Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Ti bi zel a6 a slikata od rs6 haha.i ja bi rs6 ama ke treba i benziska da si kupam lol. Inace ne pagja cenata js iam 6 godini no claim tuka i momentalno plakjam okolu 800 godisno, za a6ka sto sakam da ja zeam najeftinoto osiguruvanje e 1500funti.
Не знам како е во странство за осигурување ,но овде е поинаку и тешко да има РС6 во Македонија туку само има ТДИ па макар и S-Line


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Сигурен си дека е иста цена на одржување и дека еден дефект на кватро побрзо ќе се среди? Кватроето е покомплицирано а соодветно носи и повеќе работни часови за било кој квар. Ако под одржување подразбираш само менување на масло и филтри онда и застава 101 и мерцедес можат исто да коштаат во однос на одржување.
Автоматски споено мислење:


Чорбаџија си ти бе, шо се 1.5 к фунти за тебе? Земи си го и фурај :)
Знам дека е комплицирано за квадро и не мешај баби жабо со 101 и мерцедеси туку во смисла основно одржување и да има расипување тоа ретко


Sent from my iPad using Tapatalk
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.645
Поени од реакции
27.954
Знам дека е комплицирано за квадро и не мешај баби жабо со 101 и мерцедеси туку во смисла основно одржување и да има расипување тоа ретко


Sent from my iPad using Tapatalk
Шo е сo "квaдрo" рaбoтaвa? Имaм мaшинa зa перење квaдрo a кoмшијa пaк телевизoр oд тaa мaркa
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Шo е сo "квaдрo" рaбoтaвa? Имaм мaшинa зa перење квaдрo a кoмшијa пaк телевизoр oд тaa мaркa
Разликата е? Едното се движи ,а другото е фиксирано на место


Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.975
Поени од реакции
14.730
Razlikata e što samo Audi ima pravo da gi označuva kolite so ,,quattro,,....ostanatite brendovi moraat da bidat inventivni....4wd....all wd....

Ostanatoto e zaebancija .... :pos:

PS....toa sto ne e televizor a e ,,quattro,, ima 3 namesto 1 diferencijal.....4 namesto 2 poluosovini.....4 namesto 2 zglobovi....
 
Член од
14 октомври 2018
Мислења
347
Поени од реакции
429
Колку може да кошта комплет фарбање на цела кола, металик боја? А и почнала малку корозија да фаќа колава, не е нешто многу, значи и тоа да се среди и да се офарба, предпоставувам тоа е вообичаено во припремата за фарбање се тоа да се среди. Исто и на пластиката имам гребаници.

И ако може препорака кои се најдобри во Скопје за оваков зафат.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.911
Поени од реакции
1.378
Колку може да кошта комплет фарбање на цела кола, металик боја? А и почнала малку корозија да фаќа колава, не е нешто многу, значи и тоа да се среди и да се офарба, предпоставувам тоа е вообичаено во припремата за фарбање се тоа да се среди. Исто и на пластиката имам гребаници.

И ако може препорака кои се најдобри во Скопје за оваков зафат.
Bez peglanje kosta od 450 do 1000evra.
Zavisi bojata, lakot, korozia....
Ke se brusi do gol metal i ako e povrsinska korozia ke pominis so 500-600evra.
250evra ti e cel material: smirgli, kit, boja, lak, razredivac, podloga.
300evra rabotnata raka ako nema prag za peglanje ili drugi vdlabnatini.
 
Член од
5 април 2010
Мислења
602
Поени од реакции
214
Предлог как да се однесе опел астра h во скопје за поправка на елелтрониката на прозор. Левиот прозорец не се спушта ни крева при што копчето е скршено.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.170
Поени од реакции
15.980
Ајде бе мајстори мислење.
Тојота јарис 1.0, 2009 год. бензин, мењав лагери на тркала напред и назад. При мењање на задниот лагер, коај го штекал мајстор го искршил тоа кј што се става сензорот на лагерот. И возев така неколку дена додека не стигна нов. Додека чекав ми светеше АБС и тоа за пролизгување, монтирав нов лагер, го приклучив сензорот, палам кола се гасат сеаличињата на таблата ама по некое време возење се палат пак. И на првото кочење после палење се осеќа грчење ко да има фалш воздух.

Да го носам на дијагностика на компјутер?
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
794
Поени од реакции
272
На кој технички преглед даваат NMK налепници за на таблици? Јас ја регистрирав вчера на Макоил, и не добив таква налепница.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.911
Поени од реакции
1.378
Koja varijanta e podobra, da se reparirat ramena ili da se stavat novi? Naniv ima cauri i jabucici, imam tropanje na prednica koga e ladno vremeto.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom