Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.359
Поени од реакции
7.439
Prvo dve raboti. Ako fabricki ti bil 80Ah zemi si malce pojak od pricina sto kolata e postara i treba sigurno uste dva-tri kruga verglanje povekje. Zatoa se zima malce pojak so toa sto keliite ne se trosat tolku i traat duplo nego 80kata. Dodeka do sega jas sum prezadovolen od Monbat i za kolite i za kamionite. Samo pak ti kazuvam ako zimas bilo sto, zemi si pojak od toa sto ti e fabricki iako kje te ubeduvaat deka ne sum vo pravo, no poubavo veruvaj mu na patalec nego na gatalec. Imam 4 koli i 8 kamioni insite koristat Monbat.

FIORENTINA FIORENTINA FIORENTINA
И колку е разликата во траење?
 
Последно уредено:
Член од
16 јули 2014
Мислења
842
Поени од реакции
573
Па донекаде не е препорачливо со појак акумулатор тоа варира автомобили до автомобили зависи од квалитетот на електрична инсталација и дотраеност затоа најубаво според фабричките колку-толку и таква ампеража сум видел слабите коли со никакви квалитети на електрична инсталација и пожар му направи како резултат на лоша електрична инсталација и со појак акумулатор да не зборам .
Ако пак поради стара кола со неколку верглање тогаш се става додатно или да замени нешто како електричен реглер што овозможува подобро палење.




Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
Kako prvo imas totalna greska, ova ne e 101 ili fico pa ajde instalacija dotraena, a i instalacijata ako e dotraena togas i na 80 kje ti pravi problem. Dodeka za kolata e problem ako e 24 w na mesto 12w. I normalno on nema mesto da stavi 120ka namesto 80ka, tuku kje stavi 90 ili 100 se zavisi od mestoto koe go ima. A za toa sto zborev 2-3 vrtenja povekje e samo zosto vekje motorot nema kompesija kako sto treba.
И колку е разликата во траење?
Kaj mene se pokazalo duri duplo. Na edniot kamion duri i ne se sekjavam koga go imam kupeno, ali ispod 6 god. ne se sigurno.
(I me izvadi od pamet od ova so FIORENTINA :) mislev mene mi se smenilo )

ROMA ROMA ROMA
 
Член од
21 декември 2011
Мислења
568
Поени од реакции
294
lugje preporaka za majstor za plinski ured brc ? plimont ne mozat... avtomakedonija kako oficijalni zastapnici me zezaat denes utre star bil uredot ne znam sto..
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
lugje preporaka za majstor za plinski ured brc ? plimont ne mozat... avtomakedonija kako oficijalni zastapnici me zezaat denes utre star bil uredot ne znam sto..
Новус[DOUBLEPOST=1448811236][/DOUBLEPOST]
Prvo dve raboti. Ako fabricki ti bil 80Ah zemi si malce pojak od pricina sto kolata e postara i treba sigurno uste dva-tri kruga verglanje povekje. Zatoa se zima malce pojak so toa sto keliite ne se trosat tolku i traat duplo nego 80kata. Dodeka do sega jas sum prezadovolen od Monbat i za kolite i za kamionite. Samo pak ti kazuvam ako zimas bilo sto, zemi si pojak od toa sto ti e fabricki iako kje te ubeduvaat deka ne sum vo pravo, no poubavo veruvaj mu na patalec nego na gatalec. Imam 4 koli i 8 kamioni insite koristat Monbat.

ROMA ROMA ROMA
Ако треба 75 ампери толку треба да биде. Во спротивно алтернаторот ќе му полни повеќе, а тоа не чини.
 
Член од
16 јули 2014
Мислења
842
Поени од реакции
573
Новус[DOUBLEPOST=1448811236][/DOUBLEPOST]

Ако треба 75 ампери толку треба да биде. Во спротивно алтернаторот ќе му полни повеќе, а тоа не чини.
Kako kje mu polni povekje alternatorot aj kazi, pa toj si polni kolku si polni ako ides na dolg pat i cela nokj vozis i radio pusteno i klima pustena toa ne e povekje polnenje ? Kako drugo ako kolata povlece 10 ampera, 10 i kje gi napolni ne e bitno dali kje povlece 10 od 100 ili 10 od 80. Kolku kje povkece tolku i kje napuni. Toa vie sto ste slusnale a ne ste razbrale e ako negde gubi struja i alternatorot polni celo vreme bez prestanok pa da rikne.

ROMA ROMA ROMA
 
Член од
12 јули 2011
Мислења
854
Поени од реакции
405
Zdravo, vo ponedelnik planiram da kupuvam akumulator za bmw 320d (dizel) model e90, 80 Ah(amperi), pa me interesira spored vas kakov da kupam, koj e najdobar? Varta, Topla, Vesna, Exide ili nekoj drug ? I ako znaete da mi preporacate prodavnica vo Skopje kaj sto se najeftini cenite. Fala mnogu


VARTAAA ... Пишував минатава зима кога купував нов акумулатор, го извадив стариот и гледам на него бележани сите марки од VW групација, а произведено од VARTA 8 месец 2001 год... 13 години... Тој беше 75 ампера и отидов си земав нов исто Varta Blue Dynamic 74 Ah и 680 A ударна моќност , околу 5000 и нешто ситно мислам беше... Така да од вакво искуство ти препорачувам да си земеш Varta ама Silver Dynamic 74 Ah и 750 A ударна моќност, околу 5500 денари е ... Ударната моќност е најбитна при палењето... Во моментов кога го купував јас кај тој пријателот што го имам, немаше Silver Dynamic па земав Blue Dynamic, ама можам да ти кажам дека цела зима лани и еве сега на ладново колата пали со него од прва, чакмак, без греење...
 
Член од
22 август 2009
Мислења
2.387
Поени од реакции
1.036
Незнам кај да пишам па ај тука да пробам ми паднала регистерската таблица не сум ја осетил некаде во реонот кај сити мол или тафталиџе, па да прашам некој што живее во тој реон да не видел некоја таблица, или да ме упати некој кај да пишам што да праам, пошто слушам фаќало околу 2000 и нешо морало да се вадат нови таблици
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
VARTAAA ... Пишував минатава зима кога купував нов акумулатор, го извадив стариот и гледам на него бележани сите марки од VW групација, а произведено од VARTA 8 месец 2001 год... 13 години... Тој беше 75 ампера и отидов си земав нов исто Varta Blue Dynamic 74 Ah и 680 A ударна моќност , околу 5000 и нешто ситно мислам беше... Така да од вакво искуство ти препорачувам да си земеш Varta ама Silver Dynamic 74 Ah и 750 A ударна моќност, околу 5500 денари е ... Ударната моќност е најбитна при палењето... Во моментов кога го купував јас кај тој пријателот што го имам, немаше Silver Dynamic па земав Blue Dynamic, ама можам да ти кажам дека цела зима лани и еве сега на ладново колата пали со него од прва, чакмак, без греење...
Фабричките работи секогаш подолго траат од сите останати..Јас на колата пред Black Horse имав Варта,и не сум задоволен ич..
 
Член од
4 мај 2007
Мислења
598
Поени од реакции
208
Да не има некој инфо колку кошта замена на шофершајбна на Мерцедес ц 2001(W203) и доколку ја сменам дали ќе работи сензорот за дожд ? Вчера вечерта ништо немаше на колава, сабајле гледам пукнала :(
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Да не има некој инфо колку кошта замена на шофершајбна на Мерцедес ц 2001(W203) и доколку ја сменам дали ќе работи сензорот за дожд ? Вчера вечерта ништо немаше на колава, сабајле гледам пукнала :(
Едни од најефтините се формула 95, во фирма на една кола и комбе менуваа, после ќе работи сензорот, сепак прашај си ... еве линк
https://www.facebook.com/Formula-95-750048951766730/?fref=ts

еве ти и некои други, јавувај се, меѓу кои едел-пром и новус вака ми звучат попознати
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.771
Поени од реакции
1.465
Прашање:

Доколку се стаклата фабрички потемнети малку накај плава како на сликава:



Можно ли е со фолии итн да се постигне да изгледа накај зеленкасто како на сликава подолу?



Благодарам однапред.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.010
Поени од реакции
14.842
имаше некоја фирма порано што за не малку пари ги вадеше стаклата и во печка ги тонираше по желба ,наместо ставање на фолии.

а во боја да биде мислам е тешко, или невозможно, плус на предна шофершајбна е забрането како што знам
 
Член од
16 ноември 2011
Мислења
220
Поени од реакции
67
На с3 1,4 хди 16 в на компјутер покажа некоја грешка Throttle position sensor (TPS). Мајсторот ја избриша, ми рече да ја повозам една недела и да ја провериме пак. Ако се појавела пак грешката ќе ја бараме причината. Во меѓувреме јас барав на интернет и видов дека тој е чест проблем на цитроените и дека едно од решениијата е само чистење на контактот од сензорот што се наоѓа во самата гас папуча. Навистина имам проблем со влечењето, некогаш прима гас некогаш притискам на гас па ќе повлече покасно. Mожно ли е да е толку лесен проблемот, некое искуство?
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.010
Поени од реакции
14.842
Пробај евентуално со спреј да ги очистиш контактите од сензорот или во краен случај ако можиш да најдиш `на заем` исти таков сензор, намести го и ако работи колата добро купи го.

Вакви симптоми можи да се јават и ако е во квар ламда сондата која се наоѓа негде на издувната грана(можи да ги има и две) како и ако е катализаторот наталожен со саѓи и гареж. Тоа најчесто се осетува така што катализаторот е многу жежок
 

Kajgana Shop

На врв Bottom