Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
895
Колку што ми е познато неможи, но сепак ако може е супер.

Не сум сигурен затоа што знам дека има подесување на кочењето и многу луѓе што ставаат системи за диск кочење назад грешно го прават ова подесување и ги занесува при кочење.

ЗНАМ дека има посебни цилиндри за кочење за назад и напред (има таква можност).
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Колку што ми е познато неможи, но сепак ако може е супер.
Јас видов така на BMV, исто како на клипот со камарото во место што стои и шлајфува.

Е сега не знам точно што и како е направено на/во колата, ама тоа е :)

Да не може случајно рачната да ја наместиш на предни само да фаќа? :):):)
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
895
Да не може случајно рачната да ја наместиш на предни само да фаќа? :):):)
Citroen Xantia го може тоа хахахаха (фабрички).

Да,да...Ксантијата рачната е на предни тркала.
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
895
Фабрички доаѓа Ксантијата со рачна кочница на предни кочници :)
 
Член од
5 август 2007
Мислења
113
Поени од реакции
5
Може ли ако се натиснат кочниците и се придаде гас колата во место да праи старт (за возила на заден погон) без предтоа балансирање на кочниците, во нормала како што си се.?
може , од лично искуство ти зборам :) на сите коли шо се задна вуча може да се прави така burnout, пукни му ја пуна гас и малце држи кочница и ко ке почне да шлајфува стисни ја скроз и пуна гас нека почне да исклучува.. :)
ова го иам пробувано на bmw е30 коцка, и со кадет од 74та... и успева, а тие шо се профи горачи сиурно имаат некои системи убацено да ги кочат само предните.. :)
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
895
Два цилиндри имаат тие профито.
 

B_O_K_I

RACING maniac
Член од
30 април 2008
Мислења
1.931
Поени од реакции
725
Два цилиндри имаат тие профито.
Имаат и по четри ама не е тоа битно при шлајфување во место тоа е битно на трка. Иначе за да не кочат задните се става електричен вентил на цевките за задните тркала што искачаат од пумпата и кога ке затвори вентилот нема проток на флуидот за позади само напред кочи ( ова е идеја како може да се направи а дали така прават тоа незанам):smir:
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
895
Use a line locker. A line locker is a device that modifies a car so the brake pedal only engages the front brakes. This dangerous and usually illegal device makes burnout on RWD cars easier and more dramatic. A line lock is a solenoid (fancy name for a switch) that gives you some extra buttons in the drivers seat to control your brakes. To do a burn out with a line locker installed:

Step on the brakes.
Push the line lock button.
Release the brake pedal leaving your front brakes on and disengaging your back brakes, leaving those wheel free to spin, burn and make smoke.
Release the line lock button to release the front brakes and move forward.
 

Снајпериста

несреќник
Член од
20 ноември 2008
Мислења
293
Поени од реакции
4
Со ова централното нерви искинав незнам шо му е шо не работи. ни со далинско ни со клучот не работи. а и коа ја купив колата сите сијалички за трепкачите беа прегорени а исто така и светлото внатре не се уклучва коа ќе ја отворам вратата а инаку се уклучва на тоа прекидачот. е сеа има ли некој осигурач прегорено или има нешо друго?
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.346
Со ова централното нерви искинав незнам шо му е шо не работи. ни со далинско ни со клучот не работи. а и коа ја купив колата сите сијалички за трепкачите беа прегорени а исто така и светлото внатре не се уклучва коа ќе ја отворам вратата а инаку се уклучва на тоа прекидачот. е сеа има ли некој осигурач прегорено или има нешо друго?
Aко е за Ситроен работата...многу веројатно е да е до некоја од двете електрични брави кои се наоѓаат на предните врати. Јас на Ксарата го имав истиот проблем и ја менував десната брава. Многу исти симптоми имав и јас.
Околу 4000 денари е...
Ама пак нека види мајстор.
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
718
Со ова централното нерви искинав незнам шо му е шо не работи. ни со далинско ни со клучот не работи. а и коа ја купив колата сите сијалички за трепкачите беа прегорени а исто така и светлото внатре не се уклучва коа ќе ја отворам вратата а инаку се уклучва на тоа прекидачот. е сеа има ли некој осигурач прегорено или има нешо друго?

значи сијаличето не свети... а рачно ако го вклучиш свети така разбрав... ако со ниедна врата не се пали сијаличето, тогаш ке си провериш осигурачите... има прегорен. стави некој со иста или помала снага бидејки тој осигурач не прегорел за џабе... треба да се види зашто. нај веројатно и централното не ти работи заради тој осигурач, веројатно се на исти... ама ти реков пази со пробувањата, осигурач на кола не прегорува за џабе и затоа што му текнало така...
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.559
Поени од реакции
1.845
за алфа ромео општо, деловите, оддржувањето скапо ли е?
спрема голф е поскапо нели?
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
за алфа ромео општо, деловите, оддржувањето скапо ли е?
спрема голф е поскапо нели?
поскапо... итоа баеги.

Еве ти пример. Одам да купам лагери за ескордот, 750 денари еден. Иди бате зад мене, лагер за Алфа ромео... го бараат во каталог, 100 евра. Чоекот се фати за гла, а продавачот му вика прашај го дечкото колку пари го купи лагерот за форд....


то е ко сакаш да возиш алфа.
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.559
Поени од реакции
1.845
поскапо... итоа баеги.

Еве ти пример. Одам да купам лагери за ескордот, 750 денари еден. Иди бате зад мене, лагер за Алфа ромео... го бараат во каталог, 100 евра. Чоекот се фати за гла, а продавачот му вика прашај го дечкото колку пари го купи лагерот за форд....


то е ко сакаш да возиш алфа.
значи се откажувам од алфа :toe:
фала џиш
 

Kajgana Shop

На врв Bottom