Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
25 февруари 2019
Мислења
351
Поени од реакции
203
Фиат браво 2010 треба да има hill holder со тоа чудо е скоро невозможно да ти изгасни, немаш ни потреба од рачна.
Автоматски споено мислење:

Вчера при спуштање на прилично голема удолница ми светна low coolant level индикаторот, застанав на бензинска да видам дали снемало антифриз случајно, гледам дека е во границите на нормала, палење колата повторно индикаторот не свети повеќе, совет некој дали е можно да светнал порати удолницата или си има некоја друга мака?
Има сигурно мака ако изгубила антифриз, водна пумпа или дихтунг.
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
783
Поени од реакции
261
Има ли некоја најава за закон за автомобили без ДПФ филтер кај нас? Се мислам да го извадам, па да не донесат закон за година-две да не можам да поминам на регистрација?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.361
Поени од реакции
38.335
Има ли некоја најава за закон за автомобили без ДПФ филтер кај нас? Се мислам да го извадам, па да не донесат закон за година-две да не можам да поминам на регистрација?
па не мора у ѓубре да го фрлаш. Чувај го ако има закон ќе го вратиш. Иако возење без опрема ќе чури кога ќе ја нагазиш облаци ќе се креваат, а и ако те допрат може на технички да те пратат со таква парна машина.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.901
Поени од реакции
1.362
Има ли некоја најава за закон за автомобили без ДПФ филтер кај нас? Се мислам да го извадам, па да не донесат закон за година-две да не можам да поминам на регистрација?
3 godini vozam bez dpf i nikakov problem. Na tehnicki vrvis slobodno bez problem. Nema ni cad ni nisto. Ito kajmene se e na OFF i egr i klapna i dpf i katalizator baska remapirana.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.229
Поени од реакции
7.039
Има ли некоја најава за закон за автомобили без ДПФ филтер кај нас? Се мислам да го извадам, па да не донесат закон за година-две да не можам да поминам на регистрација?
Тоа во Англија ги вадат и минуваат на технички без проблеми, ти тука за севернава вукојебина се секираш. Германија е друга прича.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Тоа во Англија ги вадат и минуваат на технички без проблеми, ти тука за севернава вукојебина се секираш. Германија е друга прича.
U Germanija site ste Svetci i pocituvate zakoni.
Ova e isto ko da kazes deka oti ima zakoni, nema pljacki, ubistva itn.
Isto ti e i so dpf samo zatoa sho e u KFG ne znaci deka ne gi vadat ili deka ne minat tehnicki.

Eve germanski servis za cistenje DPF vika deka mnogu vozele bez DPF u Germanija, ali garant ti znaes poveke od niv :D
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.229
Поени од реакции
7.039
U Germanija site ste Svetci i pocituvate zakoni.
Ova e isto ko da kazes deka oti ima zakoni, nema pljacki, ubistva itn.
Isto ti e i so dpf samo zatoa sho e u KFG ne znaci deka ne gi vadat ili deka ne minat tehnicki.

Eve germanski servis za cistenje DPF vika deka mnogu vozele bez DPF u Germanija, ali garant ti znaes poveke od niv :D
Уште ве лажа комунистите во Англија бе пријателе :pos: gettyimages-568905011-612x612.jpg
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Со изваден DPF ќе пројде кола на TÜV каде се мерат 8 различни параметри на издувни гасови? :lolzz:

Утре сабајле тоа во Германија, нека не ве лаже никој.
 
C

confusion

Гостин
Еве ви еден fun fact, деновиве се мачев со колава, мислам и тука пишав, мислев дека ме заебава ДПФот, и ја однесов да го исчистат, средат.
Ми се јавува мајсторот после 4 часа, избушил мало дупче и ставил камера, на колава не сум имал ни ДПФ, ни катализатор, ништо, ништо. Се е извадено, изгасено, плус на сето тоа и изгасен ЕГР вентил.
Еве во септември ќе ми биде 4та регистрација, без никакви издувни гасови да измерат високи или било какви параметри високи, не знам што мерат ама ја да не го дознав ова, ќе бев убеден дека на колата имам се прописно и затоа не „загадува“ или не покажива високи параметри.
Така да стварно, не знам што да ви кажам за муабетов погоре, во МК се е можно.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.229
Поени од реакции
7.039
Со изваден DPF ќе пројде кола на TÜV каде се мерат 8 различни параметри на издувни гасови? :lolzz:

Утре сабајле тоа во Германија, нека не ве лаже никој.
Иди докажи то галактичког :ROFLMAO:

Во Англија врне секој ден, така да тие честички дождот ги симнува брзо на земјата и после нема пробљем :D
Автоматски споено мислење:

Еве ви еден fun fact, деновиве се мачев со колава, мислам и тука пишав, мислев дека ме заебава ДПФот, и ја однесов да го исчистат, средат.
Ми се јавува мајсторот после 4 часа, избушил мало дупче и ставил камера, на колава не сум имал ни ДПФ, ни катализатор, ништо, ништо. Се е извадено, изгасено, плус на сето тоа и изгасен ЕГР вентил.
Еве во септември ќе ми биде 4та регистрација, без никакви издувни гасови да измерат високи или било какви параметри високи, не знам што мерат ама ја да не го дознав ова, ќе бев убеден дека на колата имам се прописно и затоа не „загадува“ или не покажива високи параметри.
Така да стварно, не знам што да ви кажам за муабетов погоре, во МК се е можно.
Блазе си ти
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Со изваден DPF ќе пројде кола на TÜV каде се мерат 8 различни параметри на издувни гасови? :lolzz:

Утре сабајле тоа во Германија, нека не ве лаже никој.
Eve ovie germancive lazat. Eve poso veruvam znaete germanski slobodno prebarajte po internet i vidi dali se vozat koli bez dpf kaj vas. Naivno e da se misli deka u Germanija nemalo sansi.

 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Еве ви еден fun fact, деновиве се мачев со колава, мислам и тука пишав, мислев дека ме заебава ДПФот, и ја однесов да го исчистат, средат.
Ми се јавува мајсторот после 4 часа, избушил мало дупче и ставил камера, на колава не сум имал ни ДПФ, ни катализатор, ништо, ништо. Се е извадено, изгасено, плус на сето тоа и изгасен ЕГР вентил.
Еве во септември ќе ми биде 4та регистрација, без никакви издувни гасови да измерат високи или било какви параметри високи, не знам што мерат ама ја да не го дознав ова, ќе бев убеден дека на колата имам се прописно и затоа не „загадува“ или не покажива високи параметри.
Така да стварно, не знам што да ви кажам за муабетов погоре, во МК се е можно.

Друже мерат црни честици 'саѓи' што ги испушта ауспухот. Ова е тој црн чад што го фрла колата, али ако е исправна колата не треба да чади црно ни без катализатор или без дпф...и кога немаше дпф дизелите тие што беа исправни не чадеа црно. Сигурно не ја пуштиле од фабрика црно да чади облаци да прави, имало и тогаш некакви стандарди за загадување.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.361
Поени од реакции
38.335
ако чури може е голем потрошач на уље или смесата не е наштелувана добро па може треба да ремапира и да се подеси компјутерот. Друго не ми паѓа на памет.
 
Ф

Флеш

Гостин
Земав Мерцедес Ц220 2007

Сакам да сменам јазичното мени , стои германски. Како можам на англиски да наместам да стои? Или мора да појдам на компјутер :sick:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom