Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.643
Поени од реакции
5.317
I ce ni kazhis sto bidna?
Манжетната и крајчето од летвата испадна на крајот, не поминав скапо 2.000 денари ме кошташе.

Него ли, сега пак со ново прашање.

Голф 5 TDI 1.9 77kw 105...Од кога го зедов 2-3 години на 2 пати пример на 120кмч брзина имаше мало сецнување и губеше сила. Ја гаснев колата, ја палев и потоа си одеше без проблем. Последниве 2-3 недели нагло се зачести проблемот и скоро на секое второ палење на колата губи сила. Добивам разни совети од луфтмасер, вакуум црева, собран гареж итн. Ваши совети?
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
2.095
Најлесно што може да направиш е да ставиш некој адитив за чистење дизни и добро да ја извозиш на отворено колата...значи потенцирам добро возење не до 2000 вртежи за да не троши. Минимум 100 километра релација со солидно газење по автопат.

За другите работи да ги провериш ти треба дијагностика и добар мајстор.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.695
Поени од реакции
5.736
Манжетната и крајчето од летвата испадна на крајот, не поминав скапо 2.000 денари ме кошташе.

Него ли, сега пак со ново прашање.

Голф 5 TDI 1.9 77kw 105...Од кога го зедов 2-3 години на 2 пати пример на 120кмч брзина имаше мало сецнување и губеше сила. Ја гаснев колата, ја палев и потоа си одеше без проблем. Последниве 2-3 недели нагло се зачести проблемот и скоро на секое второ палење на колата губи сила. Добивам разни совети од луфтмасер, вакуум црева, собран гареж итн. Ваши совети?
Kako shto kazhav i porano.
Kolata na dijagnostika i gi citash greshkite.
Od tuka ti e jasno shto ja maci.

Mozhi da bidi i samo vozdushniot filter.

I kako shto gledas i tamu kade shto si bil ne ti zavrshile Rabota kako sto treba.

Sekoj asolen Service prvo shto praj e da ja procita kolata.

E sega pak treba da barash nekogo, pa termini, ps ova pa ona....
 

DEVIN

Super Сasual Dating - Actual Girls
Член од
30 јуни 2015
Мислења
176
Поени од реакции
51
Контакт број од некој што носи делови за Тојота од Грција?
Се работи за сет ламела Аисин.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.912
Поени од реакции
1.379
Манжетната и крајчето од летвата испадна на крајот, не поминав скапо 2.000 денари ме кошташе.

Него ли, сега пак со ново прашање.

Голф 5 TDI 1.9 77kw 105...Од кога го зедов 2-3 години на 2 пати пример на 120кмч брзина имаше мало сецнување и губеше сила. Ја гаснев колата, ја палев и потоа си одеше без проблем. Последниве 2-3 недели нагло се зачести проблемот и скоро на секое второ палење на колата губи сила. Добивам разни совети од луфтмасер, вакуум црева, собран гареж итн. Ваши совети?
Geometria na turbina.
 

LustingVertigo

Snopdan Dogovich
Член од
1 декември 2017
Мислења
753
Поени од реакции
1.007
Toyota Raw 4x4 2007-2010 модел. Вреди џипчево да се купи? Генерално слушам Toyota пофалени автомобили? Искуство некој? Совет?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.673
Поени од реакции
38.859
Toyota Raw 4x4 2007-2010 модел. Вреди џипчево да се купи? Генерално слушам Toyota пофалени автомобили? Искуство некој? Совет?
ако е бензин километражата треба малце да те загрижува. Нема бензин мотор на Тојота што не троши уље на високи километри. Иначе у глобала океј коли се.
 

LustingVertigo

Snopdan Dogovich
Член од
1 декември 2017
Мислења
753
Поени од реакции
1.007
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.673
Поени од реакции
38.859

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.308
Поени од реакции
7.295
Најлесно што може да направиш е да ставиш некој адитив за чистење дизни и добро да ја извозиш на отворено колата...значи потенцирам добро возење не до 2000 вртежи за да не троши. Минимум 100 километра релација со солидно газење по автопат.

За другите работи да ги провериш ти треба дијагностика и добар мајстор.
Редовно ставам такви адитиви на секои 2000 километри. Освен што моторот работи помирно додека е адитивот е присутен во горивото друг ефект нема. Кога ќе се потроши адитивот се е по старо.
Дека има ефект на чистењето на дизните сум скептичен.
Автоматски споено мислење:

Geometria na turbina.
Филтерот за гориво сменет е?

Голф 5 немаат геометрија на турбина. Со геометрија се мотори со еуро 6. Голф 5 е со обично турбо.
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
281
Поени од реакции
442
Мислење за голф 6 или опел астра Ј

Или препорака нешто до 7 8к еур макс?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom