Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
309
И едните и другите се исто осетливи. Само 4 дизни за ДЦИ (кои не се репарираат) да не ве лажат се многу пари (повеќе од 1000 ЕВРА) плус адаптација која е 100 ЕВРА. И кај ДЦИ имаш турбина.
ДТИ е поефтин но не многу. ДТИ не може на црвена нафта ни под разно зашто пумпата е Лукас а кога ќе видите Лукас бегајте километри подалеку.
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
И едните и другите се исто осетливи. Само 4 дизни за ДЦИ (кои не се репарираат) да не ве лажат се многу пари (повеќе од 1000 ЕВРА) плус адаптација која е 100 ЕВРА. И кај ДЦИ имаш турбина.
ДТИ е поефтин но не многу. ДТИ не може на црвена нафта ни под разно зашто пумпата е Лукас а кога ќе видите Лукас бегајте километри подалеку.
Кај мене е Лукас кога више спомна..4500 денари за поправка,ремонт комплет,и плус 1000 денари за вадење-ставање,подесување на палење што за бош-пумпа,(најскап дел после турбината за постарите коли) не е многу,бар мене не ми падна којзнае колку скапо..А се слушнало бошот е скап ова е скапо..Ми нудеа BOSCH пумпа,германска,за 80 евра..Знам таксист од Штип,со Темпра 1.9 истиот мотор само без турбина,ја утепа од возење такси на црвена нафта,рине..
 

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
309
со среќа со Лукасот. Тоа е топ цена. Генерален ремонт на пумпата правеше ? Бош не се расипува.
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
со среќа со Лукасот. Тоа е топ цена. Генерален ремонт на пумпата правеше ? Бош не се расипува.
Незнам дали беше генерален,сменето беше гумици,некои лагери,некои прстени внатре..Постара кола,неможе да има скапи кварови..И механичарот ми рече,оти не сум ја земал таа германската,може требаше,ама касно е сега..Да се погоди оваа..А тоа точно дека се расипуваат,и дека не ги фалат многу тие пумпи,што е право право е..
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714
што ке се случи ако некоја кола ја извозиш 200-300 километри без вода воопшто? пукна нешто истече и колку и да тураш вода, она си истекува одма... кои се дефектите на моторот? само запознаени да одговорат ве молам...
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
што ке се случи ако некоја кола ја извозиш 200-300 километри без вода воопшто? пукна нешто истече и колку и да тураш вода, она си истекува одма... кои се дефектите на моторот? само запознаени да одговорат ве молам...
Не ми се верува дека ти како еден од постручните лица за коли прашуваш овакво прашање..Избивање на дихтонг на главата,кривење на главата,уништување на вентили..Нов дихтунг,рамнење глава кај дребонг-мајстор,вентили нови,(ако се оштетени),ново масло и филтер за масло..80% од сценариото..И незнам како може 200-300 км без вода да оди воопшто,да не си додал една нула плус?Грешка ти се километрите..
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714
абе немораше да ме издадеш. ти ме знаеш ама повекево не ме знаат... сакав да пишат луѓе кои се упатени, за да имам квота од текстови да им посочам и докажам на луѓе КОИ МИСЛАТ дека се упатени и “се знаат“...

значи проблемот беше пукнато нешто (знам што но небитно) 2 литри вода ја исфрла надвор за 1 минута, така да комплетно без капка вода во себе, возилото извозе одприлика околу 250 километри, на отворен пат, при брзина пимеѓу 100 и 140 на саат.
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
абе немораше да ме издадеш. ти ме знаеш ама повекево не ме знаат... сакав да пишат луѓе кои се упатени, за да имам квота од текстови да им посочам и докажам на луѓе КОИ МИСЛАТ дека се упатени и “се знаат“...

значи проблемот беше пукнато нешто (знам што но небитно) 2 литри вода ја исфрла надвор за 1 минута, така да комплетно без капка вода во себе, возилото извозе одприлика околу 250 километри, на отворен пат, при брзина пимеѓу 100 и 140 на саат.
Извини,имаш пиво кога ќе дојдеш во Велес..
 

Благоев

The Spartan General
Член од
8 јануари 2014
Мислења
1.357
Поени од реакции
2.087
што ке се случи ако некоја кола ја извозиш 200-300 километри без вода воопшто? пукна нешто истече и колку и да тураш вода, она си истекува одма... кои се дефектите на моторот? само запознаени да одговорат ве молам...
Нов мотор ќе се случи. Такво нешто не оживува после толку километри.
 
Член од
8 март 2013
Мислења
12
Поени од реакции
5
абе немораше да ме издадеш. ти ме знаеш ама повекево не ме знаат... сакав да пишат луѓе кои се упатени, за да имам квота од текстови да им посочам и докажам на луѓе КОИ МИСЛАТ дека се упатени и “се знаат“...

значи проблемот беше пукнато нешто (знам што но небитно) 2 литри вода ја исфрла надвор за 1 минута, така да комплетно без капка вода во себе, возилото извозе одприлика околу 250 километри, на отворен пат, при брзина пимеѓу 100 и 140 на саат.
хммм за француз се работи? тие издржуваа некој фантомски температури и секако термостатот ќе заглави на затворено.Како и да е не ми е ова ми е многу веродостојно може 30-50 км повеќе тешко клиповите да истераат,и ако е ова вистина колку литри масло дотураше 50л?
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Што има врска ако снема вода,имаш масло во моторот па не може да зариба.Место вода ќе се користи воздушно ладење.Е ако наидеш на угорница тооогаш е заебанцијата

Инаку може да се вози 100-150 километри ама после спремај пари за нов дихтунг на глава и нејзино рамнење ако не си ја преебал на угорница
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.822
Поени од реакции
2.913
А бе шо се замарате дали има вода или не, земајте VW Буба за него нема смрт и не му треба вода ниту нов филтер за масло пали- брмчи и возете. Инаку зошто веќе не произведуваат мотор со воздушно ладење и таман идеално за оние со плиток џеб ?

Он топик: Може да изгоре диктон за глава,вентили па дури и да пукне блокот зашто и за него му треба кружно водено ладење:)
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
imam problem so radioto e codirano dali nekoj znae kako mozam da go odkodiram ??? http://www.szalalala.neostrada.pl/concert/cp1.jpg
Види ако можеш сам пробај извади го радиото,би требало на некоја негова страна да го пишува кодот..Или кај некој автоелектричар отиди извадете го и провери убаво од сите страни..
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
imam problem so radioto e codirano dali nekoj znae kako mozam da go odkodiram ??? http://www.szalalala.neostrada.pl/concert/cp1.jpg
Види ако можеш сам пробај извади го радиото,би требало на некоја негова страна да го пишува кодот..Или кај некој автоелектричар отиди извадете го и провери убаво од сите страни..
Ако нема отвори го.Од внатрешна страна мора да го пишува кодот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom