Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
11 април 2012
Мислења
4.290
Поени од реакции
4.695
36к - имам бонус за environment friendly што ќе ми биде исплатен помеѓу Април и Јуни следна година од 1000
Значи 35к (да потенцирам не е купена во МКД) со пресметана денешна стапка на размена помеѓу локална валута и евро
 
Последно уредено:
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.982
Поени од реакции
14.769
Дали некој знае од што може да е оваа наслага на капачето од садот за антифриз?

Прегледај го приврзокот 348459

Станува збор за Fiat Bravo 1.9 multijet, 88kw, 2007 год. Денес после поминати 4300 km дотурив околу 400-500 ml уље.
-ако е заминат дихтонот на глава. ќе го меша целото масло....а ако е само на капачето вака има шанси да има влага во маслото. или е фалц маслото или влегува од некаде( кај мене на Цитроенот не дихтуваше добро на чепот од шипката за мерење...и од тука влегуваше воздух, а со тоа и влага)

исчисти го добро капачето...и види дали пак ќе се појавува ова
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
36к - имам бонус за environment friendly што ќе ми биде исплатен помеѓу Април и Јуни следна година од 1000
Значи 35к (да потенцирам не е купена во МКД) со пресметана денешна стапка на размена помеѓу локална валута и евро
So sreka druze, ali skapa ko za kia :).Kolku godini imas garancija?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.682
Поени од реакции
38.870
сите нови коли сега се изгор, што ради инфлацијава, што ради тоа што ги тераат да имплементираат скапа еколошка опрема. Сакаат да го убијат бензинот и дизелот, а ретардите немаат со што да го заменат. Бладаат со електрични коли и живеат у некој сај фај филм. Не сметајќи колку ресурси се трошат да се направи една батерија, башка што не ги бива за полнење се чека по пола саат минимум.
 
Член од
11 април 2018
Мислења
205
Поени од реакции
60
Некој совет за зимски гуми, првпат купувам за опел корса д 1.3, некој предлог за модел: добра цена и квалитет и место каде би купил!
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.682
Поени од реакции
38.870
Некој совет за зимски гуми, првпат купувам за опел корса д 1.3, некој предлог за модел: добра цена и квалитет и место каде би купил!
Sava HP2 ги имам јас, многу добра гума. Ги има онлајн на ekupi за ефтини пари. Made in Germany. Бар моите отаде беа.
 
C

confusion

Гостин
Некој совет за зимски гуми, првпат купувам за опел корса д 1.3, некој предлог за модел: добра цена и квалитет и место каде би купил!
Имав Корса Ц, имам 15ки четири зимски, возени само една сезона, марка мислам дека се Комфорсер. Ако ти одговараат може да направиме цена и онака ми дремат во подрум бидејќи ја шитнав корсата.
 
Член од
13 мај 2012
Мислења
54
Поени од реакции
20
-ако е заминат дихтонот на глава. ќе го меша целото масло....а ако е само на капачето вака има шанси да има влага во маслото. или е фалц маслото или влегува од некаде( кај мене на Цитроенот не дихтуваше добро на чепот од шипката за мерење...и од тука влегуваше воздух, а со тоа и влага)

исчисти го добро капачето...и види дали пак ќе се појавува ова
Дали добро сфаќам, од кондензација (влага) во уљето може ова да се појави таква наслага во садот за антифриз?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.682
Поени од реакции
38.870
Дали добро сфаќам, од кондензација (влага) во уљето може ова да се појави таква наслага во садот за антифриз?
тебе 100% ти е рикнат диктонот ако ова ти е капачето од антфризот
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.982
Поени од реакции
14.769
Кај мене на Цитроенот исто вака правеше, и испадна дека влегува воздух од распадната пластика на шипката за мерење на нивото на маслото.
А се спремав за вадење на главата....
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.290
Поени од реакции
4.695
So sreka druze, ali skapa ko za kia :).Kolku godini imas garancija?
Фала друже, поубава (од твоето Ауди де) да си купиш :)
7 години имаат гаранција Киа (од кои специфично за сите што продаваат во Шведска е ова не само киа, првите 3 години јас плаќам обично осигурување а они плаќаат за останатото за да биде фул каско)
Иначе “ефтините” брендови се скоро иста цена како скапите веќе, гледав и Ауди а4 караван (ама од него имаат само бензин/дизел опција 204кс 2.0 тфси/тди мотори) иста цена ми понудија за двете и беше едвај 3к повеќе од киава, ама на аудито годишно данок на загадување му беше 950€ за бензинот, 1050€ за дизелот од друга страна на киава зашто е хибрид и е 35€
Идење до МКД и назад сосе плаќање фери и вињетки/патарини итн итн не ми е 900€

И да биде иронијата поголема Шкода суперб дизел со исто ниво на опрема како аудито спомнато погоре е помалку од 500€ поефтина тука (Ок на аудито понудија пристоен попуст на шкодата беше помал)
И доаѓаме до делот која ти е референтна точка ако споредуваш само со аудито погоре спомнато реално треба да ме стават у лудница зашто сум прифатил да возам киа кога за скоро исти пари е достапно аудито, ама па од друга страна да споредуваме факинг Шкода со обичен мотор спрема хибридов искача грабеш понуда
(хибрид Шкода е поскапа од аудито за некои 4к евра, пак напомена аудито спомнато нема хибрид опција)
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.950
Поени од реакции
6.146
Фала друже, поубава (од твоето Ауди де) да си купиш :)
7 години имаат гаранција Киа (од кои специфично за сите што продаваат во Шведска е ова не само киа, првите 3 години јас плаќам обично осигурување а они плаќаат за останатото за да биде фул каско)
Иначе “ефтините” брендови се скоро иста цена како скапите веќе, гледав и Ауди а4 караван (ама од него имаат само бензин/дизел опција 204кс 2.0 тфси/тди мотори) иста цена ми понудија за двете и беше едвај 3к повеќе од киава, ама на аудито годишно данок на загадување му беше 950€ за бензинот, 1050€ за дизелот од друга страна на киава зашто е хибрид и е 35€
Идење до МКД и назад сосе плаќање фери и вињетки/патарини итн итн не ми е 900€

И да биде иронијата поголема Шкода суперб дизел со исто ниво на опрема како аудито спомнато погоре е помалку од 500€ поефтина тука (Ок на аудито понудија пристоен попуст на шкодата беше помал)
И доаѓаме до делот која ти е референтна точка ако споредуваш само со аудито погоре спомнато реално треба да ме стават у лудница зашто сум прифатил да возам киа кога за скоро исти пари е достапно аудито, ама па од друга страна да споредуваме факинг Шкода со обичен мотор спрема хибридов искача грабеш понуда
(хибрид Шкода е поскапа од аудито за некои 4к евра, пак напомена аудито спомнато нема хибрид опција)
Od kade ja zema kiata? Ovde ke platis danok i se toa so registracija ili nemas namera da ja vozis u mk ili zives vo stranstvo pa cenite sto gi pisas se za nekoja druga drzava ili mk?
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Фала друже, поубава (од твоето Ауди де) да си купиш :)
7 години имаат гаранција Киа (од кои специфично за сите што продаваат во Шведска е ова не само киа, првите 3 години јас плаќам обично осигурување а они плаќаат за останатото за да биде фул каско)
Иначе “ефтините” брендови се скоро иста цена како скапите веќе, гледав и Ауди а4 караван (ама од него имаат само бензин/дизел опција 204кс 2.0 тфси/тди мотори) иста цена ми понудија за двете и беше едвај 3к повеќе од киава, ама на аудито годишно данок на загадување му беше 950€ за бензинот, 1050€ за дизелот од друга страна на киава зашто е хибрид и е 35€
Идење до МКД и назад сосе плаќање фери и вињетки/патарини итн итн не ми е 900€

И да биде иронијата поголема Шкода суперб дизел со исто ниво на опрема како аудито спомнато погоре е помалку од 500€ поефтина тука (Ок на аудито понудија пристоен попуст на шкодата беше помал)
И доаѓаме до делот која ти е референтна точка ако споредуваш само со аудито погоре спомнато реално треба да ме стават у лудница зашто сум прифатил да возам киа кога за скоро исти пари е достапно аудито, ама па од друга страна да споредуваме факинг Шкода со обичен мотор спрема хибридов искача грабеш понуда
(хибрид Шкода е поскапа од аудито за некои 4к евра, пак напомена аудито спомнато нема хибрид опција)
Haha fala ali ke si pocekam nekoe vreme za nova. Jas utre na moeto kuka ke stavam za da moze tocaci da nosam, sho znaci ke treba da go cuvam dolgo vreme.
Ja imam prijatel imase kia ceed 1.6 karavan od 2010god mislam bese. Se iznavozi na kiata ali sal tablata pocna da se odlepuva lol. Ne znam kako se sea novite, ali starite kvalitet nemaa i ne bese komfortna.
Pred 2-3 godini ja prodade skoro bez pari i zema skoda superb karavan bidejki sakase poveke komfort ali bas i nema sreka so nea.
I tuka ima slicni danoci i se plakja spored toa kolku zagaduva. Ja za staroto audi plakjam 30 funti, za novoto 490funti prvite 5 godini, posle se namaluva. Ova poso smenija zakoni za ovie davacki u 2017 pa poveke se plakja iako novata pomalku zagaduva.
Imam drug prijatel sto zema kia niro hybrid i zadovolen e od nea. I kolegi od rabota gi falat hibridote radi potrosuvackata a i pomal danok plakjaat posho pretezno se sluzbeni vozila.

Inace bitno e da ti brka rabota i da ti e okej tebe. Na audito ke nemas 7 godini garancija a i servisi ke ti bidat duplo poskapi.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom