Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
15 јуни 2010
Мислења
3
Поени од реакции
0
Здраво, ми треба мислење во врска со половен автомобил до 5500 еура.
меможам да се одлучам, се мислам меѓу (Голф 4 тДИ 01/02) и (БМВ 320 д 01)
До каде што се распрашав за БМВто ми беше кажано дека е дупло поскапо за одржување од голфот во смисла на делови, и дека дизел моторот имал некоја си мана и дека бензинците биле подобри, а за голфот се нај нај од мотор до делови, проблемот е тоа што сум повеќе за БМВто :icon_lol:. Ако има некој искуство со овие модели молам за мислење, се работи за прв автомобил. Поздрав
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Ми треба филтер за нафта за голф 1 (1.6) али без издуф... Дали знае некој каде можам да најдам ? Кај мене тука во кисела вода, прашував во сите продавници што ги знам немаат таков, дури во едната ми рекоа дека нема ни да најдам таков бев издув.
Каков е тој филтер со издуф???
Инаку филтерот за нафта за кец е ист со двојка (ако не е, вади тој од кецот, сечи цревата и тури му од двојка). И решен проблемот. Дури и кај мене на ескордот имаше таков филтер (некој викаше дека така е фабрички, некој викаше дека некој го сменил... јас незнам таков го зедов, така поминав ~50.000, така го шитнав). 250 денари, нов.
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
718
Здраво, ми треба мислење во врска со половен автомобил до 5500 еура.
меможам да се одлучам, се мислам меѓу (Голф 4 тДИ 01/02) и (БМВ 320 д 01)
До каде што се распрашав за БМВто ми беше кажано дека е дупло поскапо за одржување од голфот во смисла на делови, и дека дизел моторот имал некоја си мана и дека бензинците биле подобри, а за голфот се нај нај од мотор до делови, проблемот е тоа што сум повеќе за БМВто :icon_lol:. Ако има некој искуство со овие модели молам за мислење, се работи за прв автомобил. Поздрав
бмв... аман со тие голфови више... голф па голф... по срање кола у живот не сум видел... на стара слава се држат и цени и продажба... реално врска нема голфот со бмв-то... седни како човек во бмв и вози се како газда... а голфот ти е право тезгере во споредба со него... башка бмв ти е елеганција во движење... незнам само како успеа да ги ставиш на едно ниво и да паднеш на избор помеѓу овие две ТОТАЛНО ДИАМЕТРАЛНО РАЗЛИЧНИ возила... само едно им е исто.. матичната земја... друго ништо, ама баш ништо не ги спојува... уствари има уште нешто... и двете имаат по 4 тркала... е толку...
 

ahil

м-р
Член од
11 јули 2005
Мислења
628
Поени од реакции
618
Совет за некој добар мајстор (по можност во источна Македонија) за централното ??? Имам Мондео од 2002 па уште кога го купив пред 2 месеци не работи централното на 2 врати. Пробав отворив тапацир на врата ама лепено некаква изолација и оставив да не чачкам таму...
 
Член од
6 јануари 2008
Мислења
1.895
Поени од реакции
717
Совет како би искомбинирале 2 коли до 6000 евра?Од кои едната да е пофамилијарна со појак мотор а другата од типот на Матиз или нешто такво :) Да видам размислувања,дали има меган за таа цена па да остане нешто или форд мондео 2002 со некој матиз комбиниран.Само услов е да се со 4/5 врати :)
 
Член од
10 февруари 2006
Мислења
385
Поени од реакции
90
Совет како би искомбинирале 2 коли до 6000 евра?Од кои едната да е пофамилијарна со појак мотор а другата од типот на Матиз или нешто такво :) Да видам размислувања,дали има меган за таа цена па да остане нешто или форд мондео 2002 со некој матиз комбиниран.Само услов е да се со 4/5 врати :)
Има , се комбинира, ама имај во предвид дека годината на возилата ке биде под 2000 год или крш некој од 2000+
 

narkos50

XTC+THC=LOVE
Член од
19 октомври 2009
Мислења
75
Поени од реакции
13
ko 1 nezz kaj da ja stavam temata
ko 2 izvinete so pisuvam na latinica

se raboti za prodzba na kola ne registrirana i napraveno e dogovor koj e star okolu 4-5 meseci e sega prasanjeto e dali moze da se napravi dogovor vrz dogovor so toa so dogovorot e na nase ime i sega da ne ja registrirame kolata dali moze da se napravi pak dogovor za prodzba na drugo lice i koj notar go pravi toa vo skopje ... posle odgovorot moze temata da ide u kanta pozz ...
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
2.522
не да си нејасен у пичку матер... да се направи договор на договор за договор на продажба уствбари регистрација... муабетов - пато е на цело село!

ај да пробам да и помогнам тоа што го сватив ( ако сватив и сам нешто )

договор врз договор не постои и не се прави такво нешто
ако сакаш да ја регистрираш колата мора да гласи лично на твое име. ако гласи на некој друг треба лично и персонално да дојде он. т.е ке ја завршиш ти цела работа али печат у кинишка нема да ти дадат од полиција и фактични ништо не си напраил

трета работа.. уствари што сакаш ти да напраиш со колата дај сериозно пообјасни :)
 

narkos50

XTC+THC=LOVE
Член од
19 октомври 2009
Мислења
75
Поени од реакции
13
вака ... колата е купена во октомври (нерегистрирана) и сега е направен договор со кој мозам јас да идам и да си ја регистрирам ... е сега ЈАС некам да ја регистрирам и сакам да ја продадам али договорот е стар значи во октомври значи е стар 4 месеци и сега јас да ја префрлам норатски на друг човек исто преку договор за он после кога сака да иде и да си ја регистрира на негово име се надевам дека ме свати :))
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
вака ... колата е купена во октомври (нерегистрирана) и сега е направен договор со кој мозам јас да идам и да си ја регистрирам ... е сега ЈАС некам да ја регистрирам и сакам да ја продадам али договорот е стар значи во октомври значи е стар 4 месеци и сега јас да ја префрлам норатски на друг човек исто преку договор за он после кога сака да иде и да си ја регистрира на негово име се надевам дека ме свати :))
Таблиците ќе треба да ги одјваи сопственикот според сообраќајна (оној што тебе ти ја продал) и со ливчето за одјавени таблици и нов нотарски договор ќе му ја префрлиш на новиот сопственик. Тој со новиот договор и одјавата на таблици ќе си ја регистрира.
 
Член од
10 април 2009
Мислења
146
Поени од реакции
9
некој да знае да ми објасни што значи Nm кај колите? пр. ако голф има 285 Nm a бмв 280 Nm теоретски голфот е побрз или се лажам?
 
Член од
10 февруари 2006
Мислења
385
Поени од реакции
90
вака ... колата е купена во октомври (нерегистрирана) и сега е направен договор со кој мозам јас да идам и да си ја регистрирам ... е сега ЈАС некам да ја регистрирам и сакам да ја продадам али договорот е стар значи во октомври значи е стар 4 месеци и сега јас да ја префрлам норатски на друг човек исто преку договор за он после кога сака да иде и да си ја регистрира на негово име се надевам дека ме свати :))
Може , јас бев во иста ситуација
--- надополнето: 12 март 2012 во 20:05 ---
вака ... колата е купена во октомври (нерегистрирана) и сега е направен договор со кој мозам јас да идам и да си ја регистрирам ... е сега ЈАС некам да ја регистрирам и сакам да ја продадам али договорот е стар значи во октомври значи е стар 4 месеци и сега јас да ја префрлам норатски на друг човек исто преку договор за он после кога сака да иде и да си ја регистрира на негово име се надевам дека ме свати :))
Може , јас бев во иста ситуација
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Денес колава ме изневери. Запали сабајлево, но над 15-600 обртаи не можеше да крене. Се работи за Астра 2.0 ДТИ. Кога работеше под овој режим пушташе бел дим. Некои викаат филтер за нафта некои бош пумпа. Некој имал искуство со ваков проблем?
 
S

Sheldon Cooper

Гостин
дали е изводливо да купам кола од Америка и со траект да ја пренесам во МКД и колку би ме чинело сето тоа т.е дали е исплатливо?
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
некој да знае да ми објасни што значи Nm кај колите? пр. ако голф има 285 Nm a бмв 280 Nm теоретски голфот е побрз или се лажам?
Њутнметри.Најпросто кажано тоа е она што те лепи за седиште кога возиш.Со повеќе Nm имаш поголемо забрзување и зависи од големината на клиповите и притисокот во цилиндрите.Поголем мотор=повеќе вртежен момент (се мери во њутн метри).Кај дизелите проади поголемата компресија и поголемата кубикажа за мотор со иста моќност (пример 150 КС) добиваш значително повеќе вртежен момент.Дека не млатам слама еве ти практичен пример со Alfa Romeo 156.1.6 литарскиот twin spark мотор има 120 КС и 144 Nm.Забрзување од 0-100 за 10.5 секунди и максимална брзина од 200км/ч.Кај 1.9 литарскиот JTD мотор имаш „само“ 105 коња и 255 Nm.Благодарение на нив има забрзување од 0-100 за 10.4 секунди (дизелот е потежок) но максимална брзина од 188 км/ч.Се надевам дека сега ти е малку појасно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom