Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
12 јули 2011
Мислења
854
Поени од реакции
405
Фабричките работи секогаш подолго траат од сите останати..Јас на колата пред Black Horse имав Варта,и не сум задоволен ич..


Ни тој што го извадив не е фабричкиот, колата е постара од 2001-ва год :D Ама со тој акумулатор дојде од Дојчланд во 2010-та, тој швабата таму го менувал... Ама сепак 13 и кусур години да трае... И пак ако ја возев колата секој ден барем по 5-6 км држеше, ама ако ја оставев преку еден ден ич да не ја запалам ке немаше ич струја, само ке направи еднаш " виууу " и толку... Во сервис овде ми предложија и за мали пари да му сменат само електролит и викаа ке ја изгурал зимата без проблеми па дури за другата т.е. за оваа зима сега да си земам нов, ама ја несакав да експериментирам, па да правам дупла работа и затоа воден од фактот дека стариот истуркал 13 години, пак земав Варта, па викам пола од тоа нека истурка задоволен ке сум:D
 
Член од
8 февруари 2013
Мислења
76
Поени од реакции
14
Zdravo na site. Vaka imam Lancia Thema 3.0 benzin/plin. Mi napravi problem koga ja zapaliv zapocna da istekuva voda niz auspuh vo golema kolicina, vo masloto ima voda. Kolata ne bese pregreana ili nesto slicno posto rabotese 10-15 min. Koga ja palev zabelezav zvuk kako da tropna nesto kratko. Pretpostavuvam za dihton izgoren no dali bi mozelo da ima pogolem problem napraveno ko na primer cilindar puknat.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.982
Поени од реакции
14.769
све еможно, мора детално да се провери. можно е и да е кондензација. зависи колкав период не си ја возел колата.можно е да е пукнато негде-кај дихтоните, водната пумпа(евентуално ако има подмачкување), главата
 

АМБРОЗИЈА

случајна минувачка
Член од
22 декември 2008
Мислења
351
Поени од реакции
74
Дали некој знае доколку купам автомобил од Бугарија од околу 4000 евра , колку би ме чинело царинење и други давачки откако ќе ја донесам во Македонија ? Сакам да знам ако некој има искуство дали вооптш ми се исплати вакво нешто, затоа што ги споредувам цените на автомобилите овде и таму и има голема разлика, не ми е јасно зошто.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.682
Поени од реакции
38.869
Дали некој знае доколку купам автомобил од Бугарија од околу 4000 евра , колку би ме чинело царинење и други давачки откако ќе ја донесам во Македонија ? Сакам да знам ако некој има искуство дали вооптш ми се исплати вакво нешто, затоа што ги споредувам цените на автомобилите овде и таму и има голема разлика, не ми е јасно зошто.
zosto so davacki ke ti ispadne kako tuka da si ja kupila :)
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.822
Поени од реакции
2.913
Дали некој знае доколку купам автомобил од Бугарија од околу 4000 евра , колку би ме чинело царинење и други давачки откако ќе ја донесам во Македонија ? Сакам да знам ако некој има искуство дали вооптш ми се исплати вакво нешто, затоа што ги споредувам цените на автомобилите овде и таму и има голема разлика, не ми е јасно зошто.
Разликата е околу 300 евра помалку ако донесеш од БГ ,а овде пак плус околу 300евра, а за давачките зависи од колку коњска сила и толку давачки сосе вкупно околу 1100 евра +/- , значи не се исплати за мала разлика околу 300'евра и плус пресметај и трошкови да одиш во БГ


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
На с3 1,4 хди 16 в на компјутер покажа некоја грешка Throttle position sensor (TPS). Мајсторот ја избриша, ми рече да ја повозам една недела и да ја провериме пак. Ако се појавела пак грешката ќе ја бараме причината. Во меѓувреме јас барав на интернет и видов дека тој е чест проблем на цитроените и дека едно од решениијата е само чистење на контактот од сензорот што се наоѓа во самата гас папуча. Навистина имам проблем со влечењето, некогаш прима гас некогаш притискам на гас па ќе повлече покасно. Mожно ли е да е толку лесен проблемот, некое искуство?
Najubavo smeni go senzorot. Inaku kaj ovoj model so 16v strasno se rasipuvaat diznite i bi se kladel deka tamu lezi zajakot.
 
Член од
26 јуни 2012
Мислења
58
Поени од реакции
11
Мислење за Honda Accord Type R (CH1, 1998–2002) ?
Дали некој имал лично искуство со оваа возило и сл.позз благодарам однапред.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.220
Поени од реакции
35.824
Дали има вистина за тоа дека проверката на дизел може да се направи со отварање на капачето за ставање масло кога моторот е на работна температура. Ако моторот фрлал капки масло или чадел, бил готов и издуван.
Некаде прочитав дека нема врска, и дека тоа е нормално поради високата компресија на дизел моторот.

Како од прва рака
се проверува состојба на дизел? По чадот што го дава или?
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.982
Поени од реакции
14.769
Дали има вистина за тоа дека проверката на дизел може да се направи со отварање на капачето за ставање масло кога моторот е на работна температура. Ако моторот фрлал капки масло или чадел, бил готов и издуван.
Некаде прочитав дека нема врска, и дека тоа е нормално поради високата компресија на дизел моторот.

Како од прва рака
се проверува состојба на дизел? По чадот што го дава или?
Така се проверуваа постарите дизели посебно тие на WV. За да се види комплетно моторот во каква состојба е, треба малку повеќе проверки да се направат. Чадењето од ауспух при нагло додавање на туража секако е еден од факторите
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.220
Поени од реакции
35.824
Така се проверуваа постарите дизели посебно тие на WV. За да се види комплетно моторот во каква состојба е, треба малку повеќе проверки да се направат. Чадењето од ауспух при нагло додавање на туража секако е еден од факторите
Постари мислиш од голф четири постар или тројка надоле?

Мене по некоја логика тоа не ми е верно, прво што поради компресија та што поради самата работа на моторот.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.982
Поени од реакции
14.769
за тројката и двојката сигурно, за другите незнам
 
Член од
26 јуни 2012
Мислења
58
Поени од реакции
11
Мислење за Honda Accord Type R (CH1, 1998–2002) ?
Дали некој имал лично искуство со оваа возило и сл.позз благодарам однапред.
 

Schürrle

can't be touched
Член од
19 ноември 2008
Мислења
3.020
Поени од реакции
2.059
Кола до 4200/300 евра, до 120 кс не постара од 2003? Предлози?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom