Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Prodaj toa tezgereto i zemi si nekoj vw tdi. Moeto a6 pali podobro od benzincite nasabajle.

Проблем со цревата или што и да е.И на +40 во лето нема да пали.Пола греачи ми се прегорени гарант,палеше до некна,минатото зимо со 55-ка акумулатор ја палев,до пола клуч го вртев и палеше одма.
--- надополнето: 24 декември 2013 во 23:53 ---
Да да сонувај дека е така.
Зшто му е тди кога 530д Е-60 има 241кс.Замисли па да стават тди.Колку коња ќе биде.Сигурно 300.
--- надополнето: 24 декември 2013 во 23:48 ---

Сака пунто 1.2

Највеќе од се,ме привлекува што има многу поефтина регистрација,на тоа некако се лажам.Немора Пунто,може и Корса 1.2 или 1.4,до 1.4 бензин можам финансиски да го издржам,и во поглед на регистрација,и пред се потрошња на бензин.Плин НЕ ДОАЃА во предвид.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Mu lupnale pred da ti go sitnat nekoi miladicki ili ulje za menjac malce da se stegne i da kara 3-4.000km i posle ti da mu ja mislis.
Ovo moevo ne videlo niso drugo osven crvena nafta pa pali na zub. Se znae so se kupue ako sakas dizel. Nema potreba mnogu da se filozofira zasto e taka.
--- надополнето: 24 декември 2013 во 23:58 ---
Tie starite 1.9d i 1.9td na fiat se stvarno promaseni motori. Od fiatite edinstven pogoden dizel e 1.9jtd i toa samo toj so 85kw od 2001-2004.
--- надополнето: 24 декември 2013 во 23:59 ---
Зошто дизелот на бмв не чини?
BMW dizel samo so CR masina od ponovite. I toa samo sestak 3.0. Ama toa e uzasno skapo za odrzuvanje. Ne e za prosecen MK gep.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Mu lupnale pred da ti go sitnat nekoi miladicki ili ulje za menjac malce da se stegne i da kara 3-4.000km i posle ti da mu ja mislis.
Ovo moevo ne videlo niso drugo osven crvena nafta pa pali na zub. Se znae so se kupue ako sakas dizel. Nema potreba mnogu da se filozofira zasto e taka.
--- надополнето: 24 декември 2013 во 23:58 ---
Tie starite 1.9d i 1.9td na fiat se stvarno promaseni motori. Od fiatite edinstven pogoden dizel e 1.9jtd i toa samo toj so 85kw od 2001-2004.
--- надополнето: 24 декември 2013 во 23:59 ---

BMW dizel samo so CR masina od ponovite. I toa samo sestak 3.0. Ama toa e uzasno skapo za odrzuvanje. Ne e za prosecen MK gep.
Па истите мотори се.Разликата меѓу 1.9d и 1.9td e турбото,а разликата помеѓу 1.9td и 1.9 jtd е бош пумпата и механичките дизни.
BMW Common rail има од 96/97 320d.
Секоја кола ако ја одржуваш во овластен сервис е огин и пламен,а и ако те видат дека не се разбираш ќе треба и кредит да замеш.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Ne sum bas po bemvinjata ama kolku so sum vo tek 320d do 2001 tie sto se so 100kw se so bos pumpa i toa sve so ozloglaseniot vp44 model. Istoto gjubre od pumpa go nosat i 2.5tdi od VW, dti na opel itn. Od 2001 nagore e kolku so znam prv CR model 320d so 110kw i tie se donekade pogodeni ako se pazi na naftata.
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Mu lupnale pred da ti go sitnat nekoi miladicki ili ulje za menjac malce da se stegne i da kara 3-4.000km i posle ti da mu ja mislis.
Ovo moevo ne videlo niso drugo osven crvena nafta pa pali na zub. Se znae so se kupue ako sakas dizel. Nema potreba mnogu da se filozofira zasto e taka.
--- надополнето: 24 декември 2013 во 23:58 ---
Tie starite 1.9d i 1.9td na fiat se stvarno promaseni motori. Od fiatite edinstven pogoden dizel e 1.9jtd i toa samo toj so 85kw od 2001-2004.
--- надополнето: 24 декември 2013 во 23:59 ---

BMW dizel samo so CR masina od ponovite. I toa samo sestak 3.0. Ama toa e uzasno skapo za odrzuvanje. Ne e za prosecen MK gep.

Масло од кога ја купив 3 пати имам сменето.Две години ја имам,не ја имам 5-6 месеци.Имам 30.000 поминато за 2 години,и не си во право.Може имало турено,такво масло,и јас сумјав на почеток,кој ти знае,али 3 пати масло е сменето,и секојпат различно турам.Ги чувам тубите.Ги наметнуваш германските коли,е јас германци несакам,како нација,како народ не ги сакам.Оти се преценети и префорсирани.Единствен германец за коли што ми се свиѓа е Мерцедесот.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Масло од кога ја купив 3 пати имам сменето.Две години ја имам,не ја имам 5-6 месеци.Имам 30.000 поминато за 2 години,не си во право.Може имало турено,кој ти знае,али 3 пати масло е сменето,и секојпат различно турам.Ги чувам тубите.Ги наметнуваш германските коли,е јас германци несакам,како нација,како народ не ги сакам.
А мајсторот за 20-30 евра да не ти турил половна дизна па пак рикнала.
Нова дизна е 60 евра,освен ако не е некоја евтина кинезарија па е 20-30 евра нова.:)
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Pa onda zemaj nekoj partizanski c220d ili c250td. I ovie se vecni, ramo uz ramo so VW 1.9tdi vo pogled na izdrzlivost samo se malce zednicki.
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
Za nas standard 66kw e puna kapa, poeftin zelen karton i registracija.
Плус појака кола = подебели гуми; разликата меѓу 195ки и 205ки е дупла.
--- надополнето: 25 декември 2013 во 00:33 ---
Масло од кога ја купив 3 пати имам сменето.Две години ја имам,не ја имам 5-6 месеци.Имам 30.000 поминато за 2 години,и не си во право.Може имало турено,такво масло,и јас сумјав на почеток,кој ти знае,али 3 пати масло е сменето,и секојпат различно турам.Ги чувам тубите.Ги наметнуваш германските коли,е јас германци несакам,како нација,како народ не ги сакам.Оти се преценети и префорсирани.Единствен германец за коли што ми се свиѓа е Мерцедесот.
Затоа ја влечат цела Европа на грб...
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Плус појака кола = подебели гуми; разликата меѓу 195ки и 205ки е дупла.
--- надополнето: 25 декември 2013 во 00:33 ---
Затоа ја влечат цела Европа на грб...

Ја како што знам Тојотите се најпродавани коли во светот едно 3-4 години по ред.
--- надополнето: 25 декември 2013 во 00:37 ---
А мајсторот за 20-30 евра да не ти турил половна дизна па пак рикнала.
Нова дизна е 60 евра,освен ако не е некоја евтина кинезарија па е 20-30 евра нова.:)

Пред мене ја смени,нова во ќесенце од зелена кутија на неа Lucas пишува ја извади,се познаваше дека беше нова.Старата ми стои.Е сега ако е до толку префриган да купил половна,па да ја чистел дома за да свети,па да бара кутија за да ја стави,мада не ми делува дека е таков.
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
Ја како што знам Тојотите се најпродавани коли во светот едно 3-4 години по ред.
Да не навлегуваме во тоа - но, како и да е, не мислев само на автомобилската индустрија, ти рече: „како нација,како народ не ги сакам.Оти се преценети и префорсирани“... Како се преценети ако се најсилна економија во Европа?
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Плус појака кола = подебели гуми; разликата меѓу 195ки и 205ки е дупла.
--- надополнето: 25 декември 2013 во 00:33 ---
Затоа ја влечат цела Европа на грб...
Нови од салон да ама на балкан се канти и за во отпад
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Да не навлегуваме во тоа - но, како и да е, не мислев само на автомобилската индустрија, ти рече: „како нација,како народ не ги сакам.Оти се преценети и префорсирани“... Како се преценети ако се најсилна економија во Европа?

Никаде не реков дека не ги бива,јние од нив 300 години сме назад,јасно е дека во се се најразвиени,во медицина,во економија,во спорт,армија итн итн итн.Само пишав дека не ги сакам,едноставно како нација не ги сакам.Да избирам меѓу Германија и Русија,Русија би ја избрал.Никој не спори дека се најсилна во Европа и трета или четврта во светот,после Јапан и Кина мислам.А за преценети мислев околу возилата,ништо повеќе.Што и така е.Што е еден Голф 3 подобар на пример од Цитроен Ксара да речеме?
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Никаде не реков дека не ги бива,јние од нив 300 години сме назад,јасно е дека во се се најразвиени,во медицина,во економија,во спорт,армија итн итн итн.Само пишав дека не ги сакам,едноставно како нација не ги сакам.Да избирам меѓу Германија и Русија,Русија би ја избрал.Никој не спори дека се најсилна во Европа и трета или четврта во светот,после Јапан и Кина мислам.А за преценети мислев околу возилата,ништо повеќе.Што и така е.Што е еден Голф 3 подобар на пример од Цитроен Ксара да речеме?
1. Не скапува како банани во гранапче
2. Деловите се далеку поевтини за голфот отколку за ксарата
И јас порано мислев дека се германските возила преценети, ама откако почнав да возам VW сфатив о чему се ради и дека вредат за секоја пара како и сѐ друго што е направено во Германија. Едноставно разгледај сега по улици колку голф 3 се возат наспроти бројот на останати ксара и после ќе поразговараме пак. ;)
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.822
Поени од реакции
2.914
Да знам дека си ги платил по 300-400 денари парче,јас ќе ти ги извадам.:pos: Него,друга мака имам јас.Затнат ми е резервоарот,колава не пали,ја палам со пумпа за друкање воздух,ќе поработи 40-50 секунди и гаси.После пак ќе надрукам нафта и пак ја палам.Како најбрзо и најбезболно се чисти резервоарот?Мајсторов вика до резервоарот бил,јас мислам дека некое црево прима воздух и затоа не пали.Добро е што не е бошот.Дали се тура некој адитив внатре или морам цела нафта со црево да ја претурам во тубе,и да го вадам резервоарот,за да би можел да го исчистам или евентуално исперам.И од што може да се затне маму му јебем,секогаш внатре има по 15-20 литра нафта,никогаш не сум ја оставил да светне на резерва.
Еднаш мене ме заебава службен Голф 4 и истиот проблем како кај вас и проблемот филтер за гориво и ич не е менувано откога купен ново и наеднаш зимско време заебаваше и филтер за гориво го менуваше и сега тера без проблем и види кај тебе да не е така?

Sent from my HTC One using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom