Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
2 ноември 2015
Мислења
195
Поени од реакции
52
Казниво е..Ако те сопре полиција,а возиш црвена нафта,ако ти земат примерок колата веднаш ти ја земаат..Предности освен 9-10 денара во разликата други немаш,можеш да заебеш некоја дизна,пумпата итн итн,на на пола година треба филтер за нафта да менуваш..Пошто таа содржи црвен прашок,по кој што се разликува од другата,и секако има помала акциза..
Најди некои камионџии што крадат и купувај си од нив,ем бела убава нафта,ем 10 денара поефтина,ама ќе треба да се мрсиш и да мирисаш на нафта,една капка нафта и замириса целиот.

Колку ти троши тој Голф,што си се решил да тураш поефтино гориво?
Колку км минеш месечно?
Не троши многу и не го возам многу. Ме интересираше онака информативно дали е штетно за моторот и колку.

Sent from my LG-K420 using Tapatalk
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.659
Поени од реакции
38.845
Не троши многу и не го возам многу. Ме интересираше онака информативно дали е штетно за моторот и колку.

Sent from my LG-K420 using Tapatalk
ќе го заебеш моторот, постарите 2ки,3ки голфови би иделе на таа нафта али не тој што го имаш.
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Пак јас, ми треба мислења за оваа кола.
п.с сериозна е работата :)
Колку ги ја даваат? не очекувај некојси квалитет и звучна изолација
исто така плинот ако нема капалка за подмачкување вентили, може да направи проблем на моторот
однеси ја секако на сервис да проверат
 
Член од
15 јануари 2015
Мислења
452
Поени од реакции
423
Чисто да те поправам дека кога отидовме на нотар, ни рекоа дека треба купопродажен договор од адвокат што значи дека треба да има ПЕЧАТ од него а не како погоре наведените дека сум можел сам да си го напишам, друго нотарот ти е 600 денари, а тоа со купопродажниот договор што ти го прави адвокатот НЕМА ЦЕНА едноставно колку сака толку ќе ти го наплати, еве мене лично 2500 ми зеде.
Инаку бев во полиција ми рекоа дека морам да ги пуштам да ги одјават овие табли па нови да ми дадат.
Е сега уште пред да почни да го пишува договорот адвокатот ми рече дека ова била некоја нова процедура порано не било така, или пак нотарот и овој беа договорени бидејќи беа една спроти друга па си најдоа овца за стрижење, али тоа е бидна работава.
За возила со вредност над 500.000 ден било задолжително со адвокат.
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
За возила со вредност над 500.000 ден било задолжително со адвокат.
Па ти ќе кажеш помала сума,на нотарскиот договор немора сумата да е иста..Ти парите му ги даваш на газдата и тоа е најбитно..
Ако треба и поклон пиши дека ја поклонуваш на договорот..
Договорот го прави продавачот и купувачот на колата,а не нотарот,нотарот чиста формалност..
По која основа еден обичен ебан печат да удри,150 денара да наплаќа.
 
Член од
24 февруари 2012
Мислења
132
Поени од реакции
7
Имам проблем со парното на поло 2003 год не дува топло ? решение ? што да проверам прво или мајстор да посочите ?
 
Член од
24 јуни 2016
Мислења
10
Поени од реакции
1
Поздрав дечки :)
Да ве прашам имам на ум да зеам голф 5 од холандија, имам таму чичко да прашам дали може да се напраи колата да биде на негово име и да ја возам во скопје иако тој е надвор од државата односно да ја возам на холандски табли да не се царини? Инаку македонско државјанство имам и не се разбирам многу во овие работи :)
 
Член од
10 јули 2017
Мислења
53
Поени од реакции
9
Колку ги ја даваат? не очекувај некојси квалитет и звучна изолација
исто така плинот ако нема капалка за подмачкување вентили, може да направи проблем на моторот
однеси ја секако на сервис да проверат
околу 6000 евра, плинот е со капалка за подмачкување на вентилите. Тоа го имам простудирано дека кај овие коли плинот не е најдобра работа ако не се монтира некој со подмачкување на вентили. Сакам да ја ѕирнат и во макаутостар. Ги гледам овие одамна ми прават мерак, не дека се нешто нај ама изглед ми имаат добар. Башка и околѕ километражава се двоумам има поминато 170.000 км.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.659
Поени од реакции
38.845
околу 6000 евра, плинот е со капалка за подмачкување на вентилите. Тоа го имам простудирано дека кај овие коли плинот не е најдобра работа ако не се монтира некој со подмачкување на вентили. Сакам да ја ѕирнат и во макаутостар. Ги гледам овие одамна ми прават мерак, не дека се нешто нај ама изглед ми имаат добар. Башка и околѕ километражава се двоумам има поминато 170.000 км.
Можеш кола со помалце километри да купиш за тие пари, 170к за бензинец не е малце.
 
Член од
10 јули 2017
Мислења
53
Поени од реакции
9
Можеш кола со помалце километри да купиш за тие пари, 170к за бензинец не е малце.
Тоа и мене ме мачи, од една страна сакам да ја купам од друга страна се разубедувам дека е многу возена.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.659
Поени од реакции
38.845
Тоа и мене ме мачи, од една страна сакам да ја купам од друга страна се разубедувам дека е многу возена.
однеси ја на проверка нека го видат моторот да не е извозен, ако е добар ќе тера уште многу километри.
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Поздрав дечки :)
Да ве прашам имам на ум да зеам голф 5 од холандија, имам таму чичко да прашам дали може да се напраи колата да биде на негово име и да ја возам во скопје иако тој е надвор од државата односно да ја возам на холандски табли да не се царини? Инаку македонско државјанство имам и не се разбирам многу во овие работи :)
Зелен си уште..Ќе научиш
Прашај во МВР што ќе ти кажат..:pos:[DOUBLEPOST=1510786129][/DOUBLEPOST]
Тоа и мене ме мачи, од една страна сакам да ја купам од друга страна се разубедувам дека е многу возена.
Воланчето како да е излижано..
Сликите не се од сега..
Просек му испаѓа да мине по 23.500 км годишно..
Ќе да е такси возена,до Солун,наваму-натаму.
Сомнително во секој случај..
 

Schürrle

can't be touched
Член од
19 ноември 2008
Мислења
3.020
Поени од реакции
2.059
Зелен си уште..Ќе научиш
Прашај во МВР што ќе ти кажат..:pos:[DOUBLEPOST=1510786129][/DOUBLEPOST]

Воланчето како да е излижано..
Сликите не се од сега..
Просек му испаѓа да мине по 23.500 км годишно..
Ќе да е такси возена,до Солун,наваму-натаму.
Сомнително во секој случај..

Toa so volanot spored mene ne e i ne treba da bide nekakvo merilo, zatoa sto znaeme site deka bitno e kolata vo kakva sostojba e, podvozje i motor...ako e tuka se okej za drugoto kur go boli.
Inaku brat mi ima zemeno pred 4 godini kola od salon i volanot malku e izlizan od pricina sto veke 4 leta kolata na leto stoi na otvoreno nonstop na +40 stepeni...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom