Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.830
Поени од реакции
10.461
Prijatele jas rabotev klimi pred 20 godini i imam vo Mercedes C220 Kola bez Klima montirano Klima Avtomatik od E220 Mercedes
Takvo neshto ima SAMO ushte eden coek (Koj raboti vo Stuttgart vo Mercedes Fabrikata) od Germanija napraveno i nikoj drug!
Ako gi najdam slikite ce gi postiram ovde.

Taka da bidime pojasno.
Не ти спорам ништо, олабај се, како шо гледаш и во коментарот мој го потврдив твоето мислење, само во првичниот коментар пишев што прашуваа по дуќани т.е. дека не си ја знаат работата.

Кога можи јас како лаик да ти го кажам тоа, ти како чоек шо го работел уште 20 маани ќе му најдиш.
Излезе сервисерот и тој кажа шо е и како е, овие вработените на шалтер за кур земаат плата.

Во мкд за клими не ми кажвај, сум научил на потежок начин, кај Мендета од Плимот бев да ми ја среди пошто пушташе на спој кај едно од цревата кај шо спојва со цевката. Му ја даде на некое од децата, наместо спојка за клима шо се користи (со мазен цилиндар) ми ставија за плин (со ребраст) и пушташе пак под притисок.

Отидов после кај Антонио (не работи веќе), ја среди + наполни посалам гас ваљда (пошто и во нив има разлика изгледа од производител до производител), 2 години дури не ја продадов во колата не се влегваше летно време, права ладњача беше. Луѓе шо возев бараа да ја гасам климата пошто им било ладно.

Така да, точно, мајстори има некои постари кои си ја знаат работата и тие се бројат на прсти (еве тој Антонио не ни работел повеќе, го ограбиле човекот во станот и гаражите), а од овие новите и приучени мајстори - фала им. За поправки од јутуб и вака со прашвање по луѓе знаеме и сами, ни фали само алат и слободно време.

А тебе што си правел такви работи на мерџанот, свака ти дала, затоа се и ваквите теми за да учиме едни од други.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.351
Поени од реакции
6.813
Не ти спорам ништо, олабај се, како шо гледаш и во коментарот мој го потврдив твоето мислење, само во првичниот коментар пишев што прашуваа по дуќани т.е. дека не си ја знаат работата.

Кога можи јас како лаик да ти го кажам тоа, ти како чоек шо го работел уште 20 маани ќе му најдиш.
Излезе сервисерот и тој кажа шо е и како е, овие вработените на шалтер за кур земаат плата.

Во мкд за клими не ми кажвај, сум научил на потежок начин, кај Мендета од Плимот бев да ми ја среди пошто пушташе на спој кај едно од цревата кај шо спојва со цевката. Му ја даде на некое од децата, наместо спојка за клима шо се користи (со мазен цилиндар) ми ставија за плин (со ребраст) и пушташе пак под притисок.

Отидов после кај Антонио (не работи веќе), ја среди + наполни посалам гас ваљда (пошто и во нив има разлика изгледа од производител до производител), 2 години дури не ја продадов во колата не се влегваше летно време, права ладњача беше. Луѓе шо возев бараа да ја гасам климата пошто им било ладно.

Така да, точно, мајстори има некои постари кои си ја знаат работата и тие се бројат на прсти (еве тој Антонио не ни работел повеќе, го ограбиле човекот во станот и гаражите), а од овие новите и приучени мајстори - фала им. За поправки од јутуб и вака со прашвање по луѓе знаеме и сами, ни фали само алат и слободно време.

А тебе што си правел такви работи на мерџанот, свака ти дала, затоа се и ваквите теми за да учиме едни од други.
Ne be ubavo te razbrav, samo sakav da se nadovrzam a i da ti objasnam kako odaat tie raboti!
Se e vo red ;)
Nareden pat koga ce imash maka bez razlika za shto okolu koli ili elektronika poveli javi se!
Pozdrav
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.146
Поени од реакции
21.786
Ne e Kazanche za Klima tuku Isparuvach ili na Germanski vedämpfer ili na Angliski condenser;)
Ne vi se mesam vo strucnite nazivi ali ako zborame za napred kaj ladnjakot za voda, togas tuka toj go vikame ladnjak za klimata, ako zborame za vnatre vo kabinata togas kazanceto od klimata :toe: .
Da ne komplicirame bez potreba ;)
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.830
Поени од реакции
10.461
Ovie kolku sto vidov isporacuvaat samo vo D, i vo zemji od EU, ja nema Makedonija?
Гастербајтерски форум другар :D конкретно и јас и Војаџер, Ивица, Кадаиф живееме во Имачка па затоа и околу дел тука што се наоѓа консултации и коментари.

Доколку ти треба нешто, а немаш во МКД да го најдеш, пиши порака ќе се организираме да ти се прати некако.

Мене на пример никако дихтунг за казанчето за масло од мењачот не ми излегува, сега ќе видам и на оваа страна ама тоа што досега најдов беше со макс 8 штрафа, а кај мене има 10 (иако формата е иста).
Така да или од МКД ќе барам или тука ќе го нарачам овај па со скалпер ќе отворам уште 2 дупки доколку другите лежат на соодветните места.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.351
Поени од реакции
6.813
Гастербајтерски форум другар :D конкретно и јас и Војаџер, Ивица, Кадаиф живееме во Имачка па затоа и околу дел тука што се наоѓа консултации и коментари.

Доколку ти треба нешто, а немаш во МКД да го најдеш, пиши порака ќе се организираме да ти се прати некако.

Мене на пример никако дихтунг за казанчето за масло од мењачот не ми излегува, сега ќе видам и на оваа страна ама тоа што досега најдов беше со макс 8 штрафа, а кај мене има 10 (иако формата е иста).
Така да или од МКД ќе барам или тука ќе го нарачам овај па со скалпер ќе отворам уште 2 дупки доколку другите лежат на соодветните места.
Drugar,
Shto Dichtung ti treba?
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.077
Поени од реакции
14.993
dali ste imale iskustvo ili pak nekoj so iskustvo koj kupuval ili nabavuval koli od Abu Dabi ili Dubai i kolku idela cela procedura so kontenjer transport najeftina varijanta

Se fati i ti na ovaa jadica????:D


 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.830
Поени од реакции
10.461
Drugar,
Shto Dichtung ti treba?
За Manuelle Getriebe, наоѓам и од Топран и од други производители ама 10 штрафа е

Колку јас гледам кај мене, има 11 и распоредот не е баш зихер тој.
1719840820985.png

Топран ќе нарачам колку само да споредам дали може да се заврши работа со него според отворите на штрафовите инаку не би отворал сега таму пошто мајмунот од сервисер не ми замени очигледно.
Морам да ставам нов дихтунг, да предихтовам и да видам дали вака масти од него или од спој на мењач со мотор (пошто пред да го сменам тој на средина држачот на мењач тресеше леле мори мајко, па како последица на тоа).

Друга работа, не најдов држачи на мотор ни од Миеле ни од Лемфордер преку нивните официјални страници, не сакам да земам од ибеј, амазон и слични или препродавачи, па ќе пробам тука локално сега во 1-2 дуќани ако најдам. Доколку не, утре и онака имам термин вгаража (не сакав да откажувам) ќе го монтирам овој лево Imperum шо ми стигна дома со претходната нарачка од Аутодок кога нарачав и иако не ми се свиѓа ќе пробам дали уште тие 30% тресење што ги осеќам од претходната состојба ќе се намалат.

Доколку не, ќе нарачам Лемфордер од ибеј или кај и да најдам па кога ќе се вратам од одмор ќе си ебавам векот накнадно.

Трето прашање, да го искористам постот да не гњавам пак:
Шо сензор е овој?
Назад е на моторот т.е. картерот и бајаги е замастен.
Назив на англиски или германски, како да го гуглам?

1719841469939.png
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.351
Поени од реакции
6.813
За Manuelle Getriebe, наоѓам и од Топран и од други производители ама 10 штрафа е

Колку јас гледам кај мене, има 11 и распоредот не е баш зихер тој.
Прегледај го приврзокот 422116

Топран ќе нарачам колку само да споредам дали може да се заврши работа со него според отворите на штрафовите инаку не би отворал сега таму пошто мајмунот од сервисер не ми замени очигледно.
Морам да ставам нов дихтунг, да предихтовам и да видам дали вака масти од него или од спој на мењач со мотор (пошто пред да го сменам тој на средина држачот на мењач тресеше леле мори мајко, па како последица на тоа).

Друга работа, не најдов држачи на мотор ни од Миеле ни од Лемфордер преку нивните официјални страници, не сакам да земам од ибеј, амазон и слични или препродавачи, па ќе пробам тука локално сега во 1-2 дуќани ако најдам. Доколку не, утре и онака имам термин вгаража (не сакав да откажувам) ќе го монтирам овој лево Imperum шо ми стигна дома со претходната нарачка од Аутодок кога нарачав и иако не ми се свиѓа ќе пробам дали уште тие 30% тресење што ги осеќам од претходната состојба ќе се намалат.

Доколку не, ќе нарачам Лемфордер од ибеј или кај и да најдам па кога ќе се вратам од одмор ќе си ебавам векот накнадно.

Трето прашање, да го искористам постот да не гњавам пак:
Шо сензор е овој?
Назад е на моторот т.е. картерот и бајаги е замастен.
Назив на англиски или германски, како да го гуглам?

Прегледај го приврзокот 422117
Abe prijatele ne e ova Fico pa aj ce go bidi!
Delovi se porachivaat po voziloto podatoci, Makra, Model, Godina na proizvodstvo, KW..
Zatoa napishi shto imash doma!

A toj Imperum drzhacot nemoj ic da se zamarash da go stavash.
Toa e poslednoto Kinesko Djubre .

A i zoshto ne bi zemal od Ebay? Jas kupuvam se divo i zhivo poslednive 20 Godini.
Nikogash problemi sum nemal.
 
Член од
29 јуни 2024
Мислења
32
Поени од реакции
24
Se fati i ti na ovaa jadica????:D


ne ne brate ova me potikna od drugar koj raboti vo Abu Dabi so edni Srbi e tie imaat i kanal na Jutub . :)
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.351
Поени од реакции
6.813
Член од
7 април 2015
Мислења
2.695
Поени од реакции
1.605
ne ne brate ova me potikna od drugar koj raboti vo Abu Dabi so edni Srbi e tie imaat i kanal na Jutub . :)
Да прашам слично, го видов ова видео на Јутубе, за извоз на кинески автомобили електро и ICE па да прашам какви се можностите за увоз на кинески автомобили во не ЕУ земји, без Албанија, Македонија, Црна Гора, Србија https://youtu.be/RLGFJBUw6mo?si=5d1WqyyujLL1hFwv
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.830
Поени од реакции
10.461
Abe prijatele ne e ova Fico pa aj ce go bidi!
Delovi se porachivaat po voziloto podatoci, Makra, Model, Godina na proizvodstvo, KW..
Zatoa napishi shto imash doma!

A toj Imperum drzhacot nemoj ic da se zamarash da go stavash.
Toa e poslednoto Kinesko Djubre .

A i zoshto ne bi zemal od Ebay? Jas kupuvam se divo i zhivo poslednive 20 Godini.
Nikogash problemi sum nemal.
На првиот линк стои кај мене возилото (мислев ќе ти излези) ама изгледа дека хромот си ги запамти колачињата и без да се најавам или да имам логин профил си стои колата.
Инаку...
Chevrolet Aveo 1.4 benzin, 2010
T250, T255
74kw, 101hp

Држач за мотор побарав сега локал во уште еден два поголеми дуќани, цук, нема.

А од Амазон и Ебау не нарачвам пошто не знам преку кој доставувач ќе ми пратат. Сега пред недела дена ми пратија штоп светло (нарачано преку ебау беше) и лиферантот GLS не ми го испорача па морав да одам до главниот нивни магацин во Дортмунд, да се ебавам, да го барам, арно шо видов емаил дека уствари дошле на домашна адреса, а уствари не дошле ;)

Него, друга пиздарија се има десено... сеа на автопат гас папуча до патос колата крева многу полека обртаи и не влечи, дали е можно од сензорите на усисна грана да е тоа или нешто друго?

Обично кога ќе ја запалев на ладен мотор знаеше малку да играат обртаите околу 1000 и ќе се стабилизираше, потоа кога ќе загрееше моторот не прави така. Не е саух или нешто слично пошто не беше така ладно и башка шо досега со влечењето немаше мака... сега го јави ова. Ексик кој ќе бара по сензорите шо е како е.

Евтин OSD читач ќе ми кажи кој код е грешка (ако има воопшто извадено) или цук? Да знам барем да не лупам 30-40еур за читач туку директива да ги нарачам сензорите. Еден горе на усис го гледам кај е, другиот појма немам, мајсторот ми рече тогаш ко ја носев дека уште еден има долу.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom