Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

proud_89

Legenden sterben nie!
Член од
17 јануари 2011
Мислења
147
Поени од реакции
87
Не знам дали е тука соодветно да го поставам прашањево али ми треба некој што имал искуства со вакви коли да ми одговори. Значи не прашање од типот колку троши или што туку се работи за какви се моторите на овие коли, колку се издржливи и дали има некој искуство со истите. И колку чинат деловите.
-Renault Megane 1.4 2008 година
-Kia Rio 1.5i 2008 година
-Peugeot 206 1.4i 2008 година
-Seat Cordoba 1.4i 2009 година
-Citroen c4 2008 godina
-Chevrotel Aveo

Благодарам однапред!
 

...МаКи...

Иван Карадак
Член од
26 ноември 2008
Мислења
45
Поени од реакции
9
Не знам дали е тука соодветно да го поставам прашањево али ми треба некој што имал искуства со вакви коли да ми одговори. Значи не прашање од типот колку троши или што туку се работи за какви се моторите на овие коли, колку се издржливи и дали има некој искуство со истите. И колку чинат деловите.
-Renault Megane 1.4 2008 година
-Kia Rio 1.5i 2008 година
-Peugeot 206 1.4i 2008 година
-Seat Cordoba 1.4i 2009 година
-Citroen c4 2008 godina
-Chevrotel Aveo

Благодарам однапред!
Renault Megane 1.4 2008 Прекрасен мотор висока потрошувачка и скапи делови
Peugeot 206 1.4i 2008 до сега нема произведено подобар модел затоа и го тераат уште од 98ма бензинец да троши испод 10 не очекувај за делови е едноставен супер е и прилично евтин
Seat Cordoba 1.4i 2009 недоволно квалитетна со мн добар motor. истиот го вози голф 4 и 5 потрошња висока скапи делови.
Citroen c4 2008 ако станува збор за HDI тогаш ова ти е најдобар избор ид сите предходни. мн мала 6 потрошувачка град 4 отворено квалитетна изработка и мн скапи делови.
Chevrotel Aveo ова ти е бижутерија...

 
Член од
4 мај 2007
Мислења
598
Поени од реакции
208
Знае некој колку чини спортски издув за опел астра G1.6 ? :) И уште едно прашање, ќе се добие поостар звук земајќи во предвид дека колата е на плин ? :D
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Дали дава резултат рачно полирање со течна паста или да не фрлам џабе пари (400-500 денари е)
 

Yan Gillan

Iron Maiden - my religion
Член од
12 мај 2006
Мислења
642
Поени од реакции
19
Вака сеа... еве едно прашање мене што ми се дешава последно време.. Имам Голф 4 тди, проблемот ми е тоа што што до пред 2 недели одеднаш цела шалтабла престана да ми свети ( копчиња за стакла, климата се околу мене) освен километражата што свети ама со мн слабо светло... Ги проверив осигурачите еден по еден и сите беа исправни, тие што беа наменети за тие светлата ги заменив, ама без никаква промена... што е интересното е од време на време светнуваат на 2 до 3 мин и се гасат. Бев кај еден локален електричар и ми рече дека може да биде до одпорникот кај сензорот за намалување и зголемување на светлото на километражата... Дали некој имал искуство со ваков проблем и дали некако успеал да го реши или па мислење до што од прилика може да биде...
Otidi si na elektricar mozno e da ti gubi kontakt nekade u instalacijata i od vreme na vreme pri nekoj potres da proraboti i pak da se iskluci. Ja imav vakvo iskustvo so dugackoto svetlo na leviot far, de rabotese de ne i na kraj si go odnesov i ispadna deka na eden spoj zicata izgubila kontakt. A mozno e i toa so ti rekol toj elektricarot senzorot da ne ti e neso ispraven mada toj koa ke rikne nema da svetat ic a ne da se palat gasat.
 

...МаКи...

Иван Карадак
Член од
26 ноември 2008
Мислења
45
Поени од реакции
9
Веќе бев кај еден (горенаведениот) и мислам дека ми кажа само bulls*it, ке побарам друг... Како и да е фала на одговорот !
 

JeepMkd

Scratch model builder
Член од
25 јуни 2008
Мислења
1.576
Поени од реакции
468
Знаете ли некој да хромира кај нас? Се работи за мали делчиња, розетни од фар.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Знаете ли некој да хромира кај нас? Се работи за мали делчиња, розетни од фар.
Разбрав дека во Велес имало некој...или по велешките села...
Кога ќе разберам детално, ќе пишам.
 
Член од
24 јули 2008
Мислења
285
Поени од реакции
5
Aj nekoj da mi kaze dali ima vadeno tepison na jugo .. i ako ima dali lesno se vadi i stava ?? Poso kaj mene e kako u stala .. :)))
 

Lajce

Не за сркање
Член од
19 април 2006
Мислења
997
Поени од реакции
116
Некој да ми препорача некој добар сервис за рено во Скопје, по можност да имаат и дијагностика да не е само мајсторска работа.
 

B_O_K_I

RACING maniac
Член од
30 април 2008
Мислења
1.931
Поени од реакции
725
Aj nekoj da mi kaze dali ima vadeno tepison na jugo .. i ako ima dali lesno se vadi i stava ?? Poso kaj mene e kako u stala .. :)))
Миљон пати имам вадено за мене лесно се вади а ке ја опишам постапката ако ти фаќа око вади го теписонот :).
прво ги вадиш седиштата ги вадиш и шините од предните седишта и задното седиште се вади. Следно ги вадиш лајсните што се на прагчињата на вратата, Од лева и десна страна покрај стубот има плехчиња и тие се вадат и на крај вадиш од кај воланот доле едно плехче со 3 штрафа во средината има дупка и поминува воланот низ него. После ослободен ти теписонот и само го вадиш надвор. А и ке заборавев треба да се извади рачката од шалтерот на завртување е и тоа што е скајот треба да се извади. :)
 
Член од
21 април 2009
Мислења
139
Поени од реакции
16
Некој да ми препорача некој добар сервис за рено во Скопје, по можност да имаат и дијагностика да не е само мајсторска работа.
Добар сервисер за рено во скопје е НИКО1 дечките се супер и работат чесно без крадење на оригинални делови (зошто постојат и такви ќе му однесеш еден дел ќе ти стаи друг) и имаат Clip дијагностика. ја ја носам мојава таму откако ми заврши гаранцијата и сум презадоволен
еве ти број ако сакаш да се јавиш:02 321 4444 и моб: 075205476
Не оди у стрит ауто аматери се учат на твојата кола
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
893
Renault Megane 1.4 2008 Прекрасен мотор висока потрошувачка и скапи делови
Peugeot 206 1.4i 2008 до сега нема произведено подобар модел затоа и го тераат уште од 98ма бензинец да троши испод 10 не очекувај за делови е едноставен супер е и прилично евтин
Seat Cordoba 1.4i 2009 недоволно квалитетна со мн добар motor. истиот го вози голф 4 и 5 потрошња висока скапи делови.
Citroen c4 2008 ако станува збор за HDI тогаш ова ти е најдобар избор ид сите предходни. мн мала 6 потрошувачка град 4 отворено квалитетна изработка и мн скапи делови.
Chevrotel Aveo ова ти е бижутерија...
Сето ова, одлично...само спротивно :)

Peugeot/Citroen/Renault - Французи..бегај од нив.

Освен ако не ти се даваат само 3500 денари да смениш филтер за масло (а останатите смртници да плаќаме по 500 денари) тогаш одличен избор ќе направиш, особено зо HDi моторите.

Chevrolet Aveo, одлично количе, само потценето кај нас од овие што носат бижутерија. Ако ти треба салам количе, квалитетно, а да ти брка работа ова е одличен избор оти ќе го купиш од 2009 година - читај: Можеби уште под гаранција!

Е сега, Seat Cordoba 1.4 не чинела?...Пффф...Можам со две раце да ти потпишам дека апсолутно друже не си во право. И тоа со факти. Нема мајстор Томе рече дека не го бива ...или слушнав другар ми се жалел. Има листа на возила и квалитет. ADAC ги прави. Cordobata и воопшто Seat/Skoda се покажаа како извонредни возила по квалитет/цена на одржување/сервиси итн. Кордобата е помала кола па и 1.4 со 80КС и не е така лош избор.
--- надополнето: Jun 18, 2011 11:42 PM ---
Вака сеа... еве едно прашање мене што ми се дешава последно време.. Имам Голф 4 тди, проблемот ми е тоа што што до пред 2 недели одеднаш цела шалтабла престана да ми свети ( копчиња за стакла, климата се околу мене) освен километражата што свети ама со мн слабо светло... Ги проверив осигурачите еден по еден и сите беа исправни, тие што беа наменети за тие светлата ги заменив, ама без никаква промена... што е интересното е од време на време светнуваат на 2 до 3 мин и се гасат. Бев кај еден локален електричар и ми рече дека може да биде до одпорникот кај сензорот за намалување и зголемување на светлото на километражата... Дали некој имал искуство со ваков проблем и дали некако успеал да го реши или па мислење до што од прилика може да биде...
Некое потенциометарче ти е зезнато на шал таблата. Однеси го на електроничар да го провери. Ако не...ново...на старо. Не би требало да е многу скапо.
 

Alekr

Kajgana's Heroj Ulice
Член од
28 ноември 2010
Мислења
2.728
Поени од реакции
1.913
Дечки колку пари е еден филтер за парното? Ако е посебен а незнам тогаш се работи за Вектра Б....



 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.099
Поени од реакции
1.885
Дечки колку пари е еден филтер за парното? Ако е посебен а незнам тогаш се работи за Вектра Б....



Филтер за полн се вика, инаку најефтини филтри и такви работи за Опел имаш пред железничка од страната кај кафичот авенија, има за санитарија дуќан итн и таму имаш мало дуќанче за опел ... еве ти телефон 02-2460-145 или моб 070-673-015
 

Kajgana Shop

На врв Bottom