Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.309
Поени од реакции
7.299
или имаш воздух или мастер цилиндарот не чини.
Не правеше колата вака пред да го сменам глицеринот, сега прави само од време на време. Направив термин у овластен сервис да го го усиссат воздухот. Се надевам дека само тоа е проблемот.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.982
Поени од реакции
14.769
Не правеше колата вака пред да го сменам глицеринот, сега прави само од време на време. Направив термин у овластен сервис да го го усиссат воздухот. Се надевам дека само тоа е проблемот.
ако имаш осумка окасто и другар да ти помага..испушти воздух сам...не се масирај по сервиси
 
Член од
21 септември 2011
Мислења
645
Поени од реакции
1.770
Дали има негде да се купи иноксен (метален) оквир за регистерски таблици за кола?
 
Член од
11 јуни 2021
Мислења
362
Поени од реакции
810
Дечки мислење за колава?

 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.682
Поени од реакции
38.869
Дечки мислење за колава?

пали вози, само гледај мотор мењач да е добар и да влече. Други мани немаат овие коли. Можеш и плин многу лесно да и туриш после.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
2.095
Дечки мислење за колава?

Имаат маана со трошење на масло...запали ја на ладно, ако замирисува на изгорено масло кај ауспухот бегај подалеку, исто ако подчаднува т.н. плав чад при возење.


Инаку километражата е доста висока за бензинец, дури и ако е реална. Тешко дека масло не троши.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.912
Поени од реакции
1.379
Дечки мислење за колава?

potrosac na maslo,bucen nad 120km/h, tromav,varijabilen zamaec,cesti problemi so lambda sonda koja kosta 8000denari i moras samo bosch originalna oti amin vrvenje na tehnicki. drugi mani nema. Korozia nemat ovie koli. Sepak na tvoe mesto bi zel 1.7CDTI
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.309
Поени од реакции
7.299
potrosac na maslo,bucen nad 120km/h, tromav,varijabilen zamaec,cesti problemi so lambda sonda koja kosta 8000denari i moras samo bosch originalna oti amin vrvenje na tehnicki. drugi mani nema. Korozia nemat ovie koli. Sepak na tvoe mesto bi zel 1.7CDTI
А меша овој бензинец антифриз и масло?
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.912
Поени од реакции
1.379
А меша овој бензинец антифриз и масло?
sekoja kola mozi da smesa maslo i voda a za dojdi do to treba epten da ja pregrejs i da ja izvozis bez antifriz. Inace posebno ovaj motor 1.6Mpi dosega nemal maka so pregrevanje poso skoro site opel benziski motori imat visoka tolerancia na temperatura. Drugiot motor 1.6 TwinPort 116ks e fiat motor i go ima vo opel i e sklon na pregrevanje. Ovaj so 105ks bez natifriz da go vozis nema da pukni glava na motor.
 
Член од
13 мај 2012
Мислења
54
Поени од реакции
20
Дали некој знае од што може да е оваа наслага на капачето од садот за антифриз?

IMG_20221015_214705.jpg

Станува збор за Fiat Bravo 1.9 multijet, 88kw, 2007 год. Денес после поминати 4300 km дотурив околу 400-500 ml уље.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.682
Поени од реакции
38.869
Дали некој знае од што може да е оваа наслага на капачето од садот за антифриз?

Прегледај го приврзокот 348459

Станува збор за Fiat Bravo 1.9 multijet, 88kw, 2007 год. Денес после поминати 4300 km дотурив околу 400-500 ml уље.
ко кондензација делува. Ако имаш милкшејк и кога ја вадиш прачката да го видиш нивото значи диктон на глава имаш пробиено и ти го меша антифризот со уљето.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.290
Поени од реакции
4.695
Летово замарав за совети за нова кола
Некој од вас тука препорача Субару Оутбек не дека имав желба да го проверам зашто како што пишав тука даноците ми се најголем проблем, ама секако се спроти салонот за хонда мотори па кога го носев моторот на сервис поминав да видам што како е колата. Стварно е голема и пространа, има и можност моторот да биде на етанол (со што данокот се намалува за 90% од 1300€ годишно на 125€) ама етанол кога би фатил накај Македонија гледам чешка/словачка/маџарска/Србија/МКД никаде не можам да го најдам
Затоа ја одминав
На крај се одлучив (денес ја нарачав) за Киа сеед св, 1.6 мотор плагин хибрид
Добив убав попуст плус гратис зимски гуми и гратис сервис за првите 3 години
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.173
Поени од реакции
15.984
Летово замарав за совети за нова кола
Некој од вас тука препорача Субару Оутбек не дека имав желба да го проверам зашто како што пишав тука даноците ми се најголем проблем, ама секако се спроти салонот за хонда мотори па кога го носев моторот на сервис поминав да видам што како е колата. Стварно е голема и пространа, има и можност моторот да биде на етанол (со што данокот се намалува за 90% од 1300€ годишно на 125€) ама етанол кога би фатил накај Македонија гледам чешка/словачка/маџарска/Србија/МКД никаде не можам да го најдам
Затоа ја одминав
На крај се одлучив (денес ја нарачав) за Киа сеед св, 1.6 мотор плагин хибрид
Добив убав попуст плус гратис зимски гуми и гратис сервис за првите 3 години
Колко кеш?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom