Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Еднаш мене ме заебава службен Голф 4 и истиот проблем како кај вас и проблемот филтер за гориво и ич не е менувано откога купен ново и наеднаш зимско време заебаваше и филтер за гориво го менуваше и сега тера без проблем и види кај тебе да не е така?

Sent from my HTC One using Tapatalk

И јас мислам дека е околу филтерот,мајсторот вика нема шанси,со стариов филтер имам околу 15.000 поминати.Он вика се менувал на 25.000-30.000 км.Ја отерав до кај него,добро е што не живее далеку,и со тоа пумпицата дркав,добро е само еднаш ми изгаси.И надрукав нафта и ја запалив,гаста до доле и му ја отерав.Па нека ја прави.А имам гланц нов филтер за нафта,така ми стои во гаража.Не дека нема да се промени,али нема да ме кошта ништо,само ај.
 
Член од
27 август 2011
Мислења
100
Поени од реакции
144
Дали некој случајно има и сака да сподели прирачник за citroen saxo англиска српска или ако има македонска верзија од истиот, значи се работи за оној прирачник што обично доаѓа со колата кога ја купуваш она книга само во овој случај во pdf формат или сл. owner manual или user manual би било на англиски.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Дали некој случајно има и сака да сподели прирачник за citroen saxo англиска српска или ако има македонска верзија од истиот, значи се работи за оној прирачник што обично доаѓа со колата кога ја купуваш она книга само во овој случај во pdf формат или сл. owner manual или user manual би било на англиски.
И јас барав проспект (прирачник) за Ауди А4 1.9 2002/2003 год. и барав низ интернет и ништо


Sent from my iPad 3 using Tapatalk - now Free
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
1. Не скапува како банани во гранапче
2. Деловите се далеку поевтини за голфот отколку за ксарата
И јас порано мислев дека се германските возила преценети, ама откако почнав да возам VW сфатив о чему се ради и дека вредат за секоја пара како и сѐ друго што е направено во Германија. Едноставно разгледај сега по улици колку голф 3 се возат наспроти бројот на останати ксара и после ќе поразговараме пак. ;)
1.Прессметај колку пари е нов од салон гољф 6 цитроен ц4 или фиат браво.
2.Половен фиат браво од 97 е околу 800-1300 евра,додка половен гољф 3 од истата година е 2200-2800.
И во двата случаи возачите на германски возила имаат лоша матеметика пресметај па види кој е во загуба а кој во добивка.
Не заборавај дека сите исто се расипуваат а што е нај трагично на приближно исто километри.
Изгледа сепак германските се преценети и поскапи за одржување
Кога швабо ќе има 12 години на каросерија дојди пиши ми
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
876
Поени од реакции
466
Ние ниту сме пазар некој голем,ниту сме некоја статистика врз која се земаат конецни заклучоци,туку наметнато мислење врз основа на луге,авто дилери,салони кои нормално за да продадат нешто си го бранат своето.

Секој си има свое мислење за секое возило,но на повисоко ниво ситуацијата е сосема друга.На пример...

Јапонските возила секаде низ светот а најмногу во УСА каде се ригорозни стандардите 1.000.000 пати го докажаа својот квалитет,но кај нас неккао слабо им оди,поради наметнатото мислење дека Германско ауто е најдобро.
Деф не можеш да го споредиш VW со една Тојота,Нисан,Хонда,Сузуки.Значи и во квалитет и во име,значи како бренд.За БМВ и Мерцедес е друга приказна,и за мене се репер за Гермасна авто индустрија.
VW како компанија ја респектирам единствено поради Буба,безвременски автомобил,а останатото е конфекција без никаков стил ниту технолошки напредок или идеја.Останаа на таа нивна ТДИ технологија и не мрднаа напред.
Во Германија е класа на ауто како што беше 101 на време во екс-ЈУ,за разлика од БМВ и Мерцедес кои се компании со историја и технолошки иновации први кога никој немал поим.

Правенои се статистики од страна на АДАЦ за наиздржливи автомобили и за жал VW се наога мнооогу доле на таа листа.

Јас ако некогаш би се одлучил за половен автомобил да донесам од ЕУ тоа сигурно би било или БМВ или Мерцедес а од останатите само Јапонец.......

На сајтот мобиле.де можете да видите дека Ланцер год.2009 се движи мегу 6500 до 7300евра цена која не се разликува многу од цената кај нас.Истото важи и за Хонда,Нисан....

Кога бев во план 2009 да земам кола имав да бирам за тие пари доста возила.Ме разочара Сеат леон тоталка,само шминка и ништо повеке,Голф исто,другите не нудеа ништо повеке....

Секој со свој есап..Позз
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Jas gi delam vozacite vo dve grupi, tie sto imale golf (posebno tdi) i tie sto nemale. Ovie sto nemale samo kenjaat ovo ono a tie sto imale dobro znaat koja e bez konkurencija najdobrata kola za prosecniot gragjanin. Gabe ne se skapi i novi i polovni.
Nikoj ne vika deka meckite i BMWinjata ne se top vozila,ama toa ne e za prosecen gragjanski gep, i parajliite se drzat za glava koga ke dojde red za servis ili do nekoj pogolem kvar.

Koga ke dojde redot EVO da se otkaci od toa lancerot ke treba vo Germanija da go nosi da go sitne poso tuka nema da izvadi ni za poloven golf4 od 2002-3. Poeftini se kaj nas nego tamu. Od so mnogu gi saka narodot.
:pos:
--- надополнето: 25 декември 2013 во 21:23 ---
Barem na sestra mu na EVO i dosol pametot, eve BMW menja za golf4 iako se prvi gazdi.
:D
--- надополнето: 25 декември 2013 во 21:27 ---
1.Прессметај колку пари е нов од салон гољф 6 цитроен ц4 или фиат браво.
2.Половен фиат браво од 97 е околу 800-1300 евра,додка половен гољф 3 од истата година е 2200-2800.
И во двата случаи возачите на германски возила имаат лоша матеметика пресметај па види кој е во загуба а кој во добивка.
Не заборавај дека сите исто се расипуваат а што е нај трагично на приближно исто километри.
Изгледа сепак германските се преценети и поскапи за одржување
Кога швабо ќе има 12 години на каросерија дојди пиши ми
Epa poso ne im se prodavaat kolite ovie drugite mora da se slepaat so vakvi finti i so niski ceni inaku VW ke gi zgazi.
--- надополнето: 25 декември 2013 во 21:30 ---
http://www.reklama5.mk/Details.aspx?ad=1028370
:pos:
I za 5000 ke ti gi baci i nozete gratis samo da se otkaci.
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Jas gi delam vozacite vo dve grupi, tie sto imale golf (posebno tdi) i tie sto nemale. Ovie sto nemale samo kenjaat ovo ono a tie sto imale dobro znaat koja e bez konkurencija najdobrata kola za prosecniot gragjanin. Gabe ne se skapi i novi i polovni.
Nikoj ne vika deka meckite i BMWinjata ne se top vozila,ama toa ne e za prosecen gragjanski gep, i parajliite se drzat za glava koga ke dojde red za servis ili do nekoj pogolem kvar.

Koga ke dojde redot EVO da se otkaci od toa lancerot ke treba vo Germanija da go nosi da go sitne poso tuka nema da izvadi ni za poloven golf4 od 2002-3. Poeftini se kaj nas nego tamu. Od so mnogu gi saka narodot.
:pos:
--- надополнето: 25 декември 2013 во 21:23 ---
Barem na sestra mu na EVO i dosol pametot, eve BMW menja za golf4 iako se prvi gazdi.
:D
--- надополнето: 25 декември 2013 во 21:27 ---

Epa poso ne im se prodavaat kolite ovie drugite mora da se slepaat so vakvi finti i so niski ceni inaku VW ke gi zgazi.
--- надополнето: 25 декември 2013 во 21:30 ---
http://www.reklama5.mk/Details.aspx?ad=1028370
:pos:
I za 5000 ke ti gi baci i nozete gratis samo da se otkaci.

ЕВО (мада некако не ми се пишува во трето лице) вози ГЛАНЦ НОВА кола,не го боли кур него кој што рекол.Едноставно става бензин и оди кај што сака.Кај ЕВО уште е петто цифрен километражникот,додека кај "твоите" половни коли е над 300.000.Од нова кола од салон подобра инвестија не постои.Освен ако си прекупец на коли,е тука ќе изгубиш многу.Али за твои потреби да ја возиш,сигурно ќе ја тераш 5-6 години,со редовни и основни поправки и замени.Што толку имаш против Лансерот?Мене баш ми е онака супер кола.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Mali kolicki benzinci nosam so pomimnati i po 50-60.000km. Ne zbori na pamet. Ako sakas poloven dizel toa e. I jas opklada stavam deka ako znaes da si izberes dobar TDi 300.000 ne se nisto. Provereno. Golfovite kaj nas od pred uvozot sto gi akale vo taksi se site so preku milion km pa uste odat.
BTW nikoj ne ti brani da si kupis novo vozilo. Eve malce vo Avganistan ke si porabotis i zavrsena rabota.
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Mali kolicki benzinci nosam so pomimnati i po 50-60.000km. Ne zbori na pamet. Ako sakas poloven dizel toa e. I jas opklada stavam deka ako znaes da si izberes dobar TDi 300.000 ne se nisto. Golfovite kaj nas od pred uvozot sto gi akale vo taksi se site so preku milion km pa uste odat.
BTW nikoj ne ti brani da si kupis novo vozilo. Eve malce vo Avganistan ke si porabotis i zavrsena rabota.

Абе ќе оди Голфот,како нема да оди кога 5 пати е отворен моторот,и 10 пати е ремонт правен.Како со 300.000 мислиш дека колата е добра?Па 90% од животниот век и поминал.Ќе ја купиш за да ја правиш ремонт ли?Или да си чукаш главата после?Има делови што од фабриката налагаат дека ќе откаже на таа и таа километража.Дизел се зема до кај 200.000,да го истераш до кај што оди и фрли го во отпад.Не реков дека ми брани некој,се нема пари не за друго.Авганистан,Либија,Саудиска Арабија,Обала слоноваче нема врска,се дадени 11.000-12.000 евра во салон за нова кола и тоа е приказната.Бензинците единствена предност е што на запад помалку ги возат,и народот се лаже дека се ефтини за одржување,ретки се тие што веруваат дека Голф 4 ТДИ од Германија има 150.000 поминати и возен од бабичка.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Do 500-600.000km odrzuvan i redovno servisiran tdi(so kvalitetno ulje i da se pazi na termostatite) so obicna bos pumpa i turbo so 66kw nema so da go cepkas. Veruj mi proverena rabota, nema promasaj.
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
876
Поени од реакции
466
Mali kolicki benzinci nosam so pomimnati i po 50-60.000km. Ne zbori na pamet. Ako sakas poloven dizel toa e. I jas opklada stavam deka ako znaes da si izberes dobar TDi 300.000 ne se nisto. Provereno. Golfovite kaj nas od pred uvozot sto gi akale vo taksi se site so preku milion km pa uste odat.
BTW nikoj ne ti brani da si kupis novo vozilo. Eve malce vo Avganistan ke si porabotis i zavrsena rabota.


Лансерот го земав 2009 а заминав 2011.Па сега размисли....
--- надополнето: 25 декември 2013 во 23:14 ---
Џабе натегање и докажување.Може да се пишува до сабајле фактите се тие.Не сакам никого да навредам на форумот,но никој не е глуп или ненормален ако може да си приушти ново ауто од салон дека ке ја пропушти таа шанса.
Јас секогаш сум кажувал и на пријатели и на роднини,сите еден ден да им се укаже шанса да влезат во авто салон и да купат ново возило со 000004км на шал табла и да има кеси на седиштата.Не знаете повекето од вас кое е чувството.
Да чини пари,ама тоа задовлоство вреди за секоја паричка.Никогаш не сум размислувал дали и колку ке изгубам кога ке треба да го продадам возилото.И сега шо праиме?????

Треба да легнеме и да умираме или како валволине да купуваме половни возила,бидејки неговата филозофија е дека пага цената!!!!Пага цената.Тоа е нормална работа......

Прашањето е колку пати ке лежиш под неа,и колку пати ке се зезаш на мајстори кога ке имаш половно возило,а колку пати кога ке имаш ново возило,или барем половно со пристојна км позади себе.Зборам за 40-50 000км а не со по 400 000км поминато......

Јас гарантирам дека возилата кои ги носи он,се далеку од совршени.А огласите им се оригинални,цитирам...како ново...хаххахахаххахха,а бе како ново и ново има разлика.Тоа ти е кога синот седи до мене со навалена глава,а мене пак не ми порасна коса,хехеххехехехехе.....

И кога се прави споредба се прави споредба со возила со иста км,исто годиште и иста класа.....
 
Член од
26 јуни 2012
Мислења
58
Поени од реакции
11
Aman bre so tolku so toa Golf-ot demek kolta e neunistliva.Nego sakam sovet za uljse marka Eurol i sovet za Subaru Impreza WRX STI 2001-2002 godina pozz
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
876
Поени од реакции
466
Aman bre so tolku so toa Golf-ot demek kolta e neunistliva.Nego sakam sovet za uljse marka Eurol i sovet za Subaru Impreza WRX STI 2001-2002 godina pozz

penzoil 5-30 ultra

Castrol GTX 5w30

mobil1 5w30 synthetic

5-40 Rotella T6


Препорачани масла од Субару.Пробај може да ги има и кај нас.....Поззз
 
Член од
26 јуни 2012
Мислења
58
Поени од реакции
11
penzoil 5-30 ultra

Castrol GTX 5w30

mobil1 5w30 synthetic

5-40 Rotella T6


Препорачани масла од Субару.Пробај може да ги има и кај нас.....Поззз
Losi se izraziv za uljeto taka baram sovet opsto dali e dobro, a isto i za Subaru kako avtomobil? Ovaj znam deka e dobro Subaruto nego me interesira ako nekoj go ima da kaze kako odi vo generala ordzuvanjeto so nego, znam deka e skapo no kako odi vo Makedonija toa pozz
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Ај препорачај ме за моторно масло кое е најдобро за Ауди А4 1.9 ТДИ односно кое е препорачано бидејќи првпат го користам дизелаш инаку досега возев само бензинци LoL :D
А може ли да се користи Total или Elf ??? Синтетичко или полу-синтетичко???

Sent from my iPad 3 using Tapatalk - now Free
 

Kajgana Shop

На врв Bottom