Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
21 април 2008
Мислења
262
Поени од реакции
127
во случај кога осигурителната компанија исплати штета на друг шофер каде јас сум му направил штета освен што ке ми го исбришат попустот од 5% на секоја год, ке морам ли да плакјам и поголемо осигурање од наредната или немора ?
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
во случај кога осигурителната компанија исплати штета на друг шофер каде јас сум му направил штета освен што ке ми го исбришат попустот од 5% на секоја год, ке морам ли да плакјам и поголемо осигурање од наредната или немора ?
Се ресетира попустот со тоа ќе ти биде малце поскапо осигурањето догодина
После пак се намалува од наредната
Тоа е и причина што прават штета и бегаат некои штетници (ова зборам за многу случаеви и на мене ми имаат направено штета и побегнале)
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
2.095
Максимум попуст до кој може да стигнеш е 30 %. Тоа се 1500 - 2000 ден макс. Со други зборови ич пари ако си имал сообраќајќа и на секој учесник во нејзе му стои главата на рамена.


Инаку бегаат и поради што направиле штета со нерегистрирана кола. Во Прилеп особено колите што се од селата околни, прашање дали и пола се регистрирани, истото е и за коли од полицајци...слободно си ги возат низ град, мува не ги лази.
 

Рунчев

Esi mi dobaaar
Член од
29 мај 2007
Мислења
1.262
Поени од реакции
190
Максимум попуст до кој може да стигнеш е 30 %. Тоа се 1500 - 2000 ден макс. Со други зборови ич пари ако си имал сообраќајќа и на секој учесник во нејзе му стои главата на рамена.


Инаку бегаат и поради што направиле штета со нерегистрирана кола. Во Прилеп особено колите што се од селата околни, прашање дали и пола се регистрирани, истото е и за коли од полицајци...слободно си ги возат низ град, мува не ги лази.
До 50% со по -5% годишно.


Sent from my M2003J15SC using Tapatalk
 
Член од
21 април 2008
Мислења
262
Поени од реакции
127
Се ресетира попустот со тоа ќе ти биде малце поскапо осигурањето догодина
После пак се намалува од наредната
Тоа е и причина што прават штета и бегаат некои штетници (ова зборам за многу случаеви и на мене ми имаат направено штета и побегнале)
аха,значи нема плус додатоци само ти се вракја сумата на почеток
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
2.095
До 50% со по -5% годишно.


Sent from my M2003J15SC using Tapatalk

Значи 10 години без инцидент а за 10 години ќе ја смeниш колата два пати со што пак се ресетира на почеток...monkeyдонија :pos:
 
Последно уредено:
Член од
25 февруари 2019
Мислења
351
Поени од реакции
203
Zn



Значи 10 години без инцидент а за 10 години ќе ја смeниш колата два пати со што пак се ресетира на почеток...monkeyдонија :pos:
Се префрла и на наредно возило попустот. Ако го оттуѓиш претходното по истекот на регистрацијата го префрлаш на другото.
 
Член од
2 ноември 2019
Мислења
20
Поени од реакции
5
Ne e dihtung na glava poso vw ako duvni dihtung ke klokoti kazanceto za voda i temperaturata ke zamini nad 100stepeni.
Ke si zemis valeo vodna pumpa ili such ke ja platis 1500 denari plus ali ke bidis rajat.
I pri menuvanje vodna pumpa neka ti go proverat ventilot od klimata slucajno odnego da ne pusta voda/antifriz.
Inace za promena na dihtung na glava kosta:
dihtung 400senari
rabotna raka 4000
antifriz nov 800denari
ramnenje na glava 1500 a nekoj zemaat i poskapo.
Druga rabota.... Odozdola da se proverat site creva so se so krivini, crevoto so odi od termostat do ladnjak, odozdola da se proverat spojkite na ladnjakot poso e polu plasticen i znaj da pusti... Odi kaj drug majstor i stavi kvalitetna vodna pumpa i se ova so ti pisav da si proveris oti iako e vodnata puma fals, mozi da pusta i od drugo mesto. Koga ke kreni 90stepeni,odma se otvora termostatot i ja kruzi vodata i togas gubi najmnogu ako ima nekoj otvor.
tocno martin kapi od kaj klimata majstorot rece deka moze e zapusen hladnjakot i imalo zort i moralo negde da izbie prvo izbivalo kaj vodnata sega kaj crevata sto odat kaj hladnakot eve slika ova e od desnata strana kolata e namajstor pa ke vidime so ke se napravi poz
 

Attachments

Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Decki dokolku nekoj e zapoznaen so 3.0tdi v6 272bhp motorite na audi posle 2016ta godina, me zanima mislenje dali se pogodeni. Gledam edno a6 od 2016 so oprema(360 kameri, samo parkiranje itn) sho tesko se naogja na polovno audi. Malku mi e nad planiran budzet ali bi go zel radi opremata, a i ima samo 80k kilometri realni.
 
M

Macedon1um

Гостин
До 17к што би земале на ново кај нас, што вреди за парите ? Не сум некој голем познавач на автомобили но засега главен фаворит ми е Hyundai Kona 1.0

Гледам акциска цена имаат 16.990 евра, има шанси да добиеш пониска понуда и од акциската ако платиш во готово или тешко таа работа
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
2.095
Друже Hyundai е солидна комапнија ама аман бегај од тој мотор...1000 кубика аман тоа е за во скутер моторче.


Инаку простор за договор секако дека има во врска со цената.
 
M

Macedon1um

Гостин
Друже Hyundai е солидна комапнија ама аман бегај од тој мотор...1000 кубика аман тоа е за во скутер моторче.


Инаку простор за договор секако дека има во врска со цената.
1.6 e веќе 24к што е аут оф рејнџ за мене во моментов, што би предложил како алтернатива на Хјундаиво за тие пари ? Kia Sportage 1.6 можеби ?
 
M

Macedon1um

Гостин
Топ 3 нормални коли според тебе до тие пари ? Не сум стрикно ограничен на SUV варијанта така да може да се предомислам
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.912
Поени од реакции
1.379
Топ 3 нормални коли според тебе до тие пари ? Не сум стрикно ограничен на SUV варијанта така да може да се предомислам
Skoda skala, octavia, superb ovie ti se solidni koli.
Автоматски споено мислење:

tocno martin kapi od kaj klimata majstorot rece deka moze e zapusen hladnjakot i imalo zort i moralo negde da izbie prvo izbivalo kaj vodnata sega kaj crevata sto odat kaj hladnakot eve slika ova e od desnata strana kolata e namajstor pa ke vidime so ke se napravi poz
Lesno se poprava, ne e golem zafat. Mozno e i crevo napuknato so odi do kazanceto i odtamu da linej voda.
I da e zatnato kazanceto se cisti imat srestva za procistuvanje. Ako e dupnato gi lepat. Posekako e zapocnata rabotata neka ja sredat. Ednas ke dajs pari ama posle si rajat.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom