Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

meazza

lo §ono in†eri§†a
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.017
Поени од реакции
1.133
Сакав да местам плин на ходаи акцент само сега слушам имало некои уреди на метан? која е разликата? Ако знае некој само на кратко да ми објасни колку е од прилика уредот ист е како за плин? ме интересира цената и колку е поекономичен или поефтин од плинот?
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.663
Поени од реакции
213
Јас би наместил плин. Зошто:
1. Боцата за метан тежи 80килограми, а автономијата на движење е мала на пример ќе отидеш до Охрид на враќање ќе снемаш по пат метан
2. Метански станици има во Скопје и на пат накај Куманово, додека плинот го имаш секаде
3. Мислам дека моменталната цена на метанот е повисока од таа која реално би требало да биде во Бугарија е поевтин
4. Дефинитивно метанскиот уред е скоро дупло поскап од плинскиот
 
Член од
19 септември 2012
Мислења
13
Поени од реакции
1
Сакав да местам плин на ходаи акцент само сега слушам имало некои уреди на метан? која е разликата? Ако знае некој само на кратко да ми објасни колку е од прилика уредот ист е како за плин? ме интересира цената и колку е поекономичен или поефтин од плинот?
Метан можеш да наместиш само во Макпетрол,гледам има реклама најдобро да се јавиш таму.Иначе уредот е покомплициран,бидејќи е многу потежок,боцата е тешка,по друг гас е според плинот(LPG).Имаше на саемот во Скопје,пред некоја година еден Е 220 Мерцедес со уред на метан,до доле беше Мерцедесов,паднат,баш го видов.Прашај си и дали твојата кола поддржува метан.На пример тико,матиз,или југо нема шанси.Како што знам,едно литро метан,заменува три литри плин,ама па едно литро метан е околу 60-65 денари.И незнам каде во МКД можеш,и дали можеш да наточиш метан.А за плинот е друго,по едноставно е се комплет не би требало да те кошта повеќе од 600 евра.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.575
Препорака за некој мајстор во Скопје, и цена отприлика за исправање на нагмечен/набиен дел од каросерија. Се работи за многу мал дел над задното тркало, али ете страшно ме нервира па би да го средам. Еве се работи за местово како на сликава, обележано е со црвеноПрегледај го приврзокот 49806 :
Има еден сервис зад Кам Маркетот во Скопје-Север (во близина на Порше е), одлично работат и не се воопшто скапи. Плус и ако се испазариш може и гратис полирање да ти направат :)
 
Член од
30 јули 2010
Мислења
172
Поени од реакции
47
Метан може да намести и кај нас во плимонт.
Доколку возилото троши 10 литри бензин на 100 км, метан ке потроши 6.25 кг на 100 км. Килограм метан е 62 денари, може да си направите математика. Заинтересираноста е голема, меѓутоа поради малиот радиус на движење со едно полнење, големата тежина на резервоарот за метан, и малиот економски ефект во однос на возењето на плин, сепак, клиентите се одлучуваат сеуште за вградување на плински уред.
Кај возилата на дизел погон, економскиот ефект е 25% поефтино возење доколку се вгради метански уред.
 
Член од
22 ноември 2009
Мислења
1
Поени од реакции
0
Барам мислење за Фиат Браво 1.9 ТД каков е моторот колку км. мине . Поздрав
 
Член од
8 септември 2008
Мислења
11.840
Поени од реакции
10.208
Да ми препорачате сервис за Лада 111?
Во Кичево нема сервис за дијагностика незнам дали да одам во Мида Лада или има некој приватен?
 
Член од
19 септември 2012
Мислења
13
Поени од реакции
1
Барам мислење за Фиат Браво 1.9 ТД каков е моторот колку км. мине . Поздрав
Јас имам Брава со истиот мотор 1.9 TD100,моторот е одличен,кога ја земав имаше 196500 км,валјда први,сеа имам околу 210.000 поминати,моторот е коска,си влече најнормално,улје не троши.Сум читал на еден форум српски,дека овие мотори минеле околу 400.000 без отворање,е сеа колку е вистина незнам,ама верувам дека е така.И плус ефтини делови имаат,а и како коли се поефтини,спрема голфот-тројка.Се на се,прегледај го и види,генерално тие се издржливи мотори.Колку км има колата?
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.099
Поени од реакции
1.885

мислење за радивцево :) sony dxa-a30
5000 ден мислам беше, добро е на другар му го препорачав задоволен е
сега има на акција во дог секјурити за истите пари ама пионир ѕирни на сајтот
 
Член од
21 април 2009
Мислења
44
Поени од реакции
1
Ги има некој тестовите за полагање возачка да ми ги прати на маил?

Фала однапред.
 
Член од
22 мај 2010
Мислења
629
Поени од реакции
109
5000 ден мислам беше, добро е на другар му го препорачав задоволен е
сега има на акција во дог секјурити за истите пари ама пионир ѕирни на сајтот
ахам ова го видов во техномаркет за 3590 ден е .....во дог малце поскапо а исто него пионирот има за усб или само цд?
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.099
Поени од реакции
1.885
ахам ова го видов во техномаркет за 3590 ден е .....во дог малце поскапо а исто него пионирот има за усб или само цд?
Епа супер цена е, сонито беше на акција во дог околу 4800-5000 беше, сега ти е гага во техно
него пионирот еве го
http://www.dogsecurity.mk/index.php?page=shop.product_details&category_id=3&flypage=flypage.tpl&product_id=971&option=com_virtuemart&Itemid=63&lang=mk

за иста цена имаш Alpine
http://www.dogsecurity.mk/index.php?page=shop.product_details&category_id=3&flypage=flypage.tpl&product_id=412&option=com_virtuemart&Itemid=63&lang=mk
 
Член од
16 ноември 2011
Мислења
221
Поени од реакции
67

Kajgana Shop

На врв Bottom