Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
7 март 2012
Мислења
238
Поени од реакции
21
Ти бе све грешно си сватил... Јас сум вработен во приватна фирма, плаќам придонеси, даноци, од кои ТЕБЕ ти стига плата. И ти то треба да си го клајш во глата, не да ми се курчиш тука на форуми. Ако сакам јас ти ќе напрајш 10 склекој, фала ќе ми речиш шо те ранам. И земи таму прочитај тоа законот, нетуку се сили џабе.

Ако тебе ти притекни дека во месец јуни треба да се носат синџири и да ме тераш да клавам синџири, тогаш шо прајме? Можи уште миљарда работи да ти притекнат...

Не бе братче, не продавам пуфки. Само ти ја кажувам реалната слика, најкултурно. А гневен сум оти не малтретирате без потреба. Ко пиши во законот дека нетреба да се носат синџири, зошто замарате? Нека пишеле дека треба да се носат синџири без разлика на гумите. Толку. Сите ќе носиме. Посекако вие (комисија за сообраќај на МВР) го смислувате законот, не го смислувам јас...
--- надополнето: 22 ноември 2012 во 14:05 ---

Абе и јас возам All Season, мада мојата кола е на задна.... така да и во 10 цм снег синџири ќе ми бидат неопходни, затоа и си ги носам со мене.

П.С. Не е лошо да потренирате на суво како се местат ланците, не е баш нешто сложено, мада заебано е кога ќе ви притребаат (недајбоже) да се учите на ладно како се монтираат.
so zadovolstvo ke gi napram tie 10 skleka i uste 10 ako treba a posle ti ce se cepkas po dzeboj a jas? vo pravo si jas zemam plata od tebe i od site drugi koi plakjaat pridonesi ama ne treba na gla da se kacuvate pa na kraj kraeva fala da ti recam za hranata jas kako i site drugi si go zarabotuvam lebot a nikoj ne te maltretira tebe znaci najnormalno ti se obrakjame s so gospodine ve molam dajte mi dokumenti ne gledam nikakvo maltretiranje tuka od cista kultura treba da mi gi dajs i da mi recis povelete a ako si ti tolkav mangup so mi davas plata togas bidi mangup i kupi si zimska oprema prva pomos trokut elek novi zimski gumi i druga oprema a ne da se silis na mene na forumi so vlast i so gaz nema igranje prijatele :)
mozam da ti naredam da montiras sindziri do 15.03.2013 posle ne :) na kraj sepak se slozi so mene deka sindzirite se potrebni :)
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
so zadovolstvo ke gi napram tie 10 skleka i uste 10 ako treba a posle ti ce se cepkas po dzeboj a jas?
Jебига, и над тебе и над мене има некој... има една комисија за жалби и представки во МВР, кај шо било кој можи да се пожали за дискриминација од полицаец... така да незнам колку ти се погодил некој “тврд орев“... за шо и да ме казниш нема да платам појќе од 100 евра, а ако те лупнат тебе 10-15% на плата во наредните 6 месеци... ќе се подзамислиш малце.

vo pravo si jas zemam plata od tebe i od site drugi koi plakjaat pridonesi ama ne treba na gla da se kacuvate pa na kraj kraeva fala da ti recam za hranata jas kako i site drugi si go zarabotuvam lebot a nikoj ne te maltretira tebe znaci najnormalno ti se obrakjame s so gospodine ve molam dajte mi dokumenti ne gledam nikakvo maltretiranje tuka od cista kultura treba da mi gi dajs i da mi recis povelete
Многу јасно, јас не сум слезен од планина. Мада чат пат знам да изреагирам (можда) грубо, за некој работи шо се какви шо се, а вие се прајте дека не се. Ако ми побараш најкултурно синџири,и ако најкултурно ти го прочитам членот 11 од законот и ти речам дека не носам? Најкултурно ќе ме казниш или не?

a ako si ti tolkav mangup so mi davas plata togas bidi mangup i kupi si zimska oprema prva pomos trokut elek novi zimski gumi i druga oprema
Си носам се по пропис... и гуми имам зимски и елек, и се. Дури и резервна гума и дизалица :)

a ne da se silis na mene na forumi so vlast i so gaz nema igranje prijatele :)
За силење, не станува збор. Мислам дека си прајме еден муабет на ниво. Нити те навредив нити ме навреди. Во право сум? А за она второто со играњето... ќути не спомнувај.

mozam da ti naredam da montiras sindziri do 15.03.2013 posle ne :) na kraj sepak se slozi so mene deka sindzirite se potrebni :)
Можиш да побараш да ги монтирам, мада шо ќе монтирам ако не носам?

Башка, немора да значи дека ќе те послушам. Ми наредија да ги монтирам за Попова Шапка (во тоа време имав Форд Ескорд) а само шо ги монтирав нови S гуми (стриктно за снег), па им објаснив најкултурно дека имам нови гуми и дека нема шанса да монтирам ланци. Полицаецот беше од тие што разбираат тро од тро сообраќај и вика терај, немаш гајле. И си се качив најнормално, со таа разлика што јас нагоре возев со втора 30-35, оние со ланци возеа 10.

Е сега, возам Мерцедес, баеги лесен е назад... ова е втора зима, така да знам шо значи да се вози на снег лесна кола. Синџири за него се многу потребни без разлика на состојбата на гумите.
 

Quattro

Vorsprung durch Technik
Член од
9 јуни 2012
Мислења
80
Поени од реакции
32
Е вака сега до ГОСПОДИНОТ што према закон казнува...Лани во Кичево среде град ме сопира ваков твој колега и ми бара зимска опрема. На А6-ката имав 4 нови зимски гуми и му викам ете ја опремата на возилото;)
Тој се запна дека мора да имам ланци или казна ќе ми пишел. На тоа јас најкултурно му одговорив во ред нека пише, но прво нека ми се легитимира да имам негов службен број и да го слика возилото т.е. гумите на него па ќе се видиме на суд потоа му велам:cool:
Е најинтересното е што СЛУЖБЕНОТО ЛИЦЕ позелене тогаш ми ја врати сообраќајната дозвола и као демек е пак во право ми вика оди сега ама да купиш ланци.
П.С. 15 евра е мислам казната ама кога си во право не се расправај со ПОЛИЦАЕЦОТ има суд итн(y)
 
Член од
7 март 2012
Мислења
238
Поени од реакции
21
Jебига, и над тебе и над мене има некој... има една комисија за жалби и представки во МВР, кај шо било кој можи да се пожали за дискриминација од полицаец... така да незнам колку ти се погодил некој “тврд орев“... за шо и да ме казниш нема да платам појќе од 100 евра, а ако те лупнат тебе 10-15% на плата во наредните 6 месеци... ќе се подзамислиш малце.

Многу јасно, јас не сум слезен од планина. Мада чат пат знам да изреагирам (можда) грубо, за некој работи шо се какви шо се, а вие се прајте дека не се. Ако ми побараш најкултурно синџири,и ако најкултурно ти го прочитам членот 11 од законот и ти речам дека не носам? Најкултурно ќе ме казниш или не?

Си носам се по пропис... и гуми имам зимски и елек, и се. Дури и резервна гума и дизалица :)

За силење, не станува збор. Мислам дека си прајме еден муабет на ниво. Нити те навредив нити ме навреди. Во право сум? А за она второто со играњето... ќути не спомнувај.

Можиш да побараш да ги монтирам, мада шо ќе монтирам ако не носам?

Башка, немора да значи дека ќе те послушам. Ми наредија да ги монтирам за Попова Шапка (во тоа време имав Форд Ескорд) а само шо ги монтирав нови S гуми (стриктно за снег), па им објаснив најкултурно дека имам нови гуми и дека нема шанса да монтирам ланци. Полицаецот беше од тие што разбираат тро од тро сообраќај и вика терај, немаш гајле. И си се качив најнормално, со таа разлика што јас нагоре возев со втора 30-35, оние со ланци возеа 10.

Е сега, возам Мерцедес, баеги лесен е назад... ова е втора зима, така да знам шо значи да се вози на снег лесна кола. Синџири за него се многу потребни без разлика на состојбата на гумите.
znaci drugar sepak na krajot ni se poklopija tvrdenjata fala na razbiranjeto :)
--- надополнето: 22 ноември 2012 во 18:26 ---
Е вака сега до ГОСПОДИНОТ што према закон казнува...Лани во Кичево среде град ме сопира ваков твој колега и ми бара зимска опрема. На А6-ката имав 4 нови зимски гуми и му викам ете ја опремата на возилото;)
Тој се запна дека мора да имам ланци или казна ќе ми пишел. На тоа јас најкултурно му одговорив во ред нека пише, но прво нека ми се легитимира да имам негов службен број и да го слика возилото т.е. гумите на него па ќе се видиме на суд потоа му велам:cool:
Е најинтересното е што СЛУЖБЕНОТО ЛИЦЕ позелене тогаш ми ја врати сообраќајната дозвола и као демек е пак во право ми вика оди сега ама да купиш ланци.
П.С. 15 евра е мислам казната ама кога си во право не се расправај со ПОЛИЦАЕЦОТ има суд итн(y)
ne sme druze nie takvi bezdushnici kako sto ne opisuvate kako ti sto imas rabota taka imam i jas do nedorazbiranja idi sekogas no se poleka so razmisluvanje... a za policijata vo kicevo nemam zbor ako mi se kolegi pak ce recam deka nekogas preteruvaat sekoj eden e covek na svoj nacin ako me razbiras... znaci jas nema da te kaznam za nesto sto smetam deka ne treba,,,
 
C

cige

Гостин
Гледаш не се разбираме... Ти пишеш што ќе пишеш, тоа е се ОК, ама си има правна процедура. Таа процедура не е оди и плати си. Прво има комисија за прекршоци, па после иде Управен суд. Е, дури после е плати си, оти од УЈП ќе ти стигне решение за присилна наплата на глоба. Него... 10 пати повеќе од што? Ги рангираш казните од 20 па до 500 евра во зависност од брзината на прекорачувањето ли?
Значи во понеделник ми истекува рокот од 8 денови. Што ако не ја платам?
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
876
Поени од реакции
466
Значи се расправате за глупости.....Законот е јасен,мора да се носат синџири во зимскиот период со пропишана димензија за гумите на возилото.Е сега ке се правите посилни од законот,и после пред зграда ...еј го зае..в џандарот,глуп е.....Не е џандарот глупав,ние сме глупави што не ги почитуваме законските норми....А бе пријател имај и од 10000евра гума на колата,ако има снег таму каде што си наумил да се качиш,не ти вредат ни 1евро.....Ланците за снег не ги измислил некој што немал попаметна работа,туку видел мака и зорт......Значи треба да се носат и точка....Е сега ние што сакаме да изигруваме ку..ња и мангупи е тоа е веке друга работа...

Јас да сум во МВР на такви улични моч...ци би им репнал казна за неносње ланци од 500евра,па да видиме дали друг пат ке носат или не....
--- надополнето: 23 ноември 2012 во 16:31 ---
Е вака сега до ГОСПОДИНОТ што према закон казнува...Лани во Кичево среде град ме сопира ваков твој колега и ми бара зимска опрема. На А6-ката имав 4 нови зимски гуми и му викам ете ја опремата на возилото;)
Тој се запна дека мора да имам ланци или казна ќе ми пишел. На тоа јас најкултурно му одговорив во ред нека пише, но прво нека ми се легитимира да имам негов службен број и да го слика возилото т.е. гумите на него па ќе се видиме на суд потоа му велам:cool:
Е најинтересното е што СЛУЖБЕНОТО ЛИЦЕ позелене тогаш ми ја врати сообраќајната дозвола и као демек е пак во право ми вика оди сега ама да купиш ланци.
П.С. 15 евра е мислам казната ама кога си во право не се расправај со ПОЛИЦАЕЦОТ има суд итн(y)
Рибарска приказна 100левел:pos:
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Значи се расправате за глупости.....Законот е јасен,мора да се носат синџири во зимскиот период со пропишана димензија за гумите на возилото.
Значи ти си неписмен. Кај го прочита тоа?

А бе пријател имај и од 10000евра гума на колата,ако има снег таму каде што си наумил да се качиш,не ти вредат ни 1евро.....Ланците за снег не ги измислил некој што немал попаметна работа,туку видел мака и зорт......Значи треба да се носат и точка....Е сега ние што сакаме да изигруваме ку..ња и мангупи е тоа е веке друга работа...
Не, правилата ги измислил некој ПИСМЕН и ги дал нас да ги почитуваме. Ако тој ПИСМЕНИОТ мислел дека јас можам да се возам без ланци со зимски гуми, тогаш тоа е тоа. Негледам зошто се буниш. Ако ти имаш намера да ја претвориш колата во РАТРАК, можиш да бараш и наместо тркала да се монтираат гусеници.

Јас да сум во МВР на такви улични моч...ци би им репнал казна за неносње ланци од 500евра,па да видиме дали друг пат ке носат или не....
Ако пиши во законот дека нетреба да се носат... можиш и 150.000 евра казна да клајш.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Значи во понеделник ми истекува рокот од 8 денови. Што ако не ја платам?
Ако не ја платиш, тогаш ќе добиеш известување од прекршочната комисија од МВР да се изјасниш писмено за настанот...
Таа комисија сигурно ќе донесе решение да те казнат согласно законот. Тоа е нормално, кадија те тужи, кадија те суди.
Е, после на тоа решение имаш право на тужба до Управен суд. И не е скапо како некој погоре што пиша.
Тука има голема шанса да падне решението на прекршочната комисија.
А... верувам дека и доста време ќе помине додека сето тоа да се одлучи...па ќе настапи и застареноста...
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
876
Поени од реакции
466
Значи ти си неписмен. Кај го прочита тоа?

Не, правилата ги измислил некој ПИСМЕН и ги дал нас да ги почитуваме. Ако тој ПИСМЕНИОТ мислел дека јас можам да се возам без ланци со зимски гуми, тогаш тоа е тоа. Негледам зошто се буниш. Ако ти имаш намера да ја претвориш колата во РАТРАК, можиш да бараш и наместо тркала да се монтираат гусеници.

Ако пиши во законот дека нетреба да се носат... можиш и 150.000 евра казна да клајш.
А ти си писмен или само тропаш по форумот без врска.........
Законот кажува значи задолжително носење на ланци во период од ноември до март,со тоа што длабочината на зимскиопт пневматик(шарата да не биде помала од 5мм) и тоа важи за погонските тркала,а ланците се задолжителна зимска опрема освен каде длабочината на снежната покривка на улиците не ја преминува дебелината на шарата на зимскиот пневматик.Е сега јас колку што знам пага снег повеке од 5мм,значи ланци ке си носиш.А ако не ке си платиш глоба и точка....

Кажи ми што требаше да му кажам на полицаецот кога ме застана без каиш,а бе брат возев полека( и тоа навистина возев со 30км/ч)па не ми треба каиш,а?30 или 300км каиш мора да носиш,законот е јасен.Истото важи и за ланци.А да ве прашам а да не ги носите околу врат па ви тежат,а?Или би фрлиле две пијачки у клуб место 900денари за ланци,па после ги плакате како да се од злато(нели казна си следува)....Е па што се натегате тогаш...Него ајде во продавница,па по ланци да не станете постојани спонзори на МВР за предстојните зимски игри:vozbud::vozbud::vozbud::vozbud:

А да и на крај гледам сите го "познавате" законот за сообракај,освен за профилот прилепчанец кој е представник од МВР па човекот ги разбира работите.......
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Aман веќе од ланците!!!!
Законот вели зимски гуми со профил од најмалку 4мм ИЛИ летни гуми со најмалку 4мм И ЗАДОЛЖИТЕЛНО ланци.
Крај!
Па фала Богу, никој не е будала на пола метро снег да вози онака ако веќе вози, па ќе си стави ланци.
 
Член од
7 март 2012
Мислења
238
Поени од реакции
21
А ти си писмен или само тропаш по форумот без врска.........
Законот кажува значи задолжително носење на ланци во период од ноември до март,со тоа што длабочината на зимскиопт пневматик(шарата да не биде помала од 5мм) и тоа важи за погонските тркала,а ланците се задолжителна зимска опрема освен каде длабочината на снежната покривка на улиците не ја преминува дебелината на шарата на зимскиот пневматик.Е сега јас колку што знам пага снег повеке од 5мм,значи ланци ке си носиш.А ако не ке си платиш глоба и точка....

Кажи ми што требаше да му кажам на полицаецот кога ме застана без каиш,а бе брат возев полека( и тоа навистина возев со 30км/ч)па не ми треба каиш,а?30 или 300км каиш мора да носиш,законот е јасен.Истото важи и за ланци.А да ве прашам а да не ги носите околу врат па ви тежат,а?Или би фрлиле две пијачки у клуб место 900денари за ланци,па после ги плакате како да се од злато(нели казна си следува)....Е па што се натегате тогаш...Него ајде во продавница,па по ланци да не станете постојани спонзори на МВР за предстојните зимски игри:vozbud::vozbud::vozbud::vozbud:

А да и на крај гледам сите го "познавате" законот за сообракај,освен за профилот прилепчанец кој е представник од МВР па човекот ги разбира работите.......
neka gi be prijatele jasno mi e mene koj sto se praj na forumov na krajot pak kako so kazav ce izlezi znaes kako e koj nosi ne prosi
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.065
Поени од реакции
666
Да прашам нешто.
Имам проблем со греачите на колата (поло 1.9д). Тие се исправни, го сменив релето за нив (релето вклучува-исклучува), али пак нејќат да уклучат.
Освен тоа, што може да биде?
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
876
Поени од реакции
466
Како прво констатацијата дека носталгија е глуп е точна без навреда(y)
Како второ немало никој во аудито освен мене, од принцип не возам животни во кола.
Како трето дојди во Кичево да видиш која се багра има во полиција, факт што и прилепчанец го потврди.

П.С. Прочитај имав пишано дека сите 4 гуми беа зимски и нови (немаше ни месец дена како беа ставени) и на сајтот од МВР прочитај го тој член 11 па после одма пукај со навреди и потсмевања.

navsistem и nostalgija...хммм.... лесно се доаѓа до заклучок дека се работи за еден ист човек кој нема каде па по форуми се докажува.
Како прво се гледа твојата малоумност и малограганштина да нарекуваш некого дека е ГЛУП....Кога реков јака зверка мислев на "тебе"зошто такви мај..ни ги има веке на секој чекор кои мислат дека ако се качиле во јако ауто дека се семокни....И што тераш инает кога законот има напишано дека во задолжителна зимска опрема ОСВЕН змиски гуми мора да се носат и ланци.И сега што?Или ти е страв да не ти го извалкаат багажникот на "аудито",а?Или покажуваш дека си мокен и дека никој ништо не ти може,а?

Вакви рибарски приказни ги има на форумот на кило.....Гл..п џандар го зае...ав,а?Бре бре бре јака фаца си ми ти да навредуваш ........

Ееееееее село има уште фурни леб да јадеш ......
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
Како прво се гледа твојата малоумност и малограганштина да нарекуваш некого дека е ГЛУП....Кога реков јака зверка мислев на "тебе"зошто такви мај..ни ги има веке на секој чекор кои мислат дека ако се качиле во јако ауто дека се семокни....И што тераш инает кога законот има напишано дека во задолжителна зимска опрема ОСВЕН змиски гуми мора да се носат и ланци.И сега што?Или ти е страв да не ти го извалкаат багажникот на "аудито",а?Или покажуваш дека си мокен и дека никој ништо не ти може,а?

Вакви рибарски приказни ги има на форумот на кило.....Гл..п џандар го зае...ав,а?Бре бре бре јака фаца си ми ти да навредуваш ........

Ееееееее село има уште фурни леб да јадеш ......
Не, читај повторно, ланци само ако немаш зимски гуми.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
А ти си писмен или само тропаш по форумот без врска.........
Законот кажува значи задолжително носење на ланци во период од ноември до март,со тоа што длабочината на зимскиопт пневматик(шарата да не биде помала од 5мм) и тоа важи за погонските тркала,а ланците се задолжителна зимска опрема освен каде длабочината на снежната покривка на улиците не ја преминува дебелината на шарата на зимскиот пневматик.
Аахахахахахахах, е поголема глупост од ова, до сега немам прочитано.


Него доста беше за ланците, темава е за совети.
--- надополнето: 24 ноември 2012 во 12:12 ---
Да прашам нешто.
Имам проблем со греачите на колата (поло 1.9д). Тие се исправни, го сменив релето за нив (релето вклучува-исклучува), али пак нејќат да уклучат.
Освен тоа, што може да биде?
Како знаеш дека греачите не уклучуваат?

п.с. за тие шо му фалат мислења: погодете кај ви ојдоја (n)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom