Совршенство...

lalica

Нешто
Член од
13 јули 2009
Мислења
7
Поени од реакции
2
не плачам јас, те соочувам со реалноста. Сите го благословувате “бог“ бог ова бог она, бог што? тоа е чиста физика, хемија, биологија, се што неможе да се докаже при недостиг на технологија вие го викате бог, тоа е проблемот, веруваш во нешто шо ни малку е надприродно, само што тебе така ти изгледа во моментот, ама сепак тоа е твоја одлука, немам намера да ти богохулам сега. А коа сме совршенство јас наведов за енергијата, таа самата за мене не е совршена, совршена е улогата што ја има енергијата и што се може таа да направи, а самата енергија е само гориво.
доста површно мислење имаш...се што неможе да се докаже при недостиг на технологија сме го викале бог...Технологијата е измислена од луѓето, и да, важна е, и енергијата е неопходна, но бог ни ги дарил чувствата на прво место, ни ја дарил верата, надежта, љубовта, вистината !Сите овие поими се пример за совршенство ! Кажи ми, сите ние поседуваме енергија, но ако немаш волја да ја користиш енергијата, тогаш нема ни да живееш...а волјата се состои во верата, а во верата е Бог. Како што рече, енергијата е само гориво, но за да се запали моторот, треба некој да го сврти клучот, а клучот е верата...повторно доаѓаме до Бога
Се е поврзано, и бог е во се.
Иако не сакаше да богохулиш, го стори тоа, но немој во иднина, зошто Бог постои, а ти постоиш благодарение на Бог. :salut:
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.651
Поени од реакции
586
доста површно мислење имаш...се што неможе да се докаже при недостиг на технологија сме го викале бог...Технологијата е измислена од луѓето, и да, важна е, и енергијата е неопходна, но бог ни ги дарил чувствата на прво место, ни ја дарил верата, надежта, љубовта, вистината !Сите овие поими се пример за совршенство ! Кажи ми, сите ние поседуваме енергија, но ако немаш волја да ја користиш енергијата, тогаш нема ни да живееш...а волјата се состои во верата, а во верата е Бог. Како што рече, енергијата е само гориво, но за да се запали моторот, треба некој да го сврти клучот, а клучот е верата...повторно доаѓаме до Бога
Се е поврзано, и бог е во се.
Иако не сакаше да богохулиш, го стори тоа, но немој во иднина, зошто Бог постои, а ти постоиш благодарение на Бог. :salut:
Бог не ни дарил ништо, чувствата, “верата“, надежта љубовта се емоции, генерирани од нашиот мозок, јадро што работи на микроструја. Вистината си е вистина, непроменлива. Можда за тебе се тие совршенство, за мене не. Ако немаш воља да ја користиш енергијата, тоа е твој проблем, сакал нејкел ја користиш со самото тоа што постоиш. Вољата се состои во калкулацијата на твојот мозок да преземеш нешто, да направиш некаква акција. За да се сврти клучот треба да сакаш да го свртиш, т.е твојот мозок да сака, ако сака, тој испраќа импулси до малиот мозок, тој испраќа до нервите, нервите ти ја движат раката, раката го фаќа клучот, го врти, моторот се пали. Уште пред да се запали моторот, ти си искористил енергија, уште пред да знаеш дека постоиш си искористил енергија. Кога си во стомакот на мајка ти, сеуште незнаеш дали ке бидеш атеист, или ке бидеш верник, или ке се родиш мртов, а сепак користиш енергија. Каде е улогата на “Бог“ тука? Сваќаш сега што е разликата меѓу атеистите и верниците? Ние атеистите, и веруваме на науката, т.е на доказите за нештата, за тоа што неможеме да го докажеме, викаме незнам. Верниците исто веруваат на науката, бар повеќето, а за тоа што не е докажано викаат бога. Порано на времето, кога ке удрел гром, народот мислел бог им се налутил, принесувале жртви етц етц. Денес дури и верниците знаат дека тоа е само електрично празнење од облак во облак или од облак во земја. Тие обичаи на принесувања жртви и слично веке ги нема. Зошто? Затоа што е докажано што е уствари громот.
 

ZoraNaSlobodata

Чоечко суштество
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.736
Поени од реакции
111
Прво :), тоа е ок со енергијата, ама пак за мене не е совршена, за тебе е, за некого е сосема нешто трето, индивидуално е совршенството, за секого е различно, секој подразбира различно под совршенство.
Бог, што подразбираш под бог? Суштество? Енергија? Нешто над природно? Или само нешто што моментално неможеш да објасниш? И како тој го создал човекот? На времето, молњата била бог на грмотевицата, денес е само едно електрично празнење. :)

Подразбирам нешто неразбирливо за нашите ниско-капацитетни мозоци :toe:
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.651
Поени од реакции
586
Подразбирам нешто неразбирливо за нашите ниско-капацитетни мозоци :toe:
Извини што сме ние ниско-капацитивни, пошо сме ниско-капацитивни, еве ти ко високо-капацитивен жити се појасни ми, и кажи ми дали ти високо-капацитивен мозоку го разбра мојот пост?
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.782
Поени од реакции
18.393
Материјалното совршенство сметам дека претставува субјективна категорија, односно секој човек на свој начин може да си го протолкува она што го гледа и она што го допира. Сепак може да се земе една генерална дефиниција за тоа што е совршенство, односно јас би кажал дека тоа се збир на критериуми и принципи кои што едно тело за определен временски период може да ги исполнува и тежнее да ги исполнува се до крајот на својот живот. Она што тука би сакал да нагласам е дека погрешен е пристапот совршенството да го бараш во материјата. Материјата сама по себе е несовршена, неа можеш да ја оформуваш, да ја менуваш, да ја разградуваш и од почеток пак да ја синтетизираш во некоја друга форма. Нејзиното постоење во совршена форма е временски ограничено и со самото тоа таа е несовршена категорија. Она што е совршено вистински се чувствата кај човекот, тие си остануваат константа до крајот на животот, чисти и непроменети од првиот ден кога се создадени. А мојот заклучок би бил: немојте да го барате совршеното тело кое што би било идеално за вас, барајте ја совршената душа која никогаш нема да престане да биде идеална.

Бог не ни дарил ништо, чувствата, “верата“, надежта љубовта се емоции, генерирани од нашиот мозок, јадро што работи на микроструја. Вистината си е вистина, непроменлива. Можда за тебе се тие совршенство, за мене не. Ако немаш воља да ја користиш енергијата, тоа е твој проблем, сакал нејкел ја користиш со самото тоа што постоиш. Вољата се состои во калкулацијата на твојот мозок да преземеш нешто, да направиш некаква акција. За да се сврти клучот треба да сакаш да го свртиш, т.е твојот мозок да сака, ако сака, тој испраќа импулси до малиот мозок, тој испраќа до нервите, нервите ти ја движат раката, раката го фаќа клучот, го врти, моторот се пали. Уште пред да се запали моторот, ти си искористил енергија, уште пред да знаеш дека постоиш си искористил енергија. Кога си во стомакот на мајка ти, сеуште незнаеш дали ке бидеш атеист, или ке бидеш верник, или ке се родиш мртов, а сепак користиш енергија. Каде е улогата на “Бог“ тука? Сваќаш сега што е разликата меѓу атеистите и верниците? Ние атеистите, и веруваме на науката, т.е на доказите за нештата, за тоа што неможеме да го докажеме, викаме незнам. Верниците исто веруваат на науката, бар повеќето, а за тоа што не е докажано викаат бога. Порано на времето, кога ке удрел гром, народот мислел бог им се налутил, принесувале жртви етц етц. Денес дури и верниците знаат дека тоа е само електрично празнење од облак во облак или од облак во земја. Тие обичаи на принесувања жртви и слично веке ги нема. Зошто? Затоа што е докажано што е уствари громот.
Јас не знам каде го негираше постоењето на Бог тука. Ниту јас не ја отфрлам науката и нејзините докази, ама сепак верувам во Бог. Не верувам во Бог онака како што луѓето го перцепираат. Луѓето се трудат да му дадат форма на Бог се со цел полесно да го разберат неговото постоење, Бог не е ниту форма, ниту личност, повеќе би го опишал како еден вид на енергија која се појавува случајно и необјасниво и на некој начин влијае на човековите животи. Кога некој би ме прашал како би го опишал Бог, би го опишал како настан, како околност за која не можеме да дадеме објаснување зошто се случила во дадениот момент. Настан од секојдневниот живот, не експериментирање и барање на докази со кои што би негирале некакво постоење, настан од кој би научиле некава поука, настан кој што ќе ни даде некакво искуство кое би ни било познато само на нас. Еве ќе ти кажам една случка од мојот живот, се сеќавам дека некаде беше пред околу 14 - 15 години. Мојот дедо, Бог да го прости, доживеа мозочен удар. Две години лежеше парализиран во кревет, од тоа што не се движеше почнаа да му се отвараат рани по телото. Беше во стварно тешка состојба. Дента пред да почине јас сонував сон како мојот дедо заминува на пат со куфери, а јас и баба ми стоиме и го гледаме како си оди. И јас во еден момент ја прашав баба ми -"Кај тргнал дедо", а таа ми одговори "Ќе си оди дедо ти" се сврте и си замина. Утре дента почина мојот дедо. Јас обично кога сонувам не памтам соништа ама овој сон го памтам исто ко да сум се разбудил од спиење. Ниту јас не ги поддржувам оние луѓе кои што ја негираат науката затоа што им се руши нивното сценарио и нивната перцепција за Бог, тоа се вика догма. Не можејќи да си објаснат некои докажани научни феномени тие ги припишуваат како божји чуда, на тој начин ниту може да се докаже, ниту да се негира постоењето на Бог, но никој не може да ме убеди дека не постои натприродна сила која понекогаш знае да не уништи, а понекогаш знае и да не воздигне набрзина, а ние сме должни да научиме нешто од сето тоа. И на крајот на краиштата што има лошо да се почитуваат вредностите на Христијанството, никој не се почувствувал лошо ниту се повредил практикувајќи ги овие вредности. :smir:
 
Член од
27 јуни 2008
Мислења
1.543
Поени од реакции
42
Само едно ќе кажам:

Човек кој што се стреми кон совршенство ги има првите симптоми на шизофренија :smir:
 

Крусер

Тотем Пума
Член од
4 јули 2008
Мислења
3.552
Поени од реакции
1.606
Дали има совршенство? Дали вие и општо луѓето несвесно или свесно се стремат кон тоа? А што е всушност совршенството?

Дали можеби човекот не го прифаќа совршенството затоа што тоа е некој вид конечна појава (па повеќе признава предмети како совршени) и со достигнување на истата, би се дошло до некаков крај за него и неговото творење и постоење?
Или пак едноставно, совршенството не е возможно од многу причини и на било кој начин да се постигне?:raz:
Совршенство = сознание за задоволување на сите желби на оној кој ги има, во даден момент. Со други зборови, човекот треба само да мисли дека е задоволен и тоа за него ќе биде совршенство.
 

ZoraNaSlobodata

Чоечко суштество
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.736
Поени од реакции
111
Извини што сме ние ниско-капацитивни, пошо сме ниско-капацитивни, еве ти ко високо-капацитивен жити се појасни ми, и кажи ми дали ти високо-капацитивен мозоку го разбра мојот пост?

нашите

А ти,штом очигледно не ме разбра шо сакам да кажам,сам си се сврсти во та група. :toe:

За сите,еве еден убав пост шо е совршено

чаоо :),

да дополнам со дефиниција од чичко гугл

Definitions of perfect on the Web:


being complete of its kind and without defect or blemish; "a perfect circle"; "a perfect reproduction"; "perfect happiness"; "perfect manners".

што не го побива моето мислење being complete of its kind кажува се.
Според мене,на таков опис одговара само енергијата :toe: - совршен круг и совршена репродукција.
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.651
Поени од реакции
586
нашите

А ти,штом очигледно не ме разбра шо сакам да кажам,сам си се сврсти во та група. :toe:

За сите,еве еден убав пост шо е совршено



Според мене,на таков опис одговара само енергијата :toe: - совршен круг и совршена репродукција.
Офлеле. Летс старт оувр.

Совршенство - индивидуално мислење, за секој човек, совршенството е различно. Исто како што е различен вкусот за музика, вкусот за храна. Како другше да ти објаснам. Тоа е твое мислење, за тебе енергиајата е совршена, за мене доручек у кревет со црна женска со плави очи. Незнам што не е јасно тука.
 

ZoraNaSlobodata

Чоечко суштество
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.736
Поени од реакции
111
Офлеле. Летс старт оувр.

Совршенство - индивидуално мислење, за секој човек, совршенството е различно. Исто како што е различен вкусот за музика, вкусот за храна. Како другше да ти објаснам. Тоа е твое мислење, за тебе енергиајата е совршена, за мене доручек у кревет со црна женска со плави очи. Незнам што не е јасно тука.

Ами ако гледаш така се е релативно и зависи од тој шо го набљудува.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.483
Поени од реакции
28.804
Совршенството е нешто што не постои, што не се постигнува.
Ние сите се стремиме кон совршенство.
Заклучок: Ние сите се стремиме кон нешто што не постои, што не се постигнува.
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
261
Поени од реакции
28
Совршенството е нешто што не постои, што не се постигнува.
Ние сите се стремиме кон совршенство.
Заклучок: Ние сите се стремиме кон нешто што не постои, што не се постигнува.
Се согласувам во целост...

Но сепак тоа не би требало да значи да не се стремиме кон нешто подобро од она што сме сега :smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom