Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.923
Поени од реакции
39.419
Имам исто вакво радио cassette player,
Прегледај го приврзокот 161495


Има ли ова радио aux приклучок? гледам има cd опција, сакам да инсталирам блутут и да пуштам музика од телефон, сега користам од оние фм предаватили и фреквенцијата не е добра а и плус кабли ми се мафтат и ме нервира.
Не сакам да го сменам зашто е фабричко со звучниците и е гласно и повеќе од доволно со команди на волан..
нема aux ама мислам може да се стави, само треба да се извади радиото и да се залеми кабел, еден другар така направи на опел вектра, ваљда може и на твоево, види на јутуб може има некој туторијал.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.735
Поени од реакции
35.268
Не гледам зашто би ме вртел кога он нема никаква корист од тоа дали ја ќе купам нова клема или не, он нема да ми ја продаде. Нема везе, фала на помошта, утре ќе се јавам во Опел ќе видам они што ќе кажат, знам дека ќе ми наплатат x3 од реалната цена, ама тоа е.
Сега е супер колава, си пали без проблем, можам се да користам. Али не сакам да ја оставам вака на привремено решение, сакам да си ја направам како што треба. Да не ми биде страв утре да не не ми запали негде зашто нема доволно струја.
Оди во отпад земи си половна, распрашај се кој растура опели, ќе завршиш работа за ситни пари.
 
Член од
7 октомври 2011
Мислења
9.377
Поени од реакции
11.748
Дечки мала помош , сакам да менувам рамења (предница) , пасат 1996-2000 tdi , некој совет , каде , кај кого , какви да се земат , мајсторот мој вика комплет сет добар не кинески али не и најдобрите е 15000. На огласиве што гледав има луѓе што репарираат по скопјево. Ако има некој искуство пишете.
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
Да си ставиш нови, да не репарираш... и добро ти вика мајсторот пошто на нашите патишта маме му се еби на што и да ставиш.

Мене ме чинеше околу 300еур, комплет сите 8. Ги зеде мајсторот сам, не се кинески сигурно но не знам какви... не знам во скопје дуќан пошто не сум од таму, али ќе те упатат форумџиите, сигурно знаат. битно, според мене, земај ново.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Да си ставиш нови, да не репарираш... и добро ти вика мајсторот пошто на нашите патишта маме му се еби на што и да ставиш.

Мене ме чинеше околу 300еур, комплет сите 8. Ги зеде мајсторот сам, не се кинески сигурно но не знам какви... не знам во скопје дуќан пошто не сум од таму, али ќе те упатат форумџиите, сигурно знаат. битно, според мене, земај ново.
И репарирањето е добро ако е добар материјалот и мајсторот и излегува х3 пати поефтино
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
И репарирањето е добро ако е добар материјалот и мајсторот и излегува х3 пати поефтино
не спорам и најверојатно со добар мајстор е навистина така и во право си. но моето искуство е следно: кога го зедов пасатот предницата беше КАМЕН, со исклучок на едно рамено кое беше за менување. значи ни да крцне ни да тропне, ја возевме по дупки ... секаде. НО, кога ја однесов кај подобар мајстор кој баш работи исклучиво со предници (и е стварно добар + го баравме преку роднини да не биди дојди и те прелажав..., човекот од таа страна не беше преварант) зеде ја прегледа и рече дека имам уште 2 кои морам да ги заменам веднаш и останати 3 кои ќе пролупаат за месец дена (репарирани) бидејќи се неквалитетно сработени...
И наместо да одам месец по месец како ќе откажуваат да ги менувам (и онака за работна рака ќе ги ебам парите) си направив есап и ги зедов сите топтан ја сменив цела предница.
Истото беше кажано и од него, ми рече јас не те терам да ги менуваш само ти кажвам според квалитетот на сработеното и изеденоста ти ќе идиш тука кај мене во наредните 2-3 месеци и едно по едно ќе ги менуваш.... од 8 имав само 1 ново (веќе сменатото) ..... 5 за смена и 2 кои ќе тераат најверојатно некој месец и пак ќе одам кај него...
Колата беше со репарирана предница (стегната) за продажба, тоа и ми рече.
Сума сумарум.... дали следни 6 месеци ќе ги поминам по мајстори или еднаш правам беше дилемата, сменив се и еве немам гајле (скраја и далеку нешто да јави).

Доколку најди добар мајстор за репарирање нека ја носи, но тој да гарантира одреден број на километри пошто поинаку нема смисла... на овие патишта може да пролупа било кога. :)

Во прилеп имало некој репарирал и давал гаранција за 20.000км, само не знам кој е, а сигурен сум дека и во скопје има некој што дава слично услови па доколку знае некој може да му помогне....
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
не спорам и најверојатно со добар мајстор е навистина така и во право си. но моето искуство е следно: кога го зедов пасатот предницата беше КАМЕН, со исклучок на едно рамено кое беше за менување. значи ни да крцне ни да тропне, ја возевме по дупки ... секаде. НО, кога ја однесов кај подобар мајстор кој баш работи исклучиво со предници (и е стварно добар + го баравме преку роднини да не биди дојди и те прелажав..., човекот од таа страна не беше преварант) зеде ја прегледа и рече дека имам уште 2 кои морам да ги заменам веднаш и останати 3 кои ќе пролупаат за месец дена (репарирани) бидејќи се неквалитетно сработени...
И наместо да одам месец по месец како ќе откажуваат да ги менувам (и онака за работна рака ќе ги ебам парите) си направив есап и ги зедов сите топтан ја сменив цела предница.
Истото беше кажано и од него, ми рече јас не те терам да ги менуваш само ти кажвам според квалитетот на сработеното и изеденоста ти ќе идиш тука кај мене во наредните 2-3 месеци и едно по едно ќе ги менуваш.... од 8 имав само 1 ново (веќе сменатото) ..... 5 за смена и 2 кои ќе тераат најверојатно некој месец и пак ќе одам кај него...
Колата беше со репарирана предница (стегната) за продажба, тоа и ми рече.
Сума сумарум.... дали следни 6 месеци ќе ги поминам по мајстори или еднаш правам беше дилемата, сменив се и еве немам гајле (скраја и далеку нешто да јави).

Доколку најди добар мајстор за репарирање нека ја носи, но тој да гарантира одреден број на километри пошто поинаку нема смисла... на овие патишта може да пролупа било кога. :)

Во прилеп имало некој репарирал и давал гаранција за 20.000км, само не знам кој е, а сигурен сум дека и во скопје има некој што дава слично услови па доколку знае некој може да му помогне....
Што дека на алфата и сменив горни и долни рамена од овластена продавница кога за неполна година горните рамена треба повторно да се менуваат.
Тука нема квалитет,се увезува ѓубре што нема стандарди за европски пазар и никој не дава гаранција или важи додека излезеш од продавница или сервис.
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
А тој ли ги сменува на лице место?На пример му ја носиш колата,ти кажува што треба да се репарира,и тој ги вади,ги репарира и ги мести,или мораш репарирани да му ги носиш?
 
Член од
7 октомври 2011
Мислења
9.377
Поени од реакции
11.748
А тој ли ги сменува на лице место?На пример му ја носиш колата,ти кажува што треба да се репарира,и тој ги вади,ги репарира и ги мести,или мораш репарирани да му ги носиш?
Ко што разбрав ги вади твојте , мести други ,па како ти се погодила среќата :)
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Ne go biva
Bravoto koga go imav zemav od nego ramo ni tri meseci ne traese,na dvata srafa gumata od metalot se odlepi a go plativ 1200 denari +jabuca
Sledniot pat kupiv novo kompletno a go plativ 1500 denari
А тој ли ги сменува на лице место?На пример му ја носиш колата,ти кажува што треба да се репарира,и тој ги вади,ги репарира и ги мести,или мораш репарирани да му ги носиш?
Mu davas tvoe ti dava negovo reparirano
 
Член од
7 октомври 2011
Мислења
9.377
Поени од реакции
11.748
Мислам дека да не биде она народната ‘‘македончето секогаш два пати плаќа‘‘ да си го земам цел сет јас од кај мајсторот мој испробан.
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.969
Поени од реакции
6.225
Мислам дека да не биде она народната ‘‘македончето секогаш два пати плаќа‘‘ да си го земам цел сет јас од кај мајсторот мој испробан.
Piti kolku pari e staro i kolku e novo pa dokolku e nekoja nebitna razlika sepak novo si e novo.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.015
Поени од реакции
14.864
Во прилеп имало некој репарирал и давал гаранција за 20.000км, само не знам кој е, а сигурен сум дека и во скопје има некој што дава слично услови па доколку знае некој може да му помогне....
Горан-Дуги, фин човек

070 536 706
 

Kajgana Shop

На врв Bottom