Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
KAKVI posledici mozat da se pojavat dokolku kola sto ima motor na kais se pali so guranje ..tatkomi so negovi kolegi mu pomognale na rabota da zapali ama sega ima cuden zvuk od kajsot znaci ko da zakacuva na neso ja sumljam deka e na maskata koja stoi do nego INACE KAJSOT E MENJAN PRED 2 NEDELI
Тоа што е каишот е менуван бргу за ребраст кажувам, нема врска, ако не е добро затегнат може да искине еден забец или да префрли на друг, плус и ладното влијае и колата да не работи добро, да не влече а во најлош случај да скрши вентили или такво с*ање. Претпоставувам за бензинец се работи? А ако закачува нешто, да не заринкал во снег некаде па да извиткал некој лим?
 
Член од
11 јули 2009
Мислења
1.415
Поени од реакции
962
Dali nekoj znae kade mozam da gi najdam slednive delovi za Honda Civic 1.8 1. Predna dolna plastika ( mal spoiler ) 2. Plastika za desno predno podkrilo 3. Ramka za desno predno trkalo (nadvoresna) 4. Kutija za filter ( Stoi napred dole pred motorot)
Побарај по авто отпадите во твоја близина или на интернет
 
Член од
1 октомври 2010
Мислења
368
Поени од реакции
30
Тоа што е каишот е менуван бргу за ребраст кажувам, нема врска, ако не е добро затегнат може да искине еден забец или да префрли на друг, плус и ладното влијае и колата да не работи добро, да не влече а во најлош случај да скрши вентили или такво с*ање. Претпоставувам за бензинец се работи? А ако закачува нешто, да не заринкал во снег некаде па да извиткал некој лим?
ja mislam dek azakacuva na edna maska so e stavena na kajsot znaci PLASTIKA koja go pokriva kajsot ama sam nejkam da ja vadam za da ne ebam neso kontas ?? ja mislam na toa e inace da benzinec
 
Член од
30 октомври 2010
Мислења
221
Поени од реакции
127
Имам Opel Astra 2.0 DTI 2000 g ,и сакам да прашам дали е нормално да ми потроши 1 литро уље на 5000 км.Иначе не дими ,ниту пак капе од негде,работи супер,влече добро.Има поминато 225 000 км.
Што мислите ?
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Имам Opel Astra 2.0 DTI 2000 g ,и сакам да прашам дали е нормално да ми потроши 1 литро уље на 5000 км.Иначе не дими ,ниту пак капе од негде,работи супер,влече добро.Има поминато 225 000 км.
Што мислите ?
Јас имам слична на твојава само што гледам дека ми капе уље. Кога ја паркираш стави весници под мотор за да си сигурен дека не капе од некаде.
 
Член од
29 ноември 2011
Мислења
23
Поени од реакции
0
Како се менува пловак..Дали треба цел резервоар да го вадам,или каква е процедурата..Се работи за Фиат брава..
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Како се менува пловак..Дали треба цел резервоар да го вадам,или каква е процедурата..Се работи за Фиат брава..
Колку што знам, кога ќе го подигнеш задното седиште, ќе видиш еден кружен пластичен капак.
Кога ќе го извадиш капакот, го гледаш резервоарот, и ќе видиш таму црева и жици. Таму ти е и пловакот.
Значи не треба да вадиш резервоарот, се работиш од внатрешноста на колата.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Имам Opel Astra 2.0 DTI 2000 g ,и сакам да прашам дали е нормално да ми потроши 1 литро уље на 5000 км.Иначе не дими ,ниту пак капе од негде,работи супер,влече добро.Има поминато 225 000 км.
Што мислите ?
Провери да не капи од некаде (најчесто моторот е мрсен и со многу прашина налепена на мрсното).

И да не капи, нема гајле, така можи уште 200.000 да помини без проблем.
 
Член од
9 мај 2011
Мислења
84
Поени од реакции
35
Едно прашање до сите вас.Денес некој лудак ми ја има закачено со тупаница колата и сега има вдлабнатина на кровот.Дали има решение за тоа мислам дали може некако да се врати во нормална положба.Помош
 

meazza

lo §ono in†eri§†a
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.017
Поени од реакции
1.132
Имам hyundai accent 1997 и сакам да му монтирам плин. Не се разбирам многу од коли, само пали вози па ме интересира дали ке одговара плин кој е монтиран на 101 најдов мн евтино. Не знам колкава е боцата само 50 евра ми гледа многу евтино..
Ако може накратко некој да ми објасни колку чини монтирањето и атестот и дали се прави атест секоја година.
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.099
Поени од реакции
1.885
Имам hyundai accent 1997 и сакам да му монтирам плин. Не се разбирам многу од коли, само пали вози па ме интересира дали ке одговара плин кој е монтиран на 101 најдов мн евтино. Не знам колкава е боцата само 50 евра ми гледа многу евтино..
Ако може накратко некој да ми објасни колку чини монтирањето и атестот и дали се прави атест секоја година.
Некои работи не идат заедно, тој плински уред ѓон за стокец неможе да го наместиш на акцентот не е ист
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Имам hyundai accent 1997 и сакам да му монтирам плин. Не се разбирам многу од коли, само пали вози па ме интересира дали ке одговара плин кој е монтиран на 101 најдов мн евтино. Не знам колкава е боцата само 50 евра ми гледа многу евтино..
Ако може накратко некој да ми објасни колку чини монтирањето и атестот и дали се прави атест секоја година.
И на тој уред не можеш да му направиш атест. Затоа што потеклото му е непознато.
 
Член од
2 април 2007
Мислења
2.875
Поени од реакции
4
Decki aj ve molam za pomosh. baram poloven ili nov preden branik i predna maska za chevrolet matiz 2005 g. ako znae nekoj neka pishe . Slucajno ako znae nekoj kade se repariraat branici i ostanato.
p.s. prashav vo ovlasteni servisi i mi pobaraja 150 evra za branik i maska i 150 evra za rabotna raka, malo ispravanje na predna shina i farbanje na branik. Ova e najeftinata ponuda.
shto e mnogu, mnogu e.

odnapred blagodaram
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Decki aj ve molam za pomosh. baram poloven ili nov preden branik i predna maska za chevrolet matiz 2005 g. ako znae nekoj neka pishe . Slucajno ako znae nekoj kade se repariraat branici i ostanato.
p.s. prashav vo ovlasteni servisi i mi pobaraja 150 evra za branik i maska i 150 evra za rabotna raka, malo ispravanje na predna shina i farbanje na branik. Ova e najeftinata ponuda.
shto e mnogu, mnogu e.

odnapred blagodaram
На фејзбук има еден што ги лепи https://www.facebook.com/profile.php?id=100000545770224
 

Kajgana Shop

На врв Bottom