Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

C

confusion

Гостин
Друже мерат црни честици 'саѓи' што ги испушта ауспухот. Ова е тој црн чад што го фрла колата, али ако е исправна колата не треба да чади црно ни без катализатор или без дпф...и кога немаше дпф дизелите тие што беа исправни не чадеа црно. Сигурно не ја пуштиле од фабрика црно да чади облаци да прави, имало и тогаш некакви стандарди за загадување.
Тоа ми е муабетот, немам појма што мерат и како мерат, јас бев убеден дека сум „легален“ и по сите прописи, се додека не дознав дека не сум а еве 4та регистрација без никаков проблем, само се надоврзав за муабетот дека без ДПФ и катализатор неможе или ќе се покаже на регистрација.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.912
Поени од реакции
1.379
Црн чад е пребогата смеса на гориво која не се досогорува целосно. Се решава со Smoke limit преку дијагностика. Се сменуват параметрите на вбризгување на гориво и да има лоши дизни да чади поради нив, можи да се корегира со нова мапа да се намали горивото и ќе се намали чадот. Се прај таја метода колку да ја продајш колата пошто по извесен период нема да оди. Ако со дизните е се ок,тогаш smoke limiter ќе е од голема добивка. Е сега честичките што ги испушта без дпф или без катализатор иако нема чад,надвор од мк ќе е проблем.
Ова го праев на мој две коли астра х 1.7 и сеат леон 1.9
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.308
Поени од реакции
7.296
Eve ovie germancive lazat. Eve poso veruvam znaete germanski slobodno prebarajte po internet i vidi dali se vozat koli bez dpf kaj vas. Naivno e da se misli deka u Germanija nemalo sansi.

Галакричког је заборавио енглески па постира линкови кои го потврдуваат тоа што го зборуваме.



This replacement of the DPF and such manipulations are strictly forbidden since the last KFG (Motor Vehicle Act) amendment and is associated with high penalties.
Failure to comply with the ban leads to the cancellation of the registration or approval of the affected motor vehicle.


Слабо англискиот, слабо!
Автоматски споено мислење:

Земав Мерцедес Ц220 2007

Сакам да сменам јазичното мени , стои германски. Како можам на англиски да наместам да стои? Или мора да појдам на компјутер :sick:
Оди на Einstellungen. Па после на Sprache и смени го на енглески.
 
Последно уредено:
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Галакричког је заборавио енглески па постира линкови кои го потврдуваат тоа што го зборуваме.



This replacement of the DPF and such manipulations are strictly forbidden since the last KFG (Motor Vehicle Act) amendment and is associated with high penalties.
Failure to comply with the ban leads to the cancellation of the registration or approval of the affected motor vehicle.


Слабо англискиот, слабо!
Автоматски споено мислење:


Оди на Einstellungen. Па после на Sprache и смени го на енглески.
Jas slabo ili ti? Citaj prvata recenica! Ti kazav samo zatoa sho e zabraneto so zakon ne znaci deka ne gi vadat ili gasat.

I tuka ako te fatat ne te minat na tehnicki.

Bitno e ti da se pravis deka se znaes, a ne e bitno sho napisale servisi i sho e postirano po germanski forumi.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.679
Поени од реакции
38.865
не знам за вас али новава ептен фуш изгледа и делува. Освен задницата што ја направиле убаво другиов дизајн е чист промашај. Еден Голф изгледа боље.
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.687
Поени од реакции
2.545
не знам за вас али новава ептен фуш изгледа и делува. Освен задницата што ја направиле убаво другиов дизајн е чист промашај. Еден Голф изгледа боље.
Убав е дизајнот, единствена замерка е што можеле фаровите малце поголеми да ги направат. Ама 1.4 мотор.... дилбрејкер
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.308
Поени од реакции
7.296
Убав е дизајнот, единствена замерка е што можеле фаровите малце поголеми да ги направат. Ама 1.4 мотор.... дилбрејкер
1.4 пежо моторче: "кхреатиф технологи" шо сакаш поише?
 
Член од
28 мај 2023
Мислења
134
Поени од реакции
125
не знам за вас али новава ептен фуш изгледа и делува. Освен задницата што ја направиле убаво другиов дизајн е чист промашај. Еден Голф изгледа боље.
Мене надворешниот дизајн ми е топ, внатрешен е друга тема... пластичарска
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.912
Поени од реакции
1.379
Опел беше кола до 2019. Сеа над 2019 се пола пежо пола опел од непознато потекло. Инсигниа срање од кола испадна.
За тие пари поарно хонда
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.679
Поени од реакции
38.865
Опел беше кола до 2019. Сеа над 2019 се пола пежо пола опел од непознато потекло. Инсигниа срање од кола испадна.
За тие пари поарно хонда
па Инсигниа никогаш не била на Пежо. Иначе у било кое време најновиот Цивик би го зел пре некој опел, голф или нешто слично.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.308
Поени од реакции
7.296
па Инсигниа никогаш не била на Пежо. Иначе у било кое време најновиот Цивик би го зел пре некој опел, голф или нешто слично.
Муабетов, јас би земал боље јапонски "мерцедес" него ли опел или голф :pos:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom