Соживотот во Македонија

  • Креатор на темата Macedon1um
  • Време на започнување
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.259
Поени од реакции
40.018
koga zivotot bil vo enklavi kako torbeshka zaednica, mijacka zaednica, vlaska, brsjacka i taka nataka, lugeto so strojnici dogovarale brakovi pomegu istite i ima nekoi izraziti karakteristiki kaj site ovie mini etnikumi.
торбешите имаат албански физономии, не сум уверен дека е само до тоа.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.429
Поени од реакции
4.926


Пронајден шпонот, се надевам МВР по допрен глас ќе превземе акција.

И да, гољф 5 било со регистрарска табла СК-1111-ИР и позлатени бандажи

Пошип не може да биде, ни Сусаро не би го опишал толку добро


Има видео со десетици нови ајфони и галакси с24 ултра во кутија, ваљда испаднале од некој камион

Обичен сељак.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.474
Поени од реакции
28.725
торбешите имаат албански физономии, не сум уверен дека е само до тоа.
не знам како ќе ја дефинираш албанската физиономија, ама можеш и на интернет да побараш торбешки свадби, обавезно се пее Свадба е Голема од Војо.
Торбешите се микс меѓу турска и македонска култура.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.259
Поени од реакции
40.018
не знам како ќе ја дефинираш албанската физиономија, ама можеш и на интернет да побараш торбешки свадби, обавезно се пее Свадба е Голема од Војо.
Торбешите се микс меѓу турска и македонска култура.
небитно што се пее. Гласаат сите за дуи и се албанци пишани. Тоа е све што треба да се знае. И нашите у егејска пеат зајди зајди но сите се грци. Само што егејците се опресирани, овие самостојно тоа го прават.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.474
Поени од реакции
28.725
небитно што се пее. Гласаат сите за дуи и се албанци пишани. Тоа е све што треба да се знае. И нашите у егејска пеат зајди зајди но сите се грци. Само што егејците се опресирани, овие самостојно тоа го прават.
Неточно. Тие во лабуништа да.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.474
Поени од реакции
28.725
сега видов у пописот, 4,100 се пишале како торбеши, а се претпоставува дека ги има 40,000к. Така да не ми оправај криви дрини.
Значи, нема да се објаснувам, после кога стварно од отфрлање ќе се пишат албанци како цело село лабуништа што направија, америка пак ќе биде крива.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.259
Поени од реакции
40.018
Значи, нема да се објаснувам, после кога стварно од отфрлање ќе се пишат албанци како цело село лабуништа што направија, америка пак ќе биде крива.
ти живееш у некој паралелен универзум. Али терај тркалото ако така ти се дискутира без факти.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
1.559
Поени од реакции
3.839
На овај шо го поти за Христијанството само оваа му е лек.

Има да го заборај и тоа дијалектот и дека се подјебава со сите верници, абе ќе и ја цитира Библијата на увце, има further along да оди нема да го познајш па не само на другите теми туку кај ќе стигни да пиши про- сè што сега го критикува.
Девојката е најдобар пример за каков треба да биде соживотот во Македонија :D
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.474
Поени од реакции
28.725
Од оние села кај што било регистрирано торбешко население ги вадам следниве резултати
Село Другово - ВМРО
Србјани - ВМРО
дебреште-ВЛЕН
Мелница -СДС
Козјак -СДС
Дрмени - ВМРО
Царев Двор - ВМРО
Лавци - ВМРО
Сопотско - ВМРО
Граешница - ДУИ
Црник - ВМРО
Жировница - ВМРО
Видуше - ВМРО
Ореоец - никој не гласал

Што значи, торбешите во струшко, и скопско да, може да се албанизирани веќе, но остатокот не.
Тоа треба да не замисли ко народ, зошто немаме силно патриотско чувство. Муслиманите се пишуваат албанци, православните бугари.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom