Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
30 јули 2014
Мислења
749
Поени од реакции
731
Decki imam seat leon 2001 god i pred mesec dena primetiv deka koga vozam od 30 do 50 km/h nesto kako da mi lupa od desnata strana ne sum siguren dali pozadi ili napred.. Na majstor mi rekoja deka nema nisto i mi rekoja da gi proveram gumete... Bev na vulkanizer i tamu mi rekoa deka e dobro.. Dali nekoj imal slicen problem kako mojov ili pak nekoj ako znae do sto moze da bide neka mi kaze... I pred nekoj den se vrakav od ohrid i pocnav da prikocuvam so brzina od 120 km/h i pocna da mi se trese volanot koj kocev a uz voznja ne se trese...
Mislam deka e do diskovite otprilika 500-600 denari kosta eden za ispravuvanje,sea zavisi kaj i deka .
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Mislam deka e do diskovite otprilika 500-600 denari kosta eden za ispravuvanje,sea zavisi kaj i deka .
Pomalku, 400 denara kosta za ramnenje na diskovi so specijalna masina. Sevadi trkaloto, se otkacuva sepata i se mesti sekacot so kamerata.40 minuti trae postapkata, ako e 14-15 trkaloto kosta 300 denara,ako e pogolemo 400.
 

Wizz.

TheBest
Член од
27 септември 2009
Мислења
262
Поени од реакции
69
Пред еден месец на автопат навечер ме претекнува кола и ги пушти 4те трепкачки светла 10тина секунди и ги исклучи. Ме зачуди искрено, си помислив да не сака нешто да ми каже ама незнам зашто не обрнав многу внимание. Денес вечер, исто така, комбе ме претекна и откако се одалечи на 50тина - 100 метри ги пушти четрите жмигавци неколку секунди и ги исклучи.

Сега ми стана сомнително, што би можеле да забележат, освен ако некој од дисковите ми загрева па станува црвен?
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.947
Поени од реакции
6.144
Пред еден месец на автопат навечер ме претекнува кола и ги пушти 4те трепкачки светла 10тина секунди и ги исклучи. Ме зачуди искрено, си помислив да не сака нешто да ми каже ама незнам зашто не обрнав многу внимание. Денес вечер, исто така, комбе ме претекна и откако се одалечи на 50тина - 100 метри ги пушти четрите жмигавци неколку секунди и ги исклучи.

Сега ми стана сомнително, што би можеле да забележат, освен ако некој од дисковите ми загрева па станува црвен?
не се забележиле ништо туку само им сметат твоите долги светла и ти дават сигнал долгите светла да ги изгасиш :)
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714
imam C3 1.4 hdi 16v , istoto mi se desi ednas kako sto go vikas runaway no traese 10-15 sek.Kolata ne bese mnogu zagreana 10 min vozena, ama bese leten period, ja imav zgasnato 5 min i koga ja zapaliv obrtaite otidoa sami na max i da kazam pravo se isplasiv, ne znaev sto da napravam. Citroenot samo sto go imav kupeno uvezen od italija i nemav nisto smenato. Koga smenav site filtri i kaisi eve 5 godini ne mi se ima povtoreno toa. Se si mislev dosega deka problem bilo vo stariot filter za gorivo. Turbinata ima 1-2 mil pomestuvanje na osovinata i vo usisot ima masleni ostatoci, ama pak ce recam povtorno ne mi e deseno toa.
С3 мислам дека е со елкетронска папуча на гас. тоа што ти се десило да ги рипне обртаите, нај веројатно е до нејзе. ке ти се деси пак. немој да се паничиш, ако ти се деси во возење, стисни само кочница и застани, пази на тие позади тебе да не те приберат... ако си во место, само изгаси ја на клуч. немој во возење да гасиш на клуч, ке ти закочи воланот...

што се однесува до проблемот. однеси ја колата на ауто дијагностика, да прочитаат ерори запишани. да знаете дека ако не свети чек енџин сијаличката, не значи дека нема снимени ерори. нека пробуричкаат под сите сегменти, 99% сигурен сум дека ке ја покаже педалта за гас дека давала инвалид параметар или слична некоја формулација. С3 неможе да отиде во рануеј, бидејки е од поновата генерација на возила кои се контролирани со клапна за воздух. кога воизло иде во рануеј, само ако му го затнеш доводот на воздух ке изгаси. клпаната точно тоа го прави, го затвора протокот на воздух во усисна грана на секое гасење на моторот, или гасење контакт... како што реков, твоето неможе да отиде во рануеј... биди си спокоен... ;) само среди ја педалата... смени ја-поправи ја што и да е... филтри и други глупости неможе да направат ваков кикс. може регулаторот за притисок на гориво ако откаже, па заглави на максимум, моторот да крене не поише од 2.000 обртаи, ама тоа не е страшно...


има и уште една мала шанса да не е ништо од тоа погоре, туку да биде од слаб или скоро пред цркавање акумулатор па дури и алтернатор со лоша струја. ама чим викаш дека 5 години покасно ништо не се десило, ондак е акумулаторот и напонот негов. сигурно до сега си го сменил, нај веројатно тогаш си го сменил. сепак се работи за електроника, која нели, е осетлива на такви падови.. на пример на фијат пунто, знае да му се исклучи електричното серво, електронски контролирано и колата едноставно да остане со тежок волан, што во кривина возејки, е многу незгоден момент...[DOUBLEPOST=1464568953][/DOUBLEPOST]
Пред еден месец на автопат навечер ме претекнува кола и ги пушти 4те трепкачки светла 10тина секунди и ги исклучи. Ме зачуди искрено, си помислив да не сака нешто да ми каже ама незнам зашто не обрнав многу внимание. Денес вечер, исто така, комбе ме претекна и откако се одалечи на 50тина - 100 метри ги пушти четрите жмигавци неколку секунди и ги исклучи.

Сега ми стана сомнително, што би можеле да забележат, освен ако некој од дисковите ми загрева па станува црвен?
сериозно не си знаел дека тој знак значи да ги изгасиш долгите светла? практично и казниво е со закон да возиш со долги светла на автопат, ако има некој пред тебе, или иако е на автопат, ако во спротивниот дел од автопатот иде возило, исто така треба да ги изгасиш.. тие пак најчесто ке ти блендаат. тоа се учи во текстуалниот дел за полагање на возачката, и кај нас е предвидена глоба за таков прекршок. што мислиш зашто? ги оќоравуваш тие пред тебе... може човекот да го ослепиш на момент, доволно за сообраќајка да направи... мене ми се има десено да едвај ја додржам линијата на возење кога ме ослепе, пред кривина на плетвар... ке завршев во еднек надоле...
 
Последно уредено:
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
Имам едно прашање околу додавање на антифриз или дестилирана вода...

Кај мене ситуацијата е како на сликите... не знам каков антифриз да му додадам и дали треба или дали треба да му додадам дестилирана вода? Нивото е малку под минимум....

Се работи за passat '97 годиште, дизелаш 1.9 тди

фала :)
 

Attachments

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Имам едно прашање околу додавање на антифриз или дестилирана вода...

Кај мене ситуацијата е како на сликите... не знам каков антифриз да му додадам и дали треба или дали треба да му додадам дестилирана вода? Нивото е малку под минимум....

Се работи за passat '97 годиште, дизелаш 1.9 тди

фала :)
Ako znaes tocno kakov antifriz ima vnatre kupi si takov i doturi.Razlicni tipovi na antifriz ne e preporacano da se mesaat. Ako neznaes dostavi destilirana voda, ti treba okolu 200 ml.Treba da znaes deka nivoto na tecnosta na zagreana i ladna kola ne e isto. Koga kolata e zagreana nivoto e povisoko malku.
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
Ako znaes tocno kakov antifriz ima vnatre kupi si takov i doturi.Razlicni tipovi na antifriz ne e preporacano da se mesaat. Ako neznaes dostavi destilirana voda, ti treba okolu 200 ml.Treba da znaes deka nivoto na tecnosta na zagreana i ladna kola ne e isto. Koga kolata e zagreana nivoto e povisoko malku.
не знам точно каков е... на пластиката горе пишува 12.12 ... е сега дали има повеќе видови од овај црвениот не знам... Во однос на сликите, сликано е кон пладне, но колата претходно не е запалена или возена :)
 
Член од
12 јули 2011
Мислења
854
Поени од реакции
405
не знам точно каков е... на пластиката горе пишува 12.12 ... е сега дали има повеќе видови од овај црвениот не знам... Во однос на сликите, сликано е кон пладне, но колата претходно не е запалена или возена :)
Ako neznaes kakov tocno ima , sega za letovo slobodno dostavi mu destilirana voda. Ama pred zimata tamu ke treba da go ispustis celiot i da si stavis nov.

Sent from my HUAWEI GRA-L09 using Tapatalk
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.255
Поени од реакции
2.241
Ako neznaes kakov tocno ima , sega za letovo slobodno dostavi mu destilirana voda. Ama pred zimata tamu ke treba da go ispustis celiot i da si stavis nov.

Sent from my HUAWEI GRA-L09 using Tapatalk
Како се испушта антифризот, има вентил некаков за него или?[DOUBLEPOST=1464610640][/DOUBLEPOST]
Ako neznaes kakov tocno ima , sega za letovo slobodno dostavi mu destilirana voda. Ama pred zimata tamu ke treba da go ispustis celiot i da si stavis nov.

Sent from my HUAWEI GRA-L09 using Tapatalk
Како се испушта антифризот, има вентил некаков за него или?
 
Член од
12 јули 2011
Мислења
854
Поени од реакции
405
Како се испушта антифризот, има вентил некаков за него или?[DOUBLEPOST=1464610640][/DOUBLEPOST]

Како се испушта антифризот, има вентил некаков за него или?
Da be druze, si ima ventil na dolnata desna strana ( gledano od napred ) na hladnjakot od kade se ispusta razladna tecnost.

Sent from my HUAWEI GRA-L09 using Tapatalk
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Ako neznaes kakov tocno ima , sega za letovo slobodno dostavi mu destilirana voda. Ama pred zimata tamu ke treba da go ispustis celiot i da si stavis nov.

Sent from my HUAWEI GRA-L09 using Tapatalk
Зошто да го испушта?Си има мерач за антифриз,во секој сервис има,нека отиде,ќе му измери,ако држи до кај -15,16 е добро,нема никаква потреба да го менува..Јас си имам таков мерач,250 денара го платив.[DOUBLEPOST=1464616486][/DOUBLEPOST]
не знам точно каков е... на пластиката горе пишува 12.12 ... е сега дали има повеќе видови од овај црвениот не знам... Во однос на сликите, сликано е кон пладне, но колата претходно не е запалена или возена :)
Да не пишува Г12?Де види убаво?Ако е таков,тогаш тој наверојатно е розов,и е за понови возила со алуминиумски глави.[DOUBLEPOST=1464616642][/DOUBLEPOST]
Како се испушта антифризот, има вентил некаков за него или?[DOUBLEPOST=1464610640][/DOUBLEPOST]

Како се испушта антифризот, има вентил некаков за него или?
Кај мене на Фиатот има штопна,многу убава работа е,и достапна,на дното е на хладњакот..На некои коли таква штопна нема,па мора да се извади цревото,и така некако да се испушти.
 
Член од
12 јули 2011
Мислења
854
Поени од реакции
405
Зошто да го испушта?Си има мерач за антифриз,во секој сервис има,нека отиде,ќе му измери,ако држи до кај -15,16 е добро,нема никаква потреба да го менува..Јас си имам таков мерач,250 денара го платив.[DOUBLEPOST=1464616486][/DOUBLEPOST]

Да не пишува Г12?Де види убаво?Ако е таков,тогаш тој наверојатно е розов,и е за понови возила со алуминиумски глави.
E dobro da, neka go izmeri prvo... Jas znam kaj mene kako e, posto jas mu go imam stavano pred 2 godini, a on posto neznae kakov e, sigurno e staven pred da ja zeme kolata i neznae koga bilo toa... Zatoa kazav da si go smeni pred zima ke bide najubavo... Ako e stoen 5-6 godini i sega mu dopolni litar voda dali ke izmeri -15 e prasanje :D

Sent from my HUAWEI GRA-L09 using Tapatalk
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
E dobro da, neka go izmeri prvo... Jas znam kaj mene kako e, posto jas mu go imam stavano pred 2 godini, a on posto neznae kakov e, sigurno e staven pred da ja zeme kolata i neznae koga bilo toa... Zatoa kazav da si go smeni pred zima ke bide najubavo... Ako e stoen 5-6 godini i sega mu dopolni litar voda dali ke izmeri -15 e prasanje :D

Sent from my HUAWEI GRA-L09 using Tapatalk
Ако е 5-6 години тој ќе биде никаков..Ќе го поебе моторот..Антифризот е препорачано да се менува на секои 3 години,оти после тоа ги губи својствата и станува корозивен.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom