Соживотот во Македонија

  • Креатор на темата Macedon1um
  • Време на започнување
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558
шупливи слогани. Изгледа никогаш не си бил во западна Македонија ..
Сум бил. Струга е македонски град, има и Македонци. Неодамна поворка за Бадник и Водици се одржаа. Туку ти Бугар, кажи како Бугарија станува ромска и/или турска држава. А Пирин веќе е македонска држава под окупација. :kuracc:
 
Член од
12 јануари 2022
Мислења
548
Поени од реакции
1.105
Сум бил. Струга е македонски град, има и Македонци. Неодамна поворка за Бадник и Водици се одржаа. Туку ти Бугар, кажи како Бугарија станува ромска и/или турска држава. А Пирин веќе е македонска држава под окупација. :kuracc:
По што личи дека е македонски град - по развиорени огромни албански знамиња, натписи само на албански, зборување само на албански итн.:facepalm: Лажеш, не си бил во Струга.Де јуре можеби е македонски, но де факто е албански, како и целата ви државичка
 
Последно уредено:
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558
По што личи дека е македонски град - по развиорени огромни албански знамиња, натписи само на албански, зборување само на албански итн.:facepalm: Лажеш, не си бил во Струга.Де јуре можеби е македонски, но де факто е албански, како и целата ви државичка
Според пописот од 2021 Македонците се мнозинство со 43 % иако процентот е поголем, а е смален на штета на Македонците. Не е точно дека сè
е на албански, имаше и на македонски пред 4 години кога бев. Албански знамиња има и тоа е противуставно, но што можат за тоа Македонците да направат? Градоначалникот е Албанец, има албански полицајци. Не се глупи Македонците да бидат поапсени масовно за отстранување на знамињата. Тоа е работа на државата која за жал не е на Македонците. Де факто и де јуре Струга е македонски, мнозинство се Македонците.
И која цела држава Бугар? Во Источна Македонија и поголем дел од Централна Македонија нема ни 0,5 % Албанци. А особено во југозападниот дел има многу Македонци. Ни 20 % не ти се другарчињата Албанци со кои што сте толку сложни за окупација на Македонија. :kuracc:
И одете таму дајте им права на Ромите, Турците. Тие се насекаде распрснати во Бугарија, а во Пирин имате полно Македонци.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
По што личи дека е македонски град - по развиорени огромни албански знамиња, натписи само на албански, зборување само на албански итн. Де јуре можеби е македонски, но де факто е албански.
Во 90те години од минатиот век да Струга беше сеуште Македонски град, доминантно Македонски, секако со припадници и на други етнички малцинства/групи, значи мултиетнички град во права смисла на зборот, без ничија посебна хард-кор доминација врз останатите... Денеска т.е. последниве 15-20 год. сликата е тотално променета за цели 360 степени, Струга ај што веќе не е доминантно Македонски град, дури не е ни мултиетнички град, туку е доминантно Албански град, нешто слично ко да шета човек низ Битпазар, Чаршија, Чаир, Арачиново... значи она баш хард-кор Албански град ако ме сфаќаш што сакам да кажам, а приметувам дека и соседен Охрид постепено низ годините и децениите постепено се Албанизира и Муслиманизира, особено тој дел таму кај/околу чаршијата, пазариштето, натаму во тој реон, некои нови џамии изградено има и сл.
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.659
Поени од реакции
21.671
Африм нема никогаш да излезе од шиптaрската матрица. Ни он, ни скоро било кој шиптaр. Има некои што се за некоја нијанса поразбрани како Бени Шаќири, кој ми е одвратен и арогантен како човек, ама да бидам скроз фер не сум приметил да се шиптaросува, тој младиот дечко Умјер Муареми што често го споделуваат кој е стварно еден во милион Албанци, тој геј типот од Тетово Беким мислам беше што повеќе зло има видено од "своите" и толку се од прилика тие што се попознати.
Ете го, еден на 100000 примерок го спомнав пред некоја страна, сум му го утнал презимето. Е Африм сака него вака да го цениме, ама од друга страна да си остане шиптaр. Е Африм ова е Албанец, ти и другите 90+% сте шиптaри.
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.545
Поени од реакции
7.251
Умејр Муамеди за премиер! Чим наполни години и за председател!

Поголем Македонец од сите актуелни македонски владини претставници
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.829
Поени од реакции
7.544
Умејр Муамеди за премиер! Чим наполни години и за председател!

Поголем Македонец од сите актуелни македонски владини претставници
македонските владини претставници моментално после статусов

1674756950578.png
 
Член од
23 мај 2013
Мислења
2.230
Поени од реакции
5.181
Ете го, еден на 100000 примерок го спомнав пред некоја страна, сум му го утнал презимето. Е Африм сака него вака да го цениме, ама од друга страна да си остане шиптaр. Е Африм ова е Албанец, ти и другите 90+% сте шиптaри.
Да не го заборавиме и Беким Асани
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.271
Поени од реакции
45.657

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.204
Поени од реакции
78.732
Најавуваната борба против корупцијата на Амбасадата, до сега ја видовме само кај градоначалничката на Скопје, кога спречи вмровските фирми да влезат со тендери. Претпоставувам следната етапа ќе биде да се стават на тапет коруптивните зделки на пратениците кои нема да гласаат за промена на уставот.
Бришењето на графити само во каурски населби исто така доловува колку таа борба нема да биде според двојни аршини.
Да се кладиме дека, ако случајно, некад ги чепнат ДУИ, нема теоретски шанси тоа да биде ниту Груби, ниту Османи.
 
D

Deleted member 53418

Гостин


Дали ви е познато ова :D

„Постојано слушате или автомобили како нагло сопираат, или луѓе како се расправаат, пуштаат гласна музика од автомобилите и многу гласно разговараат во ниедно време. Сето тоа се прави со причина“, вели таа.

„Навистина има многу причини за загриженост ако живеете тука сега, таков е животот, постојано има заплашувања. Особено кога си бела жена која живее сама во општинскиот имот. Јас сум цел, без сомнение. Нема толку многу луѓе кои живеат тука долго време и мислам дека планот е да ја пропаднат населбата, да ги натераат луѓето да ги продадат становите евтино, за да можат гангстерите полесно да ја преземат населбата“, смета таа.

До кога ќе ќутат англичаните ќе видиме.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom