Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
28 мај 2023
Мислења
134
Поени од реакции
125
Предпоставувам колата е бензинец со мал мотор...дизел и поголем мотор воопшто не треба да додаваш гас за тргнеш освен на екстремни угорници.

Инаку нема што да се блокираш...и да се случи запали ја кола повторно и гледај на ретровизори за да се вклучиш...се работи за осет пред се и си треба искуство кое доаѓа со возење. Најди некој угорен пат кај што нема толку коли и вежбај.
Автоматски споено мислење:




Ако била стварно голема удолница пошол антифризот на една страна во резерварчето па ништо чудно да светнало...провери го нивото кога колата е на рамно паркирана и кога моторот е ладен, пред прво палење. Ако фали ќе дотууриш.
Го проверив на првата бензиска кога излегов на рамно, антифриз имаше доволно, помеѓу минимум и максимум. Од бензинската до дома на пат со нормални угорници-удолници извозав 20тина км и не почна да свети повторно. Исто така ни на удолницата ни после тоа температурата на моторот не надмина 90 степени.
 
Последно уредено:
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.975
Поени од реакции
2.776
Ама најчесто инструкторите цртаа линии у кола кои беа од огромна корист при паркирање.
Ако ти кажам на што се се ориентирав кога полагав на стариот полигон во Прилеп, со нашата Дијана 6 во 1994 година, ќе се скиниш од смеење.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.172
Поени од реакции
15.982
Ти одговорија веќе дека положив пред 6 и пол години. И од тогаш до сега нормално е човек да изгуби осет.
Абе не се паничи, машко си или шо :D Еднаш, два пати ќе го наштелуеш осетот и после рутина ќе ти стане.
Убоо ти рекоја, ако можеш или на некој полигон, ако не у некое село и пробуај.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.695
Поени од реакции
5.736
Ако ти кажам на што се се ориентирав кога полагав на стариот полигон во Прилеп, со нашата Дијана 6 во 1994 година, ќе се скиниш од смеење.
Posto i jas na toj poligin polagav sega sum radoznal :D
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.975
Поени од реакции
2.776
Posto i jas na toj poligin polagav sega sum radoznal :D
Дијаната имаше нула прегледност затоа што стаклата на вратите не се спуштаат надолу туку одат на напред плус има помал ајншлак од Југо и 101 а димензионо беше во таа категорија. За да ја внесам во просторот требаше да се ориентирам не према линии туку према едни дупки што ги имаше на асфалтот. За влакно не ја соборив пречката пред мене.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.679
Поени од реакции
38.864
и јас полагав со едно Саксо без серво, рацете да ти паднат мотајќи воланот на полигон. Имав линии на стаклата за да се водам, иако ми ги избриша таа инструкторката пред да полагам да не видат, па морав да меморирам каде биле линиите. Положив без никакви замерки, но градска 3 пати ме паѓаа.
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.975
Поени од реакции
2.776
и јас полагав со едно Саксо без серво, рацете да ти паднат мотајќи воланот на полигон. Имав линии на стаклата за да се водам, иако ми ги избриша таа инструкторката пред да полагам да не видат, па морав да меморирам каде биле линиите. Положив без никакви замерки, но градска 3 пати ме паѓаа.
Биди среќен со Фиќо што не си полагал. Нај јако беше кога полагавме рачна на угорницата на Варош кај манастирот Архангел Михаил, ако не успееш да тргнеш има по удолницата да те бараат :ROFLMAO:
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.308
Поени од реакции
7.296
Вчера при спуштање на прилично голема удолница ми светна low coolant level индикаторот, застанав на бензинска да видам дали снемало антифриз случајно, гледам дека е во границите на нормала, палење колата повторно индикаторот не свети повеќе, совет некој дали е можно да светнал порати удолницата или си има некоја друга мака?
Opel или Peugeot?
Автоматски споено мислење:

Биди среќен со Фиќо што не си полагал. Нај јако беше кога полагавме рачна на угорницата на Варош кај манастирот Архангел Михаил, ако не успееш да тргнеш има по удолницата да те бараат :ROFLMAO:
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.643
Поени од реакции
5.317
Кај можам да најдам шофершајбна за Форд Фиеста 98ма година?
 
Ф

Флеш

Гостин
Кај можам да најдам шофершајбна за Форд Фиеста 98ма година?
Јас земав од кај Албанците/отпадите накај Тетово . Има и еден Благоја накај Јурумлени има делови . Да прашаш наоколу ?
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.643
Поени од реакции
5.317
Јас земав од кај Албанците/отпадите накај Тетово . Има и еден Благоја накај Јурумлени има делови . Да прашаш наоколу ?
Дај ако имаш телефон испрати ми во порака
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.178
Јас земав од кај Албанците/отпадите накај Тетово . Има и еден Благоја накај Јурумлени има делови . Да прашаш наоколу ?
како се движат цените за оригинални половни
 

Kajgana Shop

На врв Bottom