Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
8.847
Поени од реакции
24.284
@Black Hok
Е за ова ти зборам, еве ја клемата и гледаш како он ми го има залепено црвеното цревце за да може да пуни и ми ја има стегнато клемата со стега.

15540421_10210016238234783_929599004_o.jpg
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Не гледам причина зошто васкви клеми не би завршиле работа
Патем мајсторот ти измерил ли напон колку полни алтернаторот/
Со сите можни потрошувачи,алтернаторот не треба да полни помалку од 13,5 волти
 

Attachments

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Епа што се репарира тука?Нагибната,чаурата е на таа виљушка..Треба да ја сече,па да ја заварува накнадно..Едино нагибната ако може да ја извади,па после,ама некако не ми е логично..Ете ја имам во гаража една,баш ја гледав како се изведува тоа?Сето тоа е заварено,и неможе да се поправа,туку само нова комплет цела се менува.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Епа што се репарира тука?Нагибната,чаурата е на таа виљушка..Треба да ја сече,па да ја заварува накнадно..Едино нагибната ако може да ја извади,па после,ама некако не ми е логично..Ете ја имам во гаража една,баш ја гледав како се изведува тоа?Сето тоа е заварено,и неможе да се поправа,туку само нова комплет цела се менува.
Се се вади а јабучицата мислам на навој дека е.
Ке проверам во подрум ако останало рамото кое е цело е растурено
 
B

Beck's

Гостин
Сабајле при пониски температури ми зуи кога вртам лево десно, мислев дека е до уљето од воланот, сменив ама пак исто??
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Се се вади а јабучицата мислам на навој дека е.
Ке проверам во подрум ако останало рамото кое е цело е растурено
Не е ништо со навој,сето тоа е заедно заварено..Единствено нагибната може да ја смени,друго не би знаел да кажам..
 
I

IBIZA SOUND

Гостин
Сабајле при пониски температури ми зуи кога вртам лево десно, мислев дека е до уљето од воланот, сменив ама пак исто??
i kaj mene e isto,gi podmackav jabuckite na ramenata i se izgubi toa krckanje, i posle 3 4 dena pak pocna da krcka/zui[DOUBLEPOST=1481994339][/DOUBLEPOST]
Сабајле при пониски температури ми зуи кога вртам лево десно, мислев дека е до уљето од воланот, сменив ама пак исто??
i kaj mene e isto,gi podmackav jabuckite na ramenata i se izgubi toa krckanje, i posle 3 4 dena pak pocna da krcka/zui
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
Сабајле при пониски температури ми зуи кога вртам лево десно, мислев дека е до уљето од воланот, сменив ама пак исто??
Кај мене исто, ми рекоа серво пумпата е слаба, добро е ако зуи само кратко на ладно и потоа престанува, може да тера уште некое време, ако зуи цело време мора да се смени/репарира... Јас планирам во догледно време да ја сменам.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.990
Поени од реакции
14.787
i kaj mene e isto,gi podmackav jabuckite na ramenata i se izgubi toa krckanje, i posle 3 4 dena pak pocna da krcka/zui
Ако се добри јабучиците, можиш да ги извадиш, да ги бушиш со бургија 5-5.5 и да им ставиш мазалици,т.е. мали дизни преку кои ќе ги подмачкуваш на неколку месеци. Вака ем нечкрипи , ем траат 3-4 пати подолго.

Јас ова го правам пред да ја местам споната или јабучицата(сам го правам ова)
 
Член од
6 јуни 2011
Мислења
185
Поени од реакции
138
Здраво форумџии. Сакам да купам корса Б. Да ми препорачате кој мотор е нај многу покажан и зошто и на што да внимавам? Благодарам однапред
 
Член од
29 август 2009
Мислења
131
Поени од реакции
22
Ne treba taka da raboti.
Dali e ispravno turboto ke proveris taka sto ke ja turiras kolata i ke vidis dali se duva crevoto od interkulerot.
Ako se duva ispravno e .
I na turbas maksimum maslo so viskozitet 10/40

Patem ko ke ja stisnis,dimi crno?
Crno ne dimi... bev na majstor ja proveri mi rece ne e nisto mozno e auspihot da mi pisti da mi se zaglavilo nesto[DOUBLEPOST=1482167660][/DOUBLEPOST]
Ne treba taka da raboti.
Dali e ispravno turboto ke proveris taka sto ke ja turiras kolata i ke vidis dali se duva crevoto od interkulerot.
Ako se duva ispravno e .
I na turbas maksimum maslo so viskozitet 10/40

Patem ko ke ja stisnis,dimi crno?
Crno ne dimi... bev na majstor ja proveri mi rece ne e nisto mozno e auspihot da mi pisti da mi se zaglavilo nesto
 
Последно уредено:
Член од
24 февруари 2012
Мислења
132
Поени од реакции
7
При промена на масло и филтер за масло дали треба сите останати филтри да се заменат или не менувани се пред 10 ијади сите која е подобра варијанта ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom