Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
18 јули 2012
Мислења
1.099
Поени од реакции
694
Imam hyndai i 30 1.6 dizel , napraiv mal servis smeniv i filter nafta , no ot togas mi prai problem kolata na palenje , nekogas vrgla kolata , treba da se pritisne kopceto nad filterot za da pali , posle.nedela dena nema problem , sto moze da bide ?!
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.364
Поени од реакции
6.836
На првиот линк стои кај мене возилото (мислев ќе ти излези) ама изгледа дека хромот си ги запамти колачињата и без да се најавам или да имам логин профил си стои колата.
Инаку...
Chevrolet Aveo 1.4 benzin, 2010
T250, T255
74kw, 101hp

Држач за мотор побарав сега локал во уште еден два поголеми дуќани, цук, нема.

А од Амазон и Ебау не нарачвам пошто не знам преку кој доставувач ќе ми пратат. Сега пред недела дена ми пратија штоп светло (нарачано преку ебау беше) и лиферантот GLS не ми го испорача па морав да одам до главниот нивни магацин во Дортмунд, да се ебавам, да го барам, арно шо видов емаил дека уствари дошле на домашна адреса, а уствари не дошле ;)

Него, друга пиздарија се има десено... сеа на автопат гас папуча до патос колата крева многу полека обртаи и не влечи, дали е можно од сензорите на усисна грана да е тоа или нешто друго?

Обично кога ќе ја запалев на ладен мотор знаеше малку да играат обртаите околу 1000 и ќе се стабилизираше, потоа кога ќе загрееше моторот не прави така. Не е саух или нешто слично пошто не беше така ладно и башка шо досега со влечењето немаше мака... сега го јави ова. Ексик кој ќе бара по сензорите шо е како е.

Евтин OSD читач ќе ми кажи кој код е грешка (ако има воопшто извадено) или цук? Да знам барем да не лупам 30-40еур за читач туку директива да ги нарачам сензорите. Еден горе на усис го гледам кај е, другиот појма немам, мајсторот ми рече тогаш ко ја носев дека уште еден има долу.
Druzhe sega mi go zaeba seto znaenje!
Abe mislev deka imash nekoj Opel .
Za ova chudo nemam pojma shto drzhach da zemish. Pobaraj FEDI ako mozhish da najdish.

Inache i Citac od 3€ ce ti zavrshi po praviolo rabota.
Bez diagnostika ne mozhi nikoj da ti daj sovet.
Автоматски споено мислење:

Imam hyndai i 30 1.6 dizel , napraiv mal servis smeniv i filter nafta , no ot togas mi prai problem kolata na palenje , nekogas vrgla kolata , treba da se pritisne kopceto nad filterot za da pali , posle.nedela dena nema problem , sto moze da bide ?!
Ako ne se lazham Toa kopceto nad filterot e za da go izvadi vozduhot. i treba da pumpash povejche pati.
A ako sega se e vo red najverojatno zatoa shto uspeal cel vozduh da go izvlechi sam.
Potochno nekoj shto ima Hyndai.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.841
Поени од реакции
10.506
Druzhe sega mi go zaeba seto znaenje!
Abe mislev deka imash nekoj Opel .
Za ova chudo nemam pojma shto drzhach da zemish. Pobaraj FEDI ako mozhish da najdish.

Inache i Citac od 3€ ce ti zavrshi po praviolo rabota.
Bez diagnostika ne mozhi nikoj da ti daj sovet.
На Opel Corsa D носи мотор, тоа и јас не знаев но Мартин ми кажа уште пред да ја купам.
Мора да е од тие некои сензори *сумњам ради палењето или трансмисијата ако има сензор (сега ќе гледам по сликите, мислам по сеќавање имаше на левата страна еден) и од константно течење масло нешто ако има затнато и не чита. Ќе пробам со WD40 да одмасатам ако е така... ако има фајде, ако не скенерче да најдам утре локално (да не го чекам и тоа од нет) па да видиме.

За држачите, бадијала, ми се ближи тргање на пат, ќе терам вака и онака поголем дел од тресењето се реши па кога ќе се вратам ќе си ја пробам среќата пак со амазон или и-беј па ќе се бркам со лиферантите.
Старите ќе ги вратам па да видам дали ќе рефундираат пари, многу ми играат за воопшто да застани мотор на нив да клапни па уште да ги држат тие вибрации, наместо да е крута гума со рака може да го движиш горе-долу.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.589
Поени од реакции
8.006
Да прашам слично, го видов ова видео на Јутубе, за извоз на кинески автомобили електро и ICE па да прашам какви се можностите за увоз на кинески автомобили во не ЕУ земји, без Албанија, Македонија, Црна Гора, Србија https://youtu.be/RLGFJBUw6mo?si=5d1WqyyujLL1hFwv
Државата е "приватна имовина" на цреповите што ги гласаме и нивните слуги. Зошто тие се тепаат да добијат на избори м? Нормално за са ги користат бенефициите кои им ги пружа.

За сите други од колачот останува само :pusigo:

Си има одредена квота за увоз без царина за нивните, а за другите за да нема конкуренција на првите има царина сигурно над 50% плус "сертификати" бла бла.

Не е се така како што ти изгледа на јутуб :cautious:
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.960
Поени од реакции
1.428
За Manuelle Getriebe, наоѓам и од Топран и од други производители ама 10 штрафа е

Колку јас гледам кај мене, има 11 и распоредот не е баш зихер тој.
Прегледај го приврзокот 422116

Топран ќе нарачам колку само да споредам дали може да се заврши работа со него според отворите на штрафовите инаку не би отворал сега таму пошто мајмунот од сервисер не ми замени очигледно.
Морам да ставам нов дихтунг, да предихтовам и да видам дали вака масти од него или од спој на мењач со мотор (пошто пред да го сменам тој на средина држачот на мењач тресеше леле мори мајко, па како последица на тоа).

Друга работа, не најдов држачи на мотор ни од Миеле ни од Лемфордер преку нивните официјални страници, не сакам да земам од ибеј, амазон и слични или препродавачи, па ќе пробам тука локално сега во 1-2 дуќани ако најдам. Доколку не, утре и онака имам термин вгаража (не сакав да откажувам) ќе го монтирам овој лево Imperum шо ми стигна дома со претходната нарачка од Аутодок кога нарачав и иако не ми се свиѓа ќе пробам дали уште тие 30% тресење што ги осеќам од претходната состојба ќе се намалат.

Доколку не, ќе нарачам Лемфордер од ибеј или кај и да најдам па кога ќе се вратам од одмор ќе си ебавам векот накнадно.

Трето прашање, да го искористам постот да не гњавам пак:
Шо сензор е овој?
Назад е на моторот т.е. картерот и бајаги е замастен.
Назив на англиски или германски, како да го гуглам?

Прегледај го приврзокот 422117
Toj e senzor za nivo na maslo vo karterot. Poarno ne go gibaj ako si meri kako sto treba. Inace lemforder,komodore,komnline ti se ok marki.Topran se zamenski ali se pokazaja podobri od eskaef. Istite gi koristev na sevrolet cruze 2012.
 
Член од
20 јануари 2023
Мислења
345
Поени од реакции
452
На Opel Corsa D носи мотор, тоа и јас не знаев но Мартин ми кажа уште пред да ја купам.
Мора да е од тие некои сензори *сумњам ради палењето или трансмисијата ако има сензор (сега ќе гледам по сликите, мислам по сеќавање имаше на левата страна еден) и од константно течење масло нешто ако има затнато и не чита. Ќе пробам со WD40 да одмасатам ако е така... ако има фајде, ако не скенерче да најдам утре локално (да не го чекам и тоа од нет) па да видиме.

За држачите, бадијала, ми се ближи тргање на пат, ќе терам вака и онака поголем дел од тресењето се реши па кога ќе се вратам ќе си ја пробам среќата пак со амазон или и-беј па ќе се бркам со лиферантите.
Старите ќе ги вратам па да видам дали ќе рефундираат пари, многу ми играат за воопшто да застани мотор на нив да клапни па уште да ги држат тие вибрации, наместо да е крута гума со рака може да го движиш горе-долу.
Dosega ne sum imal problem za nabavka na nekoj del, ako ne se naodja nov, poloven ke go ima, na pr. alternator za BMW nov e 1000-+ E, go kupiv poloven za 100E i eve cetvrta godina e OK. Samo ednas zedov poloven viljuska za Kavasaki od Anglija za 200E i transport plativ 80 E, i po nekoj mesec gledam kaj Dzani vo Sk ja imase poeftina a podobra :) Tuku ima dosta raboti kaj Autodoc na pr. poeftini od kaj nas, ama transportot e skap i pak nisto.
Tuku ti gledam dosta se interesiras za razni nabavki i sam go cepkas Chevrolet Aveo-to a cesto ne mozes da najdes del ili ne znaes sto e. E pa za skoro site koli ima prikazi na delovi (vo razlicni formi, na pr. za Alfa se vika Eper, za BMW RealOEM...) ednas pronajdi go toa po Net pa tamu ke gi najdes so sliki i opisi site delovi so fabricki oznaki. Posle po toj fab. broj prebaruvaj po net. Probaj na pr. so https://nemigaparts.com/ a ima poveke vakvi sajtovi.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.841
Поени од реакции
10.506
@martin01 и @kostatkb фала ви за одвоеното време и за коментарите, ќе се обидам да се снајдам.

Дали евентуално заете кои сензори треба да се менуваат на кола кога имам проблеми со забрзување? Исто, за сензори кои произведувачи или нема врска кој е?
На минатата кола и таа пред неа (во МКД дури бев) земав кинезарија па си функционираа.

Синоќа немав време веќе да гуглам, преморен бев, денес рано почнува денот но со други обврски.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.589
Поени од реакции
8.006
@martin01 и @kostatkb фала ви за одвоеното време и за коментарите, ќе се обидам да се снајдам.

Дали евентуално заете кои сензори треба да се менуваат на кола кога имам проблеми со забрзување? Исто, за сензори кои произведувачи или нема врска кој е?
На минатата кола и таа пред неа (во МКД дури бев) земав кинезарија па си функционираа.

Синоќа немав време веќе да гуглам, преморен бев, денес рано почнува денот но со други обврски.
Сензори не би менувал ако не ти излезе грешка код. Кога сензорите потфрлаат речиси секогаш избацува код.
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
2.157
Поени од реакции
4.705
И да сакаш Хечбек да купиш веќе нема. Останаа само Германциве со нив, а они се оддалечуваат од нив пополека.

Сувовие и кросоверс ми се прегрди, никаков спортски дух во нив. Потсетуваат на дебел Американец.
 
Член од
30 јануари 2014
Мислења
643
Поени од реакции
377
MOžebi ke bide i takov trend, no drug trend se ogromnite džipovi i SUV-ovi. Kako i smešnite dizajni na kineskite električni i ostanati avtomobili
 
Член од
29 јуни 2024
Мислења
47
Поени од реакции
34
Авотомобили кои повеќе нема да се проиѕведуваат:
ајповеќе ми е жал за Алфа Ромео Гулијета

https://www.unirent.rs/blog/automobili-koji-se-od-2025-godine-vise-nece-proizvoditi-249.html
Kako se pokazhani Alfa Romeo Dzulijeta na staro se dvizat 6.000 evra
Автоматски споено мислење:

Mislam deka trendot ke odi na koli slicni na Tojota Urbankruzer, Citrien C3 caktus....t.e. mali suv vozila. Kratki jo visoki. Tojota ima dosta novi modeli od taa klasa
son mi e da kupi Shkoda Jetti
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.960
Поени од реакции
1.428
@martin01 и @kostatkb фала ви за одвоеното време и за коментарите, ќе се обидам да се снајдам.

Дали евентуално заете кои сензори треба да се менуваат на кола кога имам проблеми со забрзување? Исто, за сензори кои произведувачи или нема врска кој е?
На минатата кола и таа пред неа (во МКД дури бев) земав кинезарија па си функционираа.

Синоќа немав време веќе да гуглам, преморен бев, денес рано почнува денот но со други обврски.
Maf senzor
Map senzor
Lambda sonda
Vakum solenoid
Senzor na turaza
Senzor na radilica i bregasta
Sensor za pritisok na gorivo
Senzor za leptiri na usisna grana.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom