Совршенство...

Slatka_Mala

devoid of concept
Член од
15 февруари 2006
Мислења
477
Поени од реакции
11
ATAHA3UjA напиша:
ПОСТОИ!-еве јас:)
Сериозно,мислам дека постои ама како и светот е субјективен и објективен поим!Објективната постојност на светот е совршена зошто е вечна!Субјективната конечност на човекот е несовршена зошто е смртен!Телото и нашата биологија е несовршена ама нашиот дух и душа,сржта и она што го носиме во себе може по сопствен избор да го издигнеме и обликуваме до совшенство!како??ако успееме да го ослободиме духот од телото и го прошетаме по бесконечната просторност што е совршена.Не мислам дека ако го ослободиме духот од телото веќе сме мртви-попоразно е кога е мртов духот во телото отколку телото без духот!!до некаде влечам накај тоа дека сите го носиме совшенството во нас во нашиот разум?мислата е совршена ако и ја дозволиме слободата!.....а може и смртта е совршенство??
:aplauz:... mala moja, ne deka si mi drugarka, ama MNOGU mi se svigja tvoevo mislewe,...inaku bas mislam deka biologijata vo nas e sovrsena, se si raboti po princip i zakoni, neli? - samo tuka ke ti najdam zamerka...i 100 pati sum ti rekla ODI NA FILOSOFIJA MORI! :wink:
 
С

Сатори

Гостин
Зарем совршенството не се подразбира од секоја личност на различен начин?
Како може тогаш некој да каже што е всушност совршенство и дали некој некогаш го постигнал?
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Slatka_Mala напиша:
:aplauz:... mala moja, ne deka si mi drugarka, ama MNOGU mi se svigja tvoevo mislewe,...inaku bas mislam deka biologijata vo nas e sovrsena, se si raboti po princip i zakoni, neli? - samo tuka ke ti najdam zamerka...i 100 pati sum ti rekla ODI NA FILOSOFIJA MORI! :wink:
За конкретниот пример мислам дека не е совршенство. Помисли на болестите кои се јавуваат.
 

Dani^^^

Femme fatale
Член од
8 април 2005
Мислења
1.831
Поени од реакции
21
Мистичен напиша:
За конкретниот пример мислам дека не е совршенство. Помисли на болестите кои се јавуваат.
Со самото тоа што телото се доведува себеси до смрт,преку разни болест и пореметувања а и без тие болести туку по природен пат -доволно кажува дека барем човечкото тело е далеку од совршено.Има инсекти кои што за одредени делови од телото се посовршени до човекот така да...:)
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.585
Robot za sloboda, slobodniot za sovrsenstvo. ;-)
 
Член од
13 февруари 2006
Мислења
315
Поени од реакции
4
Misirkov напиша:
Robot za sloboda, slobodniot za sovrsenstvo. ;-)
Taka! Eve ti polna verzija:"Da zivees znaci da se boris.Robot za sloboda, slobodniot za sovrsenstvo!!" mislam deka bese Jane Sandanski ili...???/
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
”Само Силата е совршена, се останато е бледа сенка на нашето постоење како несворшени единки кои се стремат кон совршенството, а со тоа кон Силата, свесно или несвесно„ - Јас!
 

еци^^^

Walking the line of nature's palm
Член од
9 декември 2005
Мислења
2.945
Поени од реакции
58
spored mene vo svetot e najglupava opredelbata deka postoi sovrsenstvo nekade tamu i deka nie treba da se stremime za eden den da go dostigneme..a sto se slucuva koga ke go dostigneme-sfakame deka ni pominal zivotot!Sovrsenstvo ne postoi..toa se naoga podeleno niz site elementi koi go socinuvaat naseto sustestvuvanje na Zemjava! Sekoj moment e sovrsenstvo,sekja nasmevka e sovrsenstvo,sekoj prijatel e sovrsenstvo,sekoj den,sekoja nok, sekoj baknez,sekoj dopir!!!samo treba da znaeme kako da go iskoristime seto sovrsenstvo sto ni go dal stvoritelot!
 
Член од
13 февруари 2006
Мислења
315
Поени од реакции
4
Slatka mala bas ti fala...
eve od mene niz rimi-blagoslov ti primi:
da si ziva i zdrava uste mnooogu leta
i gol maz po doma da ti seta.....
Ej, ej znam se podzanesov ne e vreme uste pomalku mesto ama ete ne mozev da se sopram:)))
tuku drugo-eve pak i se vrativ na temava i citnav toa komentarite...ej luge be kolku ste mi skeptici!!...ajde da probame vaka:ako ideite se refleksija za postojnata objektivnost, poimanje na nadvoresniot svet i materijalnoto projavuvanje na tvoreckata mok i kreativnite sili na supstancijata sto sozdava a sovrsenstvoto e idea togas - > sovrsenstvoto -POSTOI!! zatoa sto postoi i idejata za nego...duri i prazniot prostor POSTOI zosto imame ideja za nego!!!
 
Член од
7 април 2006
Мислења
3
Поени од реакции
0
divine напиша:
Дали има совршенство? Дали вие и општо луѓето несвесно или свесно се стремат кон тоа? А што е всушност совршенството?

Дали можеби човекот не го прифаќа совршенството затоа што тоа е некој вид конечна појава (па повеќе признава предмети како совршени) и со достигнување на истата, би се дошло до некаков крај за него и неговото творење и постоење?
Или пак едноставно, совршенството не е возможно од многу причини и на било кој начин да се постигне?:raz:
zenska nov sum tuka no edno sigurno znam.postojat luge koi posetuvaat vezbi za usovrsuvanje na coveckiot duh-toest.duhovni uciteli,tie luge cel svoj zivot tezneat kon toa i ne se znae dali uspevaat,no da znaes deka ako nekoj uspee tolku da si ja napredne svojata enerija do sovrsenstvo toj poveke ne e potreben vo okolinata ne e zavisen od nisto materijalno i go napusta materijalniot svet.ete zatoa ne postoi sovrsen covek.te molam odgovori sto mislis na ovoj odgovor!
 

Infra

Мојот Пастир
Член од
26 ноември 2005
Мислења
141
Поени од реакции
2
Garfield напиша:
”Само Силата е совршена, се останато е бледа сенка на нашето постоење како несворшени единки кои се стремат кон совршенството, а со тоа кон Силата, свесно или несвесно„ - Јас!
Бог е Силата. Бог е совршен.
Фала ти:icon_lol:
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
stifler напиша:
zenska nov sum tuka no edno sigurno znam.postojat luge koi posetuvaat vezbi za usovrsuvanje na coveckiot duh-toest.duhovni uciteli,tie luge cel svoj zivot tezneat kon toa i ne se znae dali uspevaat,no da znaes deka ako nekoj uspee tolku da si ja napredne svojata enerija do sovrsenstvo toj poveke ne e potreben vo okolinata ne e zavisen od nisto materijalno i go napusta materijalniot svet.ete zatoa ne postoi sovrsen covek.te molam odgovori sto mislis na ovoj odgovor!
Машко, јас тоа го имав пишано како еден од можните одговори на оваа тема ... а за истиот мислам дека има логика. Е сега друга работа е дали луѓето не сакаат или едноставно неможат да го постигнат совршенството ...
Но исто така делам мислење со повеќето ... човекот (ако веќе зборуваме за него) без оглед колку ќе се усоврши може да е понатаму совршен за него и за уште два-тројца други, но нема да е и за преостанатиот свет ... значи не е тоа тоа:kajg:
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Јас мислам дека се стремиме кон совршенство цел живот,и во таа потрага не ни текнува само да застанеме и да уживаме во животот
 
Член од
18 септември 2005
Мислења
318
Поени од реакции
12
Mac)) напиша:
Јас мислам дека се стремиме кон совршенство цел живот,и во таа потрага не ни текнува само да застанеме и да уживаме во животот
Се стремиме и толку,останатото е знак на прашање кој како гледа на совршенството!
 
P

Princ

Гостин
Човекот не е совршен и не треба да е совршен а и не може да стане совршен (освен ако не се роботизира). Сите сме посебни, различни... и токму тоа не прави совршени.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom