Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
2.095
Топ 3 нормални коли според тебе до тие пари ? Не сум стрикно ограничен на SUV варијанта така да може да се предомислам
Покрај Шкода некоја, Пежо 308 ќе земеш со многу опрема за тие пари, гледај и Тојота корола.
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.471
Поени од реакции
5.474
До 17к што би земале на ново кај нас, што вреди за парите ? Не сум некој голем познавач на автомобили но засега главен фаворит ми е Hyundai Kona 1.0

Гледам акциска цена имаат 16.990 евра, има шанси да добиеш пониска понуда и од акциската ако платиш во готово или тешко таа работа
Тојота, Сеат, Шкода... доста добро количе за таа сума можеш да најдеш :)
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.980
Поени од реакции
14.765
До 17к што би земале на ново кај нас, што вреди за парите ? Не сум некој голем познавач на автомобили но засега главен фаворит ми е Hyundai Kona 1.0

Гледам акциска цена имаат 16.990 евра, има шанси да добиеш пониска понуда и од акциската ако платиш во готово или тешко таа работа
:D 14 950 so popust.....bez razmisluvanje barem za mene....

 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Decki dokolku nekoj e zapoznaen so 3.0tdi v6 272bhp motorite na audi posle 2016ta godina, me zanima mislenje dali se pogodeni. Gledam edno a6 od 2016 so oprema(360 kameri, samo parkiranje itn) sho tesko se naogja na polovno audi. Malku mi e nad planiran budzet ali bi go zel radi opremata, a i ima samo 80k kilometri realni.
Јас би земал иако немам баш искуство за овој мотор гледај на ЈуТуб рецензери што кажува за овој мотор ,но V6 некако е скапо за одржавање и ако е Квадро земај ,а ако не е тогаш батали


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
1.6 e веќе 24к што е аут оф рејнџ за мене во моментов, што би предложил како алтернатива на Хјундаиво за тие пари ? Kia Sportage 1.6 можеби ?
Види за Kia Ceed таа е добра кола но знај ако си запнал за бензинец тогаш ќе ти троши гориво и секоја недела плаќаш по 1000 денари за гориво или 4500 /5000 денари месечно за гориво без разлика за кое е кола Хјундаи,Киа,Опел ,ВФ генерално зборувам за бензинец и не се залажувај дека со мотор 1000кубика помалку ќе троши што не е точно и знај фрлаш 17к евра за бензинец па ќе зажалиш и потешко ќе продадеш како половно за 13к евра


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
1.637
Поени од реакции
3.654
Јас би земал иако немам баш искуство за овој мотор гледај на ЈуТуб рецензери што кажува за овој мотор ,но V6 некако е скапо за одржавање и ако е Квадро земај ,а ако не е тогаш батали


Sent from my iPad using Tapatalk
Секој мотор над 210-220 коња на Ауди/Волксваген е Кватро/4 моушн, оти со толкава сила само на предн погон не е добро, превише ќе шлајфува колата и стават на сите погон на 4 тркала. Поточно на секој 3.0 дизел стават кватро освен на тај од 204 кс, ама и тај е повише со кватро. Така да тај мотор шо га бара секако е кватро, а и ретко некој да е упознаен толку со тај мотор е оти е доста нов и ретко кој возил таква кола од таа година.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.308
Поени од реакции
7.296
Јас би земал иако немам баш искуство за овој мотор гледај на ЈуТуб рецензери што кажува за овој мотор ,но V6 некако е скапо за одржавање и ако е Квадро земај ,а ако не е тогаш батали


Sent from my iPad using Tapatalk
Кои контрадикторности му ги кажа сеа. Па кватрото е уште поскапо за одржавање :pos:
 

Dr.House

Аудиофил
Член од
18 февруари 2010
Мислења
2.546
Поени од реакции
3.845
Бидејќи сум тотален лаик за лимарија на коли колку би коштало стругање и фарба на преден браник и заден браник, пеглање на двете крила плус фарба отприлика?
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Јас би земал иако немам баш искуство за овој мотор гледај на ЈуТуб рецензери што кажува за овој мотор ,но V6 некако е скапо за одржавање и ако е Квадро земај ,а ако не е тогаш батали


Sent from my iPad using Tapatalk
Odrzuvanje kaj mene e skapo i za 2l radi visokata cena za rabotna raka. Inace quattro e. Servisite proveriv i mala e razlikata, ali osiguranjeto e duplo povekje od ona sho plakjam sea poso u visoka kategorija e.
Автоматски споено мислење:

Кои контрадикторности му ги кажа сеа. Па кватрото е уште поскапо за одржавање :pos:
Pari ne e problem, ke mi pokacat plata za nova godina :D
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
2.095
Бидејќи сум тотален лаик за лимарија на коли колку би коштало стругање и фарба на преден браник и заден браник, пеглање на двете крила плус фарба отприлика?

Од 200 до 400 евра, зависи од мајсторот и колку има за пеглање и стругање. Квалитетно фарбање со квалитетна подготовка за фарба е по 100 евра од панел, кај тебе има 4х100
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.912
Поени од реакции
1.379
Бидејќи сум тотален лаик за лимарија на коли колку би коштало стругање и фарба на преден браник и заден браник, пеглање на двете крила плус фарба отприлика?
100evra dvata branici sose farbanje i spric kit. Dvete krila 100 evra sose struzenje, peglanje i 50evra farbanje.
Cela kola da ja farbas e 500evra struzenje do gol metal, spric kit, zastita i farba +lak.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.985
100evra dvata branici sose farbanje i spric kit. Dvete krila 100 evra sose struzenje, peglanje i 50evra farbanje.
Cela kola da ja farbas e 500evra struzenje do gol metal, apric kit, zastita i farba +lak.
Кoј фaрбa целa кoлa зa 500€ жити се?
Ке пaдне дo метaл бoјaтa зa непунa гoдинa.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.912
Поени од реакции
1.379
Кoј фaрбa целa кoлa зa 500€ жити се?
Ке пaдне дo метaл бoјaтa зa непунa гoдинa.
Site.
Tolku e fsrbanjeto bez peglanje.
Mojata ke se farba za dva dena 500evra cela sose branici struzenje do gol metal. Ako farbas posebno togas e duplo poskapa. Vo novus e 650 vo komora so pecenje na boja.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.951
До 17к што би земале на ново кај нас, што вреди за парите ? Не сум некој голем познавач на автомобили но засега главен фаворит ми е Hyundai Kona 1.0

Гледам акциска цена имаат 16.990 евра, има шанси да добиеш пониска понуда и од акциската ако платиш во готово или тешко таа работа
Оди пробај ги во Шкода, Скала и Kamiq бензинец ти се до таа сума, за некој денар плус ти влегува и октавиа.
За 18к имаш и VITARA 1.4 GL HYBRID 129 KS , оваа троши околу 5 литри на 100км.
За 17 500 имаш Mitsubishi ASX 2.0 мотор 150 KS..
Фиат 500Х поголемата верзија бензинец ја имаш за 17к.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom