Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Колата е на име на фирма,а не на управителот.Веројатно мислам дека он треба да ја одјави и после,да ни ја препише нам.Незнам дали е вака,но на овој начин најлогично ми изгледаат работите.
И моите биле на фирма,а јас сум управител не сум ги пријавувал во централен бидејќи не биле заложени.
kostur123 одговори на едно мое прашање,а во вашиот случај повеќе од сигурно дека возилото е заложено.
Мој совет да бегате од заплеткани работи.
 
Член од
6 јануари 2008
Мислења
1.895
Поени од реакции
717
Дечки ај еден совет:

Дали да ја менувам колата, Фелиција од 1999 година со 122.000км со сите сервиси редовно,нови гуми (цела генералка направено),плин,дизни сменето се,за Фабиа од 2002 година 1.9 SDi со 145.000 поминато со фул опрема клима,серво,борд за доплата да речеме од 1500~ евра?Колата не е увезувана туку пријател ја дава па се мислам?
 
Член од
24 август 2009
Мислења
535
Поени од реакции
72
Дечки ај еден совет:

Дали да ја менувам колата, Фелиција од 1999 година со 122.000км со сите сервиси редовно,нови гуми (цела генералка направено),плин,дизни сменето се,за Фабиа од 2002 година 1.9 SDi со 145.000 поминато со фул опрема клима,серво,борд за доплата да речеме од 1500~ евра?Колата не е увезувана туку пријател ја дава па се мислам?
мислам дека не треба воопшто да размислуваш, направи го тоа ! :)
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Дечки ај еден совет:

Дали да ја менувам колата, Фелиција од 1999 година со 122.000км со сите сервиси редовно,нови гуми (цела генералка направено),плин,дизни сменето се,за Фабиа од 2002 година 1.9 SDi со 145.000 поминато со фул опрема клима,серво,борд за доплата да речеме од 1500~ евра?Колата не е увезувана туку пријател ја дава па се мислам?
Не е голема доплатата, а разликата во колите е голема !
смени ја ако си сигурен дека стварно е добра фабијата
 
Член од
6 јануари 2008
Мислења
1.895
Поени од реакции
717
Не е голема доплатата, а разликата во колите е голема !
смени ја ако си сигурен дека стварно е добра фабијата
Човекот што ни ја нуди е наш пријател добар,и претходнава ни ја најде он и ни се јавува само доколку стварно има добра кола да ни понуди и потенцираше дека ако не била добра немало да се јавел.Читам SDi дека биле бавни мотори,ама затоа биле со мала потрошувачка а и сакав да прашам на пример како се однесуваат моторите на места како Стража,Плетвар такви некои заебани угорници зашто знам понекогаш и 10-тина пати годишно да отидам до Охрид или до Србија кај пријатели...
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
Човекот што ни ја нуди е наш пријател добар,и претходнава ни ја најде он и ни се јавува само доколку стварно има добра кола да ни понуди и потенцираше дека ако не била добра немало да се јавел.Читам SDi дека биле бавни мотори,ама затоа биле со мала потрошувачка а и сакав да прашам на пример како се однесуваат моторите на места како Стража,Плетвар такви некои заебани угорници зашто знам понекогаш и 10-тина пати годишно да отидам до Охрид или до Србија кај пријатели...
Абе, кога можеше нашиот Голф 1 со 55 КС да ги качува без проблем (додуша со малку мачење)... Инаку, перформансите на Фабијата се: 64 КС, 125Нм/1600 в/мин, 0-100 18с ( :icon_lol: ), потрошувачка (комбинирано) околу 4,8 Л/100.
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Човекот што ни ја нуди е наш пријател добар,и претходнава ни ја најде он и ни се јавува само доколку стварно има добра кола да ни понуди и потенцираше дека ако не била добра немало да се јавел.Читам SDi дека биле бавни мотори,ама затоа биле со мала потрошувачка а и сакав да прашам на пример како се однесуваат моторите на места како Стража,Плетвар такви некои заебани угорници зашто знам понекогаш и 10-тина пати годишно да отидам до Охрид или до Србија кај пријатели...
Тууу таман работа да неможе да искачи стража мажа, со фиќо оделе порано сегде и тоа 4-5 души и багаж за на одмор хахаха е тоа сеуште неможам да го разберам ... и се противи на физиката :pos:

Сди се троми во споредба со тди нормално, ама не се до толку никакви
 
Член од
2 јуни 2012
Мислења
119
Поени од реакции
19
И моите биле на фирма,а јас сум управител не сум ги пријавувал во централен бидејќи не биле заложени.
kostur123 одговори на едно мое прашање,а во вашиот случај повеќе од сигурно дека возилото е заложено.
Мој совет да бегате од заплеткани работи.

Во ред,веќе се откажавме...Благодарам многу за одговорот
--- надополнето: 14 јуни 2012 во 23:23 ---
И моите биле на фирма,а јас сум управител не сум ги пријавувал во централен бидејќи не биле заложени.
kostur123 одговори на едно мое прашање,а во вашиот случај повеќе од сигурно дека возилото е заложено.
Мој совет да бегате од заплеткани работи.

Во ред,веќе се откажавме...Благодарам многу за одговорот
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Во ред,веќе се откажавме...Благодарам многу за одговорот
--- надополнето: 14 јуни 2012 во 23:23 ---



Во ред,веќе се откажавме...Благодарам многу за одговорот
Паметно, подобро поскапо да го платиш нештото отколку првично поефтино па после да те фати "ѓаол и пол" што би рекле
 
Член од
2 јуни 2012
Мислења
119
Поени од реакции
19
Паметно, подобро поскапо да го платиш нештото отколку првично поефтино па после да те фати "ѓаол и пол" што би рекле

Па не вртеше 3-4 дена,иако ние бевме загреани да го земеме.Кога му рековме готово е.Го зимаме,велеше дека требало да се земе потврда од централен регистар и незнам што уште друго и ќе му треба време.Си даде рок до Сабота да ги заврши работите.Си рековме во ред,ќе причекаме,но по неколку дена поминати и вашите совети овде решивме да се откажеме.

Братучедот завчера бил и до централен регистар да праша,но отишол малку подоцна и немало изгледа никој.Имало некој таму и му рекол дека треба нешто пари да се плати и да се имало број на шасија.Така се проверувало.Инаку чисто информативно,ова зашто се плаќа???За проверка ли?И колку време е потребно???
Многу би било неразумно да се плаќа и плус да се чека неколку дена.Ако е тоа така тогаш тоа би било дупка во законот според мене.
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Па не вртеше 3-4 дена,иако ние бевме загреани да го земеме.Кога му рековме готово е.Го зимаме,велеше дека требало да се земе потврда од централен регистар и незнам што уште друго и ќе му треба време.Си даде рок до Сабота да ги заврши работите.Си рековме во ред,ќе причекаме,но по неколку дена поминати и вашите совети овде решивме да се откажеме.

Братучедот завчера бил и до централен регистар да праша,но отишол малку подоцна и немало изгледа никој.Имало некој таму и му рекол дека треба нешто пари да се плати и да се имало број на шасија.Така се проверувало.Инаку чисто информативно,ова зашто се плаќа???За проверка ли?И колку време е потребно???
Многу би било неразумно да се плаќа и плус да се чека неколку дена.Ако е тоа така тогаш тоа би било дупка во законот според мене.
Не сум упатен во тие закони наши избушени со триста милиони дупки :)
како и да е побарајте друго количе
 
Член од
6 јануари 2008
Мислења
1.895
Поени од реакции
717
Да прашам нешто,на колата имам затемнети стакла но не се атестирани,а каде се монтирани треба да прашам.Дали може да се атестираат доколку ги задржуваат оние 30% предни (тука сите се исто ама незнам колку) и ако може колку чини тоа одприлика зашто не сум баш запознаен со ова :)
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Да прашам нешто,на колата имам затемнети стакла но не се атестирани,а каде се монтирани треба да прашам.Дали може да се атестираат доколку ги задржуваат оние 30% предни (тука сите се исто ама незнам колку) и ако може колку чини тоа одприлика зашто не сум баш запознаен со ова :)
На сите коли стаклата се затемнети 10-15%проценти.Ако фолиите на колата ти се 30% автоматски стаклата се затемнуваат 40-45%.Предните стакла треба вкупно да бидат 30%а задните од 60-70%.
Ако ти ги прифатат фолиите би требало да палтиш околу 2000 денари
 
Член од
6 јануари 2008
Мислења
1.895
Поени од реакции
717
На сите коли стаклата се затемнети 10-15%проценти.Ако фолиите на колата ти се 30% автоматски стаклата се затемнуваат 40-45%.Предните стакла треба вкупно да бидат 30%а задните од 60-70%.
Ако ти ги прифатат фолиите би требало да палтиш околу 2000 денари
A кои сервиси го вршат тоа,прегледот?И дали на лице место(сервисот) ти го ставаат а-тестот во сообраќајна или се брка некоја друга работа?
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
A кои сервиси го вршат тоа,прегледот?И дали на лице место(сервисот) ти го ставаат а-тестот во сообраќајна или се брка некоја друга работа?
Новус лепат ама цената последен пат беше 6000 денари +атест.Има и еден сервис во влае на самите семафори,лепат фолии за 4000 денари+атест.Атест мислам машински прави а печат во мвр.За атестот не сум баш сигурен.Прошетај по дуѓаните што продаваат авто козметика,Куписи фолии 150 денари е една ролна од 3 метри.За едно возило требат две ролни од по 3 метри.Лесно се монтираат,треба да е облачно и влажно.Требат двајца и едно шише од ајакс со сјај и вода.Се проверува од која страна се одлепува фолијата,а страната што се лепи претходно измерена по димензии на прозорот се лепи на прозорот од внатрешна страна.
Сам да ги лепиш фолиите ќе те кошта околу 400-500 денари и 2-3 саати
 

Kajgana Shop

На врв Bottom