Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
17 ноември 2008
Мислења
342
Поени од реакции
15
Пред да одиш да правиш било што, оди до технички преглед да провериш дали се наштелувани. Ако не се - нека ги наштелуваат. Потоа, оди на електричар нека провери алтернатор...
Сочивата во каква состојба се? Изгорени или само нечисти?
Ако се изгорени, барај нови. Ако се нечисти, вади сијалиците и низ дупката со влажна крпа без многу стискање по фарот избриши ги... Ќе се изненадиш од ефектот.
fala ke odam utre do tehnicki ke vidime sto ke napravam :D a do alternatorot ne e i ne se zamagleni samo izgleda ne se stelovani ... fala poz
 
Член од
7 април 2013
Мислења
12
Поени од реакции
2
aj nekoj ako ima upatstvo za rabotenje so programot vag 409.1 s neka kazi link od koj mozam da go prezemam blagodaram od napred
--- надополнето: 9 јануари 2014 во 14:06 ---
aj nekoj ako ima upatstvo za rabotenje so programot vag 409.1 s neka kazi link od koj mozam da go prezemam blagodaram od napred
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.824
Поени од реакции
2.914
aj nekoj ako ima upatstvo za rabotenje so programot vag 409.1 s neka kazi link od koj mozam da go prezemam blagodaram od napred
--- надополнето: 9 јануари 2014 во 14:06 ---
aj nekoj ako ima upatstvo za rabotenje so programot vag 409.1 s neka kazi link od koj mozam da go prezemam blagodaram od napred
И мене ми треба и буричкам низ интернет и за жал се плаќа за таков програм :(


Sent from my iPad 3 using Tapatalk - now Free
 
Член од
23 октомври 2013
Мислења
817
Поени од реакции
170
И зашто се користи програмот ? Си има сервиси професионалци кои знаат да дијагностицираат.
 
Член од
23 октомври 2013
Мислења
817
Поени од реакции
170
И зашто се користи програмот ? Си има сервиси професионалци кои знаат да дијагностицираат.
 
Член од
5 август 2011
Мислења
100
Поени од реакции
2
corsa 1.4 16v tesko pali na prvoto palenje na sabajle vergla podolgo i ko ce zapali dim jak niz auspuh? pomos
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
corsa 1.4 16v tesko pali na prvoto palenje na sabajle vergla podolgo i ko ce zapali dim jak niz auspuh? pomos
Акумулаторот добар ли е?После првото палење како пали понатаму?Каков дим?Бел ли?Ако е бел димот не е страшно,кондензација е тоа.И јас го имам во првите 10 минути додека да загрее и после нема никаковПосебно тој дим се јавува во гаража ако ја чуваш.Ама апла бел дим.И после се губи кога ќе ја повозиш 2-3 километра.
 
Член од
5 август 2011
Мислења
100
Поени од реакции
2
Акумулаторот добар ли е?После првото палење како пали понатаму?Каков дим?Бел ли?Ако е бел димот не е страшно,кондензација е тоа.И јас го имам во првите 10 минути додека да загрее и после нема никаковПосебно тој дим се јавува во гаража ако ја чуваш.Ама апла бел дим.И после се губи кога ќе ја повозиш 2-3 километра.
Bel dim izduvnuva, ja cuvam vo garaza ama vezi akumulator vergla jako, a posle nema gajle pali, mi se desi minatata nedela ja parkirav na rabota na otvoreno vo 14.30 i koga izlegov vo 22 i da ja zapalem op verglanje povece pati pa posle zapali.
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Bel dim izduvnuva, ja cuvam vo garaza ama vezi akumulator vergla jako, a posle nema gajle pali, mi se desi minatata nedela ja parkirav na rabota na otvoreno vo 14.30 i koga izlegov vo 22 i da ja zapalem op verglanje povece pati pa posle zapali.

Ништо страшно со белиот дим и кај мене има бел дим,кај сите.А ако вергла 2-3 пати,може е од ладново е,може акумулаторот ти е издишан.Ради превентива можеш да го освежиш акумулаторот,стави го да се поднаполни 5-6 саати и види како ќе се понаша тие денови,а ако може и дотури дестилирана вода,едноставно може светла,радио нешто си заборавил и ти се подиспразнил.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Bel dim izduvnuva, ja cuvam vo garaza ama vezi akumulator vergla jako, a posle nema gajle pali, mi se desi minatata nedela ja parkirav na rabota na otvoreno vo 14.30 i koga izlegov vo 22 i da ja zapalem op verglanje povece pati pa posle zapali.
Motorceto za sauk(stepnoto motorce) e verojatno rasipano. Izvadi go i probaj da go iscistis so gazje ili nafta moze ke se opravi. Kaj ovie motori se rasipuva i senzorot za pozicija, ama ako e toj otiden ke te zaebava i gasi i megu voznja.
Najubavo stavi ja kolata na tester i ke ti kazat kade e makata.
 

mandak

матапрчо
Член од
26 март 2009
Мислења
799
Поени од реакции
525
Абе и мене кузнај шо ми е ама ај си викам да ја извам црвената лепенка-или па шо и да--мислам дека е лепенка на регистрацијата од колата,вртам сучам прам и никако да ја тргнам па зато кажвајте чаре некое без да ја оштетам.Бљагодарам
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
Упаљачон го користам за слушање музика со она пемперено шо се купвит, ама малце го чепнам и ми губит контакт, чаре? Се работит за пасат 98 година.. Со истото пемпере на друга кола си е ок шо значит дека на пасатот нешто не чинит, ви се дешавало имат некој лек или да не се трудам?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom