Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

mandak

матапрчо
Член од
26 март 2009
Мислења
799
Поени од реакции
525
Не се будали со глицерин размисли малку.....

Просто бе брат.Боја за чевли!!!!!!Нанесуваш на четка,чекаш 2-3 минутки да засуши и гланцаш како чевел за рандеву.Воалаааааа,свети ко такво на месечина хахахаххаха...Поздрав
сериозен си????? Боја за чевли прв пат слушамo_O а за глицерин имам слушнато ама сакав да се уверам и затоа прашав.и сеа......


--- надополнето: 18 декември 2013 во 18:41 ---
Сакаш да ги продаваш ли гумите?Незнам за што ти треба да светат гумите,бандажите ај и така и така,ама гумите бе.Помини во некој вир со вода,одма ќе се ишлакаат.
Не бе кое продавање нови се ама подруг изглед има колата ко ке се чисти гумите барем кругот кој шо е кај бандашот
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
876
Поени од реакции
466
сериозен си????? Боја за чевли прв пат слушамo_O а за глицерин имам слушнато ама сакав да се уверам и затоа прашав.и сеа......


--- надополнето: 18 декември 2013 во 18:41 ---

Не бе кое продавање нови се ама подруг изглед има колата ко ке се чисти гумите барем кругот кој шо е кај бандашот


Брат,пробај па ке видиш.Редовно кај мене гумите се четкани со боја за чевли.Пробај нема да згрешиш.Само прво бојата за чевли стопли ја на шпорет да стане помека да можеш поубаво да ја нанесуваш.А за шал табла со години користам политура за намештај.Држи сјај а не збира прашина....Поздрав
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.006
Do 2016 e euro2. Avtokukite kako i sekogas normalno pritiskaat da se smeni. Ama gabe im e veke, edno 80% od niv sakale nejkele ke treba da si stavat kluc na vrata. Cenite na polovnite vozila se veke padnati, vo MK 95% od narodot nema standard za kupuvanje novo vozilo. Ako pak se izglupiraat posle nekoe vreme povtorno ke ima navala na koli so BG tablici, pred da se pusti uvozot vo istocna Makedonija povece od polovina vozila bea so BG tabli. pa neka mu ja mislat. Vo BG ne se plaka ni carina ni nisto za uvoz i registracija.
Plus kako sto ni e isusen bugetot nema da me cudi ako ja ukinat starosnata granica ne pa da ja kacuvaat.
Од сигурни извори.
По нова година по брза постапка се носи законот.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Moze eventualno na euro3 da kacat kako so bese porano. So znaci 2001 a nekoi koli i od 99 gi faka. Oni veke si gi imaat isplanirano carinite od polovnite vozila vo bugetot. Nema od kade da gi soberat tie pari ako se digne starosnata granica. Plus i kolku propratni vampiri ima sto se zalepeni na uvozot eheee. pa i tuka ddv se sobira (spedicii,terminal,homologacija,prevodi,notari....) Golema dupka ke si napravat. Čisto sumljam da se tolku glupavi. A baska odma ke im padne i politickiot rejting. Avtosalonite se sve na bivsi SDSovci. Živi bili pa videli.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.006
Moze eventualno na euro3 da kacat kako so bese porano. So znaci 2001 a nekoi koli i od 99 gi faka. Oni veke si gi imaat isplanirano carinite od polovnite vozila vo bugetot. Nema od kade da gi soberat tie pari ako se digne starosnata granica. Plus i kolku propratni vampiri ima sto se zalepeni na uvozot eheee. pa i tuka ddv se sobira (spedicii,terminal,homologacija,prevodi,notari....) Golema dupka ke si napravat. Čisto sumljam da se tolku glupavi. A baska odma ke im padne i politickiot rejting. Avtosalonite se sve na bivsi SDSovci. Živi bili pa videli.
Ти кажувам дека е еуро 4 од сигурни извори ти не се разбираш,а давчките идат надоле.
Колку поново возило толку помали давачки.
btv
Kaнтите од прошиот увоз се докантаа по отпади па треба сега да се сменат.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Euro4 koli kaj nas se momentalno duri i poeftini nego na zapad. Nema nisto polovno da se uvezuva. Sto znaci 0 sobrani pari od carini ili drukcije kazano avtogol.
Kanta veke ne moze da se prodade. na pocetokot nisto ne se birase, zato sto jugo se prodavase po 2000 evra,tiko 3000 evra golf trojka 6000 evra cetvorka 10.000 evra itn. Domasnite *kanti* se sigurno vo 5x poslaba sostojba nego uvoznite.
Ko so rekov zivi bili pa videli.
--- надополнето: 18 декември 2013 во 21:39 ---
Euro4 koli kaj nas se momentalno duri i poeftini nego na zapad. Nema nisto polovno da se uvezuva. Sto znaci 0 sobrani pari od carini ili drukcije kazano avtogol.
Kanta veke ne moze da se prodade. na pocetokot nisto ne se birase, zato sto jugo se prodavase po 2000 evra,tiko 3000 evra golf trojka 6000 evra cetvorka 10.000 evra itn. Domasnite *kanti* se sigurno vo 5x poslaba sostojba nego uvoznite.
Ko so rekov zivi bili pa videli.
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
876
Поени од реакции
466
Гледам се утепаа дилерите на половни возила од продавање,па сега само со ЕУРО 4 норма.Не ви се јасни некои работи мене така ми се гледа,но да појаснам.

1999-2000 кога беше наездата на увоз од БГ,бев во БГ со пријател кој носеше коли.Бугарот се чешаше на кељавицата кога му кажа пријателот со кој кар се оди во МК.На крај кажа.....О баче,јас ако земам 200 марки од кола сум дебел кар......

Е па господо ке си го намалите карот на нормално ниво,па да видиш како се продава после.Мислите вие лугето се глупи.Сум пишувал на оваа тема неколку пати.....

Па не може бе А класа у Дојч да е на плац 800евра а да се продава тука 2800евра,бе!!!!!!КОлку имате давачки кон државата,а???Ај да го видам тоа чудо,ајде!!!!!!!!

Турете ја целата математика на хартија,па да видиме како е можно возило купено 800евра????,тука да има продажна цена 400% повисока од набавната!!!Кого праите глупави??????

Го донесовте кршот во МК,една саглам кола немам видено по плацовите........Јас би го забранил увозот,за да се исчистат тоа кршовите што ги довлечкавте,па после увоз ама саглам......Ве чекам да коментирате со бројки а не со глупости,ок!!!
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Гледам се утепаа дилерите на половни возила од продавање,па сега само со ЕУРО 4 норма.Не ви се јасни некои работи мене така ми се гледа,но да појаснам.

1999-2000 кога беше наездата на увоз од БГ,бев во БГ со пријател кој носеше коли.Бугарот се чешаше на кељавицата кога му кажа пријателот со кој кар се оди во МК.На крај кажа.....О баче,јас ако земам 200 марки од кола сум дебел кар......

Е па господо ке си го намалите карот на нормално ниво,па да видиш како се продава после.Мислите вие лугето се глупи.Сум пишувал на оваа тема неколку пати.....

Па не може бе А класа у Дојч да е на плац 800евра а да се продава тука 2800евра,бе!!!!!!КОлку имате давачки кон државата,а???Ај да го видам тоа чудо,ајде!!!!!!!!

Турете ја целата математика на хартија,па да видиме како е можно возило купено 800евра????,тука да има продажна цена 400% повисока од набавната!!!Кого праите глупави??????

Го донесовте кршот во МК,една саглам кола немам видено по плацовите........Јас би го забранил увозот,за да се исчистат тоа кршовите што ги довлечкавте,па после увоз ама саглам......Ве чекам да коментирате со бројки а не со глупости,ок!!!

Ако не беше увозот,уште ќе се тепавме за скапано Југо.Кој ќар го имаат дилерите,ако ти чини ќе купиш,ако не што се замараш.Кој црн ќар,сите коли стојат по плацовите,ништо не се продава,и народот до некаде ги разбира работите,али секаде е беспарица.И на крај краева,ти си возиш гланц нова кола,што се замараш толку.Од нова кола нема ништо послатко.
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
876
Поени од реакции
466
Ако не беше увозот,уште ќе се тепавме за скапано Југо

Ајдеееееееее.Баш ме чуди од каде дојде оваа твоја констатација.Врз основа на возниот пак пред твојата зграда или на ниво на Скопје????Ај појасни ми молим те,нешто од маглава не догледувам,ке да е од увозот на "добрите' автомобили во МК.......

Не знам каде живееш,но кај мене пред зграда последното југо го имав јас и тоа ууууууууууууууу пред 13 години,пред увоз,пред се.........
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Не сум од Скопје,од Велес сум и живеам во куќа.Во увозот има и добри коли,не се сите чкарт таман работа.Иначе,за Југовците,ние имавме Југо ново од салон купено,чувано во гаража цакум-пакум.Во 2004-та година го продадовме за 1300 евра,сега истото Југо неможеме ни 400 евра да му земеме.А сега за 1300 евра ќе возиш многу подобра кола од Југото.Не викам дека и сега нема стари коли,порано во Велес такси имаше само Тико и Матиз,сега се е Голфови и Половци.Факт е дека со увозот возниот парк многу се обнови.Па не е глуп за 1300 евра да вози југо,кога може Корса,Пунто итн.Не гледам ништо лошо околу увозот,ОСВЕН префрлањето и давачките за царина и регистрација што се големи.Не бива ти во Словенија ја купуваш 1500 евра,додека да ја царинеш,префрлиш,регистрираш уште 1200 да платиш.Тоа што не догледуваш е дека ти се спие.
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
876
Поени од реакции
466
Не сум од Скопје,од Велес сум и живеам во куќа.Во увозот има и добри коли,не се сите чкарт таман работа.Иначе,за Југовците,ние имавме Југо ново од салон купено,чувано во гаража цакум-пакум.Во 2004-та година го продадовме за 1300 евра,сега истото Југо неможеме ни 400 евра да му земеме.А сега за 1300 евра ќе возиш многу подобра кола од Југото.Не викам дека и сега нема стари коли,порано во Велес такси имаше само Тико и Матиз,сега се е Голфови и Половци.Факт е дека со увозот возниот парк многу се обнови.Па не е глуп за 1300 евра да вози југо,кога може Корса,Пунто итн.Не гледам ништо лошо околу увозот,ОСВЕН префрлањето и давачките за царина и регистрација што се големи.Не бива ти во Словенија ја купуваш 1500 евра,додека да ја царинеш,префрлиш,регистрираш уште 1200 да платиш.Тоа што не догледуваш е дека ти се спие.


Колку се гоелми давачките?????100% или 200%.....Не ги знам давачките точно,но ти гарантирам дека не се толку големи за да има разлика во набавна цена и продажна цена 400%....
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.006
Mercedes A-class ако во Геманија е 800 евра,да го возиш на камион и ти давачките се 400-500 евра,додади уште 600-700 евра давачки дојдовме до сума од 1800-2000.
Регистрацијата си ја плаќа купувачот.
Е па господа шверцери никој не е будала да даде 2500-2800 евра и регистрација за да имате повеќе од 30%заработка..
Бидете среќни ако имате добивка од 8-10% може тогаш ќе ви се продаваат кантите
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Колку се гоелми давачките?????100% или 200%.....Не ги знам давачките точно,но ти гарантирам дека не се толку големи за да има разлика во набавна цена и продажна цена 400%....

Мој човек царинеше Вектра од Словенија меѓу првите,таму ја платија 2200 евра,(бар така кажува) ми покажа документ дека само за царина платил 63.000 денари.Тоа е скоро пола од цената што ја платил.Терминал,цол табли,нова сообраќајна,македонски таблици,нова регистрација и уште еден куп ситни трошкови.Рече дека го коштала околу 4000 и нешто евра.Значи,колку што ќе ја платиш таму,скоро толку и тука.Ако ја купуваш од автодилер,ќе треба да му дадеш 200-300 плус за да ги збрка сите тие работи.И купуваш кола он што ти ја нуди.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.006
Мој човек царинеше Вектра од Словенија меѓу првите,таму ја платија 2200 евра,(бар така кажува) ми покажа документ дека само за царина платил 63.000 денари.Тоа е скоро пола од цената што ја платил.Терминал,цол табли,нова сообраќајна,македонски таблици,нова регистрација и уште еден куп ситни трошкови.Рече дека го коштала околу 4000 и нешто евра.Значи,колку што ќе ја платиш таму,скоро толку и тука.Ако ја купуваш од автодилер,ќе треба да му дадеш 200-300 плус за да ги збрка сите тие работи.И купуваш кола он што ти ја нуди.
ЛАЖЕ и мисли дека кога ќе ја продава со ЛАГАТА ќе и извади повеќе пари.
Тој период овде купените векри од Аутотраде се продаваа по 2800-3500 евра
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
ЛАЖЕ и мисли дека кога ќе ја продава со ЛАГАТА ќе и извади повеќе пари.
Тој период овде купените векри од Аутотраде се продаваа по 2800-3500 евра

Не ја продава,не е препродавач,ја вози за негови потреби.Неговата е 2.0 DTI караван редизајн 2001 година.Ја царинеа меѓу првите,2011 година некаде,кога се пушти увозот,после месец-два.Само што ја регистрираа,бошот му откажа,па ова-она.Не му се погоди.
--- надополнето: 19 декември 2013 во 00:09 ---
Mercedes A-class ако во Геманија е 800 евра,да го возиш на камион и ти давачките се 400-500 евра,додади уште 600-700 евра давачки дојдовме до сума од 1800-2000.
Регистрацијата си ја плаќа купувачот.
Е па господа шверцери никој не е будала да даде 2500-2800 евра и регистрација за да имате повеќе од 30%заработка..
Бидете среќни ако имате добивка од 8-10% може тогаш ќе ви се продаваат кантите

Нели ако е 800 евра во Немачка,мада и тоа е дискутабилно прашање,во Бугарска истата кола би била 1000 евра.Зошто да оди во Немачка и да мине 5 граници за да стаса,кога Бугарска му е до газот,на некои си 300 км.Ако даде 400-500 евра само за трошок,гориво и патарини,со тие пари ќе ја плати царината и регистрацијата.Истата канта е и во Германија и во Бугарија само што во Бугарија е далеку поедноставно и плус не ти треба преведувачи и други дупења.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom