka
Нели си се заблогодарив убаво, што тие ос испадов, зошто навредуваш бе античка прва на свет цивилизација?
 
Член од
26 септември 2007
Мислења
2.057
Поени од реакции
1.977
Мислам дека најубава дефиниција за соживотот кај нас е моментот на претходната страница кадешто прво се изнапишаа глупости за Марија и Исус па после се честиташе Велигден. А, во Куранот има цела сура којашто го носи нејзиното име, нешто што нема во Библијата. Велат, верата е совршена, верниците не се, но исто така велат дека и по плодовите се познава дрвото, така што секој со сопствените вредности треба да си ја претстави верата во најдобро светло, макар тоа било преку дискутирање со почит кон различното.
Тука е проблемот, дека и ти како многу други реагирате на Марија и Исус, а не на предходните милион постови за Мухамед. Затоа и намерно банализирав, и тоа не за Марија, туку за Мејрем и педофилството, кое во тоа време сигурно ги немало референтните точки како сега. Јас ги почитувам тие искрени верници, не само христијани и муслимани, туку сите искрени верници, и никогаш не би ги навредил, ама тука има еден куп морони што не заслужуваат почит, и постовите беа наменети за нив.
А ти, за промена, почни малце порано да реагираш, излегувај од твојата комфорт зона.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom