Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

KoNtEjNeR

sapun
Член од
19 декември 2005
Мислења
2.306
Поени од реакции
44
поскапо... итоа баеги.

Еве ти пример. Одам да купам лагери за ескордот, 750 денари еден. Иди бате зад мене, лагер за Алфа ромео... го бараат во каталог, 100 евра. Чоекот се фати за гла, а продавачот му вика прашај го дечкото колку пари го купи лагерот за форд....


то е ко сакаш да возиш алфа.
која горина е ескордот ?
истото се однесува и за поновите фордови ? 2004 на пример ?
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
која горина е ескордот ?
истото се однесува и за поновите фордови ? 2004 на пример ?
мојот ескорд е 1992... алфата беше околу 2000-та.

А дали се однесува за новите фордови истото, незнам. Не сум купувал делови за форд од 2004-та :)
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
718
која горина е ескордот ?
истото се однесува и за поновите фордови ? 2004 на пример ?
деловите за алфа се поскапи за околу 5 пати од деловите за форд за возила од исто годиште...
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
895
Ќе си најдиш модели што се исти како Фиат и ќе си купуваш Фиат делови :), како јас што правам со Нубирата. Даеву изгор, Опел багатела. Епа не сум будала за Даеву да купувам кога се исти.
Снаџи се па живи...
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Ќе си најдиш модели што се исти како Фиат и ќе си купуваш Фиат делови :), како јас што правам со Нубирата. Даеву изгор, Опел багатела. Епа не сум будала за Даеву да купувам кога се исти.
Снаџи се па живи...
Да ама и Опел е GM, и нубирата е GM, Шевролет е GM... затоа можи. Алфа е алфа :)
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
895
Да ама и Опел е GM, и нубирата е GM, Шевролет е GM... затоа можи. Алфа е алфа :)
http://en.wikipedia.org/wiki/Alfa_Romeo_145 Фиат Типо :) (не боксерските мотори)

Fiat’s platform sharing strategy reached its peak during the Tipo era. Fiat Tipo was launched in 1988 as Fiat’s Golf-beater. Its simple front MacPherson struts / rear trailing arms platform was soon found sharing with a dozen models in the group. Here is the complete listing (loaded from my memory) - Fiat Tipo, Fiat Tempra, Lancia Dedra, Lancia Delta, Alfa 155, Alfa 145/146, Fiat Brava / Bravo / Marea, Fiat Coupe, Fiat Punto, Alfa GTV/Spider, Alfa 156 and Lancia Lybra.
- The earliest derivatives did not changed much the hard points position, hence essential dimensions. These include today’s 145/146, Delta and Brava/Bravo/Marea. They differ from each other by packaging, styling and suspension tuning. Fiat and Lancia share the same engines and transmission. Alfa got modified 4-cylinder engines (e.g. with twin-spark added) and sportier suspension setup.
- 146 is a 145 with longer boot, although both of them are hatchback.


Се е ФИАТ Џиш... :))

A па сеа новиве. Уште повеќе. Се е ФИАТ.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
895
Да де, сигурно има промени. Ама сигурно многу од компонентите се исти.
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.099
Поени од реакции
1.885
Дали знае некој вакви бандажи од calibra, да пасуваат на corsa B ?

и оддалеченоста на штрафовите дали е 98 мм или 100 мм ?

 
Член од
18 јануари 2009
Мислења
29
Поени од реакции
0
znae li nekoj kade vo skopje stavaat folii na staklata i kolku bi me kostalo odprilika,i dali mozam da najdam soncev krov.vozam peugeot 107.
 
Член од
21 декември 2009
Мислења
19
Поени од реакции
1
Би сакала да прашам,доколку некој може да ми помогне...Имено пред пола година купивме peugeot 206 sedan,меѓутоа пред некој ден почна да дава неков бип сигнал,особено кога се прави максимум вртење со серво воланот или пак кога се влегува во поостра кривина...На прав пат не сигнализира ништо...Помош од некој форумаш!!!
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.882
Би сакала да прашам,доколку некој може да ми помогне...Имено пред пола година купивме peugeot 206 sedan,меѓутоа пред некој ден почна да дава неков бип сигнал,особено кога се прави максимум вртење со серво воланот или пак кога се влегува во поостра кривина...На прав пат не сигнализира ништо...Помош од некој форумаш!!!
А да си проверите нивото на матик во казанчето
 
T

Tetro

Гостин
Би сакала да прашам,доколку некој може да ми помогне...Имено пред пола година купивме peugeot 206 sedan,меѓутоа пред некој ден почна да дава неков бип сигнал,особено кога се прави максимум вртење со серво воланот или пак кога се влегува во поостра кривина...На прав пат не сигнализира ништо...Помош од некој форумаш!!!
А да си проверите нивото на матик во казанчето
Ова од dobro poznat-иот прво проверете. Ако има матик, може да биде и намокрен каиш на серво или замастен со нешто. Ондак, мајсторот :)
 
Член од
5 август 2007
Мислења
113
Поени од реакции
5
znae li nekoj kade vo skopje stavaat folii na staklata i kolku bi me kostalo odprilika,i dali mozam da najdam soncev krov.vozam peugeot 107.
Dog security 2000 ден е метар квадратен, сервисот се наоѓа во к.вода, по првомајска право накај драчево.. еве мапа
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
718
znae li nekoj kade vo skopje stavaat folii na staklata i kolku bi me kostalo odprilika,i dali mozam da najdam soncev krov.vozam peugeot 107.
вчера дознав и дека плимонт ставаат...

туку зне ли некој дека законов за забрана на фолии паднал т.е. го смениле? имаше закон со кој се ЗАБРАНУВА затемнување на стакла... ми кажаа дека не важи више... информиран е некој?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom