Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Зајче

Бело, и тоа!
Член од
13 септември 2008
Мислења
3.439
Поени од реакции
3.945
Зајче, бело и тоа, еве тука ќе ти одговорам.
Искрено, мислам дека идејата е глупост, но нека ти е... осмели се :)
Што се однесува до мене, нема пара на светов што ќе ме натера да си ја унаказувам колата и да ми глуми билборд.
Ете, таков сум си...сноб...
Не знам и мене кога ми кажаа одма реков, што нема шанси, али кога ќе видиш има луѓе на кои пример 50 евра плус во месецот би им дошле топ. А и не ја унказуваш колата, ставаш еден месец налепница, после ако нејќеш веќе ја вадиш и готово.

го делам мислењето со тебе... но треба да се нагласи, дека јас си мислам така... друг можеби не... сепак, едно барање до зајаче... кога ке заврши анкетата, напиши го резултатот... чисто да знаеме што мисли мак народот по ова прашање...
Јас анкетата и затоа ја направив за да знам какво мислење има народот за ова. Следната недела ќе пишам резултати :)
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Ќе залепиш...ама одлепи ја после без последици по лакот де...
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.099
Поени од реакции
1.885
Зошто ретко кој купува денес нова кола + изборот е голем + криза + уште милион фактори
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
893
Имам Renault Clio 1.9D од 2000г. и имам некој проблем со сензорот за брзина на движење. Се случува додека возиш и стрелката за километража си работи исправно и во некој момент одеднаш паѓа на 0 и бројачот на поминати километри исто така престанува да брои. После тоа, сосема случајно стрелката ќе си се врати во нормална работа и бројачот си работи нормално.
Интересно е што и прекинувањето со работа и оправањето се случуваат сосема случајно - гледав све, не е поврзано нити со температура на мотор, нити со брзина на движење, нити со број на вртежи на мотор, нити е од удари од дупки или нешто слично, абе ептен случајно.
Е сега, читав јас по разни форуми и сите викаат дека треба да се смени сензорот за брзина - он стои на задната страна од мењачот и има конектор со 3 пина. Го отварав јас конекторот, го чистев со контакт спреј и работеше едно два-три круга низ маало и толку, пак иста песна.
Да не има некој искуство со ваква работа и да ми каже кај да купам сензор и колку кошта.

П.С. За официјален сервис на Рено не правиме муабет, освен ако има некој да ми позајми пари колку што ќе кошта сервисот па да му ги вратам после 5 години :icon_lol:
Ај вака,...

Ова што е одометарот држи го притиснат, стави ја колата на контакт и држи 4-5 секунди. Ако целиот кластер ти е ОК, тогаш е до давачот на мењачот. Ако е до него, тогаш побарај на старо некаде СИГУРНО има таков сензор и ќе го земеш за евтини пари ;)
 

head

ЧОВЕКОТ СО МАЛО ТЕЛО
Член од
15 септември 2005
Мислења
1.386
Поени од реакции
560
- ESP(ABS+EBD+TCS+HAC+VSM)
Другар , со среќа да си го возиш Риото , одлична кола е :) Јас возам Ceed веќе втора година и многу сум задоволен од него .

Само една работа да си ја прашаш во салон , а тоа е дали ESP иде сериски или е со доплата !!!
Ова ти го кажувам од лично искуство . Имено кога го купив сидот со ЕХ + ниво на опрема пред година и нешто , во каталогот на нивната интернет страна стои дека Сидот иде со ЕСП ( http://kiamotors.com.mk/cenovnici/ceed.pdf - види на втората страна ) , меѓутоа подоцна испадна дека за ЕСП треба да доплатам 500 евра :eek:
 
Член од
23 март 2011
Мислења
626
Поени од реакции
323
Другар , со среќа да си го возиш Риото , одлична кола е :) Јас возам Ceed веќе втора година и многу сум задоволен од него .

Само една работа да си ја прашаш во салон , а тоа е дали ESP иде сериски или е со доплата !!!
Ова ти го кажувам од лично искуство . Имено кога го купив сидот со ЕХ + ниво на опрема пред година и нешто , во каталогот на нивната интернет страна стои дека Сидот иде со ЕСП ( http://kiamotors.com.mk/cenovnici/ceed.pdf - види на втората страна ) , меѓутоа подоцна испадна дека за ЕСП треба да доплатам 500 евра :eek:
Фала брат што ме советуваш,ама веќе прашав и го има esp-то;) дури и на пробното возење тој од салон ми покажа како функционира:vozbud: така да го ма во фул опремата..иначе и бојата веќе е одлучена,бев на царински склад,ја видов,и следниов петок,или опнеделник,веќе ќе биде спремна за да ја земам:vozbud::vozbud::vozbud::vozbud:
 
Член од
11 февруари 2012
Мислења
19
Поени од реакции
21
Ве молам за одговор. имам типо на плин и во возење застана и команднотокопче од кое се префрла од плин на безни не светеше. после малку го удрив проработе сега коплет е во аут. б
ве молам дали некој знае што е проблемот?
 

Lu5

Som la gent Blaugrana!
Член од
30 ноември 2011
Мислења
4.216
Поени од реакции
7.277

Белава ептен и стој на риово, и овие бандаши топ се.
 
Член од
1 октомври 2010
Мислења
368
Поени од реакции
30
KAKVI posledici mozat da se pojavat dokolku kola sto ima motor na kais se pali so guranje ..tatkomi so negovi kolegi mu pomognale na rabota da zapali ama sega ima cuden zvuk od kajsot znaci ko da zakacuva na neso ja sumljam deka e na maskata koja stoi do nego INACE KAJSOT E MENJAN PRED 2 NEDELI
 
Член од
12 февруари 2012
Мислења
227
Поени од реакции
25
Dali nekoj znae kade mozam da gi najdam slednive delovi za Honda Civic 1.8 1. Predna dolna plastika ( mal spoiler ) 2. Plastika za desno predno podkrilo 3. Ramka za desno predno trkalo (nadvoresna) 4. Kutija za filter ( Stoi napred dole pred motorot)
 

Attachments

Kajgana Shop

На врв Bottom