Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Здраво,

Со вклучување на парното во колата кај делот на совозачкото седиште од парното се слуша одреден звук, нешто како штурче.
Дали можеби би знаеле што е?
Со вклучување на климата го немав тој проблем.
Во тој дел на кабината се наоѓа малиот хладњак и вентилаторчето што го раздувува воздухот низ системот за ладење/греење во кабина.
Ако слушаш звук на клокотење и парното е слабо, имаш воздух во системот за ладење. Во тој случај треба да се испушти воздух.
Ако слушаш како свиркање, само кога ќе пуштиш да дува парното тогаш тоа е вентилаторчето. Ништо нема да му биде, сем што ќе свирка. Може да се подмачка или смени ако многу ти пречи. Мене на старата кола така ми свиркаше вентилаторот на ладно/влажно време, после некое време престануваше.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
2.095
Здраво,

Со вклучување на парното во колата кај делот на совозачкото седиште од парното се слуша одреден звук, нешто како штурче.
Дали можеби би знаеле што е?
Со вклучување на климата го немав тој проблем.
Четкиците на моторчето за парно. Не е страшно. Може да се среди инаку, не кошта скапо, мислам дека секој авто електричар може да среди.
 
Член од
1 април 2017
Мислења
282
Поени од реакции
43
Зошто на голф 5 2.0 тди на двозонска клима коа ќе пуштам парно, топло дува единствена ако двете подесувања се на HI(HI мислам дека е 30 степени), ако го ставам на 29 енормна е разликата и уопште не се осеќа дека од вентилацијата дува топло што не е случај кога е на HI, некој може да помогне?
 
Член од
27 октомври 2020
Мислења
2
Поени од реакции
2
Во тој дел на кабината се наоѓа малиот хладњак и вентилаторчето што го раздувува воздухот низ системот за ладење/греење во кабина.
Ако слушаш звук на клокотење и парното е слабо, имаш воздух во системот за ладење. Во тој случај треба да се испушти воздух.
Ако слушаш како свиркање, само кога ќе пуштиш да дува парното тогаш тоа е вентилаторчето. Ништо нема да му биде, сем што ќе свирка. Може да се подмачка или смени ако многу ти пречи. Мене на старата кола така ми свиркаше вентилаторот на ладно/влажно време, после некое време престануваше.
Се слуша само свиркање и тоа на одредена јачина,кога е етпен јако пуштено или кога е слабо воопшто не се слуша.
Благодарам на одговорот!
Автоматски споено мислење:

Четкиците на моторчето за парно. Не е страшно. Може да се среди инаку, не кошта скапо, мислам дека секој авто електричар може да среди.
Благодарам!
 
Последно уредено:
Член од
27 септември 2015
Мислења
50
Поени од реакции
42
Знае ли некој карактеристики и потрошувачка за Киа Сепхиа, бензин/плин, 99год. 64kw? И општо одржување.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
2.095
Kia-та е релативно ретка кола кај нас инаку моторот е солиден и е на Мазда. Делови би нашол доста потешко и не знам колку може да биде здрава од 99-та, особено на плин. Земи ја ако ти ја даваат за 800 евра, повеќе не вреди.


Инаку потрошувачка од 12 л. нагоре низ град, тешка кола + не се баш штедливи, тој мотор е од стар ков, проектиран е во 80-тите.


И искрено нема здрава кола на плин стара 15 - 20 години, кај ли ги најдуваш само...барај некоја само бензин што е, многу поголеми шанси имаш да најдеш здрава кола така...ако ти е скапо возење на бензин стави плин ти послем.
 
Последно уредено:
Член од
27 септември 2015
Мислења
50
Поени од реакции
42
Kia-та е релативно ретка кола кај нас инаку моторот е солиден и е на Мазда. Делови би нашол доста потешко и не знам колку може да биде здрава од 99-та, особено на плин. Земи ја ако ти ја даваат за 800 евра, повеќе не вреди.


Инаку потрошувачка од 12 л. нагоре низ град, тешка кола + не се баш штедливи, тој мотор е од стар ков, проектиран е во 80-тите.


И искрено нема здрава кола на плин стара 15 - 20 години, кај ли ги најдуваш само...барај некоја само бензин што е, многу поголеми шанси имаш да најдеш здрава кола така...ако ти е скапо возење на бензин стави плин ти послем.
Не е возена многу, реални 110000. Околу 2 години на плин, моторот работи добро и влече добро. Има покажано на некои место корозија само на шасија.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
2.095
Не вреди повеќе 600 евра сепак...рачунај дека мора корозијата да се среди ако планираш да ја возиш,,,буквално може на два дела ќе се раздели колата ако не се среди...

А за километражата не верувај на приказни многу...на таа киа е механички бројчаникот со прсти може бројките да се вратат па сеа рачунај.
 
Член од
8 март 2017
Мислења
4
Поени од реакции
0
Совет за промена на сет ламела со замаец кај пежо 407
Препорака за добар сервис како и монтирање на фиксен или варијабилен замаец
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
2.095
Менувај варијабилен, фиксен тие калемена работа. Сервис не знам, било кој посериозен сервис ќе ти свршат работа, нема ништо сложено толку.
 

Рунчев

Esi mi dobaaar
Член од
29 мај 2007
Мислења
1.262
Поени од реакции
190
Совет за промена на сет ламела со замаец кај пежо 407
Препорака за добар сервис како и монтирање на фиксен или варијабилен замаец
Колку е разликата во варијабилен, и преправање во фиксен?
Бидејќи мислам ако идеш со фиксен, треба и шинтер ламела, појачана корпа.. Или се става обична ламела и корпа и фиксен замаец, не знам точно како иде тоа.
Ако ти е мала разлика, поарно си е варијабилен, ако е друго помалку вибрации ќе има и на држачите ќе им продолжеш векот.


Sent from my M2003J15SC using Tapatalk
 
Член од
27 септември 2015
Мислења
50
Поени од реакции
42
nosi motor od opel corsa c. Dobri motori, se pokazaja dosta solidni i netrosat maslo.
Dosta tivok motor, ne korozirvat,mnogu dobra sasija nosat i podvozjeto mu e dosta kvalitetno izraboteno.
mana mu e egr i klapnata za ler gas.
Potrosnja vo grat 8 litri a otvoreno 6
Знаеш ли карактеристики и потрошувачка за Киа Сепхиа, бензин/плин, 99год. 64kw? И општо одржување. Не е многу возена, околу 110000, 2 години е на плин, има покажано малку корозија.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.916
Поени од реакции
1.382
Знаеш ли карактеристики и потрошувачка за Киа Сепхиа, бензин/плин, 99год. 64kw? И општо одржување. Не е многу возена, околу 110000, 2 години е на плин, има покажано малку корозија.
9litri grad na benezin a na otvoreno 7litri.
na plin 10 litri grad a otvoreno 8litri.
Korozia zavisi na koe mesto ima. Ako e nazad na vencina, 3000denari e sreduvanje od vence.
Ako ima korozia na pragovi ne ti se isplajka da ja kupivas poso eden prag za sreduvanje e 300evra.
Za odrzuvanje zavisi so ke smenuvas. Nosi ednostavna prednica, ne e skapa za odrzuvanje, mal servis ti e evtin.
Delovi ima novi so naracka imas i polovni.
 
Член од
3 јануари 2013
Мислења
34
Поени од реакции
4
iskustvo nekoj se raboti za Audi A3 zosto obrtometarot vo miruvajne ler ne odi povejce od 5 iladi obrtai
 

Kajgana Shop

На врв Bottom