Соживотот во Македонија

  • Креатор на темата Macedon1um
  • Време на започнување

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.961
Поени од реакции
24.166
@Sussaro,

драг Ајнштајн, да појаснам нешто.

Не мора да знаеш македонски ако сакаш да напишеш нешто на македонски, пошто имаш google translate во кој пишуваш албански и истиот го преведува на македонски. Вистината е дека имам правописни грешки во делот каде што велам дека поминуваш од стариот пат од Свети Николе до Дојран, тоа е затоа што во многу случаи преводите не се адекватни и се трудам сам да напишам, и ги правам овие грешки. . Еве во право си, но верувам дека ја разбравте целта и ја прифативте вистината дека го избирате патот каде што нема патарини, а земате и кредит за да купите тостер од 3000 денари.

Проблемот што го имам е што единственото место каде што зборувам на македонски моментално во мојот живот е форумов, затоа што во соседството каде што пораснав имаше многу mакедонци, но сега нема останато(сите го напуштија овој дел на Тетово), а веќе 15 години не сум во општество каде што сe зборува вашиот јазик.
И за крај, во врска со прашањето што го поставувате. Треба да знаете дека ако мојот одговор на тоа прашање би го спасил човештвото, би избрал човештвото да биде уништено, a тебе да не ти одговорам. Веруваj дека не си на ниво.
Уау Гугл Транслејтот стварно напреднал. Тигар чекај да сфатиш зошто си елементарно неписмен. Значи јас викам дека си елементарно неписмен, а ти на тоа ми враќаш дека не плаќам патарини до Дојран и сум земал тостер на кредит. Океј еве да земеме дека не плаќам патарини и дека сум земал тостер на кредит, а ти плаќаш патарини и го купуваш во кеш. Како тоа те прави тебе елементарно писмен? Затоа што имаш пари? И Амди Бајрам имаше пари. И шеиците од шиптaрските земји имаат пари. И?

Како и сите други шиптaри и ти исто како нив патиш од комплексот да се докажеш пред каурот. Вие добро знаете дека каурите ве сметаат за неписмена агресивна орда на простаци и тоа многу ве боли. Мелем за таа болка е да се повозите со Аудито во каурските средини демек А види ме сега каур низаеден возам Ауди 200 на саат види ме колку сум најјак. Прво тоа Ауди ви е заработено од криминал. Нити сте доктори, ајташи, инжинери, архитекти па да го заработите со труд. Второ и иронично сакајќи на каурот да му докажете дека сте некаква си класа ги избирате најпростачките начини и со тоа иронично докажувате дека сте простаци.

Сфати една работа, јас купил или не тостер на рати, ти си пак простак. Ти имал пари или немал пак си простак. Може ова во глава да ти влезе или е прекомплицирано за твојот атрофиран кавказки мозок? Ај сега на ова кажи ми дека ти возиш Мерцедес а јас Југо.

Сфати. Елементарно неписмен простак си. Ни 2000 тостери да ги купиш во кеш не го менува фактот дека си елементарно неписмен простак. И тоа треба да го сфатиш кристално јасно. Ајде легнувај сега во 4 треба да си во џамија со другите простаци да му го пушите курот на муахмед педофилот.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
21.281
Поени од реакции
37.051
Jas ke prodolzham da zhiveam nepismen so CASH,
...и без плаќање вода, струја, ѓубрарина, а паркирање на пешачки и на полукружно нормалишт и две работни места истовремено во администрација, едно редовно и другото со договор на дело! (y)
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.961
Поени од реакции
24.166
Drag Ajnshtan, da se vratime na realnost togash.
Jas ke prodolzham da zhiveam nepismen so CASH, ti prodolzhi pismen zhivot so rati bez kamati na obicen toster.
Now we are getting somewhere. И чуму сега сите тие гугл транслејти и непотребни муабети? На крајот на денот си неписмен педомухамедански шиптaр, ама со кеш и си горд на тоа. Токму како што ве опишувам цело време. Толку ли е тешко и другите шиптaри да го прифатат и да се помират со тоа?

Африм @puno гледаш дека не било страшно а не ти атеист сум, не постам, цивилизиран сум, бла бла бла...

Јас ти гарантирам дека тигарот помирна душа има и полесно заспива навечер од тебе затоа што не живее во когнитивни дисонанци себенегирања и останати парадокси во кои ти се заплеткуваш.
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
6.630
Поени од реакции
38.888
Drag Ajnshtan, da se vratime na realnost togash.
Jas ke prodolzham da zhiveam nepismen so CASH, ti prodolzhi pismen zhivot so rati bez kamati na obicen toster.
Буквално тоа што го предвиде Сусаро тоа и го напиша. :pos:
 
Член од
8 август 2013
Мислења
1.184
Поени од реакции
1.712
Dragi Ajnshtajni, so posledniot post sakav da vi kazham deka stvarno ne ni interesira vasheto mislenje za nashata civilizacija. Ama stvarno ne ne interesira :). Ako vie sakate da zhivete cel zhivot "civilizirani" so kredit za toster, i so pataloshka omraza kon albancive, samo terajte drugari :D.. zatoa vie imate sekogash svoi teorii koj vazhat samo za vas, edistveniot slucaj vo koj civiliziranite luge se vo kredit kaj neciviliziranite.. :D

@bijons dosadni ste veke so taa teorija deka nie plakame struja za vas.. najdi neshto druga.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.333
Поени од реакции
19.025
Dragi Ajnshtajni, so posledniot post sakav da vi kazham deka stvarno ne ni interesira vasheto mislenje za nashata civilizacija. Ama stvarno ne ne interesira :). Ako vie sakate da zhivete cel zhivot "civilizirani" so kredit za toster, i so pataloshka omraza kon albancive, samo terajte drugari :D.. zatoa vie imate sekogash svoi teorii koj vazhat samo za vas, edistveniot slucaj vo koj civiliziranite luge se vo kredit kaj neciviliziranite.. :D

@bijons dosadni ste veke so taa teorija deka nie plakame struja za vas.. najdi neshto druga.
Да бе затоа дремете на форумот кој што е македонски, затоа оние двајца од дуи со години пишуваат тука предизборно или па шверцери трчаат да објавуваат тука. Вие сте паразит од кој човек не може да се ослободи, прикачени за нас вечно. Ако не те интересира нема да се објаснуваш тука, ама ти фали нешто па наместо да ја видиш гредата кај тебе во око ти ја гледаш раската наша. На крај сите ќе завршите како оној од Гостивар што плаче кај Јанко што нема Македонци со кој може муабет да си направи.
 
A

Ali Pasha

Гостин
Да бе затоа дремете на форумот кој што е македонски, затоа оние двајца од дуи со години пишуваат тука предизборно или па шверцери трчаат да објавуваат тука. Вие сте паразит од кој човек не може да се ослободи, прикачени за нас вечно. Ако не те интересира нема да се објаснуваш тука, ама ти фали нешто па наместо да ја видиш гредата кај тебе во око ти ја гледаш раската наша. На крај сите ќе завршите како оној од Гостивар што плаче кај Јанко што нема Македонци со кој може муабет да си направи.
Off the record...уште ли продаваш хамбургери во Германија?
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.371
Поени од реакции
17.517
Да бе затоа дремете на форумот кој што е македонски, затоа оние двајца од дуи со години пишуваат тука предизборно или па шверцери трчаат да објавуваат тука. Вие сте паразит од кој човек не може да се ослободи, прикачени за нас вечно. Ако не те интересира нема да се објаснуваш тука, ама ти фали нешто па наместо да ја видиш гредата кај тебе во око ти ја гледаш раската наша. На крај сите ќе завршите како оној од Гостивар што плаче кај Јанко што нема Македонци со кој може муабет да си направи.
Mozda nekad ke izevoluiraat pa ke projavat interes i ke pisuvaat vo podforum film, muzika, psihologija, zdravje, kompjuteri, nauka i slicno, sega zasega tolku e kapacitetot.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.772
Поени од реакции
82.789
@bijons dosadni ste veke so taa teorija deka nie plakame struja za vas.. najdi neshto druga.
Не е теорија. Станува збор за статистички податоци на ЕВН за наплата по општини.

Има албански општини кај кои процентот на наплата е со години ист каков што им е процентот на наплата на данок на имот. Работата е во тоа што власта на Илиридава и дозволи на ЕВН кражбите да ги пресметува во загубите и да не им гаси струја, бидејќи уште пред деценија кога покушаа да гасат струја беа тепани. Тоа беше во Арачиново и во некое струшко село.
Така тие кои плаќаат (каури воглавно) веќе со години ги плаќаат и сметките на албанските населени места кои крадат струја.
Ја не викам да ви наплаќаат струја или да не ви наплаќаат. Ја викам како за вас така и за нас. Нека ми дозволат и на мое маало да не плаќаме со години без да ни ја изгасат струјата.
Исто и за данокот на имот, исто и за работи како ковид-мерките, исто и за важење на законите. Државата ги казнува каурите а Албанците си поминуваат без санкции за било што. Особено за убиство на каур. Тоа ви е џек-пот, само треба на Косово да отидеш и не само што ќе се спасиш, туку ќе добиеш и државна помош од косовската власт. Илиридава при секој од тие случаи, воопшто не се труди гомната да ни бидат вратени и секогаш исто ни кажува на нас каурите:

Убиецот на Саздо - се наоѓа на Косово и е недостапен за органите за прогон
Убијците при пљачката на Про-кредит банка - се наоѓаaт на Косово и се недостапни за органите за прогон
Убијците на деца од Смилковско - се наоѓаaт на Косово и се недостапни за органите за прогон
Убијците од Диво Насеље - се наоѓаaт на Косово и се недостапни за органите за прогон (плус примаат државна помош од Косово)
и други


Ја сакам каури да можат вака ко вас да убиваат Албанци и само да отидат, на пример, во Србија, а Илиридава да не ги бара, исто ко што не ги бара Албанците кои убиваа каури, а се на Косово безбедни. Да не се лажеме, јас не сакам никој никого да убива, ама пошто вам ви бе дозволено да убивате каури без да одговарате , би било фер и на нас тоа да биде дозволено за Албанци. Исто и за све друго што вие смеете да го праите у Илиридава, а ние не.


Знам дека нема ништо да се смени тука, додека Америка е зад вас. Затоа ние сме за Русија и тоа би бил епилогот.

Vecerva site na plostad da vidite sto e civilizacija
i ti @Sussaro ako si vo makedonia se razbira
Ke imate moznost da go slusate Ilir Shakjiri, peac koj povikuva na sozivot megju shqiptari i kauri
Se gledame :cool:
Би требало МВР да испрати соопштение за каурите децата да не ги пуштаат вечер од дома. Но, бидејќи ова е американска илирида нема такво нешто да видиме, само утре ќе читаме за претепани деца, закачани девојчиња, а кој знае може и ќе скинете некое каурче. Се ближи Велигден, како ќе им покажете иначе на каурите?
 
Член од
7 февруари 2022
Мислења
38
Поени од реакции
102
@Sussaro gledaj be shto civilizacija promovirash :D... za zhall ne go gledashe "odgovorot" od ovoj civiliziran pa da gleash deka tvoeto mnozistvo i toster na rati kupuva, i civilizacija nema.
Za vas mnogu odamna se vide i se znae sto promovirate. Ocigledno nekoj ve stiti na forumov pa brise komentari koi za vas se navredlivi. Vie ste i ke ostanete necivilizirana i prostacka horda.
 
Член од
4 октомври 2019
Мислења
537
Поени од реакции
998
Zosto e izbrisan mojot odgovor na shoshonov gore? Admin?
Kako nema da go izbrisat go brisas podot so niv gi pogoduvas vo srzta... 10 pati go citav 10 pati se gazam stomacnite me dobolea... vo isto vreme koga go citam mi vlagat dvajca od Kosovo Neandertalci smrdat izgleda doagaa od nekoa Baustela... i zborat so toa nivniot slog ... neznam kako go izgovaram samo oni mozat.... ama ipak mislam deka Avganistancite se daleko po Udreni dali doagaat od vojna site se traumatizirani i pod nekoj porok....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom