Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Quattro

Vorsprung durch Technik
Член од
9 јуни 2012
Мислења
80
Поени од реакции
32
Многу добро знам како и што треба, а 20 години работам со приватна фирма и сите коли до сега сам сум ги купил, одржавал итн.
Пробај овде во државава да работиш и спечалиш ако си способен, а не као демек Афганистанец ќе бидам и кога ќе се вратам ќе си купам БМВ да им покажам на тие што ме исмевале кој сум.
П.С. А за законот нормално на другите две 80-ски си носам ланци стално зошто караванот (Б4) го користам и за работа.
ИНАЧЕ НЕ МОЖАМ ДА СЕ СПУШТАМ НА ТВОЕ НИВО ЗОШТО ЌЕ МЕ ПОБЕДИШ СО ТВОЕТО НЕ/ИСКУСТВО.
Have a nice day, over and out:sneaky:
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
876
Поени од реакции
466
Да прашам нешто.
Имам проблем со греачите на колата (поло 1.9д). Тие се исправни, го сменив релето за нив (релето вклучува-исклучува), али пак нејќат да уклучат.
Освен тоа, што може да биде?
Да почнеме од почеток...
1.Извади ги греачите
2.Земи еден греач и со штипка од + од акумулатор на штрафот каде се врзува жицата од греачот а телото на -.Ако се усвити значи работи,тргаш на страна-исправен
3.Целата процедура 4 пати=4 греачи
4.Провери значи кога е на контакт,дали на релето доагаат 12в ама на излез значи каде се приклучени греачите
5.Провери дали имаш добра маса(0в).односно дали намотката од релето едниот крај има контакт кон маса
6.На крај солуција.....Значи пушти +12в директно на греачите со едно кабелче од акумулатор,и пробај да запалиш..
7.Ако запали тогаш е до релето или немаш некаде добар контакт.....

Мислам дека објаснав добро,од мое искуство.Мене ме зезаше релето не даваше на излез +12в...Позз
--- надополнето: 24 ноември 2012 во 14:52 ---
А
Многу добро знам како и што треба, а 20 години работам со приватна фирма и сите коли до сега сам сум ги купил, одржавал итн.
Пробај овде во државава да работиш и спечалиш ако си способен, а не као демек Афганистанец ќе бидам и кога ќе се вратам ќе си купам БМВ да им покажам на тие што ме исмевале кој сум.
П.С. А за законот нормално на другите две 80-ски си носам ланци стално зошто караванот (Б4) го користам и за работа.
ИНАЧЕ НЕ МОЖАМ ДА СЕ СПУШТАМ НА ТВОЕ НИВО ЗОШТО ЌЕ МЕ ПОБЕДИШ СО ТВОЕТО НЕ/ИСКУСТВО.
Have a nice day, over and out:sneaky:
А6 за 4000евра.......Ммммммммммммммм не фала
 
Член од
6 декември 2007
Мислења
191
Поени од реакции
15
Кој VW мотор?
1.9 TDI R4 PD мотор со 85kW (114hp) ili
1.9 TDI R4 PD мотор со 96kW (131hp).

Ме интересира ваше искуство околу надежноста на овој мотор.
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
876
Поени од реакции
466
Кој VW мотор?
1.9 TDI R4 PD мотор со 85kW (114hp) ili
1.9 TDI R4 PD мотор со 96kW (131hp).

Ме интересира ваше искуство околу надежноста на овој мотор.
И двата мотора со гооооооооооооооооолем обем на издржливост......Има луге што поминале и по 400000км........Не знае да застане....
--- надополнето: 25 ноември 2012 во 03:37 ---
Многу добро знам како и што треба, а 20 години работам со приватна фирма и сите коли до сега сам сум ги купил, одржавал итн.
Пробај овде во државава да работиш и спечалиш ако си способен, а не као демек Афганистанец ќе бидам и кога ќе се вратам ќе си купам БМВ да им покажам на тие што ме исмевале кој сум.
П.С. А за законот нормално на другите две 80-ски си носам ланци стално зошто караванот (Б4) го користам и за работа.
ИНАЧЕ НЕ МОЖАМ ДА СЕ СПУШТАМ НА ТВОЕ НИВО ЗОШТО ЌЕ МЕ ПОБЕДИШ СО ТВОЕТО НЕ/ИСКУСТВО.
Have a nice day, over and out:sneaky:
И јас за 318-те носам ланци зошто 330и ја користам за работа:vozbud::vozbud::vozbud::vozbud:
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Кој VW мотор?
1.9 TDI R4 PD мотор со 85kW (114hp) ili
1.9 TDI R4 PD мотор со 96kW (131hp).

Ме интересира ваше искуство околу надежноста на овој мотор.
Razlikata e samo vo bregastata,motorite se isti,normalno i ecu mapata se razlikuva.
Jas ako bi kupuval bi zemal od starite 81/110ks so bosh pumpa,partizanska mašina.Najsigurna rabota,mnogu poizdrzlivi od PD. Na PD im stradaat bregastite,toa im e standardna maka,i ponekoja od pumpite. Edna e 500-700 evra.
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.696
Поени од реакции
288
Адреси или сајтови од автопазари во Германија?
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
876
Поени од реакции
466
Адреси или сајтови од автопазари во Германија?
mobile.de ili mobile.bg јас што ги знам како попознати....
--- надополнето: 25 ноември 2012 во 15:06 ---
Многу добро знам како и што треба, а 20 години работам со приватна фирма и сите коли до сега сам сум ги купил, одржавал итн.
Пробај овде во државава да работиш и спечалиш ако си способен, а не као демек Афганистанец ќе бидам и кога ќе се вратам ќе си купам БМВ да им покажам на тие што ме исмевале кој сум.
П.С. А за законот нормално на другите две 80-ски си носам ланци стално зошто караванот (Б4) го користам и за работа.
ИНАЧЕ НЕ МОЖАМ ДА СЕ СПУШТАМ НА ТВОЕ НИВО ЗОШТО ЌЕ МЕ ПОБЕДИШ СО ТВОЕТО НЕ/ИСКУСТВО.
Have a nice day, over and out:sneaky:
А што мислиш ние ако сме отишле во Авганистан сме голи и боси па живееме во сиромаштија во МК,па кога ке се вратиме купуваме БМВ да не видат кои сме и што сме.Не бе брат си згрешил многу.Сите сме материјално обезбедени не се секирај за нас....
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Ајде ајде... да не се бришиме, вреѓаме и сл.

мислам дека сите имаме едно основно образование завршено, и барем до толку културата (треба да) ни е за да можиме да напрајме еден разговор на ниво.
 
Член од
26 ноември 2012
Мислења
4
Поени од реакции
0
ZDRAVO SAKAM DA PRASAM DALI NEKOJ KOJ IMA AUDI A4, MU SE DESILO NESTO VO PREDNICATA DA CIVKA KOGA GO VRTIME VOLANOT. ILI NEKOJ SLICEN PROBLEM
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
ZDRAVO SAKAM DA PRASAM DALI NEKOJ KOJ IMA AUDI A4, MU SE DESILO NESTO VO PREDNICATA DA CIVKA KOGA GO VRTIME VOLANOT. ILI NEKOJ SLICEN PROBLEM
Да. Испрскај го со вода под крила напред ќе престани на одреден период и после така ќе биди пак. Не е ништо страшно.
 
Член од
26 ноември 2012
Мислења
4
Поени од реакции
0
Да. Испрскај го со вода под крила напред ќе престани на одреден период и после така ќе биди пак. Не е ништо страшно.
a dali e mozno taka da civka (tenko i nervozno) poradi toa sto pred 2 dena ja nosev na perenje i mozebi od so toj so ja perese mnogu ja spricase odozdola, dali e mozno od vlezena voda nekade da e taka ???
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
a dali e mozno taka da civka (tenko i nervozno) poradi toa sto pred 2 dena ja nosev na perenje i mozebi od so toj so ja perese mnogu ja spricase odozdola, dali e mozno od vlezena voda nekade da e taka ???
Многу веројатно некоја јабучица или гумичка цифка. Мислам дека не е до перењето. Мада ако не ти оди на нерва вози така, јас се убив од менвање миљарда гумички на моето, те на баланштанглата, те на ова те на она, не се најде која беше, на крај така и го продадов...
 
Член од
26 ноември 2012
Мислења
4
Поени од реакции
0
Многу веројатно некоја јабучица или гумичка цифка. Мислам дека не е до перењето. Мада ако не ти оди на нерва вози така, јас се убив од менвање миљарда гумички на моето, те на баланштанглата, те на ова те на она, не се најде која беше, на крај така и го продадов...
a onaka da te prasam, bidejki vekje si imal audi a4, dali ima nekoja maana. na sto poekje da obrnam vnimanie od menuvanje na delovi i slicno
 

Kajgana Shop

На врв Bottom